3.8/5
44رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی انواع میلگرد در بازار داخلی

قبل از آنکه بخواهیم از بهترین نوع میلگرد در بازار صحبت کنیم مطلوب است که این محصول را بهتر بشناسیم. میلگرد یک مقطع فولادی است که برای جبران کمبود مقاومت کششی بتن در ساخت و ساز به کار برده می شود. به این مقطع فولادی آرماتور هم می گویند که انواع مختلفی دارد از جمله ساده، آجدار و آجدار پیچیده. آج برای در گیر کردن فولاد در بتن است یعنی آج به صورت مارپیچ و با عمق استاندارد ایجاد می شود تا بتواند سطح درگیری را بالا ببرد. آرماتور در سایزهای مختلفی در بازار وجود دارد که دسترسی به بعضی از سایزها راحت تر می باشد. قطر استاندارد این محصول معمولا بین ۶ تا ۶۰ میلی متر است. این محصولات در قطرهای بین ۶ تا ۳۲ میلی متر  قابل دسترس است و برای قطرهای بزرگ تر باید سفارش داده شود. طول معمول ۱۲ متر بوده ولی برای قطرهای کمتر از ۱۰ میلی متر به صورت کلاف نیز تولید می شود.

مشاهده نسخه pdf مقاله : بهترین نوع میلگرد در بازار کدام است؟

این محصول در تقسیم بندی جهانی متفاوت است، در ژاپن که منطقه زلزله خیزی است از روش آلیاژی استفاده می کنند و در اروپا که احتمال زلزله کمتر است روش ترمکس برای تولید به کار می رود. در ایران به خاطر تنوع آب و هوا و شرایط متفاوت اقلیمی در جای جای کشور ترکیبی از استانداردهای جهانی استفاده می شود. اینکه یک نوع میلگرد را به عنوان بهترین نوعِ بازار معرفی کنیم، ممکن نیست. چرا که این محصوا انواع مختلفی داشته و استفاده از آن نیز بنا بر عواملی متفاوت است. نوع کاربرد، محل استفاده، منطقه جغرافیایی، بودجه اقتصادی  و… از جمله عواملی است که  بر انتخاب بهترین نوع تاثیر می گذارد و به طور قطع نمی توان یک نوع را همیشه بهترین دانست.

از جمله میلگردهای شناخته شده در بازار می توان به میلگرد کربن، اپوکسی، اروپایی، فولاد استنلس، گالوانیزه و فایبرگلاس اشاره کرد.

بهترین میلگرد در بازار

میلگرد فولاد کربن

به این محصول «نوار سیاه» یا «میلگرد سیاه» هم می گویند، به خاطر استحکام کششی خوبی که دارد جز مصرفی ترین محصولات بازار ایران محسوب می شود. نوار سیاه برای مناطق مرطوب و شرجی مناسب نیست چرا که دچار زنگ زدگی می شود و بعد از زنگ زدن موجب ترک خوردگی بتن اطرافش می شود و می شکند. در مناطق مرطوب بهتر است از میلگردهای گالوانیزه که نسبت به نوع سیاه در برابر رطوبت مقاوم تر است استفاده شود.

میلگرد اپوکسی

میلگرد اپوکسی در واقع نوار سیاه با روکش اپوکسی است. استحکام این آرماتور با نوار سیاه یکسان است ولی به دلیل استفاده از روکش اپوکسی، ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر نسبت به زنگ زدگی مقاوم تر است.

اروپایی

کشورهای اروپایی از نظر جغرافیایی جز مناطق امن محسوب می شوند (زلزله خیزی کمی دارند) به همین خاطر از روش ترمکس در تولیدات خود استفاده می کنند. یعنی اینکه پس از شکل‌گیری، محصول از لوله آب عبور می‌کند و سطح بیرونی به سرعت خنک می‌شود. در این حالت بخش بیرونی میلگرد مقاومت بیشتری از قسمت مرکزی خواهد داشت. معمولا این نوع محصول قیمت کمتری از نوع آلیاژی دارد.

گالوانیزه

درجه مقاومت در برابر زنگ زدگی میلگردهای گالوانیزه از روکش آپوکسی کمتر است ولی گالوانیزه در برابر آسیب پذیری بسیار مقاوم ترند، به همین خاطر نسبت به روکش اپوکسی با ارزش تر هستند. قیمت گالوانیزه حدود ۴۰ درصد از روکش اپوکسی گران تر است.

میلگرد فایبرگلاس

فایبر گلاس گزینه ویژه‌ای برای تقویت بتن است؛ زیرا فایبر گلاس در برابر زنگ زدگی مقاوم است و زنگ نمی زند. ولی از آن جایی که فایبرگلاس یک ترکیب شبیه به فیبر کربن دارد، در نتیجه آن را هنگام استفاده نمی توان خم کرد. از نظر قیمتی فایبرگلاس تقریبا ۱۰ برابر گران تر از اپوکسی است چون که سبکی بیشتری دارد، و با توجه به میزان طول کاربردی، قیمت تمام شده برای مقدار مشابه اپوکسی تقریبا ۲ برابر است.

فولاد استنلس

گرانترین گزینه برای تقویت بتن، میلگرد فولاد استنلس است که قیمت آن چند برابر آرماتور اپوکسی است. مقاومت زنگ زدگی فولاد استنلس ۱۵۰۰ برابر بیشتر از آرماتور سیاه است. معمولا از فولاد استنلس به جز شرایط خاص به دلیل قیمت زیاد کمتر استفاده می شود ولی از نظر کیفی، بهترین آرماتور برای اکثر پروژه ها است.

بهترین نوع میلگرد

بهترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران

ذوب آهن اصفهان

در حال حاضر در ایران بهترین تولید کننده این محصول، ذوب آهن اصفهان می باشد. کیفیت خوب میلگرد ذوب آهن اصفهان ، این شرکت را جز بهترین برند در این عرصه در کشور قرار داده و به همین علت تولیدات ذوب آهن برای سایر کشورها نیز محبوب است و به علت استاندارد بالای محصولات، در صادرات نیز فعال است. شرکت ذوب آهن اصفهان توانسته گواهی نامه ای تحت عنوان سیستم های مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ در زمینه تولیدات شمش به دست آورد. در مورد محصولات ذوب آهن باید بدانید که این شرکت مطابق با استانداردهای روسیه فولاد تولید می کند و به سه گروه تقسیم می شود که شامل فولاد A1 (صاف با مقاومت تسلیم2300  سانتی متر مربع و استحکام کششی آن ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر)، فولاد A2 (آجدار با مقاومت تسلیم 3000 سانتی متر مربع و استحکام کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر) و فولاد A3 (با مقاومت تسلیم 4000 سانتی متر مربع و استحکام کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع) است.

میلگرد A3 در ایران جز پرمصرف ترین هاست. این محصول از نظر شیوه تولید در دو دسته محصولات گرم نوردیده و سرد اصلاح شده تقسیم بندی می شوند. میلگردهایی که دارای درصد کربن بالاتری در ترکیبات شیمیایی خود باشند ترد و شکننده تر هستند و به همین دلیل عملیات زاویه سازی، تغییر شکل یا جوشکاری روی چنین محصولاتی ممکن است منجر به شکست شاخه شود.

فولاد کویر کاشان

کارخانه کویر کاشان نیز یکی دیگر از کارخانه های تولیدکننده این محصول با کیفیت مرغوب است که از مهمترین مزایای میلگرد فولاد کویر کاشان قابلیت جوشکاری و مقاومت زیاد است که نکته حائز اهمیت می باشد. این کارخانه هم جز بهترین تولیدکنندگان این محصول در ایران است.

فولاد کاوه تیکمه داش

این کارخانه به صورت آجدار از سایز ۸ تا ۳۲ به تولید این محصول مشغول است. فولاد تیکمه داش نیز از نظر کیفیت دارای چند گواهی نامه معتبر است.

شرکت فولاد قزوین

شرکت فولاد قزوین تمرکز تولید خود را بروی میلگرد آجدار شاخه A2 و A3 از سایز ۸ تا ۲۰ قرار داده و در این امر موفق ظاهر شده است.

از دیگر تولیدکنندگان این محصول در ایران را می توان فولاد آذربایجان، شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد، مجتمع فولاد پارس، ذوب آهن و نورد کرمان، ذوب و نورد خلیج فارس، ذوب آهن اردبیل، شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران و… نام برد.

برای اینکه بتوانید محصول مناسب خود را خرید کنید باید طریق محاسبه وزن میلگرد را بدانید. اشتباه خریدارانی که فقط به گفته فروشندگان اکتفا می کنند در مواقعی مشکل ساز می شود. بهترین و آسانترین راه برای محاسبه وزن، آن است که یک طول مشخص از محصول مورد نظر را از فروشنده بخواهید و با استفاده از یک ترازوی دیجیتال وزن آن را محاسبه کنید و سپس طول آن را با استفاده از متر اندازه بگیرید. سپس از طریق رابطه ذکر شده در مقاله محاسبه وزن میلگرد اقدام به محاسبه وزن آن بر حسب طول کنید.

بهترین میلگرد در بازار

قبل از خرید چه نکاتی را رعایت کنیم:

 • تحقیق کنیم؛ پیش از خرید و قبل از هر اقدامی در مورد محصول مورد نیازمان خوب تحقیق کنیم. محصولات مرتبط با آهن آلات توسط کارخانه های زیادی با ضخامت ها و اندازه های گوناگونی تولید می شوند به همین دلیل برای خرید به دقت در مورد محصول مورد نظر خود تحقیق کنید و نیاز خود را قبل از هرگونه اقدام مشخص کنید. خرید محصول اشتباه می تواند هزینه زیادی را برای شما داشته باشد.
 • مشورت کنیم؛ با مراکز بازرگانی مختلفی که در این زمینه فعال هستند تماس بگیریم و هرگونه ابهام و سوال خود را از آنان و اهل خاک خورده های بازار آهن بپرسید.
 • ظرفیت بار خود را بدانید؛ نیازی نیست بیشتر از آنچه که نیاز دارید خرید کنید. پیش از خرید آهن آلات میزان تناژ، شاخه و یا مقدار کیلو مورد نظر خود را باید بدانید.
 • مراقب سوداگران بازار آهن باشید؛ پیش از خرید محصول، قیمت کارخانه های مختلف را از مراکز و بنگاه های معتبر استعلام بگیرید. بهرحال خواه نا خواه، افراد و شرکتهای مختلفی وجود دارند که از بی اطلاعی خریداران به نفع خود استفاده کرده و قیمت بالاتری را ارائه می دهند، اگر از قیمت دقیق محصولات مطلع نباشید، احتمال اینکه در دام برخی از سودجویان افتاده و هزینه زیادی را متقبل شوید، وجود دارد.
 • از مراکز بازرگانی با مجوز معتبر خریداری کنید؛ قبل از واریز هرگونه مبلغی مطمئن شوید که این مرکز معتبر و دارای مجوز است. مراکز معتبر در هر مرحله از خرید، همراه شما هستند و بار شما را ضمانت می کنند.
 • پیش فاکتور خود را حتما بگیرید؛ به منظور شفافیت خرید و داشتن مدرک، قبل از هرگونه خریدی از مرکز بازرگانی مورد نظر خود پیش فاکتور تهیه کنید که شبهه و ابهامی در کار نباشد.
 • ارسال تائیدیه سفارش به کارشناس فروش قبل از خرید؛ پیش از واریز مبلغ به حساب شرکت و یا بنگاه مورد نظر، تائیدیه سفارش خود را از طریق ایمیل، تلگرام یا فکس، به دست کارشناس فروش برسانید. کارشناس فروش بر اساس تائیدیه سفارش شما اقدام به خرید می نماید.
 • ارسال آدرس دقیق تحویل بار به کارشناس فروش: آدرس دقیق بار خود را برای کارشناس فروش ارسال نمائید و از دریافت دقیق و بی نقص آن توسط کارشناس فروش اطمینان حاصل کنید.
 • قبل از دیدن بار مبلغ را بصورت کامل پرداخت نکنید: زمانی که می خواهید هزینه محصول را پرداخت کنید، دقت داشته باشید که تا قبل از رویت کامل محصول مورد نظر خود، هزینه را به بنگاه مورد نظر پرداخت نکنید، بسیاری از مراکز غیر معتبر، با دریافت کل هزینه بار پیش از ارسال به مشتری، هرگونه حقی را از مشتری سلب می نمایند، بطوری که ممکن است باری معیوب را برای مشتری ارسال کرده باشند، در این صورت مشتری چاره ای جز دریافت یک بار معیوب را ندارد. بهتر است 50 درصد هزینه را واریز کنید.
 • قبل از پرداخت کل هزینه از وزن بار مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید؛ این نکته مهم را بدانید که لازم است قبل از دریافت محصول، ارسال تائیدیه دریافت بار و پرداخت هزینه نهایی، بار خود را مجدداً با استفاده از یک باسکول مطمئن وزن کنید. به هر دلیلی ممکن است باسکول بنگاه طرف معامله شما، وزن را به طور صحیح نمایش ندهد. از میزان بار مورد نظر خود پیش از خرید مطمئن شوید.

همراهان گرامی مرکزآهن، در جهت ارائه خدمات هر چه بهتر به شما عزیزان خواهشمندیم چنانچه اطلاعات تکمیلی در خصوص بهترین نوع میلگرد در اختیار دارید از طریق بخش دیدگاه این مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین امتیازدهی به مقالات توسط شما سبب دلگرمی هرچه بیشتر این مجموعه خواهد بود. با تشکر

3.8/5
44رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0