3.7/5
15رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی انواع سقف که در ساختمان هایی با دهانه های بزرگ استفاده می شوند

انواع سقف برای دهانه های بزرگ چه تعدادی است؟ این اولین سوالی است که هنگام ساختن ساختمان هایی با دهانه های بزرگ برای سازندگان پیش می آید. آن ها می خواهند بدانند چه سقفی با چه میزان بودجه ای در چه مدت زمانی برای دهانه های بزرگ قابل استفاده است. سقف از جمله مهم ترین سازه های ساختمان است که روش های مختلفی برای اجرا دارد. این قسمت از سازه علاوه بر این که باید محکم و مقاوم باشد تا بار طبقات بالایی را نگه دارد و از آسیب به دور باشد باید وزن کمی نیز داشته باشد. هر چه وزن یک سقف کمتر باشد و مقاومت آن بیشتر باشد ، آن سقف محبوب تر و بهتر است.

مشاهده نسخه pdf مقاله : انواع سقف برای دهانه های بزرگ

سقف کوبیاکس

این سقف سابقه چندانی ندارد و جز مصالح نوین در ایران به حساب می آید که از کشور سوییس وارد ایران شده است و از طرف شرکت های ایرانی مورد توجه و بازخورد قرار گرفته است. فناوری کوبیاکس دارای انعطاف پذیری ویژه ایست که در معماری بسیار موثر است. این سقف امکانی را فراهم می سازد که یک دال بتنی یک پارچه در دهانه های بزرگ و دهانه هایی تا 18 متر بدون استفاده از تیر ساخته شوند.

سقف کوبیاکس چیست؟

این محصول براساس تکنولوژی است که به آن Cobaix می گویند که شباهت زیادی به سقف بتنی دال دو طرفه دارد و به صورت سقف دال 2 طرفه عمل می کند. البته تفاوت این سقف با موارد مشابه اش در هسته بتن مرکزی است که در محل هایی که کاربرد سازه ای وجود ندارد با گوی های توخالی جایگزین می شوند. شاید برای تان جالب باشد که در این تکنولوژی سعی شده است که جنس گوی ها را از پلی اتیلن قابل بازیافت یا پلی پروپیلن درست کنند تا آسیب کمتری به محیط زیست برسد.

روش اجرای سقف کوبیاکس

در این محصول سعی شده است که بار مرده غیرسازه ای در دال سقف حذف شود و خاصیت مقاومت آن در دو محور حفظ شود. بین مش های میلگردی در بالا و پایین به جای بتن غیر سازه ای گوی های پلی اتیلن که تو خالی هستند را قرار می دهند که باعث می شود 30 درصد از وزن کمتری به نسبت دال مشابه یعنی گوی تو پر داشته باشد.

ویژگی های سقف کوبیاکس

• صرفه جویی در مصالح
• کاهش هزینه های ساخت
• افزایش سرعت نصب
• سبک شدن سقف

انواع سقف دهانه بزرگ
سقف Holedeck waffle slab:

به روز ترین و جدیدترین دال بتنی است که در دنیا تولید شده است که نیاز به سقف کاذب برای عبور لوله های تاسیساتی ندارد. در این دال از قسمت تار خنثی تیر بهترین استفاده را می کنند. میلگرد ها در این سقف به صورت مربعی به داخل دال ها می روند و از آن سو دال ها به شکل مکعب هستند.
استفاده از این سقف به معماران این امکان را می دهد که دهانه های طولانی تری را طراحی کنند ؛ به این خاطر که سقف دال های وافل ، دارای دال های بتنی نازک و قوی است که از مصرف مواد و مصالح کم جلوگیری می کند. این سقف را پس از مدتی یکی از معماران اسپانیایی اصلاح کرد و توانست سوراخ هایی را در دال ها به وجود آورد تا تاسیسات از عمق دال ها قابل اجرا شود. این کار باعث می شود ارتفاع کف به کف طبقات کاهش یابد و برخی از هزینه های اضافی بازگردانده شوند به همین خاطر به سقف وال وافل کلمه Holedeck نیز اضافه شد.
در داخل دال ها سوراخ هایی به صورت یک پارچه و سراسری در شبکه وافل قرار می دهند تا خدمات و تاسیسات در عمق دال به صورت یک پارچه قرار بگیرد. این اقدام باعث می شود که مصالح و مواد بین 10 تا 20 درصد در هر طبقه کاهش یابد. از ویژگی های مثبت آن می توان این مورد را ذکر کرد که تعداد ستون و دیوارهای باربر را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این امر باعث می شود که بازتاب صدا ازبین برود و در میزان و مقدار سقف کاذب صرفه جویی کند.

ویژگی های Holedeck waffle slab

• یک محصول خوب برای ساختمان هایی با دهانه های بزرگ است و به عنوان تکیه گاه می توان از آن استفاده کرد و سطح بالایی از خدمات دارد.
• برای هر طبقه می تواند بین 30 تا 50 سانتی متر را حفظ و صرفه جویی کند.
• حسن این سقف این است که دیگر نیازی به سقف کاذب ندارد چون که در عرض مقطع سقف می توان سوراخ هایی را ایجاد کرد که وسایل و خدمات تاسیسات را از آن عبور داد که همین باعث می شود همان فضایی را اشغال کند که خود سازه اشغال کرده است.
• از این سقف برای ساختمان هایی با دهانه های بزرگ مثل مدرسه ها و بیمارستان ها استفاده می کنند تا بتوانند کابل های برق و تجهیزات لوله کشی و کانال های تهویه را در ساختار طبقه آن آویزان کنند و از آن سو این کابل ها را از داخل پنهان نگه دارند.
• این محصول برای دهانه های بزرگ حدود 10 تا 18 متر به بالا استفاده می شود که لبه دال را بین 50 تا 60 سانتی متر در نظر می گیرند.
• برای زیبا سازی و مخفی کردن خدمات و نوع اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد.
• استفاده از این محصول باعث می شود که به معمار آزادی بیشتری برای طراحی بدهد به این خاطر که فضای بیشتری در اختیار معمار قرار می دهد و امکان طرح های هندسه ای طور را بیشتر می کند.

سقف دال مجوف یوبوت:

این محصول نیز از محصولات تازه و نوین در زمینه سقف است که به صورت یک مکعب است که از چهار بخش مساوی تشکیل شده که بر روی آن شیارهایی قرار دارد. این سقف به این حالت است که دال های تخت بتنی در کنار آمارتورگذاری معمولی قرار می گیرند تا برای دهانه های بزرگ مورد استفاده قرار گیرند. در آیین نامه های طراحی استفاده از این سقف را با تغییراتی که در آن روی داده اند، توصیه می کنند. اگر بخواهیم بعضی از پیشرفت ها و تغییرات جدید بر روی بتن مسلح و دلایل اجرای دال های تخت بتنی در دهانه های بلند را عنوان کرد می توان موارد زیر را ارائه کرد:

• می توان از آرماتورهای فولادی با مقاومت بالا استفاده کرد.
• می توان از آرماتور منفی در وجه بالایی دال برای کاهش تغییر شکل دال ها در دهانه ها استفاده کرد.
• استفاده از بتن با مقاومت بالا در دال ها را ممکن می کند.
• امکان استفاده از سیستم قالب بندی جدید دارد که باعث می شود طراحی هندسی ای طور برای دال ها ایجاد کند که همین امر هزینه های اجرایی را کاهش می دهد.
این محصول برای انواع سیستم های سقف بتن آرمه مناسب است و از نظر اقتصادی توجیه مناسبی دارد. برای اجرای این سقف به همراه بتن آرمه باید چند نکته را مدنظر قرار داد، از آن جمله :

1. سقف باید توان و مقاومت کافی در برابر میزان بار و فشاری که به آن وارد می شود را داشته باشد.
2. هر چقدر که میزان دهانه ها افزایش یاید معیار سختی نیز اهمیت بیشتری پیدا می کند و در این زمان باید دقت کرد که معیار سختی نقش تعیین کننده ای در ابعاد اصلی پیدا می کند.
3. باید سختی مورد نیاز دال ها را فراهم آورد تا از تغییر شکل تحت های بارگذاری دائم و غیر دائم جلوگیری کرد.
در بالا اشاره شد که می توان با افزایش سختی دال ، تعداد دهانه بیشتری را پوشش داد ، اما این اتفاق به کمک سیستم های قالب بندی ممکن می شود. تعدادی از دال های متفاوت با سختی متفاوت را در پایین ذکر کرده ایم که شامل :

• دال تخت
• دال تخت کتیبه دار (همانند قارچ است)
• دال با تیرهای فرعی
• دال مجوف

دال مجوف در سال 1388 مورد تایید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قرار گرفت و به عنوان یک ترکیب نوآورانه بتن، میلگرد و قالب هایی از جنس پلی پروپیلن ساخته می شود ، مورد مصرف و تایید قرار گرفت. در دال های مجوف یک شبکه تیر را در زیر دال اصلی قرار می دهند تا حجم بتن ریزی و آرماتور گذاری را کاهش دهند و همچنین وزن سقف را کمتر کنند. اگرچه که در کاهش وزن سقف بسیار موثر است اما سختی مقطع دال را نیز افزایش می دهد.
خواننده گرامی سایت مرکز آهن ، در صورتی که نظر یا پیشنهادی در مورد این مقاله مدنظر دارید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

3.7/5
15رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0