ورق a516 چیست؟ انواع، کاربرد و مشخصات

4 ماه پیش3034بازدید0دیدگاه3.5امتیاز (4 رای)
ورق a516 چیست؟ انواع، کاربرد و مشخصات

فولاد ASTM A516 یک فولاد کربن – منگنزی یا فولاد فریتی است که براساس مشخصات ASTM از گروه مخازن تحت فشار بوده و معمولا در کاربردهایی که نیاز به شرایط سرویس دهی در دمای متوسط تا پایین دارند و در جایی که چقرمگی دارای اهمیت است، به کار می رود. این فولاد معروف ترین گرید صفحات فولادی تحت فشار در صنعت بوده که در گریدهای 55، 60، 65 و 70 تولید می شود و گرید 70 رایج ترین آن هاست. ورق A516-Gr.70 به صورت گسترده ای در سیستم لوله کشی صنایع هسته ای یا سیستم های مخازن تحت فشار در انواع صنایع شامل راه آهن (اجزای مخازن تحت فشار ریلی)، صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، سازه های ساختمانی کشتی ها و معدن به کار می رود. جهت اطلاع از قیمت ورق a516 می توانید به لینک مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

ورق a516 چیست

آنالیز ورق a516 عناصر و جزئیات

خواص مکانیکی فولادها به مقدار و نوع افزودنی های آلیاژی که دارا هستند، حساس است. مشخصات ورق A516 gr70 و عناصر آلیاژی اصلی و اثرات آن ها به صورت مختصر در ادامه توصیف شده است.

1 – کربن C (0.22 wt%)

کربن مهم ترین عنصر آلیاژی در فولاد است. افزودن کربن فولاد را مستحکم تر و سخت تر می کند و مقاومت به سایش و توانایی سخت شدن (سختی پذیری) با عملیات حرارتی را افزایش می دهد. با این حال، مقادیر بالای کربن مانع جوش پذیری شده و شکل پذیری و چقرمگی ضربه فولاد را کاهش می دهد. 0.1 درصد کربن، چقرمگی بهینه را در فولاد مخازن تحت فشار ایجاد می کند. کربن بیش از 0.2 درصد در فولادهای کربنی، میکروساختارهای سختی از جمله مارتنزیت یا بینیت را ایجاد می کند که به ترک هیدروژنی حساس است.

2 – منگنز Mn (1.14 wt%)

اصلی ترین دلیل برای افزودن منگنز به فولاد خنثی کردن اثرات خطرناک سولفور (گوگرد) است. منگنز همچنین برای فراهم نمودن استحکام محلول جامد، دی اکسید نمودن و بهبود قابلیت ماشین کاری افزوده می شود. منگنز می تواند استحکام را افزایش داده و ریزدانه کردن را ارتقا دهد و باعث افزایش سختی پذیری شود. افزودن منگنز می تواند چقرمگی را بالا ببرد اما محققان یافته اند که در فلز جوشکاری زیرپودری مقدار آن بالاتر از 1.6 درصد باشد، باعث تخریب سریع چقرمگی می شود.

3 – سیلیسیم Si (0.24 wt%)

سیلیسم اولا به عنوان یک دی اکسید کننده و برای افزایش استحکام و سختی پذیری به فولاد اضافه می شود. استحکام بخشی از طریق اضافه کردن محلول جامد فریت رخ می دهد. با این حال، باید از نسبت های بالای سیلیسیم اجتناب شود چراکه باعث تخریب چقرمگی و جوش پذیری می شود. به دلیل خواص مطلوب این ورق آلیاژی، قیمت ورق a516 gr70 نسبت به سایر گریدها بیشتر می باشد.

4 – دیگر عناصر آلیاژی با مقدار کم

استحکام بخشی فولاد معمولا توسط عناصر آلیاژی کم از جمله مولیبدن، کروم، تیتانیوم، نیکل، مس و نیتروژن قابل دستیابی است. مولیبدن، کروم و نیکل برای سختی پذیری افزوده می شوند. همچنین یافته اند که نیکل باعث افزایش چقرمگی نیز می شود.

ترکیب شیمیایی و آنالیز ورق a516 در رده های مختلف این فولاد در جدول زیر آمده است.

ترکیب شیمیایی رده های مختلف فولاد A516 براساس استاندارد تولید و ضخامت

آنالیز ورق a516

انواع و مشخصات ورق a516

این دسته از ورق ها همان طور که پیش تر گفتیم به چهار گرید اصلی 55، 60، 65 و 70 تقسیم می شوند. گرید 55 در ضخامت حداکثر 305 میلی متر، گرید 60 و 65 با ضخامت 205 میلی متر و گرید 70 نیز با ضخامت 205 میلی متر تولید و به بازار عرضه می گردد. تمامی این گریدها در درصد و نوع عناصر به کار رفته متفاوت بوده و از این رو دارای خواص منحصر به فردی می باشند.

خواص مکانیکی ورق A516

خواص مکانیکی رده های مختلف این فولاد در جدول زیر آمده است.

خواص مکانیکی ورق a516

همان طور که در جدول فوق مشاهده می کنید هریک از گریدهای مختلف ورق A516 دارای خواص مکانیکی متفاوتی می باشند بنابراین لازم است پیش از خرید با اطلاع از خواص مکانیکی و ویژگی های هریک از رده های این محصول، بهترین انتخاب را داشته باشید. برای مثال گرید 70 ورق های A516 دارای استحکام کششی 90-70 MPa، نقطه تسلیم 38 MPa و کشیدگی 17 تا 21 درصدی می باشند و بهترین و مطلوب ترین خواص مکانیکی را در میان گریدهای مختلف این فولاد دارند. از این گرید فولاد برای کار در دماهای کمتر از درجه حرارت محیط استفاده می شود. همچنین گرید 70 دارای خواص جوشکاری و شکل پذیری بسیار مناسبی نیز می باشد. گرید 65 ورق های a516 نیز خواص مطلوب مکانیکی اعم از مقاومت کششی 85-65 MPa، نقطه تسلیم 35 مگاپاسکال و کشیدگی 19 تا 23 درصد را دارا هستند. خواص مکانیکی و خوردگی مناسب این فولاد آن را برای پروژه های ساخت و ساز و دکوراسیون مناسب ساخته است. همچنین ورق های گرید 60 دارای مقاومت کششی 60-80 مگاپاسکال، نقطه تسلیم 32 مگاپاسکال و کشیدگی 21 تا 25 درصدی بوده و برای کار در درجه حرارت های متوسط و پایین گزینه مطلوبی می باشد.

کاربرد ورق a516

همان طور که ذکر شد هریک از گریدهای ورق a516 دارای خواص و ویژگی های منحصر به فردی می باشند از این رو کاربردهای متفاوتی نیز دارند. در ادامه به بررسی کاربرد هریک از این ورق ها خواهیم پرداخت:

کاربرد ورق a156 گرید 55: این گرید که دارای خواص مکانیکی پایین تری نسبت به سایر گریدها می باشد معمولا در مخازن تحت فشار، صنایع گاز، نفت و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد ورق a516 گرید 60: این فولاد مناسب کار در دماهای پایین و متوسط بوده و در دیگ های بخار صنعتی و مخازن تحت فشار استفاده زیادی دارد. از دیگر مصارف این گرید می توان به بویلرها، مبدل های حرارتی و تانک های ذخیره سازی اشاره نمود.

کاربرد ورق a516 گرید 65: این گرید که دارای مقاومت خوبی در برابر خوردگی می باشد عموما در ساخت و ساز، دکوراسیون و مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. دیگر کاربردهای گرید 65 شامل استفاده در تجهیزات شیمیایی، مبدل های حرارتی، صنایع داروسازی و کاغذسازی می باشد.

کاربرد ورق a516 گرید 70: همان طور که گفته شد از این گرید فولاد a516 برای کار در دماهای پایین تر از دمای محیط استفاده می گردد. از مهم ترین کاربردهای این ورق می توان به استفاده در تولید قطعات خودرو، کانتینرها و لوله ساختمان اشاره کرد.

جمع بندی

ورق های a516 دسته مهمی از فولادهای آلیاژی را تشکیل داده که در صنایعی هم چون نفت، گاز و پتروشیمی بسیار موردتوجه می باشند. هنگام خرید این محصول توجه به چهار گرید مختلف آن و تفاوت ویژگی ها اعم از خواص مکانیکی و شیمیایی ضرورت دارد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد