عوامل موثر در کیفیت میلگرد زاگرس+ بررسی جامع

10 ماه پیش1018بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
 عوامل موثر در کیفیت میلگرد زاگرس+ بررسی جامع

میلگرد از اصلی‌ترین عناصر فولادی در ساخت‌وساز است. این مقطع فولادی به‌صورت عمده در صنعت ساختمان‌سازی به کار گرفته می‌شود. برای افزایش مقاومت بتن باید حتما از میلگردهای باکیفیت و مناسب استفاده کرد. اما همه این مقاطع فولادی از مواد اولیه خوب و با استانداردهای جهانی ساخته نمی‌شوند. برای همین است که باید میلگردی انتخاب کرد که هم از نظر کیفیت و هم از نظر استاندارد با موارد مشابه جهانی یکی باشد. کارخانه زاگرس یکی از تولیدکنندگان برتر میلگرد در ایران برشمرده می‌شود. در ادامه این مطلب عوامل موثر در کیفیت میلگرد زاگرس را بررسی خواهیم کرد.

کارخانه میلگرد زاگرس

کارخانه میلگرد زاگرس واقع در استان چهارمحال و بختیاری با امکان تولید 420 هزار تن میلگرد در سال، از سال 1393 کار خود را آغاز کرد. این کارخانه میلگردهای آجدار باکیفیت 500 و 400 را با آج دوکی و یکنواخت و براساس استاندارد ملی ایران تحت شماره 3132 تولید می‌کند.

یکی از دلایل محبوبیت این کارخانه این است که در بخش مرکزی ایران واقع شده و دسترسی به آن آسان است. از عوامل موثر در کیفیت این محصول هم می‌توان به مناسب بودن قیمت میلگرد زاگرس اشاره کرد؛ همین امر محبوبیت این میلگرد را نسبت به سایر میلگردها افزایش داده است.

میلگردهای آجدار این کارخانه به‌منظور تولید انکربولت و استحکام ساز‌ه‌های بتنی کارایی دارد. این میلگردها با فولادهای کم‌آلیاژ، آهن و کربن کم و متوسط تولید می‌شوند. به‌کارگیری سیستم‌های ترمیکس سبب بالا رفتن استحکام کششی میلگردها می‌شود.

کارخانه میلگرد زاگرس

فرآیند تولید میلگرد زاگرس

 یکی از عوامل موثر در کیفیت میلگرد زاگرس فرآیند تولید آن است که در ادامه قدم به قدم آن را بررسی می‌کنیم:

  1. در مرحله اول مواد اولیه در کارخانجات ذوب و ریخته‌گری به‌صورت شمش‌های 12 متری (Billet) تولید می‌شوند. سپس این شمش‌ها که مواد اولیه خط نورد هستند در کوره‌های پیش گرم قرار داده می‌شوند تا به صورت شمش‌های شش متری برش داده شوند.
  2. در مرحله دوم، شمش‌های بریده شده را به واسطه جرثقیل سقفی از انبار شمش بر روی میز شارژ انتقال می‌دهند.
  3. در مرحله سوم، شمش‌های شش متری در دسته‌های سه‌تایی توسط میز غلتان به جلوی در ورودی کوره هدایت می‌شوند‌. سپس دستگاه‌های هول‌دهنده یا پوشر (Pusher) این شمش‌ها را وارد کوره می‌کنند.
  4. در مرحله بعد، شمش‌ها در درون کوره تا دمای 1150 الی 1250 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شوند؛ یکی از عوامل موثر در کیفیت میلگرد زاگرس، نحوه پیش‌گرم کردن شمش‌ها است که به نتیجه فوق‌العاده‌ای منجر می‌شود.
  5. در این مرحله نوبت به دستگاه اجکتور (Ejector) می‌رسد که شمش‌ها را از کوره به سمت قفسه‌های نورد هدایت کند.
  6. در قفسه‌های نورد، فرآیند شکل‌دهی به میلگرد در سه مرحله نورد اولیه (Roughing)، نورد میانی (Intermediate) و نورد نهایی (Finishing) شروع می‌شود.
  7. در قدم بعدی، نوبت به عملیات استندهای نورد می‌رسد؛ بدین معنی که سطح مقطع شمش‌ها را کاهش می‌دهند تا طول آن افزایش پیدا کند. در پایان این مرحله، میلگردهای با قطر مورد نظر شکل می‌گیرند.
  8. پس از عملیات نورد، دمای میلگردها به حدود 900 درجه سانتیگراد می‌رسد که پس از عبور از مرحله قیچی و رسیدن به طول مناسب، به بستر خنک‌کننده هدایت می‌شوند.
  9. در مرحله نهایی هم میلگردها توسط تجهیزات خاصی بسته‌بندی می‌شوند و به انبارها انتقال پیدا می‌کنند.

فرآیند تولید میلگرد زاگرس

عوامل موثر بر کیفیت میلگرد زاگرس  

از دیگر میلگردهای پرطرفدار موجود در بازار، می‌توان به میلگرد زاگرس اشاره کرد. این محصول در دو نوع گرید (A3) و گرید (A4) تولید می‌شود. گرید (A3) دارای آج 400 و گرید (A4) دارای آج 500 است. استفاده از متریال و مواد اولیه درجه یک و باکیفیت عالی یکی از عوامل موثر در کیفیت میلگرد زاگرس است. البته پروسه استاندارد تولید را هم نمی‌توان از قلم انداخت. در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم:

مواد اولیه میلگرد زاگرس

شمش‌های فولادی 12 متری با وزنی برابر با 1032 کیلوگرم، به‌عنوان مواد اولیه میلگرد زاگرس کاربرد دارند. از دیگر مواد اولیه مورد استفاده، می‌توان به آهن اسفنجی و قراضه آهن اشاره کرد. این مواد اولیه در در انبار نگهداری و سپس نمونه‌هایی از آنها به آزمایشگاه برای ارزیابی کیفی فرستاده می‌شوند.

در صورتی که واحد کنترل کیفیت مواد اولیه را تایید کیفی کند آنها به چرخه تولید وارد خواهند شد. شمش‌های فولادی که برای تولید میلگرد زاگرس استفاده می‌شوند و حاوی درصدهای مشخصی از فسفر، گوگرد، سیلیس و منگنز هستند. مقدار و درصد این عناصر به گرید و نوع میلگرد بستگی دارد.

عوامل موثر بر کیفیت و قیمت میلگرد زاگرس

تبعیت از استانداردها

همان‌طور که قبلا ذکر شد یکی از عوامل موثر در کیفیت میلگرد زاگرس تبعیت از استانداردهای جهانی است. کارخانه فولاد زاگرس موفق به دریافت گواهینامه‌های (BS EN ISO 9001:2008) و (BS OHSAS 18001:2007) شده است. تقدیرنامه‌های این کارخانه به‌عنوان طرح نمونه استان و طرح نمونه صنعتی در اوایل دهه 90 ازجمله افتخارات آن محسوب می‌شوند.

استفاده از تکنولوژی روز دنیا

استفاده از تکنولوژی مدرن و تجهیزات به‌روز در کارخانه صبا فولاد زاگرس یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت بالای میلگردهای زاگرس هستند. از طراحی تا امور فنی و تجهیزات این کارخانه برگرفته از دو شرکت مطرح (SIMENSE) و (CVS RM) است. از جمله تجهیزات مورد استفاده در خط تولید کارخانه فولاد زاگرس باید به سیستم ترمیکس، سیستم بسته‌بندی اتوماتیک، سیستم خنک‌کننده و یک کوره پیش‌گرم فشاری به همراه 18 قفسه نوردی اشاره کرد.

بخش کنترل کیفیت کارخانه نقطه عطف فعالیت آن است. جایی که با تجهیزات مدرنی همچون دستگاه کوانتومتر، انواع دستگاه‌های پولیش، دستگاه سختی‌سنج، تست خمش، تست کشش و ترازوی دقیق، کیفیت کار سنجیده می‌شود. همه محصولات این کارخانه و مواد اولیه و تجهیزات با این دستگاه‌های پیشرفته کنترل و بازرسی می‌شوند.

واحد کنترل کیفیت با استفاده از تجهیزاتی که در بالا به آنها اشاره شد محصولات نهایی یعنی میلگردهای زاگرس را از نظر ابعاد، طول، خمیدگی، عیوب سطحی، کجی برش، وضعیت شمش از نظر عدم وجود ترک و پوسیدگی، از نظر حبابدار بودن و ضخامت لایه اکسیدی مورد بررسی قرار می‌دهند. این می‌تواند یکی دیگر از عوامل موثر در کیفیت میلگرد زاگرس باشد.

در کنار تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا در کارخانه صبا فولاد زاگرس از همه مواد اولیه از نظر آنالیز شیمیایی نمونه‌گیری به عمل می‌آید. پس از تولید میلگرد زاگرس، این محصول در آزمایشگاه کنترل کیفیت تحت تست‌های خمش و کشش قرار می‌گیرد؛ و تنها در صورتی به بازار عرضه می‌شود که موفق به اخذ کیفیت گواهی کیفیت شده باشد.

جمع‌بندی

برای افزایش استحکام سازه‌ها به‌خصوص سازه‌های بتنی استفاده از میلگرد امری اجتناب‌ناپذیر است. از طرفی استفاده از میلگردهای بی‌کیفیت می‌تواند در کنار هزینه اضافه، امنیت ساکنین و افراد حاضر در ساختمان را به خطر بیاندازد. میلگرد زاگرس یکی از میلگردهای با کیفیت است که در کارخانه فولاد زاگرس تولید می‌شود.

از جمله عوامل موثر در کیفیت میلگرد زاگرس می‌توان به مواد اولیه درجه یک و عالی، استفاده از تجهیزات و فناوری‌های روز دنیا، تبعیت از استانداردهای جهانی و همچنین پروسه و فرآیند تولید استاندارد اشاره کرد. قیمت مناسب در کنار این ویژگی‌های منحصربه‌فرد، میلگرد زاگرس را به یکی از محبوب‌ترین انواع میلگرد در صنعت ساختمان‌سازی تبدیل کرده است. برای اطلاع از قیمت میلگرد آجدار کارخانجات مطرح با ما تماس بگیرید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد