3/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

علل افزایش بازار آهن در روزهای نخست هفته

در نخستین روز هفته بنا بر آنچه که از بازار قوطی و پروفیل شنیده شد؛ نرخ کاربردی و موثر محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر بیشتر در محدوده قیمتی ۵۹۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( +VAT) بسته به کیفیت تولید و نوع ورق مصرفی شنیده شد، که البته کف یا مینیمم بازار حدود نرخ ۵۸۰۰ تومان هم شنیدیم که البته در بازار عمومیت ندارد. شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی نیز با رقم حدودی ۴۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، علیرغم افزایش قیمت تعداد اندکی از مبادی خصوصی، همچنان در شاخص کل با ثبات مواجه هستیم. در روز شنبه خصوصی ها کمی شمش القایی را گران کردند؛ از همین رو در اعلام قیمت برخی از نوردی ها هم این مسئله تاثیر داشت. به نظر می رسد برخی از مبادی خصوصی در تلاش هستند تا شاید بتوانند در بازار تحرک ایجاد کنند؛ به نظر می رسد این وضعیت از سمت بازار شمش القایی نشات گرفته باشد چرا که در نخستین روز هفته این بازار کمی افزایشی اعلام شد؛ و این تحرکات صنفی در حالی صورت می گیرد که اتفاق خاصی در گزاره های بنیادین اثرگذار بر بازار فولاد حادث نگردیده و گزینه ها عمدتا ثابت هستند؛ اصلی ترین انگیزه پشت این تحرکات منشعب از بخش خصوصی، اذعان به، به ‌صرفه نبودن تولید برای این حوزه است؛ و این در حالی است که روند کاتالیزه شده توزیع کالا از سمت بورس کالا به کمک مکانیزم تنظیم بازار چند ماهی است که بازار را بدون التهاب و ثابت نگه داشته است.

در روز یک شنبه با توجه به رصد بازار و شنیده ها از برخی مبادی؛ بنظر میرسد که نرخ محصول تولید شده از ورق ضخامت ۲ میلی متر در بازه قیمتی حدود ۵۹۰۰ تا ۵۹۵۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده از عمومیت بیشتری در بازار برخوردار شد؛ البته قیمت های پیشنهادی خارج از این دامنه هم شنیدیم که اما بیشتر موردی بوده است. در کل بازار این حوزه، روز یک شنبه توام با تغییرات نامحسوس و ثابت گزارش شد.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

بازگشت بازار فولاد به ثبات در میانه هفته

شاخص متوسط روز یکشنبه قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۱۷۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار در روز گذشته برآورد گردید که با افزایش متوسط و حدودی ۲۰ تومانی همراه بوده است. گرچه طی دو روز نخست هفته تحرکاتی در بازار میلگرد آجدار رخ داد و البته در این میان مشتریانی که پیش ‌تر در خرید دچار شک و تردید بوده و در صف خرید به امید کاهش بیشتر قیمت ها بیتوته کرده بودند؛ اقدام به خرید کردند؛ اما واقعیت موجود حکایت از بازار ساکت و کساد مصرف کننده نهایی دارد؛ به خصوص روز دوشنبه این آرامش مشهود تر دیده شد.

هر چند بعید ولی در حالی که به امید و چشم انتظار بهبود بازار مصرف و رخداد تحرکاتی در بازار مسکن و ساخت و ساز، نظاره‌گر تحولات بازار هستیم؛ لایه های مختلف تولید و توزیع به امید رهایی از فشار رکود اقتصادی موجود، تلاش می کنند که محصول در اختیار خود را با قیمت بالاتری به لایه های پایینی بفروشند؛ بنکدار هم با نقدینگی سرگردان گاهی گریز به بورس کالا می زند، ولی هنوز یاد و خاطره ضرر کیلویی ۱۰۰۰ تومان ماه های ابتدایی سال جاری را فراموش نکرده است و با توجه به تجربیات کسب شده برای این قشر در حوزه فولاد تجربه را تجربه کردن بسیار دل و جرات میخواهد. در این میان اما از صف ‌بندی مصرف کننده نهایی و واقعی در پایانه های فروش خبری نیست که نیست.

البته جریان باقی مانده مصرف کننده واقعی در بازار هم در شرایط کنونی بنا بر ثبات حاکم بر گزاره های بنیادین اثر گذار بازار فولاد و دیگر بازارهای کالایی، از جمله ثبات نرخ ارز؛ روند نزولی بازارهای جهانی فولاد و بالاخره کسادی بازار مسکن و کاهش قدرت خرید؛ حداقل در شرایط کنونی انتظار و تحمل افزایش قیمت در هیچ حوزه ای را ندارد.

از سوی دیگر تولیدکننده به خصوص تولیدکننده بخش خصوصی هم مشکلات خودش را دارد و روی دیگر سکه سینه اش مالامال از مشکلات مرتبط با تولید و هزینه های نفس ‌گیر است و انتظار دستگیری و بهبود مارجین خود را دارد. به طور کلی شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۱۷۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار در روز دوشنبه برآورد گردید که نسبت به روز گذشته افزایش جزئی را نشان می دهد که مربوط می شود به تغییر قیمت تعداد کمی از مبادی در روز جاری.

در روز سه شنبه بنا بر برخی شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل ، نرخ محصول تولیدی از ورق ۲ میلی متر، ۵۸۰۰ تا ۵۹۵۰ (VAT+) تومان شنیده شد؛ در این میان نرخ متداول بازار بیشتر بین ۵۸۷۰ تا ۵۹۳۰ از عمومیت بیشتری برخوردار است. برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۱۷۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) نسبت به روز گذشته توام با ثبات بوده است.

در روز چهارشنبه نیز برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۱۷۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) نسبت به روز گذشته، صرف نظر از اندکی کاهش که متاثر از تعدیل قیمت تعداد کمی از مبادی بود؛ تقریبا ثابت بوده است.

پیشنهاد به خریداران بازار آهن طی هفته های آتی

در نهایت بزرگواران گرامی توجه داشته باشند که همان طوری که روند بازار طی چند ماه گذشته نشان داده و بنا بر تحلیل گزاره های بنیادین و اثر گذار بر بازار میلگرد آجدار کشور؛ انتظار رخداد نوسانات نامتعارف در این بازار؛ چه افزایش و چه کاهش؛ انتظاری دور از واقعیت دیده شده؛ لذا برای کسانی که نیاز به مصرف دارند یا کسر موجودی انبار دارند و در آستانه تصمیم‌گیری خرید هستند؛ عرض میکنیم که در شرایط کنونی، نوسانات جزئی ۱۰ الی ۲۰ تومانی بالا یا پایین قیمت های این بخش از بازار، به خصوص در حوزه مصرف، بعید بنظر می رسد که سیاست های کلی اتخاذی تجاری شما را تحت شعاع قرار دهد؛ لذا پیشنهاد ما این است که بدون توجه به این نوسانات جزئی و بدون تاثیر پذیری و یا انتظار رخداد یک نوسان نامتعارف در هر دو جهت بازار ( چه افزایش و چه کاهش )؛ روند تصمیم گیری عادی کسب و کار یا پروژه خود را مطابق روال عادی پیش گرفته و فارغ از این نوسانات جزئی قیمتی به گزینه های مهم ‌‌تر سیاست های تجاری خود توجه نمایید؛ بطور مثال روند پیشرفت پروژه و یا تعدیل و تنظیم نگه داشتن موجودی انبار با توجه به متوسط حجم خروجی محل فعالیت خود

3/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0