ورق a283 چیست، معرفی انواع استاندارد و کاربردها

4 ماه پیش2289بازدید0دیدگاه3امتیاز (1 رای)
ورق a283 چیست، معرفی انواع استاندارد و کاربردها

ورق آلیاژی a283 مطابق با استاندارد ASTM تولید شده که در دسته فولادهای ساده کربنی قرار می گیرد. این فولادها خود به سه دسته فولاد کم کربن، کربن متوسط و پرکربن تقسیم می گردد که هریک دارای خواص و ویژگی های منحصر به فردی می باشند. ورق های A283 دارای کاربردهای اساسی و مهمی بوده و به دلیل مشخصات ساختاری مطلوب این محصول، صنایع اصلی نظیر نفت، گاز و پتروشیمی به آن نیازمند می باشند. فولاد A283 تحت کیفیت های مختلف و با گریدهای B، A و C تولید شده که در این میان گرید C در مقایسه با سایر رده ها مصرف چشمگیری دارد. در ادامه شما را با استاندارد، انواع و خواص مکانیکی ورق A283 و هرآنچه پیش از خرید لازم است در خصوص این محصول بدانید آشنا خواهیم کرد. جهت اطلاع از قیمت ورق a283 می توانید به سایت مرکزآهن مراجعه نموده و یا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

بررسی انواع استاندارد a283 و کاربرد آن

استاندارد A283

همان طور که ذکر شد این ورق ها در دسته فولادهای ساده کربنی قرار داشته و خواص بی نظیر آن ها موجب اقبال زیاد صنایع به آن گردیده است. سه گرید مختلف A، B و C از این محصول در بازار موجود بوده که تفاوت میزان کربن مصرفی در ساختار آن ها سبب تمایز میان این سه رده شده است. با افزایش میزان کربن در این ورق ها، سختی افزایش یافته و به ازای آن قابلیت عملیات حرارتی نیز بهبود می یابد. در این میان گرید C دارای بهترین خواص مکانیکی و شیمیایی در میان سایر رده ها بوده که شباهت زیادی به فولاد A36 نیز دارد و در هنگام خرید گاهی ممکن است اشتباه گرفته شوند. تفاوت ورق a283 و A36 در میزان عنصر Mn و C به کار رفته در ساختار شیمیایی آن ها می باشد که موجب جوشکاری راحت تر ورق های A36 نسبت به A283 شده است. مقدار کربن موجود در گریدهای مختلف همراه با سایر عناصر موجود در ورق A283 به تفکیک در جدول زیر جهت مقایسه برای شما ذکر شده است. همچنین در ادامه ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی ورق های A283 و A36 جهت مقایسه آورده شده است.

آنالیز ورق a283 تفاوت ورق a283 و a36 تفاوت خواص مکانیکی a283 و a36

همان طور که در جداول مشخص است این دو فولاد خواص مکانیکی بسیار نزدیک به یکدیگر داشته که در صنعت با داشتن مجوز مهندسی می توان آن ها را به جای یکدیگر به کار برد. از جمله تفاوت های دیگر این دو ورق می توان به قابلیت شکل پذیری بیشتر A283 نسبت به A36 و استحکام بیشتر A36 نسبت به A283 اشاره کرد. به دلیل پایین تر بودن قیمت ورق A283 gr c نسبت به ورق های A36، این محصول محبوبیت بیشتری را در میان خریداران کسب کرده است.

خواص مکانیکی A283

ورق های A283 در گریدهای مختلف دارای خواص مکانیکی متفاوتی می باشند که همین امر کاربردهای متفاوتی را برای آن ها در صنعت به وجود آورده است. در جدول زیر مشخصات مکانیکی هریک از گریدها شامل استحکام تسلیم، استحکام کششی و قابلیت ازدیاد طول آورده شده است.

خواص مکانیکی ورق a283

همان طور که مشاهده می کنید ورق های گرید A دارای استحکام کششی 450-310 مگاپاسکال، استحکام تسلیم 165 مگاپاسکال و ازدیاد طول حداقل 27 درصد می باشند. ورق های گرید B دارای استحکام کششی 450-345 مگاپاسکال، استحکام تسلیم 185 مگاپاسکال و درصد ازدیاد طول 25 می باشند. بنابراین خواص مکانیکی ورق A283 گرید B نسبت به گرید A بیشتر می باشد و همین امر سبب کاربردهای بیشتر این محصول در صنعت شده است. در این میان ورق A283 گرید C با استحکام کششی 515-380 مگاپاسکال، استحکام تسلیم 205 مگاپاسکال و درصد ازدیاد طول 23 مناسب ترین خواص مکانیکی را در میان سه رده دارا می باشد.

کاربرد ورق A283

به طور کلی ورق های A283 به دلیل خواص بی نظیری که دارند در صنعت بسیار محبوب بوده و یکی از ارکان اساسی مورداستفاده در صنایع اصلی می باشد. از جمله صنایعی که در آن ها از ورق های A283 به وفور استفاده می گردد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مخزن سازی
  • نفت
  • گاز
  • پتروشیمی
  • کشتی سازی
  • اسکله سازی
  • دیواره ماشین آلات
  • قطعات صنعتی

ورق A283 Gr.C در این میان به دلیل مشخصات مکانیکی و فیزیکی بهتر نسبت به سایر رده ها دارای کاربرد بیشتری می باشد.

مشخصات ورق A283

این ورق ها در گریدهای مختلف دارای درصد کربن متفاوتی بوده و این موضوع سبب مشخصات متفاوتی در آن ها شده است. برای مثال ورق A283 گرید C در ساختار شیمیایی خود دارای 0.24 درصد کربن بوده که این امر موجب استحکام مطلوب آن گشته است و همچنین عناصر سیلیسیم و منگنز نیز در این ورق وجود دارد که هریک خواص ویژه ای را به این ورق بخشیده اند. ورق های A283 در عرض های مختلف 1500، 2000 و 2500 میلی متر تولید و به بازار عرضه می گردند. از دیگر مشخصات A283 می توان به استحکام کششی کم و متوسط انواع گرید آن و قابلیت جوشکاری و خمکاری مناسب و مقاومت خوردگی خوب آن اشاره نمود. وجود مقادیر کمی از ناخالصی های گوگرد، مس و فسفر در ساختار این فولاد سبب کاهش کیفیت آن می گردد. بنابراین در هنگام خرید لازم است به آنالیز ورق A283 کارخانه تولیدی آن دقت نمایید. به دلیل اهمیت بالای این ورق ها در صنعت، تولید آن ها توسط کارخانجات معتبر اعم از کارخانه فولاد مبارکه اصفهان انجام می گیرد.

انواع ورق A283

سه نوع مختلف از ورق های A283 موجود بوده که همان طور که دیدیم در خواص مکانیکی، شیمیایی، درصد کربن به کار رفته در ساختار و استحکام تفاوت دارند. در میان این سه گرید، نوع C دارای برترین خواص بوده و کاربردهای فراوانی را در صنعت به خود اختصاص داده است. استحکام ورق A283 گرید C نسبت به دو گرید دیگر بالاتر بوده و دارای تنش تسلیم بسیار بیشتری نسبت به آن ها می باشد از این رو گرید C نسبت به دو گرید دیگر درصد ازدیاد طول کمتری دارد.

جمع بندی

ورق A283 یک ورق آلیاژی بسیار با اهمیت در صنعت بوده از این رو کیفیت آن بسیار مهم می باشد و توسط کارخانجات معتبری تولید می گردد. در میان انواع مختلف این محصول گرید C دارای کاربرد و اهمیت ویژه ای بوده که علت آن را می توان خواص مطلوب تر آن نسبت به سایر رده ها دانست.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد