تشخیص میلگرد تقلبی از اصل

2 ماه پیش2042بازدید2دیدگاه5امتیاز (1 رای)
تشخیص میلگرد تقلبی از اصل
محصولات فولادی و آهنی همچون میلگرد در تمامی صنایع، از جمله ساختمان‌سازی، کاربرد فراوان دارد. به‌دلیل تقاضای زیاد برای میلگرد، تعداد کارخانه‌های تولیدکننده این محصول روزبه‌روز بیشتر می‌شود. درحالی‌که با وجود افراد سودجو در صنعت تولید میلگرد، بسیاری از میلگردهای تقلبی و بی‌کیفیت با هدف سود بیشتر به بازار عرضه می‌شود. به‌همین‌دلیل، امروزه تشخیص میلگرد تقلبی از اصل برای خریداران این محصول از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. زیرا استفاده از میلگردهای تقلبی ممکن است ضررهای جبران ناپذیر مالی و جانی را به همراه داشته باشد.

روش‌های شناسایی میلگرد استاندارد

اگرچه برخی از کارخانه‌ها، میلگردهای خود را با قیمت پایین عرضه می‌کنند و این می‌تواند برای بسیاری از خریداران وسوسه برانگیز باشد. ولی توجه به این نکته ضروری است که قیمت میلگرد ارزان می‌تواند بی‌کیفیت و تقلبی باشد و درنهایت باعث ایجاد ضررهای جبران ناپذیری شود. در ادامه روش‌های شناسایی میلگرد استاندارد بیان شده است:
 • علائم اختصاری میلگرد روشی برای تشخیص اصالت میلگرد
یکی از راه‌های تشخیص میلگرد تقلبی از اصل بررسی علامت اختصاری میلگرد کارخانجات و بررسی مشخصات خاصی است که توسط کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد بر روی آن‌ها حک می‌شود. علائم اختصاری حک شده روی میلگردها بدین صورت می‌باشد:
 • SA: نماد میلگرد آجدار ۵۰۰ است که به‌روش آلیاژی تولید شده است و دارای آج مرکب می‌باشد.
 • CT: نماد میلگرد آجدار ۴۰۰ است که به‌روش ترمکس (خنک کاری) تولید می‌شود و دارای آج جناقی می‌باشد.
 • CU: نماد میلگرد آجدار ۴۰۰ می‌باشد که به‌روش آلیاژی تولید شده است و آج های آن به شکل جناقی می‌باشد.
 • T: نماد میلگرد آجدار ۳۶۰ می‌باشد که به‌روش ترمکس (خنک کاری) تولید می‌شود و نوع آج آن به شکل مارپیچ است.
 • JU: نماد میلگرد آجدار ۳۴۰ است که به روش آلیاژی تولید شده است و نوع آج آن نیز مارپیچ می‌باشد.
به منظور تشخیص میلگرد تقلبی از اصل در هنگام خرید، افراد باید به علائم اختصاری حک شده بر روی میلگرد توجه کنند. معمولا این علائم اختصاری به صورت برجسته حک می‌شوند و خریداران نباید به علائم اختصاری حک شده به صورت دستی و یا با سنبه اعتماد کنند. روش‌های شناسایی میلگرد استاندارد
 • رنگ میلگرد راهی برای تشخیص میلگرد اصل از تقلبی 
توجه به رنگ میلگردها یکی دیگر از روش‌های شناسایی میلگرد استاندارد می‌باشد. غالبا میلگردهای استاندارد و مرغوب با رنگ تیره و مشکی به بازار عرضه می‌شوند. البته ممکن است رنگ میلگرد بر اثر قرارگرفتن در معرض رطوبت و آب باران به زرد تبدیل شود. این رنگ زرد همان زنگار است که اگر در مدت کوتاه ایجاد شده است و به عمق میلگرد نفوذ نکرده باشد، بنابراین ضرری ایجاد نمی‌کند.
 • برگ آنالیز میلگرد کمکی بزرگ در تشخیص اصالت میلگرد 
هر نوع میلگرد استاندارد و مرغوبی دارای یک برگه آنالیز یا گواهی کنترل کیفیت می‌باشد که تشخیص میلگرد تقلبی از اصل برای خریداران به‌واسطه این برگه امکان‌پذیر می‌شود. این برگه اطلاعاتی در مورد خواص فیزیکی و شیمیایی میلگرد و آزمایش‌هایی همچون کشش میلگرد، تاشدگی و جوش‌پذیری آن در اختیار خریدار قرار می‌دهد. میلگردهای معتبر و استاندارد حتما چنین برگه‌ای به همراه خود دارند و خریداران برای شناسایی اصل‌بودن می‌توانند آن را از فروشنده درخواست کنند. استناد به برگ آنالیز یا گواهی کنترل کیفیت محصول، مهم‌ترین روش شناسایی میلگرد تقلبی و اصل به حساب می‌آید.

چگونه میلگرد اصل بخریم؟

در شرکت‌های معتبر فروش آهن‌آلات متخصصان و کارشناسان با ارزیابی و بررسی تمام پارامترها و استانداردها به خریداران در تشخیص میلگرد تقلبی از اصل کمک می‌کنند. به‌همین‌‌دلیل اغلب به خریداران توصیه می‌شود برای خرید میلگرد اصل و استاندارد به فروشگاه یا شرکت‌های مطمئن و با سابقه مراجعه کنند. زیرا برخی از مغازه‌های خرده‌فروش که قادر به عرضه محصولات آهنی و فولادی سنگین نیستند، ممکن است برای دریافت سود بیشتر محصولات نامرغوب به مشتریان خود عرضه کنند. بنابراین خریداران با خرید میلگرد از شرکت‌ها و فروشگاه‌های معتبر دیگر نگران دام متقلبان نخواهند بود و با کیفیت‌ترین میلگردها را دریافت می‌کنند.

تشخیص تقلبی بودن میلگرد با پلاک‌های نصب‌شده بر روی میلگرد

ابتدایی‌ترین روش تشخیص میلگرد تقلبی از اصل، پلاک‌های نصب‌شده بر روی میلگردها می‌باشد. در واقع این پلاک‌ها به صورت ورقی از فلز می‌باشد که هویت میلگرد را معرفی می‌کند و حاوی اطلاعاتی همچون نوع میلگرد، کد شمش، شماره بسته، سایز میلگرد، طول میلگرد، وزن بسته، گرید، استانداردهای کسب‌شده، تاریخ تولید و آدرس کارخانه می‌باشد. خریداران می‌توانند با مشاهده این پلاک‌ها از ویژگی‌های محصول موردنظر خود اطلاع کسب کنند. تشخیص تقلبی بودن میلگرد

وزن میلگرد روش قطعی برای تشخیص میلگرد تقلبی

میلگردها دارای ویژگی منحصربه‌فردی به نام وزن هستند که یکی از راه‌های تشخیص میلگرد تقلبی از اصل، وزن میلگردها، می‌باشد. این نکته قابل توجه برای شناسایی میلگرد اصل این است که کارخانه‌های معتبر تولید میلگرد، محصولات خود را طبق جدول وزنی اشتال و در وزن استاندارد تولید و به بازار عرضه می‌کنند. در واقع در جدول وزن میلگرد، درمورد مواد اولیه ساخت میلگردهای استاندارد، نوع اتصال، قوانین ‌و مقررات ساخت ‌و‌ سازهای آهنی و فولادی بیان شده است. معمولا میلگردهای تقلبی، از نظر وزن اختلاف زیادی با میلگردهای اصلی و استاندارد دارند. به‌طورکلی میلگردهای اصل وزن بیشتری نسبت‌ به میلگردهای تقلبی دارند و به‌همین‌دلیل قیمت آن‌ها نسبت‌به نمونه‌های تقلبی بیشتر می‌باشد. با این حال اکثر خریداران به‌دنبال میلگردهای سبک‌تر هستند تا هزینه کمتری پرداخت کنند. درحالی‌که آنها نمی‌دانند شاخص وزن یکی از استانداردهای مهم در تشخیص میلگرد تقلبی از اصل می‌باشد که باید به آن توجه کنند. جمع بندی این مقاله باتوجه‌به تجربه‌های دیرینه خریداران، روش‌هایی برای شناسایی میلگرد تقلبی از اصلی ارائه شد. در واقع به‌خریداران میلگرد توصیه می‌شود در هنگام خرید میلگرد به منظور تشخیص میلگرد تقلبی از اصل به علائم اختصاری حک شده روی میلگرد، رنگ میلگرد، وزن میلگرد و پلاک‌های نصب شده بر روی میلگردها توجه کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند گواهی کنترل کیفیت میلگرد را از فروشندگان درخواست کنند. لازم‌به‌ذکر است که هر کارخانه تولیدکننده میلگرد علائم اختصاری مختص به خود را دارد که در هنگام تولید آن‌ها را به صورت برجسته حک می‌کند. رنگ میلگردهای اصل سیاه و تیره و وزن آن‌ها در مقایسه با نمونه‌های تقلبی سنگین‌تر می‌باشد.
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر 0912362**** 6 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
  سلام، مارک tft برای کدوم کارخانه هست؟
  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 6 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم علامت اختصاری tft به روی میلگردهای شرکت فولاد تات (در تاکستان) حک میشود. شرکت فوق از توابع تولیدی کیان ابهر و رهاورد است. در لینک زیر سعی کرده‌ایم علامت اختصاری میلگرد اغلب کارخانه ها را معرفی نماییم: https://www.markazeahan.com/symbolic-carved-rebar-factories/