هزینه ساخت هر متر مربع سوله

1 ماه پیش50640بازدید4دیدگاه3.3امتیاز (306 رای)
هزینه ساخت هر متر مربع سوله

در زمان ساخت و ساز اطلاع دقیق از هزینه‌ها اهمیت زیادی دارد. اگر شما قبل از ساخت، هزینه دقیق را محاسبه کنید، در برنامه ریزی موفق‌تر خواهید بود. در این مطلب ما قصد داریم شما را با هزینه‌هایی که در ساخت سوله موثر هستند، آشنا کنیم. این هزینه‌ها با توجه به سال و حتی ماهی که شما برای ساخت و خرید مصالح اقدام می‌کنید، متفاوت خواهند بود. این مطلب کاربردی با توجه به وضعیت فعلی بازار در سال 1402 به روز رسانی شده تا شما بتوانید از آخرین اطلاعات مربوط به این زمینه استفاده کنید. به طورکلی می‌توان گفت که هزینه ساخت سوله در سال 1402 به ازای هر متر مربع از 450 هزار تومان شروع می‌شود و این رقم تا متری 1 میلیون و 247 هزار تومان و بیشتر نیز بسته به شرایط و مواد مورداستفاده می‌رسد. البته توجه داشته باشید این ارقام حدودی هستند و احتمال کم یا زیاد شدن در زمان محاسبه دقیق وجود دارد.

هزینه ساخت سوله در سال 1402

سوله در صنعت و ساخت و ساز کاربرد زیادی دارد. قبل از این که یک پروژه آغاز شود ، ساخت سوله آن در دستور کار قرار می گیرد. به عبارت بهتر آغاز اجرای هر پروژه ، ساخت سوله است. مسلما برای تمامی مجریان پروژه‌ها دانستن هزینه ساخت سوله بسیار بااهمیت است چراکه این محصول هزینه اولیه سنگینی می‌تواند داشته باشد و از سوی دیگر از واجبات است و نمی‌توان آن را حذف نمود. در این مقاله پیرامون قیمت هر متر مربع سوله در سال 1402 صحبت می‌کنیم و معیارهای تاثیرگذار بر قیمت آن را بررسی خواهیم کرد.

پارامتر های تاثیرگذار بر هزینه هر متر مربع سوله

اگر بخواهیم چند عامل که در قیمت ساخت سوله بسیار تاثیرگذارند را نام ببریم، به چهار مورد مهم می‌رسیم. به طور میانگین قیمت‌ها تحت تاثیر این عوامل قرار می‌گیرند و این پارامترها در افزایش یا کاهش هزینه‌ها موثر بوده و می‌توان آن‌ها را این گونه دسته‌بندی نمود:

 • محل احداث سوله

محل احداث سوله در هزینه تمام شده تاثیر دارد و هرچه محل احداث از کارخانه سازنده دورتر باشد هزینه حمل و نقل آن نیز بیشتر می‌شود. علاوه بر آن باید به خاک محل نیز توجه نمایید که جنس و میزان تراکم خاک در چه حدی است. این موضوع می‌تواند برای شما افزایش هزینه در پی داشته باشد. اگر سوله بر روی یک زمین سست قرار بگیرد، باید ابتدا خاک را مقاوم‌سازی کرد و این مورد نیز بر هزینه‌ها اضافه می‌شود. از سوی دیگر نوع آب و هوایی که سوله در آن احداث می‌شود نیز موثر است. میزان بارش برف و باران، شدت وزش باد، رطوبت هوا و... در مقاومت سوله و قیمت آن تاثیرگذارند. اگر سوله دارای دیواره‌های بزرگ و وسیع باشد حتما باید در برابر وزش باد آن را مقاوم سازند.

هزینه ساخت سوله
محاسبه هزینه ساخت سوله
 • متراژ و مساحت سوله

مساحت نیز در افزایش و کاهش تاثیرگذار است و هر چقدر که مساحت سوله بیشتر باشد هزینه آن نیز بیشتر است. برای مثال هزینه ساخت سوله 500 متری نسبت به هزینه ساخت سوله 200 متری بیشتر بوده و لازم است محاسبات متنوعی را برای هریک انجام دهیم.

 • کاربرد سوله

نوع کاربری سوله در قیمت آن موثر است.

 • متریال موردنیاز

این قسمت بسته به تصمیم کارفرما دارد که چه پوششی را برای سقف، دیوار و... انتخاب کند و بخواهد سازه سوله‌اش از چه موادی تشکیل شود. بنابراین هزینه این مرحله به عایق و پوشش انتخابی بستگی دارد.

در برآورد هزینه سوله چگونه عمل می کنند؟

برای آن که برآورد درستی داشته باشیم باید چند مقیاس را مدنظر قرار دهیم. اول آن که محل احداث سوله چگونه است؟ قابلیت ایستادن جرثقیل را دارد؟ دوم نقشه سازه طراحی شده است؟ اگر نقشه سازه طراحی نشده باید هزینه نقشه را نیز در نظر داشته باشیم. سوم نوع طراحی سوله است که در هزینه‌ها تاثیرگذار خواهد بود. نکته مهمی که در طراحی یک سوله باید توجه داشته باشید نوع کاربری آن است. باید از همان ابتدا هدف خود را از این سازه بدانید و مشخص کنید. علت تاکید زیاد بر تعیین کاربری و هدف استفاده از آن به این خاطر است که نوع موادی که در سوله به کار خواهد رفت نیز مشخص می شود. اما اگر یک سوله را کاملا به صورت اقتصادی بسازید که هدف و کاربری آن کاملا مشخص نشده باشد در ادامه پروژه کاملا پشیمان خواهید شد و در سال‌های آینده نیز مدام باید هزینه تعمیرات دهید و از سویی نیز ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را متحمل شوید.

چهارم نوسانات قیمت فولاد و آهن که در برآورد کلی بسیار نقش مهمی دارد. ارزش پول کشور طی 15 ماه اخیر کاهش چشمگیری داشته است و با اوج گرفتن قیمت ارز، مواد اولیه بسیار گران شده‌اند. در این برهه حساس اقتصادی مهم است که شما در چه شرایط و زمانی تصمیم به ساخت سوله می‌گیرید چراکه در هزینه شما بسیار تاثیرگذار است. در سال جدید با توجه به تغییراتی که در وضعیت اقتصادی کشور مشاهده شد، مواد اولیه‌ای که برای ساخت سوله مورد استفاده قرار می‌گیرند، به میزان قابل توجهی رشد قیمت را مشاهده کرده‌اند. از جمله مصالحی که باید در زمان محاسبه قیمت مورد بررسی قرار دهید می‌توان به قیمت کارتن پلاست، پشم سنگ، پشم شیشه، فوم سقفی و ... اشاره کرد. البته توجه کنید که استعلام قیمت برای مواد اولیه به نوع سوله شما نیز بستگی دارد.

پارامترهای تاثیرگذار بر هزینه سوله
پارامترهای تاثیرگذار بر هزینه سوله

در ساخت سوله ابعاد بسیار مهم است. ارتفاع و وزن سوله در هر متر مربع بر هزینه تاثیر می‌گذارد. به طور مثال اگر شما قصد ساخت یک سوله را داشته باشید که ارتفاع آن 6 متر باشد و دهانه آن 20 متر، به ازای هر متر مربع 24 کیلوگرم فولاد در آن مصرف می‌کنید. حال اگر همین مشخصات با دهانه 30 متر ساخته شود به ازای هر متر مربع 3 کیلوگرم بر وزن سازه اضافه می‌شود و این یعنی سازه با دهانه 30 متر گران‌تر از دهانه 20 متری است. این بدین معنا است که در ساخت سوله به ارتفاع و وزن باید توجه کرد.

همان طور که در بالا به آن اشاره شد کاربری سوله بسیار مهم است این اهمیت در هزینه‌ها نیز تاثیرگذار است. به طورمثال ساخت یک سوله ورزشی گران‌تر از یک سوله انبار می‌شود و این به دلیل آن است که ارتفاع دیواره‌ها در سالن ورزشی بیشتر خواهدبود. قیمت انواع مصالح موردنیاز برای ساخت سوله را می‌توانید در سایت مرکزآهن مشاهده کنید. از جمله محصولاتی که در سایت هستند و برای ساخت سوله بسیار اهمیت دارند می‌توان به قیمت ساندویچ پانل، پشم شیشه، میلگرد، تیرآهن، لوله، ورق و .... اشاره کرد.

در صورتی که بخواهید سقف سوله خود را از ورق گالوانیزه بسازید باید بدانید چه نوع ورقی برای سوله شما مناسب است. به طور مثال ورق گالوانیزه 50 با توری و پشم شیشه و با هزینه نصب کمتری نسبت به ورق گالوانیزه 60 به همراه توری با پشم شیشه دارد. استفاده از ورق رنگی نیز از دیگر ورق‌ها گران‌تر می‌شود. البته علاوه بر نوع مواد اولیه استفاده شده، متراژ نیز در محاسبه قیمت تاثیرگذار است. برای مثال اگر شما یک سوله 400 متری با ورق گالوانیزه 60، توری و پشم شیشه بسازید؛ هزینه نسبت به یک سوله با همین ویژگی اما متراژ 300 متر بیشتر خواهد بود.

سایر اقلامی که برای ساخت یک متر مربع در سوله به آن‌ها نیاز است شامل رنگ، پیچ، مهره، سیم جوش و ... است. همان‌طور که می‌دانید قیمت‌ها مدام در حال تغییر است شما باید در زمان ساخت سوله میانگین هزینه برای موارد زیر را نیز محاسبه کنید:

 • سیم جوش به ازای هر کیلوگرم
 • قیمت رنگ استاندارد مخصوص سوله
 • قیمت پیچ سرمته و مهره
 • اجرت کارگر نیز برای تمامی موارد باید محاسبه شود (با توجه به آخرین قوانین اداره کار).

علاوه بر این موارد هزینه حمل و نقل، هزینه آب و برق و... را نیز باید در برآوردها محاسبه نمود.

به طورکلی می‌توان گفت که هزینه ساخت سوله 1000 متری و سایر متراژها در سال 1402 به ازای هر متر مربع از 450 هزار تومان شروع می‌شود و این رقم تا متری 1 میلیون و 247 هزار تومان و بیشتر نیز می‌رسد. البته توجه داشته باشید این ارقام حدودی هستند و احتمال کم یا زیاد شدن در زمان محاسبه دقیق وجود دارد.

هزینه ساخت سوله در سال 1402
هزینه ساخت سوله در سال 1402

هزینه ساخت سوله در سال 1401

برای اینکه شما بهتر بتوانید با گذر زمان تغییرات هزینه ساخت سوله را متوجه بشوید، تیم مرکزآهن ویدئویی برای قیمت سوله با توجه به آخرین قیمت‌ها در سال 1401 تهیه کرده است.

طبق آیین نامه‌های سازمان نظام مهندسی قبل از اجرای سوله باید بار برف و باران و باد و زلزله آن منطقه طی زمان سی ساله گذشته را در طراحی و ساخت سوله در نظر بگیرید و بر اساس آن سوله را مستحکم‌تر بسازید تا با وقوع عوامل طبیعی تخریب نشود. این به معنای استفاده از فولاد بیشتر و سنگین شدن سوله و در نهایت افزایش قیمت ساخت سوله است. متراژ دهانه و ارتفاع سوله نیز در برآورد هزینه ساخت سوله بسیار مهم است.
بطور مثال: هزینه ساخت سوله با تیرآهن برای دهانه زیر 15 متر، با ارتفاع 4 و 6 متر، از متری 550 هزار تومان تا 600 هزارتومان و برای دهانه های بین ۱۵ الی ۲۰، متری 600 الی 650 تومان اعلام می‌شود. و به همین ترتیب ساخت سوله با ورق آهن برای دهانه‌های زیر ۲۰متر، با ارتفاع ۴ متر، متری ۸۴۰ هزار تومان اعلام می‌شود.

کلام آخر

محاسبه هزینه ساخت سوله در هر سال با توجه به فاکتورهای زیادی محاسبه می‌شود. به همین دلیل نمی‌توان به طور کامل به عددی که برای هزینه اعلام می‌شود اعتماد کرد. پیشنهاد ما به شما این است که در زمان ساخت با توجه به فاکتورهایی که در متن به آن‌ها اشاره شد هزینه را محاسبه کنید اما انتظار این را هم داشته باشید که هزینه کمی بالا یا پایین شود.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر 0911195**** 1 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
  سلام ساخت سوله ۱۰۰۰ مترمربعی با ارتفاع ۴ در نوشهر
  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 1 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام و عرض ادب شما برای پوشش سقف سوله با این متراژ حدودا به 5 تن ورق نیاز دارید
  • ارسال شده توسط کاربر 0913336**** 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   درود، با هزینه فونداسیون و مصالح و آهن و ورق و همه چیز از متری پانصد هزار تومان تا یک میلیون و دویست و پنجاه گفته؟هزینه فونداسیون را هم حساب کرده؟
   • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
    سلام و عرض ادب بله هزینه‌ها به صورت کلی برآورد شده اند؛ از متریال با قیمت پایین تا بهترین متریال که می‌تواند از متری 1.250 بیشتر شود.