3.3/5
164رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

هزینه ساخت سوله در سال 98

سوله در صنعت و ساخت و ساز کاربرد زیادی دارد. قبل از این که یک پروژه آغاز شود ، ساخت سوله آن در دستور کار قرار می گیرد یا به عبارت بهتر آغاز اجرای هر پروژه ، ساخت سوله است. مسلما برای تمامی مجریان پروژه ها دانستن هزینه ساخت سوله بسیار با اهمیت است چرا که این محصول هزینه اولیه سنگینی می تواند داشته باشد و از سوی دیگر از واجبات می باشد و نمی توان آن را حذف نمود. در این مقاله پیرامون قیمت هر متر مربع سوله در سال 98 صحبت می کنیم و معیار های تاثیرگذار بر قیمت آن را بررسی می کنیم

مشاهده نسخه pdf مقاله : هزینه ساخت هر متر مربع سوله در سال 98

پارامتر های تاثیرگذار بر هزینه هر متر مربع سوله

اگر بخواهیم چند مورد که در قیمت ساخت سوله بسیار تاثیرگذارند را نام ببریم ، به چهار مورد مهم می رسیم. به طور میانگین قیمت ها تحت تاثیر این عوامل قرار می گیرند و این پارامتر ها در افزایش یا کاهش هزینه ها موثرند و می توان این گونه دسته بندی نمود:

 • محل احداث سوله

محل احداث سوله در هزینه تمام شده تاثیر دارد و هرچه محل احداث از کارخانه سازنده دور تر باشد هزینه حمل و نقل آن نیز بیشتر می شود. علاوه بر آن باید به خاک محل نیز توجه نمایید که جنس و میزان تراکم خاک در چه حدی است. این موضوع می تواند برای شما افزایش هزینه در پی داشته باشد. اگر سوله بر روی یک زمین سست قرار بگیرد ، باید ابتدا خاک را مقاوم سازی کرد و این مورد نیز بر هزینه ها اضافه می شود. از سوی دیگر نوع آب و هوایی که سوله در آن احداث می شود نیز موثر است. میزان بارش برف و باران ، شدت وزش باد ، رطوبت هوا و… در مقاومت سوله و قیمت آن تاثیرگذارند. اگر سوله ، دارای دیواره های بزرگ و وسیع باشد حتما باید در برابر وزش باد آن را مقاوم سازند.

هزینه ساخت سوله

 • متراژ و مساحت سوله

مساحت نیز در افزایش و کاهش تاثیر گذار است و هر چقدر که مساحت بیشتر باشد هزینه آن نیز بیشتر است.

 • کاربرد سوله

نوع کاربری سوله در قیمت آن موثر است.

 • متریال مورد نیاز

این قسمت بسته به تصمیم کارفرما دارد که چه پوششی را برای سقف ، دیوار و… انتخاب کند و بخواهد سازه سوله اش از چه موادی تشکیل شود. بنابراین هزینه این مرحله به پوشش سوله انتخابی بستگی دارد.

ساخت سوله

در برآورد هزینه سوله چگونه عمل می کنند؟

برای آن که برآورد درستی داشته باشیم باید چند مقیاس را مدنظر داشته باشیم. اول آن که محل احداث سوله چگونه است؟ قابلیت ایستادن جرثقیل را دارد؟ دوم نقشه سازه طراحی شده است؟ اگر نقشه سازه طراحی نشده باید هزینه نقشه را نیز در نظر داشته باشیم. سوم نوع طراحی سوله است که در هزینه ها تاثیر گذار می باشد. نکته مهمی که در طراحی یک سوله باید توجه داشته باشید نوع کاربری آن است. باید از همان ابتدا هدف خود را از این سازه بدانید و مشخص کنید. علت تاکید زیاد بر تعیین کاربری و هدف استفاده از آن ، به این خاطر است که نوع موادی که در سوله به کار خواهد رفت ، نیز مشخص می شود، اما اگر یک سوله را کاملا به صورت اقتصادی بسازید که هدف و کاربری آن کاملا مشخص نشده باشد در ادامه پروژه کاملا پشیمان خواهید شد و در سال های آینده نیز مدام باید هزینه تعمیرات دهید و از سویی نیز ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را متحمل شوید.

چهارم نوسانات قیمت فولاد و آهن که در برآورد کلی بسیار نقش مهمی دارد. ارزش پول کشور طی 15 ماه اخیر کاهش چشمگیری داشته است و با اوج گرفتن قیمت ارز ، مواد اولیه بسیار گران شده اند. سال 97 به ازای هر کیلو آهن مبلغ 3200 تومان پرداخت می شد که یک باره در همان سال به کیلویی 7000 تومان رسید. در فروردین 98 این مبلغ با کاهش حدودا 1600 تومان به حدود 5400  تومان در هر کیلو رسید که این عدد در تابستان 98 با روند نزولی همراه بود و تقریبا به 4000 تومان برای هر کیلو آهن رسید. در این برهه حساس اقتصادی ، مهم است که شما در چه شرایط و زمانی تصمیم به ساخت سوله می گیرید چرا که در هزینه شما بسیار تاثیر گذار است.

هزینه ساخت سوله

در ساخت سوله ابعاد بسیار مهم است. ارتفاع و وزن سوله در هر متر مربع بر هزینه تاثیر می گذارد. به طور مثال اگر شما قصد ساخت یک سوله را داشته باشید که ارتفاع آن 6 متر باشد و دهانه آن 20 متر ، به ازای هر متر مربع 24 کیلوگرم فولاد در آن مصرف می کنید. حال اگر همین مشخصات با دهانه 30 متر ساخته شود به ازای هر متر مربع 3 کیلوگرم بر وزن سازه اضافه می شود و این یعنی سازه با دهانه 30 متر گران تر از دهانه 20 متری است. این بدین معنا است که در ساخت سوله به ارتفاع و وزن باید توجه کرد.

همان طور که در بالا به آن اشاره شد کاربری سوله بسیار مهم است این اهمیت در هزینه ها نیز تاثیر گذار است. به طور مثال ساخت یک سوله ورزشی گران تر از یک سوله انبار می شود ، و این به دلیل آن است که ارتفاع دیواره ها در سالن ورزشی بیشتر می باشد.

در زیر قیمت بعضی از مواد و مصالح و سازه ها را به صورت جدول ارائه می دهیم تا شما مخاطب گرامی راحت تر و دقیق تر بتوانید برآورد سوله خود را تخمین بزنید.

قیمت ساخت سوله

در صورتی که بخواهید سقف سوله خود را از ورق گالوانیزه بسازید باید بدانید چه نوع ورقی را می خواهید. به طور مثال ورق گالوانیزه 50 با توری و پشم شیشه و با هزینه نصب آن تقریبا هر متر مربع کف 70 هزار تومان و ورق گالوانیزه 60 به همراه توری با پشم شیشه و نصب آن متری 80 هزار تومان می شود. استفاده از ورق رنگی نیز از دیگر ورق ها گران تر می شود و در حدود هر متر مربع 86 هزار تومان هزینه دارد.

سایر اقلامی که برای ساخت یک متر مربع در سوله به آن ها نیاز است شامل رنگ ، پیچ ، مهره ، سیم جوش و … است. همان طور که می دانید قیمت ها مدام در حال تغییر است اما به صورت میانگین نرخ برخی از اقلام را می توان این گونه ارائه کرد:

 • سیم جوش به ازای هر کیلو گرم 190 تومان است.
 • قیمت رنگ استاندارد مخصوص سوله به ازای هر کیلو گرم 180 تومان می باشد.
 • پیچ و مهره معادل یک کیلو گرم 190 تومان خواهد بود.
 • قیمت برش کاری و نورد به ازای هر یک کیلو گرم 270 تومان و قیمت نصب سوله 480 تومان می باشد.
 • اجرت کارگر نیز برای تمامی موارد در حدود 450 تومان می شود.

علاوه بر این موارد هزینه حمل و نقل ، هزینه آب و برق و… را نیز باید در برآورد ها محاسبه نمود.

به طور کلی می توان گفت که هزینه ساخت سوله در سال 98 به ازای هر متر مربع از 450 هزار تومان شروع می شود و این رقم تا متری 850 هزار تومان و بیشتر نیز می رسد.

3.3/5
164رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0