از میلگرد بستراستفاده کنیم یا وال پست؟

میلگرد بستر یکی از مصالح مهم، با محاسن زیاد و به­صرفه در پروژه­های ساختمانی است اما اهمیت و مزیت­های این میلگرد برای دیوار و سقف ساختمان چیست؟ و چرا جزء میلگردهای به­صرفه است؟ چنانچه قصد خرید یا کسب اطلاعات بیشتر درباره میلگرد بستر  دارید، کافی است دقایقی کوتاه، با این ویدئو، همراه ما باشید.

تاریخچه استفاده از میلگرد بستر در اروپا، بیشتر از 200 سال است و از حدود 70 سال پیش در آمریکا، آیین­نامه بین­المللی و معتبر دارد. خیلی از کشورهای اروپایی، استرالیا، هند، کانادا و نیوزیلند هم آیین­نامه ملی در این زمینه دارند.

میلگرد بستر چیست؟

این میلگرد از یک جفت مفتول طولیِ تغییرشکل­­یافته، تشکیل شده و مفتول­های عرضی به آن جوش شده­اند و برای قرار گرفتن در درزهای ملات بین ردیف­های واحد بنایی نصب می­شوند. منظور از واحد بنایی، آن بخش از دیوار، جرز و ستون است که ترکیبی از واحد مصالح بنایی و ملات را شامل می­شود.

تقویت فولادی ساختمان برای دیوارهای آجری یا بلوک سیمانی، با مفتول ساخته­شده از میلگرد استنلس استیل یا همان فولاد ضدزنگ میسر است. این میلگرد برای به­کارگیری در اتصالات بین سنگ بنایی که ترک­خورده یا شکستگی دارد، مناسب است. انواع میلگردهای بستر، نردبانی و خرپایی هستند.

چرا از میلگرد بستر اسفاده کنیم؟

چون استقامت و استحکام اِلِمان­های دیوار و سقف ساختمان، مهم است. بیشترین خسارت ناشی از زلزله، به خرابی دیوار، سقف ساختمان و نداشتن مقاومت­ در دیوار و سقف برمی­گردد. برای این منظور، یکی از راه­های مقرون­به­صرفه، اجرای میلگرد بستر است. انواع میلگردهای بستر، نردبانی و خرپایی هستند.

مشخصات میلگرد بسترچیست؟

جنس میلگرد بستر می­تواند فولاد ضدزنگ یا کربن استیل­ گالوانیزه باشد. این میلگردها برای جلوگیری از خوردگی یا باید گالوانیزه تولید شوند یا پوشش اپوکسی داشته باشند وگرنه باید از فولاد ضدزنگ ساخته شوند.

حداقل قطر مفتول‌­ها چهار میلی­متر و حداکثر آن، برابر نصف ضخامت ملات بستر است. ضخامت ملات بستر نباید از 16 میلی­متر  بیشتر شود چون حداکثر قطر مفتول­ها، هشت میلی­متر است. ضمنا حداقل تنش تسلیم فولادی که برای ساخت مفتول­ها استفاده می­شود 450 و حداقل تنش نهایی 550 مگاپاسکال است. در مجموع، نسبت تنش نهایی به تنش تسلیم نباید کمتر از 1.2 باشد.

مزایای استفاده از میلگرد بستر

اول اینکه در برابر زلزله مقاوم هستند. دوم اینکه دیگه به دوغاب بندی نیازی نیست. سوم اینکه خودشان مقاومت خوبی دارند و مقاومت دیوار را هم شدیدا بالا می­برند. چهارم اینکه مقاومت برشی داخل صفحه دیوار را افزایش می­دهند و پنجم اینکه با استفاده از آن، دیوارهای متقاطع هم به همدیگر متصل می­شوند.

درباره مقایسه وال­پست و میلگرد بستر هم باید این نکته را بدانیم که اخیرا میلگرد بستر، جایگزین وال­پست شده است

وال­پست چیست؟

وال­پست کلافی است که در طول­های مشخص برای یکپارچه عمل کردن دیوار به­کار می­رود و سبب درگیری دیوار با اسکلت و استحکام آن می­شود؛ پس والپست، نگهدارنده دیوار و وظیفه­اش، انتقال نیروهای حاصل از باد و زلزله از دیوار به فرم است. با این حال، در حال حاضر، به خاطر نصب راحت، سبک بودن، استحکام زیاد، اتصال قوی دیوارهای دوجداره و انعطاف بیشتر دیوارها، از میلگرد بستر استفاده می­شود.

از بهترین تولیدکننده­ها و عرضه­کننده­های میلگرد بستر، گروه تولیدی صنعتی فایف، در جاده ذوب آهن اصفهان، شهرک صنعتی اشترجان است. ضمنا قیمت این میلگرد، با توجه به بازار متغیر است. برای اطلاع از قیمت و تهیه میلگرد بستر، فقط کافی است با کارشناسان فروش مرکز آهن تماس بگیرید.

از میلگرد بستراستفاده کنیم یا وال پست؟
میلگرد بستر یکی از مصالح مهم، با محاسن زیاد و به­صرفه در پروژه­های ساختمانی است اما اهمیت و مزیت­های این میلگرد برای دیوار و سقف ساختمان چیست؟ و چرا جزء میلگردهای به­صرفه است؟ چنانچه قصد خرید یا کسب اطلاعات بیشتر درباره میلگرد بستر  دارید، کافی است د...
158 بازدید
4:17
2 هفته پیش
توسط سردبیر
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0