هزینه تاسیس کارخانه میلگرد

3 هفته پیش4729بازدید0دیدگاهامتیاز (undefined رای)
هزینه تاسیس کارخانه میلگرد

افرادی که قصد تاسیس یک کارخانه ساخت و تولید میلگرد را دارند، ابتدا باید هزینه ساخت آن را برآورد کنند. محاسبه هزینه موردنیاز برای راه‌اندازی کارخانه میلگرد یکی از مهم‌ترین مراحل شروع تاسیس کارخانه است. برخی از افراد به اندازه تاسیس یک کارخانه مجهز سرمایه دارند، در حالی‌ که برخی دیگر سرمایه زیادی برای تاسیس کارخانه میلگرد ندارند و این کار را با کمترین مقدار هزینه شروع می‌کنند. در هنگام برآورد هزینه تاسیس کارخانه میلگرد لازم است عوامل بسیاری در نظر گرفته‌ شود.

تخمین هزینه راه‌اندازی کارخانه تولید میلگرد

به‌منظور تخمین هزینه راه‌اندازی کارخانه تولید میلگرد، ابتدا یک طرح توجیهی موردنیاز است. معمولا این طرح، شامل تمام مراحل شروع کار و تجهیزات موردنیاز برای راه‌اندازی یک کارخانه از 0 تا 100 و به‌صورت جزئی است. همچنین در طرح توجیهی، تمام محصولاتی که قرار است توسط کارخانه تولید شود، از ریز و درشت لیست می‌شوند.

هزینه راه اندازی خط تولید میلگرد

عوامل بسیاری در تخمین هزینه تاسیس کارخانه میلگرد دخالت دارند که یکی از آن‌ها محدوده و مساحت کارخانه است. افراد با در نظر گرفتن حجم مواد اولیه و میزان محصولات تولیدی باید مساحت کارخانه میلگرد را مشخص کنند. بنابراین هزینه اجاره هر فضا بسته‌ به مساحت آن متغیر است. همچنین برای تاسیس یک کارخانه میلگرد، افراد به دستگاه‌ها و تجهیزات مختلفی نیاز دارند. این تجهیزات شامل کوره پیشگرم، رول‌های کوره، رافینگ، رول‌های رافینگ، قیچی سرزن، استند، قیچی متراژ و شانه‌های بسته‌بندی است. علاوه‌بر هزینه‌های خرید تجهیزات، افراد باید مکانی را درنظر بگیرند که فضای کافی برای دستگاه‌ها فراهم شود.

یکی دیگر از عوامل تاثیر‌گذار در تخمین هزینه تاسیس کارخانه میلگرد، مواد اولیه مصرفی بوده که بسته‌ به نوع میلگرد، میزان استفاده از این مواد متفاوت خواهد بود. غالبا مواد اولیه برای تولید میلگرد از کشورهای دیگر وارد می‌شود بنابراین برآورد هزینه تهیه مواد اولیه برای راه‌اندازی کارخانه تولید میلگرد و عرضه آن به بازار الزامی است.

عوامل تاثیرگذار بر هزینه احداث کارخانه میلگرد

علاوه‌ بر عوامل ذکرشده، موارد دیگری بر هزینه راه‌اندازی کارخانه تولید میلگرد تاثیرگذار است که به‌ عنوان عوامل ثانویه درنظر گرفته می‌شود. اگرچه این عوامل و هزینه‌های مربوط‌ به آن‌ها در مراحل اولیه تاسیس کارخانه میلگرد الزامی نیستند، اما با در نظر نگرفتن آن، ممکن است کارخانه موفق نشود. عوامل ثانویه تاثیرگذار بر هزینه تاسیس کارخانه میلگرد عبارتنداز:

  1. هزینه اجرای طراحی انجام‌شده برای کارخانه.
  2. حجم تولید موردنظر.
  3. هزینه انبارداری و حمل‌و‌نقل.
  4. تعداد نیرو کار موردنیاز.
  5. هزینه آزمایش کنترل کیفیت میلگرد.
  6. هزینه بسته‌بندی.
  7. قیمت میلگرد در بازار.
خط تولید میلگرد

قیمت خط تولید میلگرد

همانطور که گفته‌ شد قیمت تمام‌شده خط تولید میلگرد به‌عوامل متعددی بستگی دارد. برخی افراد با سرمایه محدود برای تاسیس یک کارخانه تولید میلگرد، تصمیم به خرید خط تولید کارکرده می‌گیرند. بنابراین در این صورت به‌هنگام برآورد هزینه تاسیس کارخانه میلگرد، آگهی‌های فروش خط تولید میلگرد به روش نورد گرم یا نورد سرد را بررسی کنند.

البته عوامل مستقیم و غیر‌مستقیمی وجود دارد که بر نوسانات قیمت خط تولید میلگرد تاثیرگذار است. یکی از این عوامل مهم، قیمت دلار بوده که در قیمت خط تولید میلگرد نوسان ایجاد می‌کند. در واقع میلگرد از پر تقاضاترین محصولاتی است که هم در بازار داخلی و هم در تجارت جهانی نقش بسزایی دارد. از طرفی مواد اولیه تولید آن از کشورهای دیگر تامین می‌شود. به‌همین‌دلیل نوسانات قیمت دلار به‌عنوان عامل مستقیم در تعیین خط تولید میلگرد به‌شمار می‌آید.

قیمت خط تولید میلگرد از ضایعات

امروزه ضایعات آهن‌آلات نقش یکسانی با مواد خام در صنعت پیدا کرده‌اند. درحالی‌که بسیاری بر این باورند که خرید خط تولید میلگرد از ضایعات، هزینه تاسیس کارخانه میلگرد را به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. البته لازم به‌ذکر است تولید میلگرد از ضایعات به تجهیزات خاصی احتیاج دارد. علاوه‌براین مراحلی همچون پردازش، تصفیه و شکل‌دهی ضایعات برای تولید میلگرد و بررسی کنترل کیفی ضایعات، نیازمند هزینه‌های اضافی خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله، عوامل تاثیرگذار بر هزینه تاسیس کارخانه میلگرد بیان شد. این عوامل مختلف شامل محدوده و مساحت کارخانه، مواد اولیه مصرفی برای تولید میلگرد، تجهیزات موردنیاز، قیمت میلگرد در بازار، حجم تولید موردنظر، هزینه انبارداری و حمل‌و‌نقل، تعداد نیروهای موردنیاز و هزینه بسته‌بندی است. البته نمی‌توان قاطعانه یک هزینه مشخص برای راه‌اندازی کارخانه تولید میلگرد تعیین کرد. زیرا هزینه این موارد ذکرشده تحت شرایط پیش‌بینی نشده ممکن است تغییر کنند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید