بهترین میلگرد برای شناژ

2 ماه پیش2309بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
بهترین میلگرد برای شناژ

استفاده از میلگرد در پایه ‌های بتنی یا شناژ ساختمان باعث استحکام بیشتر و تاثیرپذیری کمتر آن در برابر تغییرات ناشی از دما و رطوبت می ‌شود. بتن به‌ دلیل استحکام فشاری، یکی از مصالح ساختمانی انتخابی برای پایه‌ ها است. با این ‌حال، هنگام قرار گرفتن تحت نیروهای کششی مانند زلزله چندان قوی نیست. بتن مسلح شده با میلگرد به خنثی ‌کردن اثرات این نیروها کمک می ‌کند. اما با توجه به قیمت میلگرد و جنس آن، بهترین میلگرد برای شناژ کدام است؟ برای رسیدن ‌به پاسخ این سؤال و سؤالات دیگر لطفا تا پایان مطلب همراه ما باشید.

معرفی میلگرد شناژ

میلگردهای تقویت‌ کننده برای پایداری سازه هر پروژه ساختمانی بسیار ضروری هستند، زیرا باعث می ‌شود ساختمان در برابر ترک مقاوم و مستحکم باشد. با این ‌حال، بتن فاقد استحکام کششی می ‌باشد و می ‌تواند به ‌راحتی ترک بخورد. وجود میلگردهای شناژ می ‌تواند بتن را تقویت کرده و به نگه ‌داشتن آن در حالت فشرده کمک کند. میلگردها باید در بتنی با عمق حداقل پنج تا شش اینچ قرار داده شوند. آن‌ ها باید در مرکز یا کمی بالاتر از مرکز دال قرار گیرند. به ‌همین‌ دلیل است که ضخامت و کیفیت دال بتنی اهمیت دارد. میلگرد فولادی نیز باید در محل صحیح قرار گیرد تا حداکثر سود ساختاری داشته باشد. قرار دادن آن در مکان نامناسب می ‌تواند باعث خرابی ‌های ساختاری شود.

میلگردهای شناژ انواع مختلفی دارند. شما می ‌توانید اشکال و فرم‌ های مختلفی را برای قرار دادن در انواع فرم ‌های بتنی پیدا کنید. میلگردهایی به شکل قلاب یا رکاب هستند اغلب در شناژ استفاده می ‌شوند. مش فولادی نیز نسخه متفاوتی از میلگرد و شبیه نرده است که فونداسیون بتنی را تقویت می ‌کند.

معرفی میلگرد شناژ

انواع میلگرد شناژ

فراتر از شکل میلگرد، نسخه ‌های مختلف و با جنس ‌های متفاوتی از آن وجود دارد که می ‌توانید برای شناژ ساختمان خریداری کنید. در ادامه به مهم ‌ترین فاکتورهای تفاوت انواع میلگرد شناژ اشاره خواهیم کرد تا بهترین میلگرد برای شناژ مشخص شود.

  1. شکل میلگرد

اول، می ‌توانید میلگرد صاف یا پیچشی را بخرید. میلگرد صاف برای تقویت بتن ایده ‌آل نیست، زیرا مواد به‌ خوبی به آن چسبیده نمی ‌شوند و می ‌توانند از روی آن بلغزند. بنابراین میلگردهای دارای فرورفتگی یا آج بیشتر برای بتن شناژ ایده ‌آل محسوب می‌ شوند.

  1. جنس پوشش میلگرد

میلگردها با پوشش ‌های مختلفی در بازار وجود دارد. میلگرد با روکش اپوکسی یا بازالت سبز رنگ بوده و در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. با این‌ حال، خود پوشش اپوکسی قوی نیست و به ‌راحتی خراشیده می ‌شود و از کارایی آن می ‌کاهد.

  1. جنس میلگرد

میلگرد گالوانیزه و میلگرد فولادی ضدزنگ نیز وجود دارند. گالوانیزه بسیار بادوام است و ضدزنگ حتی از آن هم بادوام ‌تر خواهد بود. اما هر دو به ‌طور قابل ‌توجهی بیشتر از میلگرد استاندارد هزینه دارند و میلگرد فولادی ضد زنگ نیز گران ‌ترین آن‌ هاست.

  1. قطر میلگرد

میلگرد در اندازه ‌های مختلفی موجود است. اندازه با قطر میله تعیین می ‌شود و اندازه میلگرد با افزایش قطر آن شماره‌ گذاری می‌ شود. بنابراین، میلگرد شماره 2 دارای قطر یک ‌هشتم اینچ + یک‌ هشتم اینچ = یک‌ چهارم اینچ خواهد بود. میلگرد شماره 3 دارای قطر سه ‌هشتم اینچ و شماره 4 نیز یک ‌دوم اینچ و ... خواهند بود. معمولا میلگرد سایز 3، 4 و 5 بیشتر در پایه‌ های منازل و شناژ سایر سازه ‌های خانگی استفاده می ‌شوند. هرچقدر سازه بزرگ ‌تر شود، قطر میلگرد مورداستفاده نیز باید افزایش پیدا کند.

حداقل قطر رایج برای میلگردهای شناژ 12 اینچ است، اما برخی از سازه‌ ها به میلگرد شماره 3 یا 10 میلی ‌متر در مرکز شناژ نیاز دارند که از سطح دو طرف آن کمتر از یک و نیم ‌فاصله اینچ نباشد. به ‌طور کلی میلگرد را نمی ‌توان روی لبه نزدیک به سطح بتن قرار داد. در غیر این صورت، فولاد در معرض خطر خوردگی قرار می‌ گیرد. این امر باعث از بین رفتن بتن و ایجاد ترک زودرس آن خواهد شد.

حداقل میلگرد شناژ

کاربرد شناژ در ساختمان

شناژ از بخش ‌های مهم پی نواری ساختمان است که متصل‌ کردن پی و فونداسیون ‌های عمودی به ‌یکدیگر وظیفه آن خواهد بود. سازه‌ ها برای انتقال یکسان نیروی حاصل از وزن ساختمان به زمین از پی‌ های منفرد استفاده می ‌کنند. این پی‌ ها با یکدیگر در ارتباط نیستند و در فاصله 5 متری از یکدیگر قرار دارند. اتصال این پی‌ های منفرد به‌ همدیگر با یک پی نواری عمودی یا افقی، موجب مقاومت بیشتر پی سازه خواهد شد. این پی نواری عمودی یا افقی همان شناژ نامیده می ‌شود که به معنای زنجیر کردن است.

با گنجاندن میلگرد مناسب در شناژ بتنی می ‌توان از خطر جدا شدن ساختار بتن یا ترک‌ خوردگی آن در اثر فشار نیروی زمین رهایی یافت. بنابراین به ‌طور کلی استفاده از میلگرد در شناژ هر سازه ‌ای ایده خوبی خواهد بود.

بتن آرماتور شده با میلگرد پیچشی می‌ تواند خطر ترک ‌خوردگی و حرکت کلی سازه را کاهش دهد. با قرارگیری مناسب میلگرد در شناژ، سازه می‌ تواند در برابر نیروهای جانبی مقاومت کند. بنابراین هنگامی ‌که در مرحله ساخت شناژ برای سازه هستید از بهترین میلگرد برای شناژ استفاده کنید. تقویت میلگرد در شمع‌ های بتنی نگه ‌دارنده عرشه‌ ها و سایر سازه ‌های مشابه نیز ایده خوبی به شمار می ‌رود.

چه میلگردی برای شناژ مناسب است؟

بر اساس اعلام سازمان نظام‌ مهندسی، مناطق خاص زلزله‌ خیز ملزم‌ به داشتن میلگرد مناسب در شناژ پی هستند. در چنین مناطقی انتظار می‌ رود که از میلگرد عمودی (معمولا شماره 4)، حداقل 48 اینچ را در سراسر شناژ مرکزی قرار گیرد. میلگرد افقی در بالا و پایین پایه و دیوار بنایی یا بتنی اجرا می‌ شود.

دال‌ های روی درجه با پایه‌ های رو‌ به‌ پایین نیاز به یک میلگرد افقی شماره 4 دارند که کمتر از 3 اینچ از پایین و بالای پایه قرار گیرد. یا فقط به یک نوار افقی شماره 5 در وسط پایه‌ های رو به پایین نیاز دارند. میلگرد پیچشی شماره 3 با انتهای قلاب برای قرار دادن عمودی، حداقل 48 اینچ نیز در شناژ مرکزی استفاده می‌ شود.

بهترین میلگرد برای شناژ باید پیچشی و دارای جنس ضد خوردگی باشد و باقی موارد به‌ نظر کارشناس سازه و بودجه شما بستگی دارد. استفاده از میلگرد بازالت یا فولاد ضد زنگ می‌ تواند گزینه‌ های بسیار بهتری باشد. اما استفاده از میلگرد گالوانیزه و استاندارد نیز بلامانع خواهد بود. در واقع کاربرد میلگرد در شناژ بستگی زیادی به طراحی و اجرای مناسب دارد.

جمع‌ بندی

استفاده از بهترین میلگرد برای شناژ الزامی نیست اما موجب بالا رفتن ایمنی سازه در برابر زلزله خواهد شد. به‌ یاد داشته‌ باشید که قرارگیری میلگرد در شناژ به‌ شدت به نوع فونداسیون مورداستفاده بستگی دارد. حتما به کد ساختمانی در منطقه خود رجوع کنید که حداقل‌ میلگرد شناژ و حداکثرها را برای استفاده از آن به شما می‌ دهد. همچنین به‌ یاد داشته‌ باشید که استفاده بیش‌ از حد یا کم از میلگرد در شناژ ایده خوبی نیست. میلگرد بیش‌ از حد می‌ تواند مانع ته‌ نشینی و فشرده‌ شدن صحیح بتن شود. میلگرد بسیار کم هم می‌ تواند منجر به خرابی سازه شود. برای بهترین نتیجه باید قوانین مهندسی را دنبال کنید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد