محاسبه وزن میلگرد زاگرس + جدول وزنی

2 ماه پیش936بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
محاسبه وزن میلگرد زاگرس + جدول وزنی

استفاده از ترازو یکی از ساده‌ترین روش‌های محاسبه وزن میلگرد زاگرس است. اما گاهی برای اندازه‌گیری وزن میلگرد، ترازو در دسترس افراد نیست، در چنین حالتی می‌توان با استفاده از طول و ضخامت میلگرد موردنظر و فرمول محاسبه وزن با روشی آسان وزن هر شاخه میلگرد را به راحتی محاسبه کرد. در صورتی که اندازه دقیق طول و ضخامت میلگرد موردنظر را نداشته باشیم برای به دست آوردن وزن میلگرد زاگرس باید به جدول وزنی میلگرد کارخانه مربوطه مراجعه کنیم. این جدول وزنی که توسط کارخانه تهیه شده است وزن تقریبی هر شاخه میلگرد را بر اساس ضخامت آن را نشان می‌دهد.

چرا محاسبه وزن میلگرد زاگرس اهمیت دارد؟

در واقع محاسبه وزن میلگرد زاگرس به‌عنوان یکی از معیارهای مهم تشخیص کیفیت آن در نظر گرفته می‌شود. زیرا با افزایش وزن میلگرد زاگرس مقاومت خمشی و کششی این محصول نیز افزایش پیدا می‌کند. از طرفی با بالا رفتن قطر و وزن میلگرد زاگرس، قیمت آن نیز به مراتب افزایش می‌یابد. از آنجایی که استفاده از میلگردها با وزن بالا در پروژه‌های عمرانی و صنعت ساختمان‌سازی محبوب‌تر هستند، محاسبه وزن میلگرد و به دنبال آن محاسبه قیمت میلگرد آجدار نیز اهمیت پیدا می‌کند. 

عوامل موثر بر وزن میلگرد زاگرس

عوامل زیادی بر وزن میلگرد زاگرس تاثیرگذار هستند. یکی از این عوامل موثر بر وزن میلگرد زاگرس، اندازه‌ هر شاخه میلگرد است. به‌طورکلی کمترین قطر میلگرد زاگرس هشت میلی‌متر و بیشترین قطر آن 32 میلی‌متر تعیین می‌شود و شاخه‌های میلگرد را با طول 12 متر برش می‌دهند. طبیعی است که هر چه اندازه‌های میلگرد بیشتر باشد محاسبه وزن میلگرد زاگرس هم عدد بیشتری را نشان خواهد داد.
یکی دیگر از عوامل موثر بر وزن این محصول گرید و نوع آن است. میلگردها معمولا در گریدهای A1، A2، A3 و A4 و در دو نوع ساده و آج‌دار تولید می‌شوند.
عامل دیگری که بر وزن میلگرد زاگرس تاثیر می‌گذارد باید مواد و متریال به‌کار‌رفته در تولید میلگرد و مشخصات شیمیایی آن دانست. به‌طور کلی عناصر مورداستفاده در ساخت میلگرد همچون گوگرد، فسفر، منگنز، سیلیس و کربن کاملا مطابق با استانداردهای جهانی اندازه‌گیری شده‌اند. با استفاده از فرمول زیر می‌توان وزن انواع میلگرد از جمله وزن میلگرد زاگرس را به دست آورد: 

فرمول

بررسی جدول وزنی میلگرد زاگرس

معمولا با محاسبه وزن میلگرد زاگرس از طریق فرمول بین مقدار به‌دست‌آمده با وزن واقعی این محصول اختلاف جزیی وجود دارد. به همین دلیل شرکت سازنده جدول وزنی میلگرد زاگرس را منتشر کرده است تا مشتریان بتوانند به‌راحتی گزینه موردنظر خود را پیدا کنند. در جدول زیر وزن میلگرد زاگرس در سایزهای مختلف را مشاهده می‌کنیم: 

جدول وزنی میلگرد زاگرس

سایز میلگرد

جدول اشتال (وزن هر شاخه 12 متری میلگرد بر اساس فرمول

(کیلوگرم)

وزن میلگرد زاگرس

8

5

4.74

10

7.5

7.4

12

10.7

10.6

14

14.6

14.5

16

18.9

19

18

24

24

20

29.7

30

22

35.6

35.7

25

46.2

46.2

28

58

58

32

75.8

75.8

میلگرد زاگرس بر اساس استاندارد ملی 3132 تولید می‌شود و وزن این میلگردها با اندازه‌های مختلف در یک بازه خاص قرار می‌گیرد. هرچه وزن میلگردهای زاگرس به مرکز این بازه نزدیک‌تر باشد، محصول موردنظر از استاندارد بالاتر و از کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود.

وزن میلگرد 14 زاگرس

میلگرد 14 زاگرس یکی از انواع میلگردهای مورداستفاده در ساختمان‌سازی شناخته می‌شود. وزن هر شاخه این نوع میلگرد با توجه به استانداردهای تولید، تقریبا 13 تا 15 کیلوگرم را نشان می‌دهد. عمدتا در کاربردهایی مانند ساختمان آجری، نصب سازه‌های فلزی و به‌منظور تثبیت برخی از قطعات سازه‌ها همچون تیرها و ستون‌ها از میلگرد سایز 14 استفاده می‌کنند.

وزن میلگرد ۱۶ زاگرس

میلگرد 16 زاگرس یکی از پرفروش‌ترین میلگرد موجود در بازار و پرکاربردترین میلگرد در صنایع مختلف به‌شمار می‌آید. وزن هر شاخه میلگرد در این سایز متناسب با استانداردهای تولید ممکن است بین 17 تا 20 کیلوگرم محاسبه شود. محاسبه وزن میلگرد زاگرس سایز 16 از این جهت مهم به نظر می‌رسد که مهندسان با دانستن وزن آن خواهند توانست هزینه‌های ساخت هر پروژه و پی‌ریزی بنا را بهتر و دقیق‌تر تخمین بزنند.

وزن میلگرد ۱۸ زاگرس 

میلگرد 18 زاگرس نیز همانند میلگردهای 14 و 16 در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد زیادی دارد، با این تفاوت که قطر آن از دو میلگرد ذکرشده بیشتر است. در واقع به‌دلیل مقاومت بالا در برابر فشار و همچنین استحام کششی و خمشی، کاربرد میلگرد 18 در سازه‌های بلند و باربر و برای استفاده در پروژه‌های صنعتی مناسب، ارزیابی قابل را به دست می‌آورد. محاسبه وزن میلگرد زاگرس سایز 18 تقریبا مقدار 23 تا 25 کیلوگرم را نشان می‌دهد.

میلگرد زاگرس

جمع‌بندی

از طریق روش‌های مختلف می‌توان وزن دقیق میلگرد زاگرس را محاسبه کرد. از جمله این روش‌ها می‌توان به فرمول محاسبه وزن میلگرد، جدول ارائه شده توسط کارخانه و در صورت امکان وزن گردن میلگرد با باسکول است. اطلاع از وزن دقیق میلگردد و مقایسه آن با جدول اشتال (جدول استاندارد جهانی) می‌تواند اطلاعات خوبی در رابطه با کیفیت میلگرد در اختیار مهندسان و پیمانکاران قرار دهد. برای خرید میلگرد زاگرس کارشناسان مجموعه مرکزآهن آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با پروسه خرید و قیمت میلگرد زاگرس شهرکرد هستند. 

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد