پروفیل m چیست

3 ماه پیش1053بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
پروفیل m چیست

پروفیل‌های گالوانیزه از مهمترین مقاطع فولادی هستند که ازنظر شکل ظاهری به سه دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. پروفیل M، V و A سه دسته مهم از محصولات گالوانیزه محسوب شده که از نظر شکل ظاهری و کاربرد بایکدیگر تفاوت دارند. پروفیل m در صنعت برای زیرسازی و اتصال صفحات سیمانی استفاده شده و نقش مهمی را در اتصال پانل‌ها به یکدیگر ایفا می‌کند. در این مقاله به طورمفصل به آشنایی با این پروفیل، کاربرد و نحوه نصب آن پرداخته‌ایم.

کاربرد پروفیل m

آشنایی با پروفیل m

فایبر سمنت برد یکی از محصولات مورداستفاده در نمای سازه و ساخت‌وساز است. برای اتصال فایبرسمنت‌ها که نوعی صفحات سیمانی همراه با الیاف سلولز هستند، به پروفیل‌های نوع m با ابعاد مختلف نیاز است. این محصول که با نام پروفیل سمنت برد نیز در بازار شناخته می‌شود در عرض 80 و 110 میلی‌متری و با ضخامت 0.7 میلی‌متر موجود است.

به دلیل استفاده از فایبرسمنت برد در نمای سازه لازم است پروفیل‌های مورداستفاده برای زیرسازی آن‌ها در برابر خوردگی مقاومت بالایی داشته باشند. چراکه عوامل جوی همچون باران و رطوبت به طورمستقیم بر کیفیت نمای ساختمان تاثیرگذار است. بنابراین کیفیت ورق مورداستفاده در پروفیل گالوانیزه m از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از پروفیل m نامرغوب در زیرسازی نمای سازه موجب از بین رفتن نما و هزینه مصرفی خواهد شد. همچنین ورق گالوانیزه بی‌کیفیت نیز موجب زنگ‌زدگی و آسیب به نما در مدت کوتاهی می‌شود. ضخامت ورق مورداستفاده در پروفیل m نیز یکی دیگر از پارامترهای موثر بر کیفیت نهایی محصول است چراکه به کاربردن ورق با ضخامت کمتر از 0.7 موجب کاهش مقاومت پروفیل و عدم اتصال آن به فایبرسمنت خواهد شد.

روش نصب پروفیل m

کاربرد پروفیل m

اصلی‌ترین کاربرد این پروفیل را می‌توان از بین بردن تنش‌های به وجود آمده ناشی از انبساط حرارتی و رطوبتی فایبرسمنت دانست. از این محصول عموما جهت زیرسازی سمنت برد، اتصال پانل‌های نما به یکدیگر و کنترل تنش‌های ابعادی در نتیجه تغییرات آب و هوایی استفاده می‌شود. درواقع پروفیل گالوانیزه m نقش بسیار مهمی را در کیفیت و مقاومت نمای سازه برعهده دارد.

به دلیل کاربرد موثر پروفیل m در حفظ نمای سازه، دقت در انتخاب محصول مرغوب و باکیفیت در هنگام خرید ضروری است. متاسفانه برخی پیمانکاران به نقش مهم این محصول در کیفیت نمای ساختمان توجه نکرده و برای کاهش هزینه پروژه از محصولاتی بی‌کیفیت برای زیرسازی فایبرسمنت استفاده می‌کنند. این امر موجب کاهش طول عمر نما و از بین رفتن تدریجی آن خواهد شد.

پروفیل گالوانیزه m از فایبرسمنت دربرابر تغییرات جوی محافظت نموده و موجب افزایش طول عمر آن می‌شود. کیفیت ورق مورداستفاده برای تولید پروفیل، ضخامت ورق گالوانیزه، برند تولیدی، روش تولید و تجهیزات مورداستفاده در کیفیت و قیمت پروفیل گالوانیزه m موثر خواهد بود. بنابراین بهتر است در هنگام خرید به تمامی موارد ذکر شده دقت کرده و محصولی باکیفیت بالا را انتخاب کنید.

از دیگر پروفیل‌های گالوانیزه مورداستفاده در زیرسازی نما می‌توان به پروفیل V و A اشاره کرد. از پروفیل V می‌توان برای زیرسازی به غیر از محل قرارگیری دو پانل استفاده کرده و ازلحاظ اقتصادی مقرون‌ به صرفه تر خواهد بود. پروفیل نوع A نیز در محل درز قرار گرفته و یکی از پروفیل‌های گالوانیزه کاربردی در ساخت نما محسوب می‌شود. برای اطلاع از قیمت پروفیل گالوانیزه در انواع جنس و ابعاد مختلف می‌توانید به سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

پروفیل m چیست

روش نصب پروفیل m

نحوه نصب پروفیل M برروی فایبرسمنت باید به گونه‌ای باشد که کمترین تغییرات ابعادی توسط این پروفیل به راحتی دفع شود. صفحات فایبرسمنت در قسمت راست و چپ پروفیل توسط پیچ متصل شده و میان این صفحات پروفیل نوع A قرار داده می‌شود. پروفیل A در میان صفحات آزاد بوده و پیچ تنها برروی پروفیل m نصب می‌شود.

کیفیت لوازم و تجهیزات مورداستفاده برای نصب و استحکام پروفیل m موجب اتصال محکم در میان قطعات فایبرسمنت و پروفیل می‌شود. محکم بودن اتصال یکی از مهمترین نکاتی است که در هنگام نصب نما باید درنظر داشته باشید. استفاده از پیچ مخصوص فایبرسمنت نیز یکی از پارامترهای موثر بر کیفیت نصب سازه به شمار می‌رود.

یکی دیگر از نکات مهم در هنگام نصب این است که پروفیل A باید به گونه‌ای متصل شود که مانع حرکت پروفیل M نشود. درواقع فاصله طولی معینی باید بین این دو پروفیل در هنگام نصب در نظر گرفته شود. چنانچه این فاصله رعایت نشود پروفیل M قادر به خنثی نمودن تنش‌های ناشی از انبساط و انقباض فایبرسمنت نخواهد بود.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد