ورق دریایی چیست؟

4 ماه پیش7593بازدید1دیدگاه4.2امتیاز (32 رای)
ورق دریایی چیست؟

فولاد در صنایع دریایی

کشتی ها بر روی دریا و زیر دریایی ها در زیر دریا شناورند. سوال از این جا شروع می شود که بدنه آن ها از چه جنسی است که سنگینی آن باعث نمی شود که غرق شوند و زنگ نمی زنند ؟ فلزات آن ها چگونه در آب آن هم آب شور روزها و سال ها دوام می آورند. فرقی نمی کند کشتی تجاری باشد یا تفریحی و نظامی. هر چه که باشد باید در ساخت آن از ورق دریایی استفاده کرد. در این مقاله که با مدت زمانی کمتر از 3 دقیقه شما می توانید جواب بسیاری از سوالات از جمله «ورق دریایی چیست؟» و انواع آن را دریابید.

مشاهده نسخه pdf مقاله : ورق دریایی چیست؟

معرفی ورق دریایی

ورقی است که در کف، عرشه و بدنه انواع کشتی ها و حتی قایق های بزرگ ، زیر دریایی ها ، شناور ها و... کار می شود. این ورق ها نوعی از ورق فولاد نورد گرم است که دارای خاصیت جوش پذیری بالا ، استحکام زیاد بوده و نسبت به مواد شیمیایی و تماس با آن و آب شور دریا مقاومت بالایی دارد و در اصطلاح به خوردگی مقاوم است. منظور از خوردگی همان خورندگی آب شور است.

قیمت ورق دریایی

کاربرد ورق دریایی

این محصول را در ساخت موارد زیر به کار می برند:

 • لندینگ گراف
 • یدک کش
 • فانوس های دریایی
 • کف و پایه های اسکله های دریایی
 • سکوهای نفتی
 • لوله های انتقال آب و نفت و گاز از دریا به خشکی
 • بارج (شناور چند منظوره)
 • زیر دریایی

استاندارد های ورق دریایی

طبقه بندی که برای تضمین کیفیت ورق دریایی در دنیا انجام شده است بر طیق موارد زیر می باشد:    CCS / GL / BV / DNV / NK / LR / KR / RINA

 این محصول طبق استانداردهای مشخص تولید می شود که در سه گروه طبقه بندی می شود.

 • ورق GL-A
 • ورق A36
 • ورق LR_A

 ورق GL-A

این محصول بالاترین درجه ساختاری از ورق های دریایی را دارد و به طور انحصاری برای صنایع کشتی سازی و زیر دریایی استفاده می شود. مقاومت تسلیم آن MPa235 و مقاومت کششی 400 تا 520 MPa  است. حداکثر ضخامت این گرید 4 مورد است که برای ورق ها 100 میلی متر و برای میله ها 50 میلی متر است. کیفیت این محصول از دیگر استانداردها بالاتر است.

ورق A36

مقاومت این ورق از GL-A کمتر می باشد و در ابعاد استانداردی که در همه دنیا مرسوم است تولید می شود. تراکم این محصول در هر متر مربع 7800 کیلوگرم است و دارای 200 گیگا پاسکال مقاومت تسلیم است. اگر ضخامت های این محصول کمتر از 200 میلی متر باشد استحکام آن حداقل 36000 پوند بر اینچ است که می شود 36000Psi  . حداکثر استحکام کششی با این ضخامت در ورق دریایی A36  بین 58000 تا 8000 پوند بر اینچ است که معادل 400 تا 550 MPa است. 1.5*6 متر و 2*6 متر ابعاد مشخص و استاندارد این محصول است. کارخانه ها این ورق ها را برای اسکله سازی به صورت تسمه و ذوزنقه برش می دهند. کمترین ضخامتی که از این محصول تولید شده 2 میلی متر بوده است ، اگر چه که ضخامت های بیشتر نیز تولید می شود و بیشترین مصرف با ضخامت 6 میلی متر است. از جمله ویژگی های مثبت این محصول انجام تعداد دفعات ذوب فولاد بدون ممنوعیت و تست های مختلف است که باعث می شود A36 را زیاد تولید و مصرف کنند. این محصول از کربن کمتری برخوردار است و از روش کوره الکتریکی یا اکسیژن پایه برای تولید آن استفاده می کنند.

ورق LR-A

این ورق هم از نظر مقاومت تسلیم و کشش نهایی شبیه به ورق GL-A است یعنی 235 مقاومت تسلیم دارد و 400 تا 520 MPa نیز مقاومت کششی آن است. توان کششی این محصول بالا است.

نحوه محاسبه وزن ورق دریایی

طول و عرض و ضخامت ورق را در هم ضرب می کنیم حاصل را بر 1000 تقسیم و سپس در 7.8 ضرب می کنیم.

کارخانه های معروف تولید کننده ورق دریایی

شرکت های مهمی که این محصول را تولید می کنند به شرح زیر است:

 • اکسین خوزستان
 • فولاد مبارکه اصفهان
 • ایلیچ اکراین
 • دوفرکو بلژیک
 • هیوندای کره
 • دانکوک کره
 • اورال استیل روسیه

کشورهایی مانند آمریکا ، روسیه و اکراین در تولید این محصولات در رقابت با یکدیگر هستند و برای تولید ورق های دریایی به ویژه برای ورق های A36، GL-A  حساسیت و اهمیت بیشتری به خرج می دهند.

مزایای استفاده از ورق دریایی

استفاده از این محصول باعث می شود که ضخامت ورق ها کاهش پیدا کنند. اگر چه این ورق ها کاهش ضخامت داشته اما کیفیت و مقاومت در برابر خوردگی اش افزایش داشته است. به خاطر این که ورق ها جوش و برش پذیری خوبی دارند و ساخت بهتری دارند باعث می شود که در هزینه جوش کاری صرفه جویی شود. در وزن نهایی محصول نیز صرفه جویی می شود و این از نظر اقتصادی به صرفه است.

 چرا به صرفه بودن و سبک بودن وزن ورق اهمیت بالایی دارد؟

اهمیت این موضوع بسیار زیاد است علاوه بر این که در هزینه های اقتصادی صرفه جویی می شود ، سود آور نیز هست. بدین معنا که کشتی سبک تر باشد (منظور آن است که در حین این که از ورق های سبک در سازه اش استفاده شده ، ساختار سازه نیز پیچیده باشد). هر چه کشتی سبک تر باشد کالای بیشتری برای یک حجم معین می تواند حمل کند، در نتیجه قدرت کمتری به کار برده می شود و در پی آن سوخت اندکی مصرف می شود که در نهایت وقتی کشتی سبک ساخته شود ؛ درآمد بیشتر با هزینه های کمتری در اختیار مالکین می گذارد. قیمت ورق دریایی را می توانید به صورت روزانه از سایت مرکزآهن مشاهده نموده و یا جهت مشاوره خرید با شماره 91009009-031 تماس حاصل فرمایید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر عباس فروزی 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
  ا تشکر، ممنون میشم رفرنس این مطالب( جنس ورق های دریایی) را به ایمیلم بفرستید