آشنایی با 4 لوله جدار چاه پرکاربرد

5 ماه پیش5311بازدید0دیدگاه2.3امتیاز (12 رای)
آشنایی با 4 لوله جدار چاه پرکاربرد

آنچه در خصوص لوله جدار چاه باید بدانید

لوله جدار چاه چیست ؟ چه کاربردی دارد؟ در چه وزن هایی موجود می باشد ؟ نحوه تولید آن چگونه است؟ اگر شما نیز این سوالات را در ذهن دارید خواندن این مقاله را از دست ندهید. لوله فولادی جدار چاه یکی دیگر از محصولاتی است که در صنعت و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از مقاطع فولادی در سایز و ضخامت های متنوعی به دو حالت زیر تولید می شوند:

 • محصولات بدون شیار
 • محصولاتی همرا با شیار مشبک مانند

تفاوت دو مورد بالا در ظاهر محصول است که جداره دسته دوم دارای شیارهایی عمودی می باشد. از جمله محصولات شیاردار می توان به لوله حجم دار چاه اشاره نمود که اصولاً از آن برای تعبیه در چاه های عمیق و انتقال آب و مایعات بهره گرفته می شود. از مهم ترین موارد مصرف محصول مذکور، پیشگیری از نشت چاه، جلوگیری از ریزش و بروز خطرات احتمالی است. از جمله ویژگی های این قبیل محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی
 • وزن مناسب
 • مستحکم
 • ضد فرسایش
 • عمری مطلوب
 • جلوگیری از رشد قارچ ها
 • ممانعت از ریزش چاه
 • و…

 

نحوه تولید لوله مشبک چاه

لوله های جدار چاه اغلب در چاه و یا ستون ها مورد استفاده قرار می‌گیرند با توجه به ماهیت آنها برای تفکیک مایعات مورد نظر بسیار کاربرد دارند و اغلب برای انتقال آب شهری درون چاه تعبیه می‌شود به این صورت محیط داخلی و محیط بیرونی از یکدیگر جدا سازی شده. با این تفاسیر و با توجه به نوع کاربری به آن ها لوله جدار چاه می‌گویند. این لوله‌ها به چهار حالت زیر تولید و روانه بازار میشود:

 1. برشی
 2. کره ای
 3. جانسون
 4. قوسی

با توجه به اینکه این لوله درون چاه تعبیه می گردد در نتیجه باید در مقابل رطوبت، فرسایش و خوردگی مقاومت بالایی را از خود نشان دهد بنابراین در تهیه این دسته از محصولات فولادی باید معیار اصلی را مقاومت در برابر خوردگی قرار داد. وظیفه اصلی لوله جدار چاه تفکیک محیط چاه از پیرامون است برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه می توان تعدادی از محصول را در آن تعبیه نمود تا از ریزش ممانعت به عمل آید. اصولاً در هر عملیات بین ۴ الی ۶ لوله درون چاه قرار داده می شود.  انواع متنوعی از محصولات در بازار یافت می شوند که با توجه به مصرف، کوچک و بزرگی پروژه و محل مورد نظر دارای قیمت لوله جدار چاه متفاوت می باشند.

کاربرد لوله جدار چاه

کاربرد لوله جدار چاهی

روش های متعددی برای انتقال آب آشامیدنی در مناطق مختلف شهری و روستایی وجود دارد که یکی از پرکاربردترین آنها حفر چاه های بسیار عمیق می باشد به واسطه این امر پروژه‌های انتقال آب صورت می‌گیرد اما با توجه به عمق چاه و اهمیت کیفیت آب استخراج شده، رسوبات شن و ماسه ای، لایه های خاک، غبار و غیره از محصولاتی تحت عنوان لوله جدار چاه برای چنین مواردی کمک گرفته می شود.

استفاده از چنین ایده‌هایی علاوه بر اقتصادی بودن موجب می گردد کیفیت آب زیرزمینی تا حد زیادی تحت کنترل واقع گردد بر اساس گزارشات و آمار به دست آمده استفاده از این لوله‌ها با توجه به ماهیت و ویژگی های آن موجب جلوگیری از رشد قارچ و باکتری ها خواهد شد علاوه بر آن نصب سریع و ساده مطابق با استانداردهای فنی موجب جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی چون ریزش و آبدهی می شود. امروزه این قبیل محصولات جایگاه بسیار ویژه ای را با توجه به ماهیت کاربردی خود پیدا کرده اند. خوشبختانه تولیدات انواع لوله‌های فولادی در بازار داخلی صورت می گیرد.

همانطور که پیشتر ذکر کردید از خصوصیات بارز لوله جدار چاه مقاومت در برابر رطوبت، عدم فرسایش و زنگ زدگی می باشد بر همین اساس معیار انتخاب، ضخامت و تخمین عمر مفید آن خواهد بود. این محصولات به دو صورت فولادی و پلیمری به مرحله تولید می رسند. امروزه به منظور جلوگیری از ریزش، تیوب جدار چاه مشبکی را درون چاه تعبیه نموده که با وجود شیار و فضای آزادی که در دیواره لوله‌ها ایجاد شده است از انشعاب، آب دهی و ریزش چاه ممانعت به عمل خواهد آمد استفاده از لوله‌های فلزی به وفور مشاهده می شود چنین مقطعی روی کیفیت آب خروجی چاه تاثیر به سزایی خواهد داشت. طی 4 نسل این محصولات ارتقا یافته و هر بار سعی بر آن بوده که عملکرد محصول فولادی موجب کاهش آبدهی چاه و بهبود کیفیت خروجی گردد.

اصولاً شیارهای ایجاد شده در جداره محصول فولادی حالتی دورانی دارد که در آبرسانی شهری نیاز به انرژی های برق و گاز جهت کنترل خروجی کاهش یافته علاوه بر صرفه جویی در میزان انرژی باعث کنترل بخش های کم فشار و پرفشار چاه نیز می گردد. از طرفی از ورود مواد زائد و اضافی چون شن، خاک و غیر به چاه پیشگیری شده بر همین اساس نیازی به رسوب زدایی یا لایروبی چاه وجود نخواهد داشت.

وزن لوله جدار چاه

محصول جدار چاهی در ضخامت های متنوعی در بازار محصولات فولادی یافت می شود که بنا بر نیاز  با توجه به مسافت، نوع مصرف شهری و روستایی، ضخامت مورد نظر، اندازه لوله‌ها و غیره می توان مورد مناسب را انتخاب نمود. با انتخاب صحیح محصول قیمت لوله  پروژه لوله‌گذاری، انرژی های مصرفی، رسوب زدایی و انتقال مایعات به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. متقاضیان خرید چنین محصولاتی همواره با این چالش مواجه کرد که این محصولات بهتر است از چه جنسی تهیه شوند؟ با توجه به نوع کاربری و ماهیت محصول این گونه می توان گفت که فاکتور اصلی انتخاب لوله میزان مقاومت و دوام آن در برابر رطوبت می باشد بر همین اساس انتخاب محصولی که بتواند دارای ویژگی هایی چون ضد زنگ، ضد فرسایش و مستحکم باشد در اولویت قرار دارد.

علاوه بر به ضخامت محصول جنس و استحکام آن نیز اهمیت می‌یابد لوله‌‌های مشبک اصولاً در ضخامت های ۱۰ اینچ و از سایز ۴ میلی متر به بالا در بازار موجود هستند. اصلی ترین ماده تشکیل دهنده این دسته از محصولات آهن و روی است بر همین اساس در برابر رطوبت مقاوم بوده و دیرتر دچار فرسایش خواهند شد از سوی دیگر املاح و خاک نباید تاثیر نامطلوبی روی آن داشته باشند پس انتخاب صحیح چنین محصولاتی از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری خواهد کرد.

جدول وزن لوله جدار چاه

 

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد