2.6/5
16رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

در زمان ساخت سازه ‌های بزرگ بتنی، به ‌ویژه در مراحل ابتدایی ساخت، مهندسان با مشکلات زیادی در رابطه با اعمال نقشه‌ های طراحی ‌شده و رعایت همزمان استاندارد های جهانی مواجه هستند؛ آگاهی از نحوه ساخت اجزای یک سازه بتنی می ‌تواند به کاهش مشکلات کمک کرده و تطبیق کامل سازه با طرح را تضمین کند. نحوه طراحی و ساخت ستون ‌های بتنی تقویت ‌شده (آرماتوربندی شده) یکی از مواردی است که باید به آن توجه شود. این حوزه شامل بخش ‌هایی چون اتصال لَپ برای میله ‌های طولی، جایگاه میلگرد های انتظار ستون و خم آفست می ‌باشد.

یکی از مسائل اصلی ساخت ستون‌ های بتنی مربوط به حداقل فاصله مجاز میان میلگردها، یا همان میله ‌های تقویت‌ کننده سازه است. روش ‌های مختلفی برای رسیدن به فاصله مناسب میان میلگردها ارائه‌ شده ‌اند و مهندس سازنده و تیم فنی از روش ‌های مختلف اورلپ میلگردها، از جمله استفاده از سیم، جوشکاری، اتصال مکانیکی و یا اتصال الکتروفیوژن، بهره برده و بهترین روش را برای رسیدن به نتایج دلخواه انتخاب می ‌کند. با ‌این ‌حال، باید توجه داشت که عوامل مختلفی چون قطر میلگرد، کیفیت فولاد تقویت ‌کننده، نمره میلگرد و مقاومت فشاری بتن، می ‌توانند بر نحوه اورلپ میلگردها تأثیر داشته باشند.

مشاهده نسخه pdf محاسبه انواع اورلب میلگرد

همپوشانی یا اورلب میلگرد چیست؟

همپوشانی یا اورلب میلگرد چیست؟

طول لپ به ‌اندازه‌ ای گفته می‌ شود که برای اورلپ دو میلگرد و انتقال بار از یک میلگرد به میلگرد بعد ضروری است. فرض کنید که قصد ساخت سازه‌ ای 30 متری دارید. حداکثر طول میلگردهای موجود در بازار معمولاً 12 متر است، زیرا در غیر ‌این ‌صورت، پروسه تولید و حمل ‌و نقل میلگردها بسیار دشوار و ناممکن خواهد بود. از این ‌رو، برای رسیدن به ارتفاعات بیش از 12 متر، باید چند میلگرد را به یکدیگر متصل کرد. علاوه‌ بر‌ این، بی ‌توجهی به طول لپ مناسب باعث از بین رفتن مکانیزم انتقال بار شده و در نهایت به فروپاشی سازه می‌ انجامد. بنابراین، روش مناسب اورلپ و همچنین طول لپ مناسب از جمله مواردی هستند که در هنگام ساخت ‌و ساز قسمت ‌های مختلف یک سازه باید به آنها توجه کرد.

محل اورلب میلگرد

در زمان اورلپ میلگرد، یک میلگرد بر روی دیگری قرار می ‌گیرد و با بتن در مکان مورد نظر ثابت می ‌شود. اگر دو میلگرد در کنار یکدیگر قرار گیرند، اتصال شکل‌ گرفته از مقاومت بالایی برخورد نیست و بتن به ‌تمامی فواصل موجود نفوذ نخواهد کرد. در این صورت بهتر است حداقل به ‌اندازه دو قطر از میلگرد میان میلگردهای مورد نظر فاصله باشد. این فاصله مکان مناسبی برای نفوذ بتن به داخل، اطراف و ما بین میلگردها فراهم کرده و مقاومت سازه را افزایش می ‌دهد. به این روش مقاوم ‌سازی، اورلپ بدون اتصال گفته می ‌شود. با این‌ حال، از آنجایی‌ که در این روش، احتمال جا به‌ جایی میلگردها در زمان ساخت وجود دارد و علاوه ‌بر این، فاصله بیش ‌از حد میان میلگردها نیز می ‌تواند از مقاومت بنا بکاهد، مهندسین تمایل بیشتری به اورلپ متصل نشان می ‌دهند، زیرا در این صورت احتمال جا به ‌جایی میلگردها در زمان ساخت ‌و‌ ساز به حداقل می ‌رسد. اتصال میلگردها در روش اورلپ متصل انواع مختلفی دارد، از جمله: اتصال با سیم، جوشکاری، جوشکاری انتها و اتصال مکانیکی. در بخش بعدی این مطلب به بررسی دقیق ‌تر انواع اتصال میلگرد اورلپ خواهیم پرداخت.

انواع اورلب میلگرد

به ‌طور کلی، 4 نوع اورلپ میلگرد وجود دارد که در اینجا به بررسی اجمالی آنها می‌ پردازیم.

اتصال با سیم: یکی از روش ‌های آسان و متداول در اورلپ میلگردها استفاده از سیم است. این روش بسیار انعطاف ‌پذیر است، به‌ گونه‌ ای که در هر زمان (پیش از ریختن بتن) امکان جداسازی مجدد و تغییر اتصال وجود دارد. این اتصال به عواملی چون قطر میلگرد، نمره میلگرد، مقاومت بتن و طول لپ میان دو میلگرد بستگی دارد. برای مثال اگر مقاومت بتن برابر با 20، 25، 30 یا بیشتر از 40 باشد، پس از میلگرد نوع HPB 235 با قطر 31، 27، 24، یا 20 (به ترتیب) استفاده می ‌کنیم.

اتصال از طریق جوشکاری: این نوع اورلپ در قسمت‌ هایی از ساختمان استفاده می ‌شود که احتمال جابجایی شبکه میلگردها در طول کار وجود دارد (برای مثال تقویت ستون ‌ها، دیوارهای حائل و تقویت ستون پل). پروسه ساخت ستون‌ های پل را در نظر بگیرید؛ پس از حفاری و پیش از ریختن بتن، اجزاء قفس فولادی به‌ صورت جداگانه در محل قرار گرفته و به یکدیگر جوش زده می‌ شوند. در روش قبل، سیم موجود در میان قطعات تحمل بار قفس را ندارد و میلگردها از یکدیگر جدا خواهند شد. از این‌ رو، جوشکاری گزینه مناسب ‌تری برای این موقعیت است. علاوه ‌بر ‌این، در زمان جوشکاری میلگرد، باید به نوع سیم جوش نیز توجه کرد تا زمان کافی برای خنک ‌شدن تدریجی قطعات نیز در نظر گرفته شود.

انواع اورلب میلگرد

جوشکاری انتهای میلگرد: این روش بسیار اقتصادی بوده و عمدتاً برای پروژه‌ هایی استفاده می ‌شود ‌که نیازمند تراکم بالای میلگرد هستند (برای مثال، پل ‌هایی که بار زیادی تحمل خواهند کرد). در این صورت نیازمند حداقل فاصله میان میلگردها هستیم، در حالی‌ که در دیگر روش ‌های جوشکاری و اورلپ میلگرد، رسیدن به حداقل فاصله دشوار خواهد بود. برای جوش دادن انتهای دو میلگرد از ابزار خاصی استفاده می ‌شود؛ این ابزار به ‌گونه ‌ای عمل می ‌کند که انتهای میلگردِ اول به کاتد تبدیل ‌شده و میلگردِ دوم به الکترود تبدیل می ‌شود. اتصال این دو میلگرد باعث تخلیه بار الکتریکی میان دو قطب، ذوب شدن فولاد و در نهایت، اتصال دو میلگرد به یکدیگر می ‌شود. در این روش، میلگردها پیش از نصب تهیه و سپس به سازه اضافه می‌ شوند.

اتصال مکانیکی: اتصال مکانیکی روش جدیدی است که تقریباً از 15 سال پیش در پروسه ساخت سازه ‌های بتنی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این روش برای میلگردهایی با قطر بیش از 20 mm مناسب است و به نیروی اصطکاک فولاد بستگی دارد (همانند لوله ‌های فولادی گالوانیزه). از این روش برای اتصال میلگردها در قسمت ‌های مختلف سازه، از جمله فونداسیون، ستون‌ ها، تیرها و دیوارها، استفاده می ‌شود. در این صورت، فاصله زیادی میان میلگردها وجود دارد و استفاده از روش ‌های قبلی به ‌ویژه برای میلگردهای جاسازی‌ شده در بتن توصیه نمی ‌شود.

اکنون با در دست داشتن اطلاعاتی در خصوص اورلپ میلگرد، اهمیت آن و انواع مختلف اتصال میلگرد می‌ توانیم به مبحث میلگرد انتظار بپردازیم. در بخش ‌های بعدی این مطلب تعریف میلگرد انتظار، کاربرد آن و همچنین نحوه محاسبه میلگرد انتظار ستون خواهیم پرداخت.

اندازه میلگرد انتظار ستون

میلگردهای انتظار، میله ‌های کوتاه فلزی هستند که بدون محدود کردن حرکت مفصل‌ های افقی می ‌توانند سطوح را به یکدیگر متصل کنند. این میلگردها به‌ صورت تدریجی بار را از یک سطح به سطح جدید منتقل می ‌کنند، به‌ گونه ‌ای که تمامی بار یکجا بر روی سطح قرار نمی‌ گیرد. این امر موجب کاهش انحراف و استرس وارده به محل اتصال و سطح می ‌شود.

معمولاً، قطر میلگردهای انتظار 32 تا 38 میلی ‌متر (یا 1.25 تا 1.5 اینچ). طول میلگرد انتظار و فاصله میان هر میلگرد برابر است با به ترتیب، 460 میلی ‌متر (18 اینچ) و 305 میلی ‌متر (12 اینچ). مکان و تعداد دقیق این میلگردها بر اساس موقعیت و شرایط تغییر می ‌کند. به ‌منظور جلوگیری از خوردگی/ زنگ ‌زدگی میلگرد های انتظار از فولاد ضد زنگ یا اپوکسی استفاده می ‌شود. در اغلب مواقع، میلگردهای انتظار تا عمق ½ بتن فرو می روند و به ‌منظور جلوگیری از اتصال این میلگردها به بتن از نوعی ماده شکننده پیوند استفاده می ‌شود. در ‌نتیجه، میلگردهای انتظار علاوه بر کاهش بار وارده بر سطوح، موقعیت مناسبی برای انبساط و انقباض جداگانه سطوح مجاور نیز فراهم می ‌کنند.

تعداد میلگردهای مورد نیاز در تقاطع ستون یا دیوار با پی به نوع استرس وارده به میله‌ های طولی بستگی دارد. معمولاً از میلگردهای انتظار برای تقویت اتصال میان ستون/ دیوار و پی استفاده می ‌شود. پیش از ریخته ‌شدن بتن پی، میلگردهای انتظار در کف نصب‌ شده و سپس با استفاده از روش اورلپ مناسب، به میلگردهای موجود در ستون یا دیوار متصل می ‌شوند. پیش از نصب میلگردهای ستون به میلگردهای انتظار، باید میلگردهای انتظار را از هر گونه آلودگی، از جمله روغن و یا ذرات بتن، پاک کرد.

طول میلگرد انتظار ستون

به ‌منظور محاسبه طول و قطر مورد نیاز برای میلگردهای انتظار، ابتدا باید شکست میلگرد را در سه حالت به‌ دست آورد:

 1. برش در میلگرد
 2. خمیدگی در میلگرد
 3. تحمل بر سطح بتن

به ‌طور‌ کلی، ضخامت مفصل انبساط و قطر میلگردهای انتظار ثابت است. در ابتدا، طول میلگرد را با ترکیب فرمول‌ های 2 و 3 به‌ دست می ‌آوریم (معادله 4). فرض بر ‌این است که تحمل بر سطح بتن برابر است با ظرفیت کششی میلگرد انتظار.

محاسبه برش در میلگرد

محاسبه برش در میلگرد

محاسبه طول خم میلگرد

محاسبه طول خم میلگرد

تحمل بر سطح بتن

تحمل بر سطح بتن

در اینجا، P’ نشان‌دهنده ظرفیت انتقال باریک میلگرد انتظار (کیلوگرم) است. d، قطر میلگرد انتظار (سانتی‌متر)، Ld طول کلی فرورفتگی میلگرد انتظار در بتن، δ عرض اتصال/ مفصل و Fs تنش برشی مجاز در میلگرد را نشان می‌دهند.

محاسبه طول میلگرد انتظار

محاسبه طول میلگرد انتظار

با‌ این‌ حال در نظر داشته باشید که طول واقعی باید با روش آزمون‌ و خطا به دست آید. سپس با استفاده از طول به دست ‌آمده، ظرفیت بار مربوط به سه فرمول اول را محاسبه کنید. کمترین مقدار به ‌دست ‌آمده نشان ‌دهنده ظرفیت میلگرد انتظار خواهد بود، زیرا هر گونه شکست به معنی شکست کل سازه است. مهمترین مرحله در نصب میلگردهای انتظار بررسی کلی سیستم است، زیرا این سیستم باید ظرفیت کافی برای تحمل بار وارده را داشته باشد. علاوه‌بر‌این، فاصله میلگردهای انتظار و تعداد میلگردهای مورد نیاز نیز بر اساس بار وارده بر سطح تعیین می ‌شوند.

کلام آخر

یکی از اجزای مهم سازه‌ های بتنی عظیم، ستون است. آگاهی کامل از نحوه نصب این ستون‌ ها بسیار ضروری است زیرا قسمت عمده ‌ای از بار سازه بر دوش این جزء قرار دارد. به‌ منظور تقویت ستون و همچنین کاهش بار وارده به ستون ‌ها از میلگرد و میلگردهای انتظار استفاده می‌ شود. از آنجایی‌ که حداکثر طول میلگردها 12 متر است، برای ساخت سازه‌ های بلند و همچنین ستون طبقات مختلف نیازمند اتصال چند میلگرد به یکدیگر خواهیم بود. اورلپ میلگرد از جمله روش ‌هایی است که علاوه بر اتصال چند میلگرد به یکدیگر، از بار وارده به میلگردها نیز می‌ کاهد. در این مطلب انواع مختلف اورلپ میلگرد را معرفی کردیم و به برخی از معایب و کاربردهای آنها اشاره شد.

از سوی دیگر، در زمان اتصال سطح به ستون بهتر است با استفاده از میلگردهای انتظار، بار وارده را به ‌تدریج به سطح جدید منتقل کنیم. عمق و طول میلگردهای انتظار باید به ‌گونه ‌ای طراحی شود که این میلگردها توان تحمل وزن وارده بر ستون را داشته باشند. هر ‌گونه کاستی در نحوه اورلپ میلگردها و محاسبه طول میلگرد انتظار می ‌تواند بر مقاومت ستون و سازه تأثیر گذاشته و هزینه ‌های گزافی بر دوش مسئولین و مالکین بگذارد.

2.6/5
16رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0