بهترین نوع میلگرد در بازار کدام است؟

4 روز پیش بدون دیدگاه 3528 بازدید
بهترین نوع میلگرد در بازار کدام است
3.9/5
61رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

میلگرد از جمله مقاطعی است که در بازار داخلی و خارجی با تنوع بالایی تولید می‌شود. شناخت برترین میلگردها می‌تواند به دریافت نتیجه بهتر در زمان ساخت و ساز کمک کند. تمام میلگردهایی که در ایران تولید می‌شوند با توجه به کیفیت آنها قیمت گذاری می‌شوند به گونه ای که شما می‌توانید قیمت میلگرد را در کارخانه، برای آج و گرید خاص به صورت روزانه بررسی کنید. اما کدام میلگرد بهترین در ایران است؟ چطور این محصول را بشناسیم و آن را انتخاب کنیم؟ اگر می‌خواهید بهترین میلگرد ایران، بهترین جنس میلگرد و مناسب ترین میلگرد برای ساختمان سازی را بشناسید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بررسی انواع میلگرد در بازار داخلی

قبل از آنکه بخواهیم از بهترین نوع میلگرد در بازار صحبت کنیم مطلوب است که این محصول را بهتر بشناسیم. میلگرد یک مقطع فولادی است که برای جبران کمبود مقاومت کششی بتن در ساخت و ساز به کار برده می شود. این مقاطع فولادی با نام آرماتور نیز شناخته می‌شوند. میلگرد در انواع مختلف میلگرد ساده، میلگرد آجدار، آجدار پیچیده تولید می‌شود. هدف از اضافه کردن آج روی سطح میلگرد، افزایش درگیری مقاطع فولادی در بتن است. این درگیری کمک می‌کند میلگرد بهتر در بتن گیر کرده و استحکام سازه را بالا ببرد. قطر استاندارد این محصول معمولا بین ۶ تا ۶۰ میلی متر است. این محصولات در قطرهای بین ۶ تا ۳۲ میلی متر  قابل دسترس است و برای قطرهای بزرگ تر باید سفارش داده شود. طول معمول ۱۲ متر بوده ولی برای قطرهای کمتر از ۱۰ میلی متر به صورت کلاف نیز تولید می شود.

مشاهده نسخه pdf مقاله : بهترین نوع میلگرد در بازار کدام است؟

این محصول در تقسیم بندی جهانی متفاوت است، در ژاپن که منطقه زلزله خیزی است از روش آلیاژی استفاده می کنند و در اروپا که احتمال زلزله کمتر است روش ترمکس برای تولید به کار می رود. در ایران به خاطر تنوع آب و هوا و شرایط متفاوت اقلیمی در جای جای کشور ترکیبی از استانداردهای جهانی استفاده می شود. اینکه یک نوع میلگرد را به عنوان بهترین نوعِ بازار معرفی کنیم، ممکن نیست. چرا که این محصوا انواع مختلفی داشته و استفاده از آن نیز بنا بر عواملی متفاوت است. نوع کاربرد، محل استفاده، منطقه جغرافیایی، بودجه اقتصادی  و… از جمله عواملی است که  بر انتخاب بهترین نوع تاثیر می گذارد و به طور قطع نمی توان یک نوع را همیشه بهترین دانست.

از جمله میلگردهای شناخته شده در بازار می توان به میلگرد کربن، اپوکسی، اروپایی، فولاد استنلس، گالوانیزه و فایبرگلاس اشاره کرد. قیمت میلگرد آلیاژی روزانه در سایت و شبکه‌های اجتماعی مرکزآهن قرار داده می‌شود. این موضوع خرید را برای مشتریان ساده می‌کند. همچنین جهت اطلاع از قیمت روز میلگرد بناب و سایر کارخانجات می توانید با کارشناسان مرکزآهن تماس بگیرید.

بهترین نوع میلگرد در بازار

 • میلگرد فولاد کربن

به این محصول «نوار سیاه» یا «میلگرد سیاه» هم می گویند، به خاطر استحکام کششی خوبی که دارد جز مصرفی ترین محصولات بازار ایران محسوب می شود. نوار سیاه برای مناطق مرطوب و شرجی مناسب نیست چرا که دچار زنگ زدگی می شود و بعد از زنگ زدن موجب ترک خوردگی بتن اطرافش می شود و می شکند. در مناطق مرطوب بهتر است از میلگردهای گالوانیزه که نسبت به نوع سیاه در برابر رطوبت مقاوم تر است استفاده شود.

 • میلگرد اپوکسی

میلگرد اپوکسی در واقع نوار سیاه با روکش اپوکسی است. استحکام این آرماتور با نوار سیاه یکسان است ولی به دلیل استفاده از روکش اپوکسی، ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر نسبت به زنگ زدگی مقاوم تر است.

 • اروپایی

کشورهای اروپایی از نظر جغرافیایی جز مناطق امن محسوب می شوند (زلزله خیزی کمی دارند) به همین خاطر از روش ترمکس در تولیدات خود استفاده می کنند. یعنی اینکه پس از شکل‌گیری، محصول از لوله آب عبور می‌کند و سطح بیرونی به سرعت خنک می‌شود. در این حالت بخش بیرونی میلگرد مقاومت بیشتری از قسمت مرکزی خواهد داشت. معمولا این نوع محصول قیمت کمتری از نوع آلیاژی دارد.

 • گالوانیزه

درجه مقاومت در برابر زنگ زدگی میلگردهای گالوانیزه از روکش آپوکسی کمتر است ولی گالوانیزه در برابر آسیب پذیری بسیار مقاوم ترند، به همین خاطر نسبت به روکش اپوکسی با ارزش تر هستند. قیمت گالوانیزه حدود ۴۰ درصد از روکش اپوکسی گران تر است.

 • میلگرد فایبرگلاس

میلگردهای فایبرگلاس یکی از انواع کاربردی میلگرد برای تقویت بتن و سازه هستند. یکی از دلایلی که این میلگردها را به محصولی پرطرفدار تبدیل کرده است، خاصیت ضد زنگ آنهاست. البته توجه داشته باشید که به دلیل شباهت زیاد ترکیب استفاده شده در میلگرد فایبرگلاس با فیبر کربن، میلگردهای این جنس برای مکان‌هایی که نیاز به خم شدن وجود دارد استفاده نمی‌شود.

 • فولاد استنلس

گرانترین گزینه برای تقویت بتن، میلگرد فولاد استنلس است که قیمت آن چند برابر آرماتور اپوکسی است. مقاومت زنگ زدگی فولاد استنلس ۱۵۰۰ برابر بیشتر از آرماتور سیاه است. معمولا از فولاد استنلس به جز شرایط خاص به دلیل قیمت زیاد کمتر استفاده می شود ولی از نظر کیفی، بهترین آرماتور برای اکثر پروژه ها است.

بهترین میلگرد ایران

بهترین میلگرد ایران

در کشور ایران کارخانه های مختلفی به تولید مقاطع فولادی به خصوص میلگرد دست زده‌اند، بهترین میلگردهای ایران در این کارخانه ها تولید می‌شود. در ادامه آنها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 • ذوب آهن اصفهان

در حال حاضر در ایران بهترین تولید کننده این محصول، ذوب آهن اصفهان می باشد. کیفیت خوب میلگرد ذوب آهن اصفهان ، این شرکت را جز بهترین برند در این عرصه در کشور قرار داده و به همین علت تولیدات ذوب آهن برای سایر کشورها نیز محبوب است و به علت استاندارد بالای محصولات، در صادرات نیز فعال است. شرکت ذوب آهن اصفهان توانسته گواهی نامه ای تحت عنوان سیستم های مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ در زمینه تولیدات شمش به دست آورد. در مورد محصولات ذوب آهن باید بدانید که این شرکت مطابق با استانداردهای روسیه فولاد تولید می کند و به سه گروه تقسیم می شود که شامل فولاد A1 (صاف با مقاومت تسلیم2300  سانتی متر مربع و استحکام کششی آن ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر)، فولاد A2 (آجدار با مقاومت تسلیم 3000 سانتی متر مربع و استحکام کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر) و فولاد A3 (با مقاومت تسلیم 4000 سانتی متر مربع و استحکام کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع) است. در ادامه می توانید تعدادی از محصولات میلگرد ذوب آهن را مشاهده نمایید.

 آنالیزمحل بارگیرینوع
قیمت میلگرد 32 اصفهانA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۲۰ اصفهانA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۸ اصفهانA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد اصفهان 14A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد 12 اصفهانA3کارخانهشاخه آجدار

میلگرد A3 در ایران جز پرمصرف ترین هاست. این محصول از نظر شیوه تولید در دو دسته محصولات گرم نوردیده و سرد اصلاح شده تقسیم بندی می شوند. میلگردهایی که دارای درصد کربن بالاتری در ترکیبات شیمیایی خود باشند ترد و شکننده تر هستند و به همین دلیل عملیات زاویه سازی، تغییر شکل یا جوشکاری روی چنین محصولاتی ممکن است منجر به شکست شاخه شود.

 • فولاد کویر کاشان

کارخانه کویر کاشان نیز یکی دیگر از کارخانه های تولیدکننده این محصول با کیفیت مرغوب است که از مهمترین مزایای میلگرد کویر کاشان قابلیت جوشکاری و مقاومت زیاد است که نکته حائز اهمیت می باشد. این کارخانه هم جز بهترین تولیدکنندگان این محصول در ایران است.

 • فولاد کاوه تیکمه داش

این کارخانه به صورت آجدار از سایز ۸ تا ۳۲ به تولید این محصول مشغول است. فولاد تیکمه داش نیز از نظر کیفیت دارای چند گواهی نامه معتبر است.

 • شرکت فولاد قزوین

شرکت فولاد قزوین تمرکز تولید خود را بروی میلگرد آجدار شاخه A2 و A3 از سایز ۸ تا ۲۰ قرار داده و در این امر موفق ظاهر شده است.

از دیگر تولیدکنندگان این محصول در ایران را می توان فولاد آذربایجان، شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد، مجتمع فولاد پارس، ذوب آهن و نورد کرمان، ذوب و نورد خلیج فارس، ذوب آهن اردبیل، شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران و… نام برد.

برای اینکه بتوانید محصول مناسب خود را خرید کنید باید طریق محاسبه وزن میلگرد را بدانید. اشتباه خریدارانی که فقط به گفته فروشندگان اکتفا می کنند در مواقعی مشکل ساز می شود. بهترین و آسانترین راه برای محاسبه وزن، آن است که یک طول مشخص از محصول مورد نظر را از فروشنده بخواهید و با استفاده از یک ترازوی دیجیتال وزن آن را محاسبه کنید و سپس طول آن را با استفاده از متر اندازه بگیرید. سپس از طریق رابطه ذکر شده در مقاله محاسبه وزن میلگرد اقدام به محاسبه وزن آن بر حسب طول کنید.

بهترین میلگرد ساختمان سازی

 • شرکت روهینا دزفول خوزستان 

شرکت روهینا دزفول تولید کننده میلگردهای آج دار از نوع A3 و A4 است. محصولات این کارخانه با کیفیت بالایی تولید شده و برای استفاده در ساختمان سازی مناسب هستند. این کارخانه از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرد. در ادامه می‌توانید چند نمونه از محصولات درجه یک این کارخانه را مشاهده کنید.

 آنالیزمحل بارگیرینوع
قیمت میلگرد ۸ دزفولA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۰ دزفولA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۲ دزفولA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد 14 دزفولA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۶ دزفولA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد دزفول سایز ۲۰A3کارخانهشاخه آجدار

قبل از خرید میلگرد چه نکاتی را رعایت کنیم:

در زمان خرید میلگرد باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین محصول ممکن را خریداری کنید. در ادامه این موارد را با هم بررسی می‌کنیم.

 1. اولین نکته‌ای که باید در زمان خرید به آن توجه کنید، تحقیق در خصوص محصول مورد نیاز است. میلگرد و دیگر محصولات آهنی به وسیله کارخانه های مختلف (داخلی و خارجی) تولید می‌شوند. ویژگی، کیفیت و قیمت هر کارخانه با دیگری متفاوت است. پس تحقیق اولیه نه تنها به شما کمک می‌کند نیاز خود را به درستی شناسایی کنید بلکه برای برآورد هزینه‌ها و جلوگیری از ضرر مالی نیز بسیار مهم است.
 2. درخواست مشاوره و راهنمایی از مراکز معتبر را می‌توان به عنوان قدم دوم برای خرید و تهیه بهترین میلگرد نام برد. شرکت‌های معتبر بازرگانی آهن‌آلات به کمک کادر مجرب قادرند تمام سوالات شما را پاسخ داده و ابهامات موجود را از بین ببرند.
 3. شناسایی میزان بار مورد نیاز قبل از خرید میلگرد از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مواردی که ممکن است موجب نارضایتی خریداران شود، خرید بیش از اندازه محصول است. پس قبل از هر اقدامی میزان میلگرد مورد نظر خود را شناسایی کرده، تناژی که نیاز دارید، تعداد شاخه یا مقدار به کیلوگرم را بدست آورده و پس از آن برای خرید اقدام کنید.
 4. در زمان خرید مراقب افراد سودجو باشید. قبل از خرید هرگونه مقطع فولادی باید قیمت های ارائه شده توسط چندین شرکت معتبر را بررسی کنید. البته توجه داشته باشید که در بیشتر مواقع قیمت از کارخانه تا کارخانه متفاوت است، پس همیشه قیمت کارخانه را با خودش مقایسه کنید. از آنجایی که افراد سودجو در هر کسب و کاری وجود دارند، اطلاع نداشتن فرد از قیمت درست می‌تواند باعث ضررهای بسیار هنگفت شود.
 5. خرید خود را از مراکز بازرگانی با مجوزهای به روز و معتبر انجام دهید. قبل از تکمیل خرید و واریز وجه مجوزهای شرکت را برای افزایش اطمینان در زمان خرید بررسی کنید. مراکزی که اعتبار بالا دارند به طور حتم در تمام مراحل خرید راهنمای شما بوده و بهترین راه خرید را برای شما فراهم می‌کنند.
 6. دریافت پیش فاکتور را از یاد نبرید؛ برای اینکه در زمان خرید بتوانید تمام فاکتورهای قیمت را به طور کامل جلوی روی خود داشته باشید و هیچ گونه شک و شبهه‌ای در میان نباشد، حتما از شرکت بازرگانی پیش فاکتور خرید را درخواست کنید.
 7. قبل از اینکه هرگونه مبلغی واریز کنید، از کارشناس فروش تاییدیه دریافت کنید. دریافت تایید سفارش را می‌توانید از طریق ایمیل، تلگرام، فکس و … دریافت کرده و آن را به کارشناس فروش ارائه دهید. پس از اینکه سقارش شما توسط این فرد تایید شد، خرید مقاطع انجام خواهد شد.
 8. آدرس دریافت سفارش را دقیق به کارشناس فروش ارائه دهید. برای اینکه در زمان تحویل بار به مشکل برخورد نکنید حتما آدرس را به دقت بررسی کرده و پس از اعلام آن به کارشناس فروش از دریافت درست آن توسط وی اطمینان حاصل کنید.
 9. قبل از دریافت محموله پرداخت کامل را انجام ندهید. در زمان خرید مقاطع فولادی دقت داشته باشید که تسویه حساب را پس از دریافت و مشاهده محصول انجم دهید. این موضوع کمک می‌کند خرید بهتری داشته باشید. شرکت‌هایی وجود دارند که هزینه بار را به طور کامل قبل ار ارسال دریافت می‌کنند. این موضوع می‌تواند نگرانی بزرگی برای مشتری ایجاد کند. البته بیشتر شرکت‌های بازرگانی بدون دریافت پیش پرداخت خرید را عملی نخواهند کرد پس پرداخت درصدی از هزینه قبل از دریافت بار کاملا عادی است.
 10. قبل از تکمیل خرید حتما وزن بار خود را مورد بررسی قرار دهید. برای بررسی دقیق بهتر است پس از دریافت محموله، با استفاده از باسکول وزن کالا را با سفارش خود چک کنید. دلیل این بررسی این است که همیشه امکان خطا در زمان اندازه گیری وزن وجود دارد پس بهتر است شما این فاکتور را برای خرید خود بررسی کنید.

همراهان گرامی مرکزآهن، در جهت ارائه خدمات هر چه بهتر به شما عزیزان خواهشمندیم چنانچه اطلاعات تکمیلی در خصوص بهترین نوع میلگرد در اختیار دارید از طریق بخش دیدگاه این مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین امتیازدهی به مقالات توسط شما سبب دلگرمی هرچه بیشتر این مجموعه خواهد بود. با تشکر

3.9/5
61رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0