نمودار قیمت ورق سیاه سال 1403

1 ماه پیش8174بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
نمودار قیمت ورق سیاه سال 1403

افرادی که همواره به دنبال اخبار بازار اقتصاد هستند به خوبی می‌دانند که نوسانات قیمت آهن‌آلات تا چه حد بر بازارهایی همچون مسکن و خودرو تاثیرگذار است. بنابراین این نمودارها به عنوان مرجع مناسبی برای اطلاع از شروع فعالیت در اکثر بازارها و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. نمودار قیمت ورق سیاه نیز به دلیل اهمیت بالای این محصول در صنایع موازی همواره موردتوجه فعالان بازارهای مختلف بوده‌است. همچنین باتوجه به نوسان بازار آهن طی سال‌های اخیر و خصوصا تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران، کاربرد نمودارهای قیمت دوچندان شده‌است. از این رو سعی کرده‌ایم در این مقاله هرآنچه شما در خصوص نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه در سال 1403 و پیش از آن نیاز دارید فراهم کنیم.

نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه سال 1403

برای بررسی نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه به سراغ ورق سیاه فولاد مبارکه به عنوان مرجعی برای تعیین نرخ این محصول در سایر کارخانجات می‌رویم. سایز 2.5 و 3 میل این محصول از فروش بسیار بالایی برخوردار بوده از این رو در این مقاله به بررسی نمودار این دوسایز خواهیم پرداخت. همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید نوسان قیمت ورق سیاه در ابتدای سال 1403 روند صعودی داشته است. در فروردین ماه، شاهد بیشترین قیمت ورق نسبت به ماه های گذشته بودیم ولی در اردیبهشت با کاهش شدید قیمت مواجه شدیم. هرچند نوسانات آهن‌آلات طی بازه‌های زمانی مختلف تحت‌تاثیر عوامل مختلفی همچون نرخ ارز، عرضه و تقاضا و قیمت مواد اولیه بوده ولی مهم‌ترین علت رشد قیمت این محصول طی روزهای اخیر را می‌توان رشد قیمت دلار درنظر گرفت. نمودار قیمت ورق آهن برای ضخامت های 2.5 و 3 میلی متر در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است. برای اطلاع از قیمت های لحظه ای ورق می توانید در سایت یا شکبه های اجتماهی مرکز آهن قیمت ها را مقایسه و رصد کنید.

  • نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه ضخامت 2.5 در 6 ماه گذشته
مرکزآهن
  • 1 ماه
  • 6 ماه
  • 1 سال
  • همه
  • نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه ضخامت 3 در 6 ماه گذشته
مرکزآهن
  • 1 ماه
  • 6 ماه
  • 1 سال
  • همه

این محصولات به صورت رول تولید و عرضه شده و قیمت آن‌ها بسته به وزن و شرایط بازار متغیر است. ورق‌های سیاه به دو دسته رول و فابریک تقسیم‌بندی شده و رول ورق که با نام کلاف نیز شناخته می‌شود ضخامتی مابین 1.5 تا 15 میلی‌متر دارند. قیمت ورق سیاه بسته به عرض و ضخامت محصول افزایش می‌یابد بنابراین اطلاع از نوسانات قیمت در کنار مشخصات به خریداران در انتخاب بهتر کمک می‌کند. همچنین ورق شیت یا فابریک سیاه در ابعاد مختلفی تولیدشده و دارای ضخامت‌ بیش از 15 میلی‌متر هستند. قیمت این محصول نیز بسته به طول و عرض متفاوت خواهدبود. لازم به ذکراست که در صورت بررسی تمام این عوامل برخی اوقات قیمت ورق سیاه غیرقابل پیش‌بینی بوده و لازم است پیش از خرید از ثبات قیمت محصول اطمینان یابید.

نمودار قیمت ورق سیاه در سالهای 1400 تا 1402

قیمت ورق سیاه در ابتدای سال های 1400، 1401 و 1402 به دلیل افزایش نرخ ورق در بازار جهانی و تمایل تولیدکنندگان به صادرات محصول روندی صعودی داشته و پس از آن با رکود بازار شاهد روند نزولی برای قیمت این محصول بودیم.  تمامی این عوامل با شدت گرفتن تحریم و نوسانات سیاسی کشور در سال جدید، بازار آهن‌آلات را تحت تاثیر قرار داد. به دلیل کاربرد ورق سیاه برای ساخت پروفیل و سایر محصولات فولادی، شاهد افزایش قیمت در تمامی بخش‌های فولاد خواهیم بود. علاوه براین تمامی این محصولات به عنوان ماده اولیه صنایع بزرگ همچون مسکن و خودرو مورد استفاده بوده و گرانی در این بخش بر سایر صنایع نیز تاثیرگذار است. به‌طورکلی ورق سیاه از طریق فرآیند نورد گرم تولید شده و ازاین رو قیمت پایین‌تری نسبت به سایر ورق‌ها دارد و از تقاضای بالاتری برخورداراست. به دلیل تقاضای بالا قیمت این محصول تاثیر زیادی بر بازار فولاد خواهد داشت.

نمودار قیمت ورق سیاه سال 99

اگر علاقه‌مند به اخبار حوزه آهن باشید حتما می‌دانید که در سال 99 بازار جهانی فولاد با بحران شدیدی مواجه شد به گونه‌ای که صادرات و واردات به پایین‌ترین حد خود رسید. هرچند در ابتدای سال 99 تا حدودی شاهد کاهش روند قیمت ورق سیاه بودیم ولی پس از آن با افزایش نرخ ارز مجددا بازار وارد فاز افزایشی شد. همان‌طور که می‌بینید در تمامی سال‌ها بازار فولاد تحت‌تاثیر عوامل متعددی همچون نرخ ارز، نوسانات سیاسی، عرضه و تقاضا و تحریم بوده و تمامی این متغیرها بر سطح قیمت محصولات تاثیر بسزایی داشته‌اند.

نمودار قیمت ورق سیاه سال 98 و 97

در اوایل سال 97 شاهد روند ثابت همراه با نزول قیمت ورق سیاه و سایر محصولات فولادی به دلیل مبارزه با دلالان توسط دولت بودیم. هرچند در پایان سال 97 و با نزدیک شدن به سال جدید مجددا قیمت‌ها روندی صعودی را درپیش گرفتند. در ابتدای سال 98 نیز به دلیل ثبات عرضه و تقاضا در بازار بورس شاهد بازاری متوازن بودیم هرچند در اواخر سال و با ورود بیماری کرونا به کشور تمامی معادلات به هم ریخت و روندی صعودی بازار ورق را فراگرفت.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی نمودار تغییرات قیمت ورق سیاه طی سال‌های اخیر پرداختیم. مطالعه و بررسی این نمودارها پیش از خرید به تصمیم‌گیری در خصوص بهترین زمان خرید کمک زیادی خواهدکرد. با استفاده از نمودار قیمت ورق آهن و بررسی اخبار روز بازار فولاد به راحتی می‌توانید خریدی راحت و مقرون‌به‌صرفه را تجربه کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین زمان خرید ورق سیاه می‌توانید با کارشناسان فروش مرکزآهن تماس بگیرید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد