تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی چیست؟

1 سال پیش بدون دیدگاه 3637 بازدید
تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی
4.8/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

امروزه میلگرد ادکا و ممان منفی در صنعت ساختمان ‌سازی کشور از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند و در اکثر ساختمان ‌هایی که می ‌بینیم، استفاده ‌شده ‌اند. این دو میلگرد در سقف‌ های تیرچه ‌بلوک بسیار کاربرد دارند. اما دانستن تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی چالشی می ‌باشد که امروزه برای برخی مطرح ‌شده است. در ادامه به بررسی جزئیات کامل این دو میلگرد محبوب و پرکاربرد خواهیم پرداخت و تفاوت آن ‌ها را بررسی خواهیم کرد.

دانلود pdf مقاله تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی چیست؟

میلگرد ادکا چیست؟

میلگردهای ادکا اصلیتی روسی دارند و اولین استفاده از آن‌ ها در کشور روسیه یا شوروی سابق ثبت ‌شده است. اگر دقت کنیم، می ‌بینیم که ظاهر این میلگردها به گردن اردک شباهت دارد. به همین دلیل در روسی به آن ‌ها ادکا می‌ گویند. همان ‌طور که گفته شد، میلگرد ادکا کاربرد گسترده ‌ای در سقف ‌های تیرچه ‌بلوک دارد. امروزه در بسیاری از ساختمان ‌های سطح کشور از میلگردهای ادکا استفاده ‌شده است و تقریباً یک روش مرسوم در استفاده داخل سقف ‌های تیرچه ‌بلوک می ‌باشد.

یکی از موارد تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی در عملکرد آ‌ن ‌ها می ‌باشد. پس لازم است ابتدا بررسی ‌کنیم که هدف استفاده از میلگردهای ادکا چیست. گاهی اوقات در صنعت ساختمان ‌سازی تیرچه ‌های استفاده‌ شده در ساختمان دارای فضای درست و مناسبی نیستند و حتی فضای کافی ندارند. این مشکل در اکثر ساختمان‌ ها ایجاد می ‌شود. پس با افزایش بار وارده که می‌ تواند بر اثر تردد وسیله یا انسان ‌ها باشد، احتمال از جا درآمدن این تیرچه ‌ها وجود دارد. در این مواقع، استفاده از میلگردهای ادکا می ‌تواند روشی درست و مناسب برای جلوگیری از این اتفاق باشد. میلگردهای ادکا در حد فاصل میان تیرچه ‌ها و تیرها نصب‌ می ‌شوند و این فضای ناکافی را پر می‌ کنند. در نتیجه در اولین مرحله، مانع از دررفتگی تیرچه ‌ها می ‌شوند.

همان ‌طور که گفته شد استفاده اصلی از میلگردهای ادکا در داخل سقف ‌ها می ‌باشد. جایگاه استفاده از میلگردهای ادکا نیز در قسمت تحتانی هر تیرچه می ‌باشد و کمینه خم شدن آن باید ۱۸۰ درجه باشد. این نوع میلگردها بی ‌دلیل محبوب نشده‌ اند و از مزایای متعددی برخوردار هستند. در ادامه به مزایای استفاده از میلگردهای ادکا خواهیم پرداخت و آن ‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی

میلگرد ادکا در سقف تیرچه بلوک

استفاده از میلگردهای ادکا داخل سقف ‌های تیرچه ‌بلوک مزایای بسیاری دارد که امروزه توجه خاصی به آن می ‌شود. اولین مزیت این نوع میلگردها استحکام ‌بخشی خاص آن ‌ها به سقف می ‌باشد. با استفاده از میلگردهای ادکا، استحکام سقف افزایش پیدا می ‌کند و به ‌راحتی در برابر بارها و فشارهای وارده از طبقه فوقانی، فرو نخواهد ریخت. این استحکام ‌بخشی شامل جلوگیری از راحت ترک خوردن سقف نیز می ‌شود که امروزه در بسیاری از خانه‌ ها این پدیده ترک ‌خوردگی به‌ راحتی مشاهده می ‌شود.

با استفاده از میلگردهای ادکا، مقدار خیز سقف کاهش پیدا می ‌کند و علاوه بر آن، جلوی ارتعاشات گرفته می ‌شود. این دو عامل از اصلی ‌ترین و مهم‌ ترین عوامل در استحکام یک سقف می ‌باشند. هدف مهم و اصلی استفاده از میلگردهای ادکا همین استحکام ‌بخشی است و در سازه ‌هایی که درون آن ‌ها از این نوع میلگرد استفاده شده به ‌خوبی می ‌توان تأثیر آن را دید. ناگفته نماند که این نوع میلگردها باید مقداری از میلگردهای کششی به سمت داخل تکیه‌ گاه کشیده شوند. مقدار این طول چیزی حدود ۱۲ متر می ‌باشد.

میلگرد ممان منفی چیست

بعد از میلگردهای ادکا، حال به ‌سراغ میلگردهای ممان منفی خواهیم رفت تا تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی از نظر عملکرد را بهتر درک کنیم. میلگردهای ممان منفی نوعی دیگر از میلگردها و آرماتورهای پرکاربرد و محبوب برای استفاده داخل تیرچه ‌بلوک ‌ها می ‌باشند. در طراحی تیرچه ‌بلوک ‌ها، دهانه تیرچه ‌ها ساده فرض می ‌شود و در نتیجه لنگر آن‌ ها صفر می ‌باشد. اما بحث تئوری و عمل، بحثی متفاوت است، چرا که در عمل چنین چیزی نیست.

از آنجایی‌ که دال بتنی سقف یکدست می ‌باشد، پس در نتیجه مقداری لنگر ما منفی خواهد شد. برای تحمل این لنگرهای منفی از میلگردهای ممان منفی استفاده می ‌کنیم که دلیل نام‌ گذاری آن نیز همین می ‌باشد. در این فرایند میلگردهای ممان منفی بالای دال بتنی سقف قرار می‌ گیرند و میان دو دهانه کنار هم نصب می‌ شوند. با انجام این کار نیروی کرنشی یا کششی ناشی از لنگر منفی در قسمت فوقانی دال خنثی می ‌گردد. پس تا به اینجا عملکرد و کارکرد میلگردهای ممان منفی را متوجه شدیم. اکنون تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی از نظر عملکرد را راحت‎‌ تر می ‌توانیم درک کنیم.

استفاده از میلگردهای ممان منفی مزایای بسیاری دارد. همچون میلگردهای ادکا، میلگردهای ممان منفی نیز باعث استحکام سقف می ‌شوند. نحوه مقاوم ‌سازی آن ‌ها به نحوی می‌ باشد که مانع از ترک برداشتن سقف می ‌شود و از همه مهم ‌تر باعث کاهش مقدار بار به میلگردهای کششی می ‌گردد. سایر ویژگی ‌های بارز میلگردهای ممان منفی همچون میلگردهای ادکا می ‌باشد. این میلگرد جلوی ارتعاشات و خیز را می ‌گیرد که همان ‌طور که گفته شد، دو عامل اصلی در استحکام یک سقف مقاوم می ‌باشند.

گاهی از نام سرتیرچه برای میلگردهای ممان منفی نیز استفاده می‌ شود و دلیل آن ‌هم استفاده از این نوع میلگردها در قسمت ‌های ابتدایی و انتهایی تیرچه می‌ باشد. این نوع میلگردها حداقل خم ۹۰ درجه ‌ای بر عکس میلگرد ادکا دارند که ۱۸۰ درجه می ‌باشد. این مورد نیز از موارد تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی می ‌باشد.

مشخصات میلگرد ادکا

تفاوت میلگرد ادکا و میلگرد ممان منفی

بحث تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی بحثی چالش‌ برانگیز است. تا اینجا متوجه کاربردها و عملکردهای این دو نوع میلگرد شدیم. اما حالا تفاوت ‌های میان میلگرد ادکا و میلگرد ممان منفی را به صورت دقیق ‌تر بررسی خواهیم کرد.

تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی از نظر ضرورت استفاده

اولین تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی از نظر ضرورت استفاده می ‌باشد. حضور میلگردهای ممان منفی در سقف‌ های تیرچه ‌بلوک کاملاً لازم و ضروری است و امری اجتناب ‌ناپذیر می ‌باشد. اما حضور میلگردهای ادکا این ‌طور نیست. میلگردهای ادکا در انتهای تیرچه ‌ها باید ظرفیت برش را تأمین کنند. تنها زمانی که مقاومت برشی ما در انتهای تیرچه کافی نباشد و احتمال از جا در رفتن وجود داشته باشد، آن زمان از میلگردهای ادکا استفاده خواهیم کرد.

کاربرد میلگرد ممان منفی و ادکا

دومین مورد از تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی از نظر کارکرد می ‌باشد. اگر بخواهیم جلوی ترک ‌های برشی را بگیریم، از میلگردهای ادکا استفاده می ‌کنیم. اما کارکرد میلگردهای ممان منفی، جلوگیری از نیروی کرنشی یا کششی ناشی از لنگر منفی می ‌باشد تا بتواند آن را در بالای دال خنثی کند.

این دو تفاوتی که گفته شد، عمده ‌ترین تفاوت ‌های این دو میلگرد هستند. اما در کل، استفاده از میلگردهای ممان منفی ضروری ‌تر از میلگردهای ادکا می ‌باشد و از اهمیت نسبتاً بالاتری برخوردار است.

میلگرد ممان منفی چیست

نحوه اجرای میلگرد اوتکا ، چگونگی نصب میلگرد ممان منفی

سومین مورد تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی از نظر نصب می ‌باشد. همان‌ طور که گفتیم نصب میلگردهای ادکا باید ۱۲ سانتی ‌متر از میلگرد کششی یا کرنشی به داخل ادامه پیدا کنند. اگر این اتفاق رخ ندهد، میلگردهای ادکا باید در انتهای تیرچه و با سطح مقطعی برابر با میلگرد کششی نصب شوند. اما میلگردهای ممان منفی نحوه نصب خاصی دارند. آن‌ ها باید با در نظر گرفتن ۱۵ درصد لنگر خمشی در میان دهانه، در محل تکیه ‌گاه نصب شوند.

برای طراحی تیرچه ‌ها آن ‌ها را دو سر مفصل در نظر گرفته ‌اند. چرا که همیشه مقداری لنگر منفی در تیرچه طبق گفته ‌های قبلی، ایجاد می ‌شود. اصلاً اساس استفاده از تیرچه‌ ها جلوگیری از همین لنگرها و گیرهای منفی است که ایجاد می ‌شود. به دلیل کششی که در دو سر تیرچه داریم استفاده از میلگردهای ممان منفی امری بسیار ضروری می ‌باشد.

جمع ‌بندی

در این مقاله جهت بررسی تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی ابتدا به معرفی و استفاده‌ های مختلف هر یک از میلگردها پرداختیم و به اهمیت بالای آن‌ ها در سازه پی بردیم. در ادامه نیز به مقایسه این دو نوع میلگرد پرداختیم و متوجه تفاوت ‌های اصلی و عمده آن‌ ها شدیم. استفاده از این دو میلگرد بسیار رایج می ‌باشد. میلگرد ادکا و ممان منفی با وجود شباهت ‌های بسیار، دارای تفاوت ‌هایی نیز می ‌باشند. مهم ‌ترین موارد تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی از نظر عملکرد، ضرورت استفاده، کارکرد و نصب است.

4.8/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03191009009 ( اصفهان) 0