0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

به تازگی جریانی در حوزه قوطی و پروفیل شکل گرفته است که در جای خود قابل تامل است

از برخی افراد مطلع شنیدیم که پیرو تغییر قیمت و افزایش حدودا ۳۳ درصدی ورق کلاف گرم با نماد HB عرضه شده و فروخته شده در بورس کالا و در اواسط مرداد ماه؛ برخی از مبادی نورد قوطی و پروفیل هم بیکار ننشسته و به برخی از کارگزاری ها و مشتریان خود که محصولاتی را پیش تر از این مبادی خرید نموده اند؛ نامه زده و درخواست دریافت مابه التفاوت نرخ فروش پروفیل قوطی خود به همین دلیل و در همین رنج قیمتی را نموده اند. این که این موضوع از نقطه نظر قوانین معاملاتی بورس کالا تا چه حدی می تواند جنبه قانونی داشته و قابل پیگیری باشد؛ بماند؛ موضوع دیگری که مسئله را بغرنج تر نموده؛ فاکتورهای پیش فروشی است که بعضاً خارج از بورس کالا به برخی از شرکت ها و یا اشخاص حقیقی به صورت قطعی و سلف فروخته شده و اکنون فروشنده همزمان با موعد تحویل کالا با استناد به همین موضوع به اصطلاح بازار دبه نموده و درخواست دریافت مابه التفاوت نموده است.

در صورت تایید صحت و سقم این موضوع؛ ارزش حوالجات سلف محصول کارخانجاتی که تا پیش از در بازار غیر رسمی خرید و فروش می گردید؛ به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

از طرفی به نظر می رسد که مراجع ذی ‌صلاح به زودی به صورت جدی تری؛ دیر یا زود درگیر این معضل و رسیدگی به طرفین دعوی خواهند شد؛ از طرفی به نظر می رسد که کارشناسی دقیق به منظور کشف نرخ تمام شده ورق برای نوردکار و نرخ فروش محصول نهایی آن با احتساب هزینه ها و مارجین عرف بازار سهم نورد برای حل و فصل این موضوع حداقل برای اشخاصی که محصول نهایی این مبادی را خارج از بورس  پیش خرید نموده اند؛ گریز ناپذیر باشد.

به احتمال زیاد در روزهای آتی با خبرهای این چنینی بیشتری در این خصوص و خصوصا قیمت پروفیل قوطی مواجه خواهید شد که به نظر می رسد حل و فصل آن به موضوعی پیچیده و بغرنج تبدیل گردد.

قیمت پروفیل

افزایش کرایه حمل صحت دارد ؟

کرایه حمل ها هم طبق شنیده ها افزایشی حدود ۲۵ الی ۳۰ درصدی داشته است. گفته می شود در برخی از مبادی این افزایش ‌کرایه ها حتی تا ۵۰ درصد هم ارتقاء پیدا کرده است .

به عنوان نمونه بنا بر گزارشات موردی رسیده از برخی از اعضاء اتحادیه استان قزوین :

کرایه حمله ۲۴ تنی میلگرد میانه از حدود ۷۵۰،۰۰۰ تومان به حدود ۹۵۰،۰۰۰ تومان یا حدود ۲۶ درصد و کرایه حمل همین کالا از استان یزد به قزوین از ۱،۹۰۰،۰۰۰ تومان به حدود بیش از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان یا حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است. به طور کلی بازار هفته گذشته تحت تاثیر عرضه های سنگین بورس بوده است.

به نظر می رسد حرکت مواج حوزه مقاطع طویل فولادی و به خصوص قیمت میلگرد آجدار و پروفیل ؛ از اواسط شهریور ماه به نوعی به یک آرامش نسبی توام با گرایش نامحسوس تعدیلی رسیده باشد؛ قراضه آهن ۳ هزار تومانی فعلا بزرگترین مانع افت میلگرد و خروج از کانال ۴ هزار تومانی و ورود به کانال ۳ هزارتومانی برای میلگرد در بازار داخلی گردیده است.

تغییر رویکرد ذوب آهن در تامین نیاز  داخلی

به نظر می رسد بعد از آزاد سازی قیمت فولاد و در سه هفته اخیر، تغییرات عمده ای در عرضه و فروش محصولات ذوب آهن و تامین نیاز داخلی صورت گرفته است.

در دو سال قبل و با ایجاد جریان انحصار در فروش محصولات ذوب آهن به خصوص تیرآهن های ذوبی توسط یک شرکت خاص، بخش عمده ای از بازار داخلی توسط رقبای داخلی ذوب آهن اشغال شده بود و این شرکت مهم و معتبر به سبب سیاست های غلط در  بخش بازرگانی و فروش، بسیاری از مشتریان پر و پا قرص قدیمی و داخلی را از دست داده بود.

در سه هفته اخیر شاهد هستیم که محصولات ذوب آهن در سبدهای کوچک و زمان تحویل کوتاه در حال عرضه به بازار داخل است. این سیاست ، امید تجار و مشتریان قدیمی این شرکت بزرگ را برای حضور مجدد و قدرتمند این شرکت موفق داخلی در عرصه بازارهای داخلی را زنده کرده است. امید این که با تداوم سیاست فعلی شاهد اقبال مجدد مصرف کنندگان به محصولات با کیفیت ذوبی باشیم.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری