بهترین نوع میلگرد در بازار کدام است؟

3 ماه پیش13242بازدید0دیدگاه3.9امتیاز (68 رای)
بهترین نوع میلگرد در بازار کدام است؟

میلگرد از جمله مقاطعی است که در بازار داخلی و خارجی با تنوع بالایی تولید می‌شود. شناخت برترین میلگردها می‌تواند به دریافت نتیجه بهتر در زمان ساخت و ساز کمک کند. تمام میلگردهایی که در ایران تولید می‌شوند با توجه به کیفیت آنها قیمت گذاری می‌شوند به گونه‌ای که شما می‌توانید قیمت میلگرد را در کارخانه، برای آج و گرید خاص به صورت روزانه بررسی کنید. بهترین میلگرد در ایران، کدام است؟ چطور این محصول را بشناسیم و آن را انتخاب کنیم؟ اگر می‌خواهید بهترین میلگرد ایران، بهترین جنس میلگرد و مناسب ترین میلگرد برای ساختمان سازی را بشناسید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بهترین میلگرد مال کجاست؟

پیش از معرفی بهترین میلگرد در بازار ایران، بهتر است آن را بشناسیم. میلگرد از جمله مقاطع فولادی است که وظیفه جبران کمبود مقاومت کششی بتن در ساخت و ساز را برعهده دارد. این مقاطع فولادی با نام آرماتور نیز شناخته می‌شوند. میلگرد در انواع مختلف میلگرد ساده، میلگرد آجدار، آجدار پیچیده تولید می‌شود. هدف از اضافه کردن آج روی سطح میلگرد، افزایش درگیری مقاطع فولادی در بتن است. این درگیری کمک می‌کند، میلگرد بهتر در بتن گیر کرده و استحکام سازه را بالا ببرد. قطر استاندارد این محصول معمولا بین ۶ تا ۶۰ میلی متر است. این محصولات در قطرهای بین ۶ تا ۳۲ میلی‌متر  قابل دسترس است و برای تهیه قطرهای بزرگ تر باید سفارش داده شود. طول معمول ۱۲ متر بوده ولی برای قطرهای کمتر از ۱۰ میلی‌متر به صورت کلاف نیز تولید می‌شود.

در مناطق مختلف بسته به شرایط از تقسیم‌بندی‌های مختلف برای میلگرد استفاده می‌شود. مثلا ژاپن که به صورت مداوم زلزله اتفاق می‌افتد، از دسته‌بندی‌های میلگرد آلیاژی استفاده می‌شود. اما در کشورهای اروپایی بر روی گسل نیستند به همین دلیل روش ترومکس، بهترین گزینه است. در واقع ششرایط آب و هوایی تعیین کننده این موضوع است. مثلا با توجه به تنوع آب و هوایی درایران تز استانداردهای جهانی، به صورت ترکیبی استفاده می‌شود.

 اینکه یک نوع میلگرد را به عنوان بهترین نوعِ بازار معرفی کنیم، ممکن نیست. زیرا انواع و اقسام مختلفی از این محصول متناسب با شرایط مختلف، تولید می‌شود. در واقع، کاربرد، بودجه، جغرافیا و ... از جمله عواننل تعیین کننده بهترین نوع میلگرد مصرفی هستند. به و به طور قطع نمی‌توان یک نوع را همیشه بهترین دانست. از جمله میلگردهای شناخته شده در بازار می‌توان به میلگرد کربن، اپوکسی، اروپایی، فولاد استنلس، گالوانیزه و فایبرگلاس اشاره کرد.

بهترین میلگرد

 • میلگرد فولاد کربن

به این محصول «نوار سیاه» یا «میلگرد سیاه» هم می‌گویند، به خاطر استحکام کششی خوبی که دارد جز مصرفی ترین محصولات بازار ایران محسوب می‌شود. اما در هر آب و هوایی از آن نمی‌توان استفاده کرد؛ به عنوان مثال در مناطق مرطوب، ترک خورده و منجر به شکستگی اطراف بتن خواهد شد. بهترین گزینه در مناطق مرطوب، میلگردهای گالوانیزه هستند.

 • میلگرد اپوکسی

میلگرد اپوکسی در واقع نوار سیاه با روکش اپوکسی است. مقاومت نوار سیاه که مشخص است! اما به دلیل استفاده از روکش مذکور در برابر زنگ زدگی مقاومت بسیار افزایش پیدا خاهد کرد.

 • اروپایی

کشورهای اروپایی از نظر جغرافیایی جز مناطق امن محسوب می شوند (زلزله خیزی کمی دارند) به همین خاطر از روش ترمکس در تولیدات خود استفاده می‌کنند. یعنی اینکه پس از شکل‌گیری، محصول از لوله آب عبور می‌کند و سطح بیرونی به سرعت خنک می‌شود. در این حالت بخش بیرونی میلگرد مقاومت بیشتری از قسمت مرکزی خواهد داشت. معمولا این نوع محصول قیمت کمتری از نوع آلیاژی دارد.

 • گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه در برابر رطوبت، نسبت به روکش اپوکسی، مقاومت کمتری دارد اما در عوض گالوانیزه مقاومت بالایی در برابر ضربه از خود نشان می‌دهد. به همین دلیل قیمت حدود 40 درصد، گران‌تر هستند.

میلگرد فایبرگلاس
 • میلگرد فایبرگلاس

میلگردهای فایبرگلاس یکی از انواع کاربردی میلگرد برای تقویت بتن و سازه هستند. خاصیت ضد زنگ میلگردهاست که آنها را به محصولی پرکاربرد بدل کرده است. البته توجه داشته باشید که به دلیل شباهت زیاد ترکیب استفاده شده در میلگرد فایبرگلاس با فیبر کربن، میلگردهای این جنس برای مکان‌هایی که نیاز به خم شدن وجود دارد استفاده نمی‌شود.

 • فولاد استنلس

گرانترین گزینه برای تقویت بتن، میلگرد فولاد استنلس است که قیمت آن چند برابر آرماتور اپوکسی است. مقاومت فولاد استنلس در برابر رطوبت، حدودا ۱۵۰۰ برابر بیشتر از آرماتور سیاه است. معمولا از فولاد استنلس در شرایط خاص  استفاده می‌شود که دلیل آن قیمت بالاست. ولی از نظر کیفی، بهترین آرماتور برای اکثر پروژه‌ها است.

بهترین میلگرد ایران

در کشور ایران کارخانه‌های مختلفی به تولید مقاطع فولادی به خصوص میلگرد دست زده‌اند، بهترین میلگردهای ایران در این کارخانه‌ها تولید می‌شود. در ادامه آنها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 • ذوب آهن اصفهان

در حال حاضر در ایران بهترین تولید کننده این محصول، ذوب آهن اصفهان است. کیفیت خوب میلگرد ذوب آهن اصفهان ، این شرکت را جز بهترین برند در این عرصه در کشور قرار داده و به همین علت تولیدات ذوب آهن برای سایر کشورها نیز محبوب است و به علت استاندارد بالای محصولات، در صادرات نیز فعال است. شرکت ذوب آهن اصفهان توانسته گواهی نامه‌ای تحت عنوان سیستم‌های مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ در زمینه تولیدات شمش به دست آورد. در مورد محصولات ذوب آهن باید بدانید که این شرکت مطابق با استانداردهای روسیه فولاد تولید می‌کند و به سه گروه تقسیم می‌شود که شامل فولاد A1 (صاف با مقاومت تسلیم2300  سانتی متر مربع و استحکام کششی آن ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر)، فولاد A2 (آجدار با مقاومت تسلیم 3000 سانتی متر مربع و استحکام کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر) و فولاد A3 (با مقاومت تسلیم 4000 سانتی متر مربع و استحکام کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع) است. در ادامه می‌توانید تعدادی از محصولات میلگرد ذوب آهن را مشاهده نمایید.

قیمت میلگرد 16A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۲۰A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۸A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد 14A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد 12 A3کارخانهشاخه آجدار

میلگرد A3 در ایران جز پرمصرف ترین‌هاست. این محصول از نظر شیوه تولید در دو دسته محصولات گرم نوردیده و سرد اصلاح شده تقسیم بندی می‌شوند. میلگردهایی که دارای درصد کربن بالاتری در ترکیبات شیمیایی خود باشند ترد و شکننده تر هستند و به همین دلیل عملیات زاویه سازی، تغییر شکل یا جوشکاری روی چنین محصولاتی ممکن است منجر به شکست شاخه شود.

 • فولاد کویر کاشان

کارخانه کویر کاشان نیز یکی دیگر از کارخانه‌های تولیدکننده این محصول با کیفیت مرغوب است که از مهمترین مزایای میلگرد کویر کاشان قابلیت جوشکاری و مقاومت زیاد است که نکته حائز اهمیت است. این کارخانه هم جز بهترین تولیدکنندگان این محصول در ایران است.

بهترین میلگرد
 • فولاد کاوه تیکمه داش

این کارخانه به صورت آجدار از سایز ۸ تا ۳۲ به تولید این محصول مشغول است. فولاد تیکمه داش نیز از نظر کیفیت دارای چند گواهی نامه معتبر است.

 • شرکت فولاد قزوین

شرکت فولاد قزوین تمرکز تولید خود را بروی میلگرد آجدار شاخه A2 و A3 از سایز ۸ تا ۲۰ قرار داده و در این امر موفق ظاهر شده است.

از دیگر تولیدکنندگان این محصول در ایران را می‌توان فولاد آذربایجان، شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد، مجتمع فولاد پارس، ذوب آهن و نورد کرمان، ذوب و نورد خلیج فارس، ذوب آهن اردبیل، شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران و... نام برد.

برای اینکه بتوانید محصول مناسب خود را خرید کنید باید طریق محاسبه وزن میلگرد را بدانید. اشتباه خریدارانی که فقط به گفته فروشندگان اکتفا می‌کنند در مواقعی مشکل ساز می‌شود. بهترین و آسانترین راه برای محاسبه وزن، آن است که یک طول مشخص از محصول مورد نظر را از فروشنده بخواهید و با استفاده از یک ترازوی دیجیتال وزن آن را محاسبه کنید و سپس طول آن را با استفاده از متر اندازه بگیرید. سپس از طریق رابطه ذکر شده در مقاله محاسبه وزن میلگرد اقدام به محاسبه وزن آن بر حسب طول کنید.

 • شرکت روهینا دزفول خوزستان 

شرکت روهینا دزفول تولید کننده میلگردهای آج دار از نوع A3 و A4 است. محصولات این کارخانه با کیفیت بالایی تولید شده و برای استفاده در ساختمان سازی مناسب هستند. این کارخانه از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرد. در ادامه می‌توانید چند نمونه از محصولات درجه یک این کارخانه را مشاهده کنید.

قیمت میلگرد ۸ دزفولA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۰ دزفولA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۲ دزفولA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد 14 دزفولA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۶ دزفولA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد دزفول سایز ۲۰A3کارخانهشاخه آجدار
نکات مهم قبل از خرید میلگرد

قبل از خرید میلگرد چه نکاتی را رعایت کنیم:

در زمان خرید میلگرد باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین محصول ممکن را خریداری کنید. در ادامه این موارد را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. اولین نکته‌ای که باید در زمان خرید به آن توجه کنید، تحقیق در خصوص محصول مورد نیاز است. میلگرد و دیگر محصولات آهنی به وسیله کارخانه‌های مختلف (داخلی و خارجی) تولید می‌شوند. ویژگی‌های میلگرد هر کارخانه با دیگری متفاوت است. به همین خاطر لازم است پیش از خرید، نیازها شناسایی شود، هزینه تقریبی تخمین زده شود و از ضرر مالی جلوگیری شود.
 2. درخواست مشاوره و راهنمایی از مراکز معتبر را می‌توان به عنوان قدم دوم برای خرید و تهیه بهترین میلگرد نام برد. شرکت‌های معتبر بازرگانی آهن‌آلات به کمک کادر مجرب قادرند تمام سوالات شما را پاسخ داده و ابهامات موجود را از بین ببرند.
 3. شناسایی میزان بار مورد نیاز قبل از خرید میلگرد از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مواردی که ممکن است موجب نارضایتی خریداران شود، خرید بیش از اندازه محصول است.
 4. در زمان خرید مراقب افراد سودجو باشید. قبل از خرید هرگونه مقطع فولادی باید قیمت‌های ارائه شده توسط چندین شرکت معتبر را بررسی کنید. البته توجه داشته باشید که در بیشتر مواقع قیمت از کارخانه تا کارخانه متفاوت است، پس همیشه قیمت کارخانه را با خودش مقایسه کنید. از آنجایی که افراد سودجو در هر کسب و کاری وجود دارند، اطلاع نداشتن فرد از قیمت درست می‌تواند باعث ضررهای بسیار هنگفت شود.
 5. خرید خود را از مراکز بازرگانی با مجوزهای به روز و معتبر انجام دهید. قبل از تکمیل خرید و واریز وجه مجوزهای شرکت را برای افزایش اطمینان در زمان خرید بررسی کنید. مراکزی که اعتبار بالا دارند به طور حتم در تمام مراحل خرید راهنمای شما بوده و بهترین راه خرید را برای شما فراهم می‌کنند.
 6. دریافت پیش فاکتور را از یاد نبرید؛ برای اینکه در زمان خرید بتوانید تمام فاکتورهای قیمت را به طور کامل جلوی روی خود داشته باشید و هیچ گونه شک و شبهه‌ای در میان نباشد، حتما از شرکت بازرگانی پیش فاکتور خرید را درخواست کنید.
 7. قبل از اینکه هرگونه مبلغی واریز کنید، از کارشناس فروش تاییدیه دریافت کنید. دریافت تایید سفارش را می‌توانید از طریق ایمیل، تلگرام، فکس و ... دریافت کرده و آن را به کارشناس فروش ارائه دهید. پس از اینکه سقارش شما توسط این فرد تایید شد، خرید مقاطع انجام خواهد شد.
 8. آدرس دریافت سفارش را دقیق به کارشناس فروش ارائه دهید. برای اینکه در زمان تحویل بار به مشکل برخورد نکنید حتما آدرس را به دقت بررسی کرده و پس از اعلام آن به کارشناس فروش از دریافت درست آن توسط وی اطمینان حاصل کنید.
 9. قبل از دریافت محموله پرداخت کامل را انجام ندهید. در زمان خرید مقاطع فولادی دقت داشته باشید که تسویه حساب را پس از دریافت و مشاهده محصول انجم دهید. این موضوع کمک می‌کند خرید بهتری داشته باشید. شرکت‌هایی وجود دارند که هزینه بار را به طور کامل قبل ار ارسال دریافت می‌کنند. این موضوع می‌تواند نگرانی بزرگی برای مشتری ایجاد کند. البته بیشتر شرکت‌های بازرگانی بدون دریافت پیش پرداخت خرید را عملی نخواهند کرد پس پرداخت درصدی از هزینه قبل از دریافت بار کاملا عادی است.
 10. قبل از تکمیل خرید حتما وزن بار خود را مورد بررسی قرار دهید. برای بررسی دقیق بهتر است پس از دریافت محموله، با استفاده از باسکول وزن کالا را با سفارش خود چک کنید. دلیل این بررسی این است که همیشه امکان خطا در زمان اندازه گیری وزن وجود دارد پس بهتر است شما این فاکتور را برای خرید خود بررسی کنید. قیمت میلگرد ساده و آجدار را می‌توانید در سایت مرکزآهن مشاهده کنید.

همراهان گرامی مرکزآهن، در جهت ارائه خدمات هر چه بهتر به شما عزیزان خواهشمندیم چنانچه اطلاعات تکمیلی در خصوص بهترین نوع میلگرد در اختیار دارید از طریق بخش دیدگاه این مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین امتیازدهی به مقالات توسط شما سبب دلگرمی هرچه بیشتر این مجموعه خواهد بود. با تشکر

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد