0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات بازار میلگرد

در حال حاضر افزایش قیمت میلگرد و نیز تعادل موجود مابین میزان عرضه و تقاضا برای این محصول و هم چنین کاهش میزان موجودی میلگرد سبب شده است که بنابر پیش بینی انجمن بین المللی تولیدکنندگان و صادرکنندگان میلگرد (IREPAS) فعالان بازار به این باور برسند که قیمت میلگرد تقویت خواهد یافت و این روند افزایش قیمت میلگرد تا اواخر ماه دسامبر در بازار جهانی ادامه یابد. پیش بینی ها حاکی از آن است که بازار میلگرد و فولاد جهانی طی سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۷ چشم انداز بسیار مثبتی خواهد داشت.

روند بازار میلگرد و فولاد جهانی طی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ بسیار مثبت خواهد بود. به گفته منابع خبری در حال حاضر مصرف میلگرد در بازار داخلی کشور چین با تولید آن در تعادل بوده بنابراین به نظر می رسد که از سوی کشور چین هیچ گونه فشاری برروی بازار بین المللی میلگرد وارد نخواهد شد. این امر سبب خواهد شد تا در بازار میلگرد جهانی رقابت عادلانه و متعادلی برقرار گردد.

اخبار رسیده حاکی از آن است که چنانچه بازار میلگرد کشور چین سبب شگفتی نگردد، وضعیت حاضر در بازار میلگرد و فولاد جهانی ثابت و پایدار بوده و به نظر می رسد که برای سه ماه آینده چشم انداز این بازار مثبت باشد. هم چنین گستره تجارت فولاد جهانی نیز بر تقویت قیمت ها تاثیر داشته و هم چنان نیز تاثیر دارد. قیمت میلگرد طی یک ماهه اخیر در کشورهای مختلف، روند متفاوتی را در پیش گرفته است. به گفته منابع خبری قیمت میلگرد صادراتی کشور چین به طور متوسط طی یک ماهه اخیر به میزان ۵۶۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر آن بوده است.

قیمت میلگرد اصفهان

 • قیمت میلگرد در ترکیه نیز در مدت زمان مشابه به میزان ۵۳۵ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ترکیه بوده است در حالی که قیمت میلگرد در جنوب اروپا طی یک ماهه اخیر به میزان ۵۸۵ دلار به ازای هر تن گزارش شده است. مشاهده می شود که قیمت میلگرد طی ماه اخیر نسبت به ماه پیش از آن در کشور چین به میزان ۶۸ دلار به ازای هر تن، در کشور ترکیه به میزان ۵۰ دلار به ازای هر تن و در اروپای جنوبی به میزان ۴۸ دلار به ازای هر تن افزایش یافته است. این روند صعودی قیمت میلگرد در بازار جهانی و نیز تعادل ایجاد شده مابین میزان عرضه و تقاضا برای میلگرد و هم چنین کاهش میزان موجودی میلگرد در بازار جهانی سبب شده است که فعالان بازار به این باور برسند که قیمت میلگرد طی روزهای آتی تقویت خواهد شد و تا اواخر ماه دسامبر (کریسمس) روند افزایش قیمت میلگرد ادامه خواهد داشت.
 • علاوه بر این، روند افزایش قیمت مواد اولیه مانند قراضه آهنی، شمش و فروآلیاژها سبب شده تا تولیدکنندگان محصولات نورد مجبور شوند قیمت میلگرد و سایر محصولات فولاد بلند تولیدی خود را افزایش دهند. هم چنین به گفته منابع خبری یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت در بازارهای جهانی، نرخ بهره پایین و نیز تضعیف دلار در بازار بوده است. هم چنین رونق در شرایط اقتصادی برای رشد تولید ناخالص داخلی نیز در سراسر جهان سبب افزایش قیمت در بازارهای جهانی گردیده است. در حال حاضر اقدامات حفاظتی در دولت فعلی آمریکا برای آینده تهدیدی به شمار می رود و سبب نگرانی درباره آینده بازار گردیده است هرچند این اقدامات در حال حاضر به تاخیر افتاده است.

روند قیمت میلگرد

با توجه به روند قیمت میلگرد در بازار جهانی و داخلی کشور طی پنج ماهه نخست سال جاری متوجه می شویم که قیمت میلگرد در ابتدای سال جاری در بازارهای جهانی روند صعودی داشته است هرچند سرعت آن کم بوده است، با این حال رشد قیمت میلگرد در بازار داخلی ایران از اواسط فروردین ماه سال جاری متوقف گردیده و قیمت میلگرد پس از آن در بازار داخلی کشور روند نزولی را در پیش گرفت. روند کاهش قیمت میلگرد تا اوایل ماه اردیبهشت ادامه داشته که این موضوع با کاهش قیمت میلگرد در بازار جهانی هم زمان گردید. در این زمان قیمت میلگرد به ازای هر تن در بازار جهانی و بازار داخلی ایران به حداقل میزان خود طی چندین ماه اخیر رسیده بود. قیمت میلگرد در این زمان در بازار داخلی ایران به میزان ۱۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم گزارش شده در حالی که قیمت میلگرد در بازار جهانی طی زمان مشابه به میزان ۴۲۰ دلار به ازای هر تن بوده که کم ترین قیمت در سال جاری بوده است.

در واقع قیمت میلگرد در بازار داخلی ایران و نیز بازار جهانی در اردیبشهت ماه به حداقل میزان خود در سال جاری رسیده و پس از آن مجددا روند صعودی در پیش گرفت. پس از آن قیمت میلگرد رنگ صعود به خود گرفته اگرچه در برخی از روزهای ماه بازار شاهد افت مجدد قیمت میلگرد بوده است ولی به طور کلی روند افزایش قیمت میلگرد بر روند کاهشی این محصول غالب گردید. با این حال روند افزایش قیمت میلگرد تا اواسط ماه مرداد ادامه یافته ولی شیب افزایش قیمت ملایم بوده است.

قیمت میلکرد اصفهان

این در حالی است که در اواسط ماه مرداد سال جاری شیب افزایش قیمت میلگرد شدیدتر شد. به گفته منابع خبری در این زمان قیمت میلگرد در بازار جهانی حدودا ۵۵۰-۵۴۰ دلار به ازای هر تن گزارش شده در حالی که قیمت میلگرد در زمان مشابه در بازار داخلی ایران به میزان ۲۴۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم افزایش یافت. هم چنین نکته حائز اهمیت راجع به بازار میلگرد و دیگر محصولات فولادی در بازار جهانی و بازار داخلی ایران سبقت گرفتن قیمت میلگرد در بازار داخلی ایران نسبت به قیمت ها در بازار بین المللی می باشد و این اتفاق در اواسط مردادماه رخ داده و تا پایان این ماه مجددا قیمت میلگرد در این بازارها به یکدیگر نزدیک گردیدند.

 

خبرهای مرتبط:

بازار مقاطع ایران و اروپا در هفته ای که گذشت,بازار آهن آلات روزهای پایانی شهریور ۹۶,قیمت میلگرد در بازار جهانی ماه سپتامبر,افزایش قیمت میلگرد جهانی

 

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری