میلگرد انتظار چیست؟

4 ماه پیش2557بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
میلگرد انتظار چیست؟

امروزه استفاده از میلگرد انتظار در همه جای دنیا مرسوم می ‌باشد و مرحله ‌ای ثابت ‌شده در ساخت ساختمان‌ ها، جاده‌ ها و اتوبان ‌ها است. نقش این میلگردها، برقراری اتصال میان اعضای بتنی مجموعه می ‌باشد. استفاده از میلگرد انتظار فواید بسیاری دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. پس از استفاده از میلگرد انتظار یا میلگرد ریشه، به‌ راحتی می ‌توان عملیات بتن ‌ریزی را بدون هیچ ‌گونه دردسری انجام داد. در ادامه این مقاله، این نوع میلگردها را معرفی خواهیم کرد و در پایان متوجه خواهید شد که میلگرد انتظار dowel چیست و چه کاربردهایی دارد. جهت اطلاع از قیمت میلگرد می توانید به لینک مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

معرفی میلگرد انتظار

میلگرد انتظار میلگردی فولادی، کوتاه، یکدست و استوانه ‌ای است. این میلگرد برای اتصال مکانیکی میان اعضای بتنی، بدون جلوگیری از حرکت افقی درزها استفاده می ‌شود. میلگردهای انتظار اکثراً در روسازی‌ های بتنی درزدار استفاده می ‌گردند و در حمل بار و تنش اضافی که به خاطر حرکت وسیله ‌ها ایجاد می ‌شود، کمک شایانی می ‌کنند. آن‌ ها در درزهای عرضی که در روسازی ‌های بتنی وجود دارند، نصب‌ می ‌شوند و در انتقال بار جزئی چرخ از یک عضو بتنی به عضو مجاورش شرکت می ‌کنند. همچنین میلگردهای انتظار، راه را برای انقباض گرمایی و انبساط اعضای بتنی مجموعه در راستای خود باز می‌ نمایند.

در یکی از اعضای بتنی مجموعه، نیمی از طول میلگرد انتظار جاسازی می ‌شود. بخش باقی ‌مانده از آن نیز، به عضو بتنی مجاور متصل می‌ گردد. یک سر میلگرد انتظار برای حرکت کردن در فرایندهای انقباض و انبساط، به دلیل تغییرات دما آزاد می‌ ماند.

به زبان ساده، میلگرد انتظار، فولادی استوانه ‌ای است که در درزهای عرضی اعضای بتنی مجموعه به کار می ‌رود. استفاده اصلی از میلگرد انتظار به دلیل آسان کردن انتقال بار میان درزهای بتن می ‌باشد. همچنین استفاده از این میلگرد، به درزها اجازه حرکت می ‌دهد. حتی جهت حرکت این درزها را با نحوه چینش این میلگردها می ‌توان مشخص کرد. امروزه استفاده از میلگردهای انتظار بسیار رایج می ‌باشد، چرا که این میلگرد مفید بودن و تأثیر خود را میان روش ‌های مقاوم ‌سازی، ثابت کرده‌ است.

هدف استفاده از میلگرد انتظار

میلگرد انتظار با اهداف مختلفی استفاده می ‌شود که در ادامه به آن ‌ها اشاره می ‌نماییم.

  • میلگردهای انتظار برای انتقال بار، میان یک عضو بتنی به عضو بتنی مجاور استفاده می ‌شوند. به‌ طوری ‌که دو بتن پشت سر هم با یکدیگر حرکت کنند و تأثیر بارگذاری را با حرکتشان کاهش دهند.
  • میلگردهای انتظار گسلش درزها را کاهش می ‌دهند و جلوی ترک‌ خوردگی گوشه ‌ای را می ‌گیرند.
  • میلگردهای انتظار باعث بهبود عملکرد درزهای موجود در روسازی ‌ها می ‌شوند.

ابعاد میلگرد انتظار یا میلگردهای ریشه، بستگی به ضخامت روسازی به‌ کار رفته دارد. معمولاً این میلگردها، دارای ۴۶۰ میلی ‌متر طول و ۳۲ الی ۳۸ میلی ‌متر قطر هستند. فاصله میان دو میلگرد انتظار یا میلگرد ریشه معمولاً ۳۰۵ میلی ‌متر می ‌باشد. برای جلوگیری از خوردگی میله‌ ها، معمولاً میلگردهای انتظار با اپوکسی پوشش داده می ‌شوند یا از جنس فولاد ضد زنگ هستند.

بستگی به هدفی که از استفاده از میلگرد انتظار دارند، آن‌ را در قسمت ‌های مختلفی از ساختمان به کار می ‌برند. مهم ‌ترین هدف استفاده از این نوع میلگردها، اتصال ستون ‌ها به فونداسیون ساختمان می ‌باشد. دلیل استفاده از نام میلگرد ریشه کنار میلگرد انتظار نیز دقیقا به همین منظور است. جدا از اتصال ستون به فونداسیون، میلگردهای انتظار استفاده ‌های دیگری نیز دارند. مهم ‌ترین آن‌ ها، اتصال دال ‌ها به یکدیگر و تعامل میان دال ‌ها و ستون ‌ها می ‌باشد. میلگرد انتظار درست در وسط عضو بتنی استفاده می ‌گردد و با مواد خاصی پوشش داده می ‌شود.

کاربرد میلگرد انتظار

نحوه اتصال میلگرد انتظار

میلگرد انتظار باید موازی با خط میانی چیده شود. کانال‌ های جدید نیز باید بریده گردند تا حداقل نیمی از یک میلگرد انتظار بتواند روی یک درز یا شکاف قرار بگیرد.

برای اینکه درزها بتوانند حرکت کنند، میلگردهای انتظار میان درزهای عرضی در روسازی ‌های بتنی قرار می ‌گیرند. آن ‌ها در میان عضو بتنی قرار می ‌گیرند و با مواد اتصال‌ شکن پوشش‌ داده می ‌شوند تا جلوی اتصال با PCC گرفته ‌شود. میلگرد انتظار به انتقال بار نیز کمک می ‌کند تا اعضای بتنی مجاور با تغییرات دما به ‌راحتی بتوانند فرایندهای انبساط و انقباض را انجام دهند.

در اتصال میلگرد انتظار ممکن است مشکلاتی رخ دهد. برای مثال ممکن است میلگردها درست نصب نشوند که یکی از دلایل آن می‌تواند کمبود امکانات مناسب باشد یا اینکه سبدهای این میلگردها طی این فرایند آسیب  ‌دیده باشد. همچنین ممکن است بتنی که اطراف میلگرد وجود دارد، به‌ درستی متراکم و فشرده‌ نشده باشد. باید توجه داشت که اگر میلگرد انتظار در ساختمان به‌ درستی نصب نشود، احتمال ریزش ساختمان به‌ طرز عجیبی بالا می‌ رود. بهتر است در نصب این نوع میلگردها از افراد ماهر و باتجربه استفاده گردد تا جلوی حوادث احتمالی گرفته شود.

میلگرد انتظار در دیوارهای RCC برای اعضای بتنی و ستون‌ ها نیز کاربرد دارد. این میلگردها به دو شکل نصب می‌ گردند:

روش اول: میلگرد کوتاه قبل بتن‌ ریزی چیده می‌ شود. این روش معمول‌ ترین و بهترین روش از لحاظ اتصال و به‌ صرفه‌ بودن می‌ باشد. چرا که دیگر نیازی به مواد شیمیایی برای برقراری اتصال نیست.

روش دوم: در بتن حفره‌ هایی ایجاد می‌ شود و برای اتصال قوی از ماده شیمیایی هیلتی استفاده می‌ گردد. این روش گران‌ تر می‌ باشد، زیرا این ماده شیمیایی، ماده‌ ای گران‌ قیمت است. معمولاً اگر روش اول فراموش شود، از روش دوم استفاده می‌ گردد. در هنگام ساخت ساختمان باید حتماً به این نکته توجه نمود که برای دریافت عملکرد بهتر و جلوگیری از هزینه‌ های احتمالی، ابتدا میلگردهای انتظار چیده‌ شوند و سپس عملیات بتن‌ ریزی آغاز شود.

مزایای میلگرد انتظار

مزایای استفاده از میلگرد انتظار

این محصول دارای مزایای بی شماری می باشد که مهم ترین آن را می توان کاهش هزینه های کلی سازه به شمار آورد. در ادامه شما را با سایر مزایای استفاده از میلگردهای انتظار آشنا خواهیم کرد.

  • میلگرد انتظار به دلیل حرکت افقی مناسب، جلوی فروپاشی اعضای بتنی را می‌ گیرد. این میلگردها علاوه بر این مزیت، عملکرد درزهای موجود در ساختار عضو را بهبود می‌ بخشند.
  • با استفاده از میلگردهای انتظار، میزان تحمل بار اعضای بتنی بسیار بالاتر می‌ رود و به‌ راحتی متلاشی نخواهند شد. البته میلگرد انتظار ضدزنگ، هزینه اولیه پروژه را افزایش می‌ دهد. اما هزینه کلی این چرخه را با عملکرد خود کاهش خواهد داد.
  • میلگردهای انتظار ساختار را به‌ راحتی منبسط می‌ کنند. برای انجام این کار به ایجاد حفره‌ های کوچک با استفاده از دریل نیاز است.
  • با استفاده از میلگرد انتظار حجم تنش ایجاد شده نیز کمتر می‌ شود. امروزه در اکثر ساختمان‌ ها، میلگردهای انتظار یا میلگردهای ریشه به‌ کار رفته‌ اند و تأثیر به‌ سزای آن‌ ها را در عمر بالای این نوع ساختمان‌ ها می‌ توان به‌ خوبی مشاهده کرد.

رابطه میلگرد انتظار با ستون، فونداسیون و دال‌ ها

در حقیقت وظیفه و عملکرد اصلی فونداسیون، انتقال و پخش بارهایی می‌ باشد که از طریق دیوارها و ستون‌ ها به آن وارد می‌ شود. از اینجا طبق گفته‌ های قبلی می‌ توان به اهمیت بسیار میلگرد انتظار پی برد. در نتیجه انتقال این نوع نیروهایی که به فونداسیون ساختمان وارد می‌ شوند، همگی بر عهده میلگردهای انتظار می‌ باشد. در کل، رابطه میان فونداسیون و میلگرد انتظار، یک رابطه بسیار مهم است و این دو عضو اصلی ساختمان، نوعی مکمل یکدیگر محسوب می‌ شوند.

در ارتباط با دال‌ ها نیز تقریباً به همین صورت می‌ باشد. در رابطه با دال‌ ها، میلگرد انتظار برای اتصال بخش‌ های مختلف دال‌ ها به یکدیگر استفاده می‌ شود. این میلگردها برای انتقال نیروها و تنش‌ های برشی که میان دال‌ ها و دیوارها نیز وجود دارد، بسیار مورداستفاده قرار می‌ گیرند.

همان‌ طور که گفته شد،  میلگرد انتظار در اتصال درزها نیز بسیار کاربرد دارد. ایجاد درزها به پخش و توزیع بارها داخل سطح بتنی کمک شایانی می‌ کند. این میلگرد در کنار درزهای اجرایی کاربرد گسترده‌ ای دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله محاسبه اورلب میلگرد مراجعه نمایید.

کاربرد میلگردهای انتظار

میلگرد انتظار در روسازی‌ های محکم ایجاد شده که در آن‌ ها بتن و فولاد به‌ کار رفته است، استفاده گسترده‌ ای دارند. استفاده اصلی از میلگردهای انتظار در اعضای بتنی، ستون‌ ها به عنوان میلگرد انتظار ستون و طرح راه‌ پله می‌ باشد. یعنی جاهایی که در آینده احتمال افزایش حجم میان آن‌ ها وجود دارد.

میلگرد انتظار در اتصال دال به راه‌ پله‌ ها نیز کاربرد دارد. از آنجایی‌ که احتمال افزایش حجم ساختمان در آینده بسیار محتمل است، این میلگرد در انتهای ستون‌ ها به کار می‌ رود. در حال حاضر، بحث گسترش و انبساط ساختمان‌ ها در مرور زمان، کاملاً بحثی مطرح می‌ باشد و پیش از شروع فرایند ساخت این موضوع به‌ خوبی در نظر گرفته می‌ شود. البته بعضی ساختمان‌ ها مجوز گسترش ندارند و نباید از میلگردهای انتظار به این منظور استفاده کنند.

جمع‌ بندی

در این مقاله متوجه شدیم که میلگرد انتظار یا میلگردهای ریشه چه استفاده‌ هایی دارد و چرا در کارهای ساختمانی و راه‌ سازی مورداستفاده قرار می‌ گیرد. استفاده از این نوع میلگردها جلوی ایجاد درزهای سرد در ساختمان را می‌ گیرد و احتمال تخریب ساختمان را از همه لحاظ به طرز بسیار چشم‌ گیری کاهش می‌ دهد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد