3.6/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

محدودیت های تولید اسلب در بازار

همان طور که می دانید بازار اسلب در دنیا کمی محدود است و سالیانه در حدود ٢٠ ميليون تن اسلب تولیدی مورد خرید و فروش قرار مي گيرد. در کشور ما نیز کارخانه فولاد هرمزگان در خصوص تولید اسلب شناخته شده است که این محصول را مرتبا به كشور هاي جنوب شرق آسيا از قبیل تایوان، تايلند، و هند صادر می کند اما طبق آمار های منتشر شده صادرات اسلب ایران حتی به كشور هاي اروپایی و برزيل هم انجام شده است.

علاوه بر این، طبق آمار دریافتی، صادرات اسلب در سال جاری در حدود ۴٠ برابر افزایش پیدا کرده که همگان را شگفت زده کرده است.  اگر بخواهیم در مورد ویژگی های اسلب توضیحاتی را ارائه دهیم، می توان گفت که این محصول از جمله کالا های فولادی است که به صورت نیمه ساخته ( فرآورده‌های میانی نورد فولاد  ) تولید می شود که نهایتا برای این که بتوان آن را به محصول نهایی تبدیل کرد، بایستی فراوری آن یک یا چند مرحله‌ دیگر انجام شود.

همچنین در خصوص تفاوت های این محصول با بیلت و شمش و بلوم نیز باید گفت که اسلب تنها در ابعاد و شکل سطح مقطع با این محصولات تفاوت دارد. این محصول که در ایران به تختال و سلب نیز معروف است، سطح مقطعی دارد که بر خلاف بلوم و بیلت مربعی شکل نیست بلکه شکل مستطیلی دارد و ضخامت آن نیز معمولا به ۲۳۰ میلی متر می رسد. علاوه بر این، اسلب عرضی معادل ۱٫۲۵ متر و طولی به میزان ۱۲ دارد.

کاربرد اسلب در ساخت ورق های فولادی

کاربرد این محصول نیز در ساخت ورق های فولادی، صفحه و … می باشد. همچنین تختال یا همان اسلب یکی از محصولات میانی مورد استفاده توسط برخی از کارخانه‌ های فولاد سازی می باشد که از آن برای تولید ورق بهره گیری می‌شود.

همان طور که قبلا هم به آن اشاره شد، فولاد خوزستان یکی از بزرگ ترین واحدهای تولید کننده اسلب یا تختال در سطح کشورمان می باشد که سالانه در حدود 2.2 میلیون تن بلوم و بیلت و معادل 1.3 میلیون تن از این محصول تهیه و تولید می‌کند. تنها مشکل کوچکی که ورق اسلب دارد این است که چون ضخامت آن به حدود 25 سانتی متر می رسد، برش آن بسیار دشوار است.

قیمت اسلب اصفهان

بنابراین باید از دستگاه هایی با امکانات ویژه برای برش این محصول استفاده شود. همچنین لازم به ذکر است که بیلت و اسلب نام تجاری ۲۲ محصول فولادی می باشد که آن ها را در ساخت انواع مختلف مقاطع و محصولات فولادی مورد استفاده قرار می دهند. همچنین اهمیت و کاربرد فراوان این محصول در صنایع مختلف منجر به این امر شده است تا رعایت استاندارد های جهانی از سال ٩٣ تا کنون در تولید این محصول اعمال شود و به همین دلیل است که با افزایش کیفیت اسلب، این محصول بازار خود را در خارج از کشور هم پیدا کرده است.

اهمیت تولید اسلب در صنعت

در واقع نمی‌توان اهمیت تولید این محصول را در تولید محصولات فولادی مختلف نادیده گرفت. علاوه بر این که هم ‌اکنون هم تولید این محصول با کیفیت جهانی باعث ‌شده است که در حوزه فولاد شاهد تهیه و ساخت انواع محصولات فولادی با کاربرد های مختلف و نام‌های تجاری ویژه باشیم. در کشور ایران نیز بخش‌های مختلف تولید کننده محصولات فولادی فعال هستند و برای ادامه فعالیت خود به این نیازمندند که ارتباط خود را با تولید کنندگان این محصول حفظ کرده و نیاز خود را تامین کنند.

مدیر کارخانه مجتمع فولاد جنوب نیز چندی پیش در مورد این محصول و بیلت و جایگاه آن ها در صنعت فولاد سازی کشور گفت: تولید محصولات فولادی در ۳ بخش مختلف انجام می‌شود که در مرحله دوم تولید به اسم ذوب و ریخته‌گری، تولید کنندگان با ذوب آهن اسفنجی و گاهی هم آهن قراضه و ریختن آن در قالب‌ های ویژه ریخته‌ گری، محصولی به نام بیلت و اسلب تولید و پس از آن امکان تولید مقاطع فولادی مختلف را با استفاده از این دو محصول فراهم می کنند.

3.6/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0