0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

وضعیت درخواست آهن آلات جهان تا سال ۲۰۱۸ چطور است؟

پنجاهمین کنفرانس انجمن جهانی آهن آلات WorldSteel در بروکسل برگزار شد و طی آن کمیته اقتصادی این انجمن وضعیت بازار جهانی آهن آلات را به روزکرده است. در این گزارش، نگاهی کلی به وضعیت اقتصادهای دنیا و درخواست آهن آلات جهان تا سال ۲۰۱۸ شده است.

نحوه شتاب رشد اقتصاد کشورهای در حال توسعه چگونه است؟

به گزارش منابع خبری خیلی از کشورهای در حال توسعه با اصلاحات ساختاری پیشرفت می کنند. در این میان رشد هند و آسه آن همچنان پایدار است و اقتصادهای روسیه و کشورهای آمریکای لاتین با سرعت کمتری بهبود می یابد و اما کشورهای منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) درحال مبارزه با بهاهای پایین نفت و درگیری های ژئوپلیتیکی هستند.

مکزیک اصلاحات و طرح های زیربنایی ملی را در دستور کار قرار داده است. آرژانتین اصلاح قیمت ارز در بازار و عربستان سعودی و برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اصلاحات مالی را درنظر قرار داده اند. هند نیز مالیات بر محصولات و خدمات جی اس سی و دسترسی آسان تر سرمایه گذاران خارجی به صنایع را در دستور کار دارد.

بدهی کشورها همچنان نگرانی بزرگ اقتصاد جهان

بدهی های بخش خصوصی و عمومی جهان از ۱۷۰ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۷ به ۲۱۰ درصد در سال ۲۰۱۷ می رسد. جهان شاهد بالارفتن بدهی های عمومی در اقتصادهای توسعه یافته است و نگرانی درمورد بالارفتن بدهی های شرکت ها در بسیاری از اقتصادهای تازه ظاهر شده رو به گسترش است. از سوی دیگر شاهد جمع شدن بدهی های زیاد چین هستیم و عمده بدهی ها در بخش شرکت های بزرگ متمرکز شده است.

رشد یک درصدی درخواست آهن آلات جهان

رشد درخواست آهن آلات در سال ۲۰۱۶ یک درصد بوده و تقریبا به یک میلیارد و ۵۱۷ میلیون تن رسیده بود. تصورها نشان می دهد در سال ۲۰۱۷ این رشد بر اساس قیمت افزایش تولید آهن آلات خام چین (تنظیم شده برای سال ۲۰۱۶) کمتر از یک درصد تصور می شود. در خواست آهن آلات در سال جاری میلادی یک میلیارد و ۶۲۳ میلیون تن برآورد می شود. افزایش درخواست سال ۲۰۱۸ نیز ۱٫۷ درصد پیش بینی می شود که در این صورت درخواست به یک میلیارد و ۶۴۹ میلیون تن خواهد رسید.

قیمت آهن اصفهان

درخواست آهن آلات چین ۴۷ درصد کل دنیاست!

پیش بینی های منطقه ای حکایت از آن است که درخواست آهن آلات ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۶۳٫۵ میلیون تن، سایر کشورهای اروپایی ۴۲٫۳ میلیون تن، منطقه CIS حدود ۵۴ میلیون تن، آمریکای شمالی ۱۴۰٫۵ میلیون تن، آمریکای مرکزی و جنوبی ۴۲٫۴ میلیون تن، آفریقا ۳۸٫۳ میلیون تن، خاورمیانه ۵۶٫۶ میلیون تن، آسیای توسعه یافته ۱۴۵٫۸ میلیون تن، آسیای درحال توسعه بجز چین ۱۹۳٫۶ میلیون تن و چین ۷۶۷٫۸ میلیون تن است.

چین پیش بینی کرده است با وجود رشد درخواست ۱٫۴ درصدی در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ و ۴ درصدی در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۶، با توجه به مصرف بخش های مختلف ازجمله ساخت و ساز، لوازم خانگی، تجهیزات برقی، ماشین آلات مکانیکی، خودرو، محصولات فلزی و حمل و نقل در سال ۲۰۱۸ تغییری در درخواست آهن آلات مشاهده نکند.

با این وجود در منطقه آسیا شامل کشورهایی همچون هند، ژاپن، کره جنوبی، آسه آن، چین و آسیای توسعه یافته و در حال توسعه رشد ۴ درصدی در درخواست سال جاری میلادی و ۱٫۳ درصدی در سال ۲۰۱۸ اتفاق بیافتد. درخواست آهن آلات  آسیا در مجموع در سال ۲۰۱۷ یک میلیارد و ۹۳ میلیون تن و در سال ۲۰۱۸ یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون تن برآورد شده است.

در آمریکای شمالی نیز رشد درخواست آهن آلات در سال ۲۰۱۷ مثبت و حدود ۴٫۸ درصد و در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱٫۳ درصد پیش بینی شده درحالی که تا سال ۲۰۱۶ این رشد منفی بوده است.

در اروپا نیز رشد درخواست آهن آلات در سال ۲۰۱۷ حدود ۲٫۶ درصد و در سال آینده میلادی ۱٫۵ درصد برآورد گردیده است.

پیش بینی رشد ۶٫۴ درصدی درخواست آهن آلات ایران

سی ای سی تنها منطقه ای است که در سال ۲۰۱۸ رشد در خواست آهن آلات آن بیش تر از رشد سال ۲۰۱۷ است. پیش بینی شده این منطقه در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل از آن رشد ۳.۶ درصد را تجربه کند و رشد درخواست آن در سال ۲۰۱۸ درمقایسه با ۲۰۱۷ بالغ بر ۳٫۹ درصد باشد.

درخصوص ایران نیز باید گفت رشد در خواست آهن آلات کشور در سال جاری میلادی ۶ درصد و در سال آینده (۲۰۱۸) ۶٫۶ درصد پیش بینی شده است. یعنی در خواست آهن آلات ایران در سال ۲۰۱۷ به ۲۰٫۲ میلیون تن و در سال ۲۰۱۷ به ۲۱٫۴ میلیون تن خواهد رسید. از این رو می توان گفت، وضعیت فولادسازان ایران طی ۲ سال آینده خوب خواهد بود.

۱۰ کشور برتر درخواست آهن آلات در سال ۲۰۱۸ کدامند؟

براساس برآوردهای انجمن جهانی فولاد ۱۰ کشور با بیشترین درخواست آهن آلات در سطح جهان در سال ۲۰۱۸ به ترتیب چین با ۷۶۵٫۸ میلیون تن، آمریکا با ۹۷٫۵ میلیون تن، هند با ۹۲٫۲ میلیون تن، ژاپن با ۶۴٫۶ میلیون تن، کره جنوبی با ۵۶٫۶ میلیون تن، آلمان با ۴۱٫۷ میلیون تن، روسیه با ۴۰٫۶ میلیون تن، ترکیه با ۳۵٫۶ میلیون تن، مکزیک با ۲۷٫۷ میلیون تن و ویتنام با ۲۶ میلیون تن خواهند بود.

گفتنی است این ۱۰ کشور ۷۶ درصد از درخواست جهانی فولاد در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص خواهند داد. انتظار می رود رشد درخواست برای آهن آلات در سطح متوسط باقی بماند اما این رشد همچنان ادامه خواهد یافت. رشد درخواست جهانی آهن آلات تا سال ۲۰۱۸ با بهبود بازسازی ها افزایش می یابد. انتظار می رود کاهش سرعت رشد درخواست آهن آلات چین تا نیمه دوم سال ۲۰۱۸ ادامه یابد. دلیل کم شدن قیمت رشد درخواست آهن آلات چین در سال ۲۰۱۷ مربوط به بسته شدن ظرفیت های موجود است.

چشم انداز کوتاه مدت درخواست فولاد تحت تاثیر تهدیدهای سیاست ناپایدار اقتصادی آمریکا و سیاست های پولی اقتصادهای توسعه یافته قرار گرفته و می گیرد. در میان مدت نیز بزرگترین تهدید صنعت آهن آلات دنیا ، بحران بدهی های بانکی و حباب بورس و سیاست های مقابله با تجارت آزاد خواهد بود. از سوی دیگر درگیری های ژئوپلیتیک وکم شدن شتاب رشد چین نیز بازارآهن آلات را تحت تاثیر قرار خواهد داد و جزو تهدیدهای آن بازارمحسوب می شود.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری