بررسی نمودار قیمت میلگرد آذر فولاد امین 1402

4 ماه پیش966بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
بررسی نمودار قیمت میلگرد آذر فولاد امین 1402

بررسی نمودار قیمت میلگرد آذر فولاد امین در میان صنعت‌گران و فعالان حوزه ساخت‌وساز به‌عنوان امر بسیار مهمی درنظر گرفته می‎‌‌‌‌شود. البته اهمیت این موضوع به‌دلیل کاربرد گسترده میلگردهای آذر فولاد امین است و با کوچکترین نوسان قیمت در این مقطع فولادی، تمام محاسبات هزینه پروژه‌ها تغییر خواهد کرد. از این‌ رو اغلب مصرف‌کنندگان و خریداران میلگرد برای اطلاع از قیمت روز این محصول نمودار قیمت آن را بررسی می‌کنند تا زمان مناسب برای خرید را درنظر بگیرند.

نمودار نوسانات قیمت میلگرد آذر فولاد امین 6 ماه اخیر

نمودار قیمت میلگرد آذر فولاد امین طی 6 ماه اخیر نوسانات زیادی را نشان می‌دهد. براساس این نمودار از تاریخ 13 بهمن 1401 تا 8 اسفند همان سال، قیمت میلگرد آذر فولاد امین روند افزایشی درپیش گرفت. البته قیمت این مقطع فولادی تا 10 اسفند به‌طور ناگهانی افت کرد و پس از آن به مدت دو هفته ثابت باقی ماند.

سپس روند تغییر قیمت این میلگرد تا 27 فروردین 1402 با شیب کم، حالت نزولی به خود گرفت، اما تا 6 اردیبهشت مجددا افزایش پیدا کرد. در خردادماه 1402 اگرچه نوسانات زیادی در قیمت میلگرد آذر فولاد رخ داد، اما تغییرات قیمت این محصول چندان قابل توجه نبود. در هفته اول تیرماه قیمت این میلگرد ثابت بود. با این‌ حال همزمان با شروع فصل تابستان، نمودار قیمت میلگرد آذر فولاد امین به‌صورت نزولی تغییر کرد. 

نکته قابل توجه در مورد نوسانات قیمت میلگرد آذر فولاد امین این است که اگرچه قیمت سایزهای مختلف آن‌ها با هم اختلاف دارد، اما سیر تغیرات قیمت برای سایزهای مختلف به‌صورت مشابه پیش می‌رود.

علل تغییر قیمت میلگرد

علت نوسان قیمت میلگرد آذر فولاد امین

به گفته کارشناسان، علت نوسان قیمت میلگرد آذر فولاد امین ممکن است تغییر قیمت نرخ ارز درنظر گرفته شود. زیرا با تغییر قیمت دلار، قیمت میلگرد نیز در بازار بورس تغییر می‌کند و در نتیجه نوسانات متعددی را در نمودار قیمت میلگرد آذر فولاد امین شاهد خواهیم بود.

یکی دیگر از علل نوسان قیمت میلگرد، می‌تواند آب‌وهوا و فصول سال به‌حساب بیاید. زیرا با توجه به شرایط جوی و کاهش یا افزایش ساخت‌و‌ساز (به‌عبارتی تغییر در میزان تقاضا) قیمت میلگرد نیز دچار تغییر می‌شود.

از دیگر علل تغییر قیمت میلگرد می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • تغییر در میزان صادرات و واردات آهن
  • وجود دلالان در بازار و دستکاری قیمت میلگرد توسط آن‌ها
  • کارخانه تولیدکننده
  • هزینه حمل‌ونقل

مقایسه نمودار قیمت میلگرد آذر امین

با مقایسه نمودار قیمت میلگرد آذر فولاد امین، می‌توان دریافت قیمت میلگردهای 14 و 16 دقیقا یکسان است. درحالی‌که قیمت میلگرد 12 این برند کمی بیشتر درنظر گرفته می‌شود. در تاریخ 13 بهمن میلگردهای 14 و 16 با قیمت 21 هزار تومان به فروش رسیدند، اما قیمت میلگرد 12، 21 هزار و 200 تومان بود.

در تاریخ 28 فروردین که قیمت این مقاطع فولادی به اوج خود رسیده بود، میلگرد 14 و 16 با قیمت 31 هزار 500 تومان و میلگرد 12 با قیمت 31 هزار 700 تومان معامله شدند. در نیمه دوم اسفند که قیمت‌ها به ثبات رسیدند، قیمت میلگرد 14 و 16، 25 هزار و 500 تومان و قیمت میلگرد 12، 25 هزار و 700 تومان اعلام شد.

نمودار قیمت میلگرد آذر امین

در فرودین قیمت میلگرد 12 از 26 هزار و 400 تا 25 هزار و 700 تومان نوسان داشت، اما قیمت میلگردهای 14 و 16 در این ماه در بازه 26 هزار و 200 تا 25 هزار و 300 تومان تغییر کرد. بالاترین قیمت میلگرد 12 در تاریخ 9 اردبیهشت چیزی حدود 28 هزار و 600 تومان بود، ولی در این تاریخ بالاترین قیمت میلگردهای 14 و 16، به مبلغ 28 هزار و 200 تومان رسید. در ماه‌های بعد نیز سیر نوسانات قیمت میلگردها کاملا برابر و مشابه بود.

جمع‌بندی

همانند سایر مقاطع فولادی، نمودار قیمت میلگرد آذر فولاد امین نشان می‌دهد که قیمت این محصولات در بازه‌های زمانی مختلف دچار نوسانات زیادی می‌شود. با بررسی این نمودار می‌توان دریافت در 6 ماه اخیر، ابتدا قیمت این میلگردها سیر افزایشی به خود گرفتند، ولی با شروع فصل تابستان قیمت آن‌ها کاهش پیدا کرد. دلایل زیادی برای نوسان قیمت میلگردهای آذر امین وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به نرخ ارز، میزان صادرات، تغییر فصل و تغییر در میزان تقاضا اشاره کرد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد