تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

جدول استاندارد لوله های فولادی Pdf

استاندارد لوله های فولادی

معرفی اجمالی لوله درزدار

در این مقاله سعی شده که در مورد استانداردهای لوله درزدار صحبت شود. همان طور که می دانید این محصول در طی فرآیند تولید به گونه ای ساخته می شود که دارای نقطه جوش و درز باشد. این لوله ها از ورق فولادی تشکیل شده اند و به دو روش جوش کاری زیر پودری (SAW) و جوش کاری مقاومت الکتریکی (ERW) تولید می شوند. لوله های درز دار در زبان انگلیسی به Welded pipe  معروف است. در ادامه به بررسی کامل انواع استانداردهای موجود برای این لوله ها خواهیم پرداخت.

لوله های درز دار چگونه تولید می شوند؟

رول های فولادی را وارد دستگاه می کنند و پس از این که دستگاه آن ها را باز کرد و ورق ها کاملا باز شدند از غلتک های نورد عبور می دهند تا به شکل گرد در بیایند و توسط دستگاه فرم دهی شوند و به شکل لوله در می آیند که در همان دستگاه سایز آن را تغییر می دهند و به مرحله تست کونیک می فرستند که به آن در اصطلاح روش نورد می گویند. البته استفاده از این روش در تولید لوله های شوفاژی و پروفیل هایی که در داخل ساختمان ساخته می شوند، به کار برده می شود.

جدول استاندارد لوله فولادی

معرفی استاندارد انواع لوله های فولادی

در حال حاضر در دنیا چندین نوع استاندارد مشخص برای هریک از لوله ها وجود دارد که سابقه به وجود آمدن هر کدام داستان مجزایی دارد. اما امروزه از هر کدام از این موارد برای استاندارد سازی لوله ها در دنیا استفاده می کنند. در بیشتر استاندارسازی ها ، معیار و پارامترها متعلق به کشور آمریکاست. در زیر موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی در ایران و کشورهای معتبر و مطرح در سطح جهانی ذکر شده است.

 • ISIRI: Iranian standard & industrial research institute
 • IGS: Iranian gas standard
 • IPS: Iranian petroleum standard
 • API: American petroleum institute
 • ASTM: American society for testing & material
 • AGA: American gas association
 • MSS-SP: Manufacturer standard society-standard practice
 • DIN: Deutsches institut for normang e.v
 • BSI: British standard institution
 • JIS: Japanese industrial standard
 • EM: Euronorm
حتما بخوانید :  5 کارخانه برتر تولید ورق گالوانیزه ایران

به طور مثال مختصری از داستان تشکیل یکی از این موسسات را در این مطلب عنوان می کنیم. انجمن مهندسان مکانیک آمریکا که در زبان انگلیسی به American Society of Mechanical Engineers معروف است به صورت اختصاری به ASME شهرت یافته است. این انجمن در ابتدا از تعدادی صنعتگر که گروه کوچکی بودند آغاز به کار کرد. هدف این گروه کوچک تدوین و یک پارچه سازی استاندارد دیگ های بخار بود تا استفاده برای همه یکسان باشد اما به مرور این گروه کوچک به یک سازمان بزرگ تبدیل شد که استانداردسازی محصولات را برای تمامی رشته های مهندسی انجام داد. این اقدامات را از طریق نشریات تخصصی و منابع انسانی ارزشمند ، کنفرانس و همایش های معتبر ، جهانی کرد. یکی از اقدامات این انجمن کدسازی برای استاندارد لوله های درز دار و انجام فرآیند لوله کشی است. این کدنویسی ها در زمینه لوله به  ASME B31 معروف است. باید به این نکته توجه کرد که این کد به ۷ بخش تقسیم می شود که در جدول زیر می توانید ملاحظه نمایید.

جدول استاندارد ASME B31 لوله های فولادی و موارد کاربرد

استاندارد لوله های فولادی

لوله کشی از نظر فنی به سه دسته تقسیم می شود پایپینگ (piping)یعنی این که لوله کشی در داخل محدوده ساختمان یا واحد مورد نظر می باشد. پایپ‌ لاین (pipeline )این لوله کشی برای مسیر های طولانی که حتی نیاز باشد از پروژه خارج شود. پلامینگ  (plumbing) که در زمینه تاسیسات بهداشتی و بعضا لوله کشی های فاضلابی است. هر سه این موارد را اصطلاحا پایپینگ می گویند.

جداول استاندارد لوله فولادی درزدار و بدون درز

جدول استاندارد لوله های فولادی

 

ردیفاستانداردکاربرد
۱AWWA-C200استاندارد لوله انتقال آب با قطر ۶ اینچ و بالاتر
۲ASTM A252برای مصارف پایل لوله های بدون درز و با درز
۳IPS_M_PI_190لوله های انتقال نفت و گاز
۴EN10208انتقال  مایعات احتراق پذیر
۵ISO313183لوله های فولادی در صنایع نفت و گاز
۶ANSI/AWWAC210استاندارد برای سیستم اپوکسی مایع در داخل و خارج خطوط لوله آب
۷API5L PSL2استاندارد های نفت و گاز
۸IGS-TP-010پوشش سه لایه
۹CSA Z245.1استاندارد لوله با جوش اسپیرال برای استفاده از خطوط لوله نفت و گاز

انواع لوله های فولادی درزدار

 • لوله درز دار مستقیم
 • لوله جدار چاه
 • لوله اسپیرال (مارپیچ)
 • لوله داربستی
حتما بخوانید :  راهنمای خرید میلگرد

انواع لوله فولادی درزدار

لوله درز دار مستقیم

این لوله به چند دسته تقسیم می شود از آن جمله می توان موارد زیر را نام برد

 • لوله درزدار صنعتی
 • لوله درزدار آب
 • لوله درزدار گاز
 • لوله درزدار API
 • لوله صنعتی

لوله درز دار صنعتی با نام لوله سیاه و لوله سنگین در بازار شناخته می شود که این محصول با استانداردهای ملی و بین المللی مانند استاندارد DIN2440 فروخته می شود. این محصول به صورت استوانه ای شکل تو خالی است که به دو صورت برای جوش کاری از آن استفاده می کنند. یعنی از جوش کاری پودری SAW و جوش کاری الکتریکی ERW استفاده می شود. این محصول را با ورق نورد گرم تولید می کنند و قابلیت سفارش اندازه برای مشتری را دارد.

 • لوله درزدار آب

این لوله همچون دیگر نوع های لوله درز دار ساخته می شود اما چون برای انتقال آب و موارد آبرسانی استفاده می شود یا مواد سیال با PH خنثی دارند ، می توان از ورق فولادی معمولی استفاده کرد.

 • لوله درزدار گاز

این محصول جهت انتقال گاز و گاز رسانی استفاده می شود البته که بیشترین مصارف آن برای گاز رسانی خانگی است.

 • لوله درزدار API

لوله API برای اولین بار در آمریکا ساخته شد و چون طبق ضوابط و قوانین ایالت متحده آمریکا تولید می شود به این نام معروف شده است که این عنوان اختصار کلمه American Petroleum Institute  است.

لوله جدار چاه

از لوله جدار چاه استفاده های زیادی می شود به ویژه که در دو نوع شیاردار و بدون شیار و با وزن و ضخامت های مختلف تولید می شود از این محصول برای چاه های عمیقی که در خاک می زنند استفاده می کنند که از ریزش چاه جلوگیری کند و همچنین به آب دهی چاه کمک کند. کاربرد لوله جداره چاه را می توان این گونه توضیح داد که هزینه های لایروبی و تغییر محل چاه را حذف یا کاهش می دهد و به افزایش عمر مفید چاه کمک می کند که این مورد از نظر هزینه ای بسیار سودمند است. لایه های کم فشار را از پر فشار جدا و از ورود سیالات نا خواسته به درون چاه جلوگیری می کند. این موارد تنها  قسمتی از کاربردهای این محصول هستند.

حتما بخوانید :  ساختمان مصالح بنایی چیست

لوله اسپیرال

این محصول با فرآیند جوش کاری زیر پودری یعنی به صورت کاملا اتوماتیک تولید می شود. برخلاف لوله های درز مستقیم که قطر لوله به پهنای ورق بستگی دارد ، این محصول قابلیت تغییر زاویه تغذیه اولیه را دارد و از همین روش می توان قطر لوله را تغییر و به اندازه دلخواه در آورد.  همین امتیاز در حین تولید باعث می شود که قطرهای مختلفی را با هزینه بسیار کمی تولید کرد. جهت اطلاع از قیمت لوله اسپیرال و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مرکزآهن تماس حاصل فرمایید.

لوله داربستی

لوله داربستی به گونه ای یک سازه فلزی است که هنگام ساخت و ساز و پروژه های عمرانی از آن استفاده می کنند. این سازه را برای دسترسی و حمل و نقل کردن بعضی از مصالح نصب می کنند تا دسترسی را آسان تر کنند. این داربست ها به کمک لوله و اتصالاتی به هم وصل می شوند. اتصال این لوله ها یک سازه محکم را به وجود می آورد. لازم به ذکر است که طول های این لوله ها با هم برابر نیستند و به طول های متفاوتی تولید و نصب می شوند. در این محصول هیچ گونه سیالی جا به جا نمی شود و به هیچ وجه برای تست آب یا گاز از آن استفاده نمی کنند. از لوله داربستی تنها برای مصارف صنعتی و ساختمانی استفاده می شود. این کالا در سایزهای متنوعی و بسته به شرایط تولید می شود اما رایج ترین و پرکاربردترین لوله با سایز ۱۱٫۲ اینچ است که در بازار به نمره ۵ معروف است. این نکته هم جالب است بدانید که لوله داربستی را به نام لوله ۵ نیز می شناسند.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۳٫۴ / ۵٫ تعداد رای: ۲۱

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button