4/5
13رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

علامت اختصاری چیست؟

برای شناسایی بهتر و راحت تر و همچنین خوانش درست تر کلمات ، مفاهیم ، نام ارگان ، کالا و محصولاتی که طولانی هستند یا کمی دشوارند از اختصار استفاده می کنند و آن ها را به صورت خلاصه و تلخیص می نویسند و در پاره ای موارد این فرآیند را به صورت مخفف سازی و همراه با نماد و المان انجام می دهند. برای کالاها این امر بسیار کاربردی است به ویژه این که تنوع محصولات زیاد باشد و تولید کننده برای جلوگیری از ابهام مشتری این اقدام را انجام می دهد. مرکزآهن تا بدین لحظه برای هریک از مقاطع فولادی مقالات متعددی به صورت تخصصی ارائه نموده است که شما مخاطب گرامی می توانید از آن ها بهره مند شوید. در مقاله پیش رو به صورت کاملا متمرکز بر روی علامت اختصاری مقاطع فولادی صحبت می کنیم. در مقالات گذشته به طور جامع در خصوص علامت اختصاری تیرآهن و علامت اختصاری میلگرد صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم در خصوص علائم اختصاری مقاطع ناودانی ، نبشی، قوطی، لوله، ورق، سپری، شمش و تسمه صحبت کنیم تا شما همراهان همیشگی مرکز آهن بتوانید به راحتی ، نوع و اصالت محصول مورد نظر خود را تشخیص دهید و از آن استفاده کنید. علامت های اختصاصی بر روی محصولات حک می شوند و علاوه بر آن در موقع استفاده از نقشه های ساختمانی ، نیز می توانید بهتر و راحت تر علائم نقشه را بازخوانی کنید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

علامت اختصاری مقاطع فولادی

مشاهده نسخه pdf مقاله : راهنمای جامع علامت اختصاری مقاطع فولادی

علامت اختصاری نبشی

نبشی از پروفیل های پر مصرف و مهم در صنعت ساختمان سازی و حتی دیگر صنایع است که به صورت مرکب و منفرد مورد استفاده قرار می گیرد. به لحاظ تولید ، دو نوع نبشی داریم نبشی پرسی و نبشی فابریک. از نظر شکل ظاهری این محصول به دو صورت نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می شوند. نبشی که دو بال آن با هم مساوی باشند با علامت اختصاری علامت اختصاری نبشی و در صورتی که دو بال نبشی نا برابر باشند با علامت اختصاری L آن را نشان می دهند. از نبشی برای ساخت بندباد ، خرپا ، آسانسور و… استفاده می شود. طول این محصول در هر دو نوع بین ۶ تا ۱۲ متر است. در صورتی که بال ها مساوی باشند از ۲۵ میلی متر آغاز می شود و تا ۲۰۰ میلی متر خواهد بود و ضخامت بال که با s نشان داده می شود از ۳ میلی متر تا ۲۸ میلی متر است. به طور مثال ۶۰*۶۰*۶ علامت اختصاری نبشی به این معناست که نبشی دارای بال مساوی است و ضخامت آن هم ۶ میلی متر می باشد. نبشی که بال آن نامساوی باشد به صورت L 100*50*5 نوشته می شود.

علامت اختصاری ناودانی

پروفیلی است که از نورد بیلت و از جنس فولاد کربنی ساخته شده و شکل سطح مقطع آن از یک جان افقی و دو بال عمودی تشکیل شده است که شبیه به حرف انگلیسی U می باشد و به گونه ایست که زوایای داخلی این محصول دارای انحنای گردی است. این محصول را در اسکلت کامیون ، چار چوب ، ترمیم بناهای معماری ، تجهیزات و تشکیلات دریایی ، تجهیزات ساخت و ساز و…  مورد استفاده قرار می گیرد. علامت اختصاری این محصول به دو صورت است UNP و یا شکل روبه رو  علامت اختصاری ناودانی که بیانگر ، ناودانی است. در بعضی از ناودانی ها شما می بینید که علامت اختصاری را به این شکل علامت اختصاری ناودانی حک می کنند و ارتفاع محصول را در داخل علامت می نویسند. به طور مثال علامت اختصاری ناودانی  این بدین معناست که ناودانی دارای ارتفاع بالی برابر با ۱۴۰ میلی متر یا ۱۴ سانتی متر است. ناودانی دارای اندازه و استاندارد ابعادی مشخصی است که در بسیاری از مناطق دنیا معیار تولید و مصرف قرار گرفته است. طول ناودانی بین ۸ تا ۱۶ متر می باشد و ارتفاع آن از ۳۰ میلی متر شروع می شود و به ترتیب ۴۰ ، ۵۰ ، ۶۰ ، ۶۵ ، ۸۰ ، ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی متر است و عرض آن از ۱۵ میلی متر شروع و تا ۱۴۰ میلی متر نیز ادامه پیدا می کند. این محصول علامت اختصاری دیگر نیز دارد که البته تا حدودی ناشناخته است این علامت ها شامل ꓠ ،Uꓠ  ، U [ یا [ نیز هستند.

علامت اختصاری مقاطع فولادی

علامت اختصاری قوطی

به پروفیلی که مانند باکس بوده و به صورت چهار گوش باشد قوطی می گویند. پروفیل قوطی از جنس های مختلفی مانند آهن ، آلومینیوم و… است. طول این محصول در دو سایز ۶ و ۱۲ متری می باشد و ضخامت آن نیز متفاوت است و از ۰٫۶ میلی متر تا ۴ میلی متر است ولی از ۰٫۶ میلی متر تا ۱٫۵ میلی متر را به عنوان قوطی سبک یا قوطی مبلی و قوطی هایی که ضخامت آن ها بیش از ۴ میلی متر است را قوطی های صنعتی می نامند. وزن پروفیل قوطی به ضخامت آن بستگی دارد که هر چه ضخامت بیشتر باشد وزن آن نیز بیشتر می شود. علامت اختصاری این محصول به صورت یک مربع است که عرض و طول مساوی دارد. این محصول در صنعت خودرو سازی ، تولید لوازم پزشکی ، تولید لوازم آموزشی  ، عمران و ساختمان سازی و حتی وسایل و تجهیزات ورزشی استفاده می شود. ابعاد این محصول از ۱۰ میلی متر تا ۱۴۰ میلی متر متغییر است.

علامت اختصاری لوله

لوله ها در انواع مختلفی تولید می شوند. لوله بدون درز ، لوله درزدار ، لوله سیاه ، لوله گالوانیزه و… همگی لوله هایی هستند که شباهت های قابل توجهی دارند اما از لحاظ ساخت و کارکرد متفاوتند. علامت اختصاری این محصول نماد دایره ای است. طول لوله ها از ۶ متر تا ۱۲ متر است و قطر این محصول از ۱۵ میلی متر شروع می شود و تا ۱۵۰ میلی متر ادامه دارد. این محصول در سازه های ساختمان و تاسیساتی و پروژه های صنعتی و انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرد.

علامت اختصاری سپری

پروفیل سپری به شکل حرف T انگلیسی است و از مقاطع پرمصرف در صنعت ساخت و ساز است که در زبان انگلیسی Iron Tripetalous می گویند. از این محصول در ساخت انواع درب و پنجره ، اتصالات پل ها به ستون ها ، ساخت سازه های فلز ، خرپا و ستون استفاده می کنند. این مقطع از محصولاتی است که قاعده و ارتفاع آن متفاوت است و شماره های مختلفی از آن در بازار موجود است. این محصول در بین مهندسان و طراحان ساختمان به پروفیل T شکل ، سپری تی و… شناخته شده اما در بازار به سپری ، سپری آهنی یا سه پری معروف است. علامت اختصاری این محصول در صورتی که بال و جان مساوی باشد به صورت یک تی برعکس علامت اختصاری سپری است  و در صورتی که سپری به صورت بال و جان نامساوی باشد به صورت T است که در کنار آن UNP نیز نوشته می شود. سپری های لبه تیز در اندازه ۲۰ تا ۴۰ میلی متر و سپری لبه گرد در اندازه ۳۰ تا ۱۴۰ میلی متر موجود است. اگر اندازه لبه این مقاطع ۱۰۰ میلی متر باشد به آن سپری شماره ۱۰ می گویند. به طور مثال اگر T60 بر روی محصول حک شده باشد یعنی این که سپری بال و جان نامساوی دارد و سپری با قاعده دو برابر ارتفاع ، یعنی عرض بال دو برابر ارتفاع مقطع ساخته شده و ۶۰ میلی متر اندازه آن است. اگر بر روی سپری علامت TB50 نوشته شود یعنی این محصول دارای شیب است و لبه های گرد می باشد. TB علامت اختصاری سپری های شیب دار با لبه های گرد است.

علامت اختصاری شمش چهار گوش

شمش های فولادی یکی از کالاهای مهم و کاربردی در صنعت ساخت و ساز است. این محصول به صورت نیمه ساخته در فرایند تولید محصولات فولادی کشور است که جز فرآورده های میانی نورد می باشد. این محصول شالوده تولید مقاطع مختلف از جمله تیرآهن ، میلگرد ، مفتول و… است. علامت اختصاری این محصول به صورت یک مربع تو پر علامت اختصاری شمش است. در صورتی که این مربع تو پر حک نشده باشد از  Kt 4 که نماد مقطع چهار تراش یا چهار سو می باشد ، استفاده می کنند.  علامت اختصاری این محصول همراه با ابعاد آن نوشته می شود به طور مثال ۱۸۰*۴۰ علامت اختصاری شمش  یا۱۸۰*۴۰  Kt 4.

علامت اختصاری تسمه

تسمه های فولادی نوعی مقطع مربع مستطیل است که نسبت عرض به ضخامت آن زیاد است. اگر عرض مقطع تسمه از ۱۶۰ میلی متر کمتر باشد به آن «تسمه» می گویند و اگر عرض آن بیش از ۱۶۰ میلی متر باشد به آن «تسمه پهن» می گویند. ابعاد این محصول متفاوت است و از ۵*۱۰ میلی متر تا ۶۰*۱۵۰ میلی متر متفاوتند و با حداقل ضخامت ۵ میلی متر ساخته می شوند. علامت اختصاری تسمه به صورت  است  و با حرف Fl نشان می دهند.

علامت اختصاری ورق

پلیت ها نوعی ورق فلزی هستند که به قطعات صاف و نازک تبدیل می شوند تا بتوان این ورق ها را به اشکال مختلف در آورد. پلیت ها از ضخامت ۰٫۲۵ میلی متر تا ۶ میلی متر برش داده می شوند و سپس آن ها را به روش های مختلف تولید به صورت محصول نهایی چون ورق اسید شویی ، آج زنی و… تبدیل می کنند. علامت اختصاری این محصول همانند تسمه است با این تفاوت که در کنار    ، PL نوشته می شود. در کنار علامت اختصاری این محصول ابعاد آن نیز نوشته می شود.

۴
۱۳رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری