اصطلاحات رایج آهن آلات که هنگام خرید باید بدانیم

3 ماه پیش871بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
اصطلاحات رایج آهن آلات که هنگام خرید باید بدانیم

اصطلاحات در هر حوزه به دلیل وجود ویژگی‌ها، فرآیندها و تجهیزات خاص به وجود می‌آیند. این اصطلاحات توسط افراد متخصص برای انتقال دقیق اطلاعات و کاهش هزینه و زمان در ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما همیشه هم اینگونه نیست! ممکن است اصطلاحی به مرور زمان بوجود آمده باشد، این اصطلاحات ممکن است علمی نباشند ولی به دلیل کاربرد گسترده در مکالمات روزمره یک حوزه مانند آهن آلات، بکار روند. در حوزه آهن، اصطلاحات متعددی وجود دارد که شامل واژگان فنی، مواد اولیه، فرآیندهای تولید و محصولات نهایی می‌شوند. از آشنایی با این اصطلاحات نه تنها برای افراد متخصص در این صنعت بلکه برای هر فردی که به هر دلیلی با این حوزه در ارتباط است، حیاتی است.

اصطلاحات رایج فولادی

اصطلاحات فولادی به عنوان واژگان مرتبط با صنعت فولاد و فرآورده‌های آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زیر چند اصطلاح فولادی رایج ذکر شده است:

آهن خام

آهن خام

آهن خام یا  Crude Ironحاصل ذوب اولیه سنگ آهن است که به دلیل وجود کربن زیاد، چکش خواری خوبی نداشته و بسیار شکننده است.  

شمش آهن

شمش آهن

شمش آهن همان آن خام است که ظاهر آهن تغییر پیدا کرده! این تغییر برای پردازش بهتر انجام می‌شود. آنها را در کوره سرد و گرم می‌کنند تا برای فرم‌دهی آماده شوند. سطح مقطع شمش آهن شبیه ذوزنقه است. محصول شمش، شامل تختال، بیلت و بلوم است.

تَختال (اِسلَب)

تَختال (اِسلَب)

تختال در دسته فراورده‌های نیمه تمام قرار دارد!  یک محصول تخت با سطح مقطعی مستطیلی است که اغلب خریداران آن کارخانجات تولید میلگرد، تیرآهن و لوله‌های فولادی هستند.

بیلت یا شمشال (billet)

بیلت یا شمشال (billet)

شمشال در دسته مقاطع طویل قرار دارد، سطح مقطع مربعی داشته که عموما کمتر از cm 15 است. از این محصول میانی برای تولید سیم، مفتول و میلگرد استفاده می‌شود.

بلوم یا شمشه (Bloom)

بلوم یا شمشه (Bloom)

ظاهر بلوم شبیه شمشال است با این تفاوت که سطح مقطع مربعی آن بزرگ‌تر است، مثلا در ابعاد 18*18 یا 25*25 به تولید می‌رسد. طول این محصول 6 یا 12 متری است. از بلوم‌ها سپری، ریل و تیرآهن می‌سازند.

پروفیل

پروفیل (Profile)

به طیف وسیعی از مقاطع آهنی پروفیل گفته می‌شود. خود واژه پروفیل به معنای مقطعی ثابت با طول زیاد است که در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز، کاربرد بسیاری دارد.

نبشی

نبشی (Angle bar )

نبشی‌ها سطح مقطعی شبیه به حرف L در زبان انگلیسی دارند. در واقع دو ضلع عمود بر هم است که وظیفه‌ اتصال بخش‌های مختلف یک سازه به یکدیگر را دارند. نبشی‌ها دو نوع بال مساوی و بال نامساوی دارند.

ناودانی

ناودانی

ناودانی هم مانند دیگر مقاطع یک پروفیل است. البته پروفیلی ک سطح مقطع آن باز است. سطح مقطع آن شبیه به حرف انگلیسی U است؛ قسمت زیرین جان و دو بخش بالا آمده بال‌های این مقطع هستند.

ورق قلع اندود

ورق قلع اندود (Thin Coated Sheet)

این ورق‌ها کربن بسیار کمی دارند و با پوششی از قلع (دو طرف) در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم می‌شوند. رنگ قلع سفید براق است و به راحتی در برابر حرارت ذوب می‌شود.

گالوانیزه

گالوانیزه

گالوانیزه کردن یا گالوانیزاسیون به فرآیندی گفته می‌شود که مقاطع مختلف از جمله ورق، میلگرد، قوطی و ... را با پوششی از روی (در حوضچه‌های مذاب) در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم می‌کنند. روی از از قلع مقاوم‌تر است.

 آنیل کردن (Annealing)

 آنیل کردن (Annealing)

هدف از آنیل کردن فلزات، کاهش سختی و افزایش چقرمگی است. زمانی که فلز از فرآیند آنیلینگ عبور می‌کند، قابلیت رسانایی، چکش‌خواری، ضربه پذیری و ماشین‌کاری آن بیشتر می‌شود.

  کوئنچ کردن (Quenching)

  کوئنچ کردن (Quenching)

به کوئنچ کردن آبدهی هم می‌گویند. در واقع فرآیندی است که فولاد در آن به سرعت پس از عملیات، سرد می‌شود. Quenching سریع‌ترین روشی است که فلز را به سرعت به دمای محیط باز می‌گرداند.

ورق فابریک (Steel Sheet)

ورق فابریک (Steel Sheet)

ورق فابریک همان ورقی است که با ابعاد مشخص در کارخانه برش می‌خورد و طول و عرض استانداردی  دارد. این ورق‌ها پس از بسته بندی در بازار توزیع می‌شوند.

اسیدشویی

اسیدشویی

Pickling  یا همان اسیدشویی، فرآیندی است که سطح فلز را از آلودگی‌ها پاک می‌کنند. ناخالصی‌های سطح فلز می‌تواند شامل لکه رنگ، زنگ زدگی، رسوب و ... باشند.

ورق برش خورده

ورق برشی یا برش خورده با استفاده از دستگاه‌های مخصوص در اندازه‌های دلخواه برش داده می‌شود. کیفیت برش، ممکن است مانند ورق فابریک نباشد.

کویل یا ورق رول

"کویل" یا "ورق رول" به نوعی ورق‌های فلزی اطلاق می‌شود که به صورت پیچشی کنار هم قرار می‌گیرند. این ورق‌های ناپیوسته را به صورت پیچشی در کنار یکدیگر به شکل یک رول جمع می‌کنند تا جای کمتری بگیرد.

بندیل (Bundle)

از بندیل برای بسته بندی مقاطع فولادی (دارای قطر کم) استفاده می‎‌کنند. این قطعه می‌تواند از جنس پلاستیک یا فلز باشد. به عنوان مثال وقتی تعداد مشخصی از میلگرد را با آن بسته بندی می‌کنند به آن یک بندیل میلگرد گفته می‌شود.

اختلاف باسکول

اختلاف بین وزن باری که مشتری سفارش داده در مبدا و مقصد را اختلاف باسکول می‌گویند. این اختلاف می‌تواند ناشی از خطای خود دستگاه و یا به دلیل شرایط جغرافیایی باشد.

خرج انبار

مقاطعی که در انبار از آنها نگهداری می‌شود، هزینه‌هایی در بر دارد که شامل مواردی چون بارگیری، نگهداری و یا حتی حقوق انباردار است که در بازار به این هزینه‌ها خرج انبار گفته می‌شود.

برگ آنالیز

برگ آنالیز در واقع همان شناسنامه محصول است که علاوه بر مشخصات کامل شامل وزن، ابعاد و سایر مشخصات فیزیکی کالا در آن نوشته شده است.

خرید آهن آلات از مرکزآهن

مرکزآهن به عنوان یک فروشگاه آنلاین، متخصص در زمینه فروش محصولات آهنی، تنوع بالایی از مقاطع فولادی را ارائه می‌دهد. این تنوع به شما امکان می‌دهد که محصولات مورد نیاز خود را با توجه به نوع پروژه یا نیازهای خاص خود انتخاب کنید. لازم به ذکر است در این مجموعه برای هر محصول اطلاعات کاملی ارائه شده است تا بهترین تصمیم را بگیرید. در صورت تمایل، می‌توانید با شماره 03191009009 تماس بگیرید و سوالات خود را با کارشناسان ما مطرح کرده و اطلاعات بیشتری در رابطه با خدمات، روند خرید، نحوه ارسال و قیمت آهن کیلویی بدست آورید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد