کیفیت میلگرد ظفر بناب

10 ماه پیش973بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
کیفیت میلگرد ظفر بناب

کارخانه ظفر بناب یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده آهن‌آلات طویل در شمال کشور است. مجتمع بناب با هدف افزایش تولید میلگرد و دیگر آهن‌آلات و همچنین افزایش اشتغال‌زایی در سال 1386 به بهره‌برداری رسید. شرکت ظفر بناب به‌دلیل کیفیت مناسب و قیمت مطلوب محصولات خود، خریداران زیادی در سراسر کشور دارد. این مجتمع با تولید انواع میلگرد ظفر بناب، تیرآهن‌ها، و انواع ناودانی و نبشی توانسته است نیاز بخش زیادی از کشور را به‌خوبی تامین کند.

استاندارد میلگرد ظفر بناب

کارخانه میلگرد بناب، موقعیت جغرافیایی خاصی در شمال غرب کشور دارد. در نتیجه از امکان صادر کردن انواع میلگرد بهره می‌برد. این مجتمع همواره تلاش می‌کند میلگردهای با‌کیفیتی را تولید کند تا هم نیازهای داخلی و هم نیازهای کشورهای خارجی را برطرف سازد. میلگرد بناب به‌گونه‌ای تولید می‌شود که با اکثر استانداردهای معتبر کشورهای خارجی تطابق دارد. همین امر باعث بالا رفتن کیفیت میلگردهای این کارخانه شده است. بنابراین انواع محصولات و میلگردهایی که کارخانه بناب تولید می‌کند از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

استاندارد تولید میلگرد ظفربناب

میلگردهای این شرکت طبق یک استاندارد روسی تولید می‌شوند. میلگردهای آج‌دار A2 و A3 جزو این استاندارد هستند. اگرچه کارشناسان، تمام میلگردهای موجود در بازار را بر‌اساس استاندارد فوق معرفی می‌کنند، اما این استاندارد منسوخ شده است. بنابراین برای اشاره کردن به استانداردهای تولید میلگرد ظفر بناب باید به منابع معتبر ملی و بین‌المللی اشاره کرد. بر همین اساس، استانداردهای تولید میلگرد این مجتمع عبارت‌اند از:

 • استاندارد ملی ایران ISIRI 3132
 • استاندارد بریتانیایی BS 4449 برای میلگردهای ترمکس
 • استاندارد بین‌المللی ISO 6935-2
 • استاندارد DIN EN اروپا
 • استاندارد ASTM A615 آمریکا

کاربرد میلگرد ظفر بناب

محصولات میلگرد این شرکت نیز مانند کاربرد اصلی دیگر میلگردها برای بالا بردن استحکام سازه‌های بتنی استفاده می‌شوند. این محصول در ستون‌ها و تیرها و همچنین در قاب برشی و دیوار برشی قابل استفاده است. همچنین میلگردهای این کارخانه، احتمال ترک خوردن بتن را به حداقل می‌رسانند. در پی و فنداسیون ساختمان هم می‌توان این محصول را به کار برد.

کاربرد میلگرد ظفر بناب

ویژگی های برتر میلگرد ظفر بناب

در این کارخانه، تکنولوژی‌های کنترل کیفیت زیادی برای سنجش کیفیت میلگرد استفاده می‌شود. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • آزمایش دستگاه کشش ۱۰۰ تنی
 • کوانتومتر UV
 • دستگاه خمش
 • انواع ترموکوبل‌های لیزری
 • دستگاه‌های دیجیتال و نرم افزاری مدرن
 • بررسی مواد اولیه به‌خصوص شمش‌های فولادی

با توجه به دستگاه‌های بالا، میلگردهای این کارخانه ویژگی‌های متفاوتی دارند. به‌عنوان مثال گرید A2 میلگرد ظفر بناب نیمه سخت بوده و دارای آج مارپیچ است. این گرید از‌لحاظ مقاومت میلگردها در رده S340  قرار می‌گیرد. محصول فوق، تنشی جاری معادل 3000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع دارد و مقاومت کششی آن 5000 کیلوگرم بر سانتی‌مربع است. مشخصات فوق باعث می‌شود این میلگرد در برابر نیروها و تنش‌های وارده به خوبی مقاومت نشان بدهد. همچنین به‌راحتی در سازه حرکت نمی‌کند و دچار شکستگی نمی‌شود.

از سوی دیگر گرید A3 میلگرد ظفر بناب را به شکل آج‌دار تولید می‌کنند. این گرید از مقاومت کششی 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع برخوردار است که نسبت به گرید A2 مستحکم‌تر به‌شمار می‌آید. به همین دلیل آن را در رده مقاومتی S400 قرار می‌دهند. میلگردهای آج‌دار برخلاف میلگردهای ساده اصطکاک بیشتری با سازه‌های بتنی برقرار می‌کنند. ازاین‌رو مقاومت برشی و کششی بتن افزایش می‌یابد.

جدول شیمیایی مشخصات میلگرد کارخانه ظفر بناب

ترکیبات شیمیایی سه نوع متفاوت میلگرد از این کارخانه به شرح زیر است:

نوع میلگرد/ترکیب شیمیایی

کربن

سیلیسیم

منگنز

فسفر

گوگرد

میلگرد ساده

0.22

0.55

0.75

0.05

0.05

میلگرد آج‌دار مارپیچ

0.32

0.6

1.3

0.045

0.05

میلگرد آج‌دار جناقی

0.37

0.6

1.6

0.045

0.045

میلگرد آج‌دار مرکب

0.4

0.6

1.8

0.045

0.045

جمع‌بندی

کارخانه بناب یکی از کارخانه‌های معتبر تولید محصولات آهنی طویل به‌شمار می‌آید. میلگردهای این شرکت با داشتن مشخصات فیزیکی و شیمیایی مطلوب، همواره یکی از انتخاب‌های مهندسان و کارشناسان است. قیمت میلگرد ظفر بناب با توجه به وزن و نوع و گرید میلگرد انتخابی شما فرق می‌کند. برای اطلاع از قیمت روز میلگرد کارخانجات مختلف به سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد