با کاربردهای تیرآهن هاش یا بال پهن آشنا شوید

5 ماه پیش708بازدید0دیدگاه4امتیاز (1 رای)
با کاربردهای تیرآهن هاش یا بال پهن آشنا شوید

اجازه دهید قبل از اینکه به بررسی کاربرد تیرآهن هاش بپردازیم با آن آشنا شویم. اصلا تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش بال پهن چیست؟ آیا قیمت هاش با نوع معمولی متفاوت است؟ در واقع تفاوت ظاهری تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی در اندازه بال‌هاست! در مهندسی ساختمان، استفاده از نمادها و نشانه‌ها در نقشه‌های فنی و مستندات مهندسی برای توصیف مواد و عناصر مختلف بسیار معمول است.

به همین خاطر تیرآهن هاش را در نقشه با علامت اِچ لاتین H (حرف بزرگ) نشان می‌دهند. اما علامت تیرآهن معمولی، حرف لاتین آی بزرگ است. در ادامه این مطلب با انواع تیرآهن هاش آشنا خواهیم شد، کاربرد آن را بررسی می‌کنیم و نهایتا به شما خواهیم گفت، استفاده از این مقطع فولادی را در چه پروژه‌هایی بیشتر می‌بینیم.

پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با مراجعه به مقاله تیرآهن هاش چیست؟ بیشتر با این مقطع فولادی آشنا شوید و در این مقاله در رابطه با کاربرد آن اطلاعات کسب کنید.

انواع تیرآهن هاش

تولید انواع مختلف تیرآهن هاش این امکان را فراهم می‌کند که در هر پروژه، متناسب با خصوصیات همان پروژه از تیرآهن استفاده شود تا سازه به بهترین شکل ممکن بنا شود. کارخانه ذوب آهن اصفهان از جمله برترین تولید کنندگان تیرآهن H به شمار می‌رود. شاید به همین دلیل قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان از دیگر کارخانجات بالاتر است و در بسیاری از موارد با هاش وارداتی برابری می‌کند. در جداول زیر با انواع تیرآهن هاش و ویژگی‌های آن آشنا شوید:

ویژگی‌ها و مشخصات تیرآهن هاش
1اسم محصولتیرآهن بال پهن IPB (تیرآهن هاش)
2انواع تیرآهن هاشهاش سبکIPBLHEA
هاش سنگینHEBIPB
هاش فوق سنگینIPBVHEM
3سایز (ارتفاع)از 96 تا 1099 میلی‌متر
4عرض بالاز 100 تا 302 میلی‌متر
5طول12 یا 8 متر
6وزن هر متر تیرآهن هاشاز ۱۶.۷ تا ۳۴۹ کیلوگرم
7ضخامتدر تمام طول ثابت
نوع تیرآهن هاش (H)علامت اختصاریویژگی‌هااستانداردها
سبک (IPBL یا HEA)Lضخامت کمتر، وزن سبک           استاندارد ملی ۱۳۷۸۱، DIN 1025-3، BS EN 10034، EN 10025-2
سنگین (HEB یا IPB)-ضخامت بال و جان برابر           استاندارد ملی ۱۴۴۸۴، DIN 1025-2، BS EN 10034، EN 10025-2
فوق سنگین (IPBV یا HEM)  Vوزن سنگین، ضخامت بالاEN 10025-4 (آلمان)، استاندارد ملی ۱۳۷۷۹ (ایران)

کاربرد هاش یا تیرآهن بال پهن

حجم زیاد تولید و صادرات تیرآهن گویای کاربرد فراوان این مقطع است. در ادامه با تعدادی از کاربردهای تیرآهن بال پهن IPB آشنا می‌شویم:

کاربرد هاش یا تیرآهن بال پهن
کاربرد هاش یا تیرآهن بال پهن
 1. پروژه‌های خاکریزی و زیرساخت‌های زمینی: در پروژه‌های سدسازی، تونل‌ها و توسعه زمین‌های خاکریزی، تیرآهن‌ها جهت تقویت و استحکام‌بخشی به زیرساخت‌های زمینی به کار می‌روند.
 2. سیستم‌های سقفی و زیرساخت‌های پوششی: تیرآهن‌ در ساختمان‌ها به عنوان سیستم‌های سقفی و استفاده در زیرساخت‌های پوششی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. تجهیزات و ساختارهای دریایی: در صنعت دریایی، تیرآهن‌ها برای ساخت سازه‌های دریایی، بنادر و پل‌های عظیم و طولانی دریایی استفاده می‌شوند. اغلب این سازه‌ها نیاز به مقاومت در برابر عوامل زیست محیطی دارند.
 4. سیستم‌های پشتیبان: تیرآهن‌ها به عنوان ستون‌ها و اجزای پشتیبانی در سازه‌های مختلف نقش کلیدی دارند.
 5. پروژه‌های هندسی: در پروژه‌های هندسی مختلف مانند ساخت تونل‌ها، آب‌راه‌ها و دیوارهای حائل از تیرآهن به عنوان عناصر اصلی استفاده می‌شود.
 6. پروژه‌های تأسیساتی: در بسیاری از ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی،‌ تیرآهن‌ها به عنوان یکی از اجزای اساسی در سیستم‌های تأسیساتی مانند سیستم‌های HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) و سیستم‌های برق به کار می‌روند.
 7. ساخت وسایل نقلیه: تیرآهن هاش در صنعت خودروسازی به عنوان یکی از اجزء اصلی در تولید وسایل نقلیه مانند قطارها، اتوبوس‌ها و وسایل حمل و نقل سنگین استفاده می‌شوند.

  در چه پروژه هایی از هاش استفاده می‌شود؟

  پروژه‌های ساختمانی به صورت گسترده در دسته‌بندی‌های مختلف تقسیم می‌شوند. این دسته‌بندی‌ها بر اساس نوع ساختمان، ماهیت پروژه، منطقه جغرافیایی و ویژگی‌های مختلف، می‌توانند متغیر باشند. یکی از این دسته‌بندی‌ها بر اساس نوع اسکلت ساختمان است که در دو دسته اصلی قرار می‌گیرند:

  1. اسکلت فولادی
  2. اسکلت بتن مسلح

  در پروژه‌های ساختمانی که اسکلت آنها بتنی است، استفاده از میلگرد (فولاد مسلح) برای جبران مقاومت کششی بتن بسیار رایج است. در واقع میلگرد و بتن ترکیب مهمی از مقاومت فشاری و مقاومت کششی را برای کل سازه به وجود می‌آورند. در عوض استفاده از تیرآهن هاش را در اسکلت سازه‌های فولادی بیشتر می‌بینیم. در واقع تیرآهن مهمترین عنصر در پروژه ساختمان‌هایی با سازه فلزی است. تیرآهن هاش به عنوان عنصر اصلی در اسکلت سازه‌های فولادی برای انتقال بارها و ایجاد قابلیت انعطاف‌پذیری در سازه استفاده می‌شود. بعضی از ویژگی‌های تیرآهن هاش عبارتند از:

  • مقاومت بالا
  • انعطاف‌پذیری بالا
  • وزن سبک (نسبت به اسکلت بتنی)
  • نصب آسان
  • قابلیت بازیافت

  البته باید به این نکته توجه داشت که شرایط جغرافیایی پروژه با اسکلت بتنی سازگار است یا با اسکلت فولادی؟ موارد دیگری نیز مانند قیمت تیرآهن، قیمت بتن، میلگرد و بودجه پروژه باید با دقت کامل مورد بررسی قرار گیرد تا بهترین انتخاب صورت گیرد.

  آیا خرید تیرآهن به صورت کیلویی انجام می‌شود؟

  اغلب فروشند‌ه‌ها، تیرآهن را به صورت شاخه‌ای به فروش می‌رسانند. اما ممکن است تیرآهن را کیلویی نیز بفروشند.

  وظیفه اصلی تیرآهن در ساختمان چیست؟

  این مقطع در افزایش مقاومت کششی و فشاری سازه نقش موثری دارد. استفاده از این مقطع در اسکلت فلزی بسیار زیاد است.

  وزنِ تیرآهنِ هاشِ کدام کارخانه به جدول اشتال نزدیکتر است؟

  معمولا تیرآهن تولید شده در کارخانه ذوب آهن استانداردهای لازم را دارد.

  تفاوت تیرآهن معمولی با هاش چیست؟

  وزن هاش نسبت به تیرآهن معمولی بیشتر است.
  قسمت میانی جانِ هاش، نسبت به تیرآهن معمولی ضخامت بیشتری دارد.
  تیرآهن هاش از سه قطعه مجزا تشکیل شده اما تیرآهن معمولی کلا یک قطعه است
  عرض بال‌های هاش نسبت به بال‌های تیر معمولی کمتر است.

  سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
  بارگذاری مجدد