راهنمای جامع علامت اختصاری مقاطع فولادی

3 ماه پیش24250بازدید0دیدگاه3.9امتیاز (83 رای)
راهنمای جامع علامت اختصاری مقاطع فولادی

در مقاطع فولادی یکی از فاکتورهایی که می‌تواند خرید یک برند درست را به شما ثابت کند، علامت اختصاری است که برای آن مقطع استفاده شده است. علامت گذاری در هر مقطع فولادی قانون خاص خود را دارد. برای مثال در زمان علامت گذاری روی میلگرد از یکسری قوانین پیروی شده و در علامت گذاری روی قوطی از قوانین کاملا متفاوت. در این مطلب هدف ارائه مطلبی جامع مبنی بر بررسی انواع علامت اختصاری آهن آلات است. از آنجایی که علامت‌ گذاری میلگرد و تیرآهن مطلبی کاملا جامع نیاز دارد این دو مقطع به طور جداگانه در مقالات گذشته بررسی شده اند. برای بررسی بیشتر می‌توانید به مقالات علامت اختصاری میلگرد و علامت اختصاری تیرآهن مراجعه کنید.

علامت اختصاری چیست؟

برای شناسایی بهتر و راحت‌تر و همچنین خوانش درست‌تر کلمات، مفاهیم، نام ارگان، کالا و محصولاتی که طولانی هستند یا کمی دشوارند از اختصار استفاده می‌کنند و آن‌ها را به صورت خلاصه و تلخیص می‌نویسند و در پاره‌ای موارد این فرآیند را به صورت مخفف سازی و همراه با نماد و المان انجام می‌دهند. برای کالاها این امر بسیار کاربردی است به ویژه این که تنوع محصولات زیاد باشد و تولیدکننده برای جلوگیری از ابهام مشتری این اقدام را انجام می‌دهد. مرکزآهن تا بدین لحظه برای هریک از مقاطع فولادی مقالات متعددی به صورت تخصصی ارائه نموده است که شما مخاطب گرامی می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. در مقاله پیش رو به صورت کاملا متمرکز بر روی علامت اختصاری آهن و مقاطع فولادی صحبت می‌کنیم. در مقالات گذشته به طور جامع در خصوص علامت اختصاری تیرآهن و علامت اختصاری میلگرد صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم در خصوص علائم اختصاری مقاطع ناودانی، علامت اختصاری نبشی، قوطی، لوله، ورق، سپری، شمش و تسمه صحبت کنیم تا شما همراهان همیشگی مرکز آهن بتوانید به راحتی، نوع و اصالت محصول موردنظر خود را تشخیص دهید و از آن استفاده کنید. علامت‌های اختصاصی بر روی محصولات حک می‌شوند و علاوه بر آن در موقع استفاده از نقشه‌های ساختمانی نیز می‌توانید بهتر و راحت‌تر علائم نقشه را بازخوانی کنید.

علامت اختصاری مقاطع فولادی
علامت اختصاری مقاطع فولادی

علامت اختصاری نبشی

نبشی از پروفیل‌های پرمصرف و مهم در صنعت ساختمان سازی و حتی دیگر صنایع است که به صورت مرکب و منفرد مورداستفاده قرار می‌گیرد. به لحاظ تولید، دو نوع نبشی داریم نبشی پرسی و نبشی فابریک. از نظر شکل ظاهری و وزن نبشی به دو صورت نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می‌شوند. نبشی که دو بال آن با هم مساوی باشند با علامت اختصاری و در صورتی که دو بال نبشی نا برابر باشند با علامت اختصاری L آن را نشان می‌دهند. از نبشی برای ساخت بندباد، خرپا، آسانسور و... استفاده می‌شود.

علامت اختصاری نبشی
علامت اختصاری نبشی

طول این محصول در هر دو نوع بین 6 تا 12 متر است. در صورتی که بال‌ها مساوی باشند از 25 میلی‌متر آغاز می‌شود و تا 200 میلی‌متر خواهد بود و ضخامت بال که با s نشان داده می‌شود از 3 میلی‌متر تا 28 میلی‌متر است. به طور مثال 60*60*6به این معناست که نبشی دارای بال مساوی بوده و ضخامت آن هم 6 میلی‌متر است. نبشی که بال آن نامساوی باشد به صورت L 100*50*5 نوشته می‌شود. شناخت علامت اختصاری نبشی به درک بیشتر نبشی و خواندن راحت تر نقشه کمک خواهد کرد.

علامت اختصاری نبشی
علامت اختصاری نبشی

علامت اختصاری ناودانی

پروفیلی است که از نورد بیلت و از جنس فولاد کربنی ساخته شده و شکل سطح مقطع آن از یک جان افقی و دو بال عمودی تشکیل شده است که شبیه به حرف انگلیسی U بوده و به گونه ایست که زوایای داخلی این محصول دارای انحنای گردی است. این محصول را در اسکلت کامیون، چارچوب، ترمیم بناهای معماری، تجهیزات و تشکیلات دریایی، تجهیزات ساخت و ساز و...  مورد استفاده قرار می‌گیرد. علامت اختصاری ناودانی به دو صورت است UNP و یا شکل روبه رو  که بیانگر ناودانی است.

علامت اختصاری ناودانی
علامت اختصاری ناودانی
علامت اختصاری ناودانی
علامت اختصاری ناودانی

در بعضی از ناودانی ها شما می‌بینید که علامت اختصاری را به این شکل حک می‌کنند و ارتفاع محصول را در داخل علامت می‌نویسند. به طور مثال   این بدین معناست که ناودانی دارای ارتفاع بالی برابر با 140 میلی‌متر یا 14 سانتی‌متر است. ناودانی دارای اندازه و استاندارد ابعادی مشخصی است که در بسیاری از مناطق دنیا معیار تولید و مصرف قرار گرفته است. طول ناودانی بین 8 تا 16 متر بوده و ارتفاع آن از 30 میلی‌متر شروع می‌شود و به ترتیب 40 ، 50 ، 60 ، 65 ، 80 ، 100 تا 400 میلی‌متر است و عرض آن از 15 میلی‌متر شروع و تا 140 میلی‌متر نیز ادامه پیدا می‌کند.

علامت اختصاری ناودانی
علامت اختصاری ناودانی

این محصول علامت اختصاری دیگر نیز دارد که البته تا حدودی ناشناخته است این علامت‌ها شامل ꓠ ،Uꓠ   U [ یا [ نیز هستند. جهت مشاهده ویدئو راهنمای خرید ناودانی به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

علامت اختصاری مقاطع فولادی
علامت اختصاری مقاطع فولادی

علامت اختصاری قوطی

به پروفیلی که مانند باکس بوده و به صورت چهارگوش باشد قوطی می‌گویند. قوطی آهن از جنس‌های مختلفی مانند آهن، آلومینیوم و... است. طول این محصول در دو سایز 6 و 12 متری بوده و ضخامت آن نیز متفاوت است و از 0.6 میلی متر تا 4 میلی‌متر است ولی از 0.6 میلی‌متر تا 1.5 میلی متر را به عنوان قوطی سبک یا قوطی مبلی و قوطی‌هایی که ضخامت آن‌ها بیش از 4 میلی‌متر است را قوطی‌های صنعتی می‌نامند. وزن پروفیل قوطی به ضخامت آن بستگی دارد که هر چه ضخامت بیشتر باشد وزن آن نیز بیشتر می‌شود. علامت اختصاری پروفیل قوطی به صورت یک مربع است که عرض و طول مساوی دارد. این محصول در صنعت خودروسازی، تولید لوازم پزشکی، تولید لوازم آموزشی، عمران و ساختمان سازی و حتی وسایل و تجهیزات ورزشی استفاده می‌شود. با شناخت علامت اختصاری قوطی درک بهتری از این محصول در نقشه‌های ساختمانی خواهید داشت. ابعاد این محصول از 10 میلی متر تا 140 میلی متر متغیر است. قیمت پروفیل کارخانه‌های مختلف را می‌توانید از مرکزآهن استعلام بگیرید.

علامت اختصاری لوله

لوله‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند. لوله بدون درز، لوله درزدار، لوله سیاه، لوله گالوانیزه و... همگی لوله‌هایی هستند که شباهت‌های قابل توجهی دارند اما از لحاظ ساخت و کارکرد متفاوتند. علامت اختصاری این محصول نماد دایره‌ای است. طول لوله‌ها از 6 متر تا 12 متر است و قطر این محصول از 15 میلی متر شروع می‌‌شود و تا 150 میلی‌متر ادامه دارد. این محصول در سازه‌های ساختمان و تاسیساتی و پروژه‌های صنعتی و انتقال آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علامت اختصاری سپری

پروفیل سپری به شکل حرف T انگلیسی است و از مقاطع پرمصرف در صنعت ساخت و ساز است که در زبان انگلیسی Iron Tripetalous می‌گویند. از این محصول در ساخت انواع درب و پنجره، اتصالات پل‌ها به ستون‌ها، ساخت سازه‌های فلز، خرپا و ستون استفاده می‌کنند. این مقطع از محصولاتی است که قاعده و ارتفاع آن متفاوت است و شماره‌های مختلفی از آن در بازار موجود است. این محصول در بین مهندسان و طراحان ساختمان به پروفیل T شکل، سپری تی و... شناخته شده اما در بازار به سپری، سپری آهنی یا سه پری معروف است. علامت اختصاری این محصول در صورتی که بال و جان مساوی باشد به صورت یک تی برعکس است  و در صورتی که سپری به صورت بال و جان نامساوی باشد به صورت T است که در کنار آن UNP نیز نوشته می‌شود.

علامت اختصاری سپری
علامت اختصاری سپری

سپری‌های لبه تیز در اندازه 20 تا 40 میلی‌متر و سپری لبه گرد در اندازه 30 تا 140 میلی‌متر موجود است. اگر اندازه لبه این مقاطع 100 میلی‌متر باشد به آن سپری شماره 10 می‌گویند. به طور مثال اگر T60 بر روی محصول حک شده باشد یعنی این که سپری بال و جان نامساوی دارد و سپری با قاعده دو برابر ارتفاع، یعنی عرض بال دو برابر ارتفاع مقطع ساخته شده و 60 میلی‌متر اندازه آن است. اگر بر روی سپری علامت TB50 نوشته شود یعنی این محصول دارای شیب بوده و لبه‌های آن گرد است. TB علامت اختصاری سپری‌های شیب دار با لبه‌های گرد است.

علامت اختصاری شمش چهار گوش

شمش‌های فولادی یکی از کالاهای مهم و کاربردی در صنعت ساخت و ساز است. این محصول به صورت نیمه ساخته در فرایند تولید محصولات فولادی کشور بوده که جز فرآورده‌های میانی نورد است. این محصول شالوده تولید مقاطع مختلف از جمله تیرآهن، میلگرد، مفتول و... است. علامت اختصاری این محصول به صورت یک مربع توپر است. در صورتی که این مربع تو پر حک نشده باشد از  Kt 4 که نماد مقطع چهار تراش یا چهار سو است، استفاده می‌کنند.  علامت اختصاری این محصول همراه با ابعاد آن نوشته می‌شود به طور مثال 180*40  یا180*40  Kt 4.

علامت اختصاری شمش چهارگوش
علامت اختصاری شمش چهارگوش

علامت اختصاری تسمه

تسمه‌های فولادی نوعی مقطع مربع مستطیل است که نسبت عرض به ضخامت آن زیاد است. اگر عرض مقطع تسمه از 160 میلی‌متر کمتر باشد به آن «تسمه» می‌گویند و اگر عرض آن بیش از 160 میلی‌متر باشد به آن «تسمه پهن» می‌گویند. ابعاد این محصول متفاوت است و از 5*10 میلی متر تا 60*150 میلی‌متر متفاوتند و با حداقل ضخامت 5 میلی متر ساخته می‌شوند. علامت اختصاری تسمه به صورت  است و با حرف Fl نشان می‌دهند.

علامت اختصاری تسمه
علامت اختصاری تسمه

علامت اختصاری ورق

پلیت‌ها نوعی ورق فلزی هستند که به قطعات صاف و نازک تبدیل می‌شوند تا بتوان این ورق‌ها را به اشکال مختلف در آورد. پلیت‌ها از ضخامت 0.25 میلی متر تا 6 میلی‌متر برش داده می‌شوند و سپس آن‌ها را به روش‌های مختلف تولید به صورت محصول نهایی چون ورق اسیدشویی، آج زنی و... تبدیل می‌کنند. علامت اختصاری این محصول همانند تسمه است با این تفاوت که در کنار ، PL نوشته می‌شود. در کنار علامت اختصاری این محصول ابعاد آن نیز نوشته می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی علامت اختصاری انواع مختلف مقاطع فولادی پرداخته شد. بهتر است در هنگام خرید با توجه به علامت حک شده برروی محصول از اصالت کالا اطمینان یابید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد