جدول وزن لوله جدار چاه

4 ماه پیش1707بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
جدول وزن لوله جدار چاه
در حوزه اکتشاف نفت و گاز، دیوارهای چاه نقش مهمی در حفظ یکپارچگی و پایداری چاه دارند. یکی از اجزای مهم طراحی دیوار چاه، انتخاب و نصب لوله‌های مناسب است. جدول وزن لوله یک ابزار ضروری به‌شمار می‌آید که مهندسان و متخصصان حفاری برای اطمینان از یکپارچگی ساختاری چاه، جلوگیری از خرابی و بهبود عملکرد کلی به آن تکیه می‌کنند. بررسی کامل جدول وزن لوله جدار چاه پیش از خرید، می‌تواند از هدررفت بودجه پروژه، جلوگیری کند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

وزن لوله جدار چاهی

لوله جداره چاه برای جلوگیری از سقوط و محافظت از چاه‌های عمیق استفاده می‌شود. هنگام خرید لوله جدار چاه، هزینه آن به صورت کیلویی محاسبه می‌شود. لوله دیواری هر برند حتی با اندازه یکسان وزن متفاوتی دارد. عوامل موثر بر وزن لوله همان عوامل موثر بر قیمت لوله جدار چاه است. طول، اندازه و ضخامت بر وزن لوله تاثیر می‌گذارد. از دیگر عواملی که می‌تواند وزن لوله را تحت تاثیر قرار دهد، فرآیند تولید و نوع مواد اولیه استفاده شده در پروسه تولید است. مهم‌ترین پارامتر را در وزن لوله جدار چاه ابعاد لوله دارد؛ به هرحال جدول وزنی که از سمت کارخانه ارائه می‌شود اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار ما قرار می‌دهد. در این جدول‌ها وزن دقیق و نهایی لوله، توسط پارامترهای مهم و موثر محاسبه شده است. جدول وزن لوله جدار چاه به‌عنوان مرجع جامعی عمل می‌کند که اطلاعات ارزشمندی را در مورد جنبه‌های مختلف لوله‌های مورداستفاده در دیوارهای چاه ارائه می‌دهد. آن‌ها شامل جزییات حیاتی مانند ابعاد لوله، وزن در واحد طول و مشخصات برای درجه‌ها و اندازه‌های مختلف هستند. فرمول محاسبه وزن لوله جدار چاه

فرمول محاسبه وزن لوله جدار چاه

از فرمول محاسبه لوله جدار چاه برای دانستن وزن استفاده می‌شود. یکی دیگر از محاسن استفاده از این فرمول دانستن قیمت هر لوله به ازای وزن آن است. در پروژه‌های بزرگ و کوچک با کمک این فرمول می‌توان فهمید این پروژه از لحاظ اقصادی به‌صرفه است یا خیر. قطر لوله × قیمت روز آهن × ضخامت لوله ÷ 1000 = وزن لوله
 • قطر و ضخامت لوله در این فرمول باید بر حسب میلی‌متر آورده شود
 • وزن لوله برای هر متر محاسبه می‌شود
 • این فرمول معمولا وزن تقریبی را محاسبه می‌کند.
قطر/ضخامت 4 میلی‌متر 5 میلی‌متر 6 میلی‌متر 8 میلی‌متر 10 میلی‌متر
10 اینچ 27.5 34 40 54 68
12 اینچ 32 40 48 63 80
14 اینچ 34.5 43 53 68 86
16 اینچ 40 50 60 80 100
18 اینچ 48 60 72 95 120
20 اینچ 51 64 76 100 127
24 اینچ 65 78 93 120 150
مثال: وزن لوله جدار چاه 18 اینچ با ضخامت 6 میلی‌متر 72 کیلوگرم هست. اگر بخواهیم قیمت آن را به دست بیاوریم 72 کیلوگرم را ضرب در قیمت روز آهن می‌کنیم. عدد به‌دست‌آمده قیمت تقریبی لوله است.

مشخصات فنی لوله جدار چاه

لوله‌های رایج در قطرهای 6 تا 16 اینچ و ضخامت‌های 4 تا 10 میلی‌متر تولید و به بازار عرضه می‌شوند. وزن لوله جدار چاه 12 اینچ  با ضخامت‌های متفاوت در بازار وجود دارد. انتخاب این لوله‌ها با توجه به شرایط محیطی ارائه شده است. به‌طورکلی فولاد مقاومت بیشتری نسبت به PVC خواهد داشت و در‌صورت وجود خوردگی در چاه بهتر است از لوله جداره چاه پلیمری استفاده شود. از مشخصات لوله جدار چاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • مقاومت بالا
 • استحکام و نفوذناپذیر کردن جداره چاه
 • متوقف کردن رشد باکتری
 • فرسایش بسیار پایین
 • کیفیت و عمر بالا
 • بالابردن مقاومت جداره چاه
 • یکسان‌سازی قسمت‌های پرفشار و کم‌فشار دیواره چاه
 • قابل‌استفاده بودن در اعماق بالای زمین
مشخصات فنی لوله جدار چاه

عوامل موثر بر قیمت لوله دیواری چاه:

ازآنجایی‌که لوله‌های دیواری چاه عموما در سایزهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، بحث قیمت در مورد این لوله‌ها بیشتر مطرح می‌شود. فاکتورهای مهم قیمت‌گذاری این لوله اندازه، ضخامت و مواد تشکیل‌دهنده آن است.
 • سایز
لوله پلاستیکی دیواری چاه یا لوله دیواری چاه فولادی در سایزهای مختلف به‌روش‌های ذکر‌شده ساخته می‌شود. توجه داشته باشید که با افزایش اندازه لوله، وزن لوله جدار چاهی نیز افزایش می‌یابد. استفاده بیشتر از مواد اولیه باعث افزایش قیمت می‌شود.
 • ضخامت
لوله‌های دیوار چاه در ضخامت‌های مختلف قابل تولید و عرضه است. ضخامت‌های 6 میلی‌متر، 8 میلی‌متر و 10 میلی‌متر از پرکاربردترین ضخامت‌های این لوله‌ها هستند. افزایش ضخامت نیز عامل موثری در افزایش قیمت است.
 • مواد اولیه ساخت
مواد اولیه لوله‌های دیوار چاه در انواع مختلفی موجود است. به‌عنوان مثال در لوله دیواری چاه فلزی انواع مواد اولیه موجود است که در‌صورت استفاده از مواد اولیه مرغوب، دوام بیشتری خواهد داشت و دما و فشار بالاتری را تحمل می‌کند. به‌دلیل استفاده از مواد مختلف در تولید آن وزن لوله جدار چاه فلزی سنگین‌تر است. استفاده از مواد خام ضعیف‌تر به طول عمر کوتاه‌تر، مقاومت فشاری کمتر و مقاومت در برابر دمای پایین‌تر منجر می‌شود. تفاوت قیمت در کیفیت و متریال‌های مختلف بسیار زیاد است و با توجه به استفاده طولانی‌مدت از این مدل لوله بهتر است از مواد درجه یک استفاده شود. جمع‌بندی جدول وزن لوله جدار چاه ابزار ضروری در طراحی دیوار چاه است که مجموعه‌ای جامع از داده‌های لازم برای انتخاب لوله‌هایی را ارائه می‌دهد که می‌توانند در شرایط چالش‌برانگیز مقاومت کنند. از‌طریق این جداول، مهندسان می‌توانند توزیع بار را تضمین کنند، پایداری دیوار چاه را افزایش دهند، راندمان حفاری را بهبود بخشند و هزینه‌ها را بهینه کنند.
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد