کاربرد و مشخصات فنی میلگرد 18

4 ماه پیش742بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
کاربرد و مشخصات فنی میلگرد 18

میلگردها انواع متنوعی دارند زیرا برای اهداف مختلف به تولید می‌رسند؛ میلگرد سایز 18 یکی از آنهاست! میلگردها را از لحاظ وزن در دو دسته سبک و سنگین قرار می‌دهند، میلگرد 18 در دسته میلگردهایی با وزن بالا قرار دارد. معمولا میلگردهای سنگین آجدار هستند اما نوع ساده آن برای استفاده در صنعت نیز عرضه می‌شود. در ادامه این مطلب با کاربرد، مشخصات و روش تولید میلگرد 18 آشنا خواهید شد و در نهایت به شما خواهیم گفت میلگرد را از کجا تهیه کنید تا بدون دردسر محموله‌تان را تحویل بگیرید.

مشخصات میلگرد 18
مشخصات میلگرد 18

مشخصات میلگرد 18

در جدول زیر مشخصات کلی (استاندارد اشتال) میلگرد 14 را ارائه داده‌ایم؛ در ادامه این مطلب جزئیات بیشتری از میلگرد 14 را در اختیار شما قرار می‌دهیم:

جدول مشخصات میلگرد 18
ویژگیمقدارتوضیحات
قطر اسمی18 (mm)همان سایز مقطع میلگرد ((mm
آنالیز     A1 تا A4ترکیبات
تنش گسیختگی6000میزان فشاری که باعث گسیختگی میلگرد می‌شود (کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع)
نوع آجمتنوعنحوه قرارگیری آج روی بدنه میلگرد
وزنبین 22.8 تا 25.2 کیلوگرموزن استاندارد یک شاخه 12 متری

کاربرد میلگرد 18

به طور کلی میلگرد 18 به دلیل وزن بالا، معمولا برای سازه‌های عظیم استفاده می‌شود. پیش از انتخاب سایز میلگرد، متخصصین باید تخمین بزنند که بالا رفتن وزن نهایی سازه مشکل آفرین نباشد. از جمله کاربردهای میلگرد 18 عبارتند از:

  • ساخت رمپ پارکینگ
  • ساخت تاسیسات دریایی
  • ساخت انواع پل
  • اتصالات صنعتی
  • ساخت بزرگراه و جاده‌
  • آرماتور‌بندی
  • ساخت سازه‌های بتنی
روش تولید میلگرد 18
روش تولید میلگرد 18

روش تولید میلگرد 18

تولید میلگرد در هر سایزی با توجه به تکنولوژ‌ی‌ها و خط تولید هر کارخانه انجام می‌گیرد. البته هر روش تولید به ویژگی‌‌های خاص و منحصربفردی در میلگردها منجر می‌شود. استاندارد تولید میلگرد 18 در چهار حالت زیر قرار دارد:

ردیفروش تولیدنام علمیمرحله کلیدیویژگی مهمکاربرد
1نورد گرمHot Rollingجامد شدن آهن ذوب شده با دمای بالااستحکام و انعطاف بالا - سطح ناهموار           ساختمان، پل‌سازی، تجهیزات سنگین
2نورد سردCold Rollingمیلگرد با ابعاد اولیه توسط نورد گرم تولید شده و سپس در آسیاب‌های نورد سرد به ابعاد نهایی خود می‌رسدصافی سطح - دقت در ابعاد           صنایع خودروسازی، لوله‌سازی، ساخت ابزارهای فلزی
3میکروآلیاژیMicroalloyingبه طور خاص به افزودن عناصر آلیاژی به آهن می‌پردازد تا ویژگی‌های مکانیکی میلگرد بهبود یابداستحکام بالا - مقاومت به خستگی  ساختمان، خودروسازی، صنعت نفت و گاز
4ترمکسThermexروش ترمکس شامل گرم کردن ناگهانی و سپس خنک کردن میلگرد استبهینه‌سازی خواص مکانیکی - صرفه‌جویی در انرژی    میلگردهای ساختمانی و قطعات مختلف فلزی

ویژگی میلگرد 18         

اگر بخواهیم ویژگی میلگرد 18 را برشمریم، باید از چند زوایه آن‌را مورد بررسی قرار داد. یکی از آنها آنالیزهای مختلفی است که میلگرد 18 می‌تواند در یکی از آنالیزهای زیر به تولید برسد:

ردیفآنالیزنوع آجعلامت مشخصهکد نشانه گذاری
1A1بدون آج240بدون علامت
2A2میلگرد آجدار مارپیج (یکنواخت یا دوکی)340J
3350L
4A3میلگرد آجدار جناقی (یکنواخت یا دوکی)400C
5420H
6A4میلگرد آجدار مرکب (دوکی)500S
7520F

اما هر کدام از میلگردهایی که در جدول بالا نام بردیم، ترکیبات شیمیایی مختلفی دارند؛ این عناصر کاربرد متفاوتی به میلگرد می‌دهد. کربن از جمله عناصری است که کاربرد میلگرد را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهد: 

نوع میلگردمیزان کربنانعطاف‌پذیریمیزان جوش‌پذیری
A1%24زیادبالا
A2کمتر از A1منعطف‌ترین میلگرد آجدارجوش‌پذیری خوب 
A3کمتر از A2عدم انعطافکمتر از A2 (بهتر است انجام نشود)
A4کمترین کربنعدم انعطافعدم جوش‌پذیری

خرید میلگرد 18 از مرکزآهن

در مجموعه مرکزآهن انواع محصولات آهنی از جمله میلگرد در سایزهای مختلف ارائه می‌شود. این امکان به شما داده می‌شود که محصولات را بر اساس نیازهای خود انتخاب کرده و به راحتی با انواع و اقسام میلگردها مقایسه کنید. علاوه بر این با خرید میلگرد 18 از مرکزآهن می‌توانید از تخفیف‌ها و قیمت‌های ویژه‌ای که ارائه می‌دهد برخوردار شوید. از این گذشته با خرید از مرکزآهن لازم نیست نگرانی بابت زمان ارسال داشته باشید! این مجموعه ارسال محموله به محل مورد نظر شما و تحویل سریع بار را از جمله وظایف اصلی خود می‌داند. لازم به ذکر است قیمت میلگرد 18امروز در هر ساعتی از سایت مرکزآهن قابل استعلام است.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد