رنگ مخصوص ورق گالوانیزه

4 ماه پیش18345بازدید2دیدگاه3.8امتیاز (52 رای)
رنگ مخصوص ورق گالوانیزه

یکی از مواردی که می‌تواند به زیبایی در ساخت و ساز کمک کند، استفاده از ورق‌های رنگی جذاب است. ورق‌های گالوانیزه به طور کلی ظاهری فلزی و براق دارند. برای اینکه بتوانید از این ورق‌ها در رنگ‌های شادی مثل قرمز و آبی استفاده کنید، محصول شما باید از پروسه رنگ‌آمیزی عبور کند. رنگ‌آمیزی ورق در قیمت ورق گالوانیزه‌ ای که شما خریداری می‌کنید تاثیر می‌گذارد. برای آشنایی با رنگ ورق گالوانیزه شما را به مطالعه مقاله زیر دعوت می‌کنیم.

گالوانیزه کردن چیست؟

گالوانیزه کردن به فرآیند و عملیاتی گفته می‌شود که بر روی آهن و فولاد به منظور جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدگی اعمال می‌شود. گالوانیزه کردن روش‌های متفاوتی دارد که هر یک از آن‌ها می‌توانند در قیمت نهایی کالا تاثیر بگذارند. یکی از روش‌های شناخته شده گالوانیزاسیون، روش قوطه ور کردن در حوضچه‌ مذاب است. این روش از نظر اقتصادی بسیار به صرفه بوده و با سرعت عمل بالایی انجام می‌شود. این ورق ها را با رنگ های مخصوصی رنگ آمیزی می کنند تا علاوه بر زیبایی ظاهری ، استحکام و مقاومت آن را افزایش دهند. محصولات فلزی تمایل زیادی به ترکیب شدن با اکسیژن دارند و این اکسید شدن به مرور باعث زنگ زدگی و از بین رفتن فولاد و... می شود به همین دلیل محصولات فلزی را علاوه بر گالوانیزه کردن با رنگ نیز پوشش می دهند. در این مقاله توضیحاتی در مورد رنگ مخصوص ورق گالوانیزه داده می شود، امیدواریم که برای شما مخاطب گرامی مفید باشد. جهت مشاهده ویدئو راهنمای خرید ورق گالوانیزه به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

روش رنگ آمیزی ورق گالوانیزه

نحوه رنگ آمیزی ورق گالوانیزه یکی از مواردی است که از طرف کاربران مرکزآهن به عنوان سوالی مهم مطرح شده بود. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانید که رنگ آمیزی ورق گالوانیزه کار هر کسی نیست و مراحلی سخت دارد. دلیل این پیچیدگی، سطح صاف و صیقلی این نوع ورق است. صافی سطح باعث می‌شود رنگ به سختی روی سطح قرار گرفته و به سرعت خشک نشود. قبل از اینکه وارد جزیات نحوه رنگ آمیزی ورق گالوانیزه بشویم باید روش های رنگ را بشناسید.
روش اول رنگ آمیزی، در کارخانه سازنده انجام می‌شود. در این روش در داخل کوره روی ورق گالوانیزه را با رنگ پوشانده و ظاهری زیبا، براق و جذاب به آن می‌دهند. یادگیری این روش برای شما کارایی نخواهد داشت چرا که توسط شخص قابل اجرا نیست. روش دوم که در این محتوا به بررسی آن می‌پردازیم، رنگ آمیزی دستی ورق گالوانیزه است.

رنگ آمیزی ورق گالوانیزه
رنگ آمیزی ورق گالوانیزه

مراحل زیر سازی و رنگ آمیزی ورق گالوانیزه

برای رنگ آمیزی انواع ورق‌های گالوانیزه به روش دستی باید مراحل زیر را بشناسید و بر طبق آن‌ها اقدام کنید.

 1. برای موفقیت در زمینه رنگ آمیزی ورق‌های گالوانیزه باید روی سطحی تمیز و بدون چربی عملیات رنگ‌ آمیزی را انجام بدهید. در این میان همچنین بررسی کنید که ورق شما سالم و کاملا بدون حفره و سوراخ باشد. برای تمیز کردن سطح ورق گالوانیزه از مواد شوینده قوی استفاده می‌کنند. یکی از مواد بسیار کاربردی برای تمیز کردن سطح ورق، وایتکس است.
 2. بعد از آن ورق را کاملا خشک می کنند و با پارچه آن را تمیز می کنند. بر روی ورق ها زنگ سفیدی که مانند شوره است وجود دارد ( شوره سفید ورق گالوانیزه ) که باید از طریق سمباده زدن آن ها را از بین ببرند. سنباده را به صورت دورانی (دایره ای شکل) می کشند ، این کار کمک می کند که تمامی سطوح یک دست و صاف شوند. بعد از سنباده کشی باید یک پارچه خیس شده با آب گرم را بر روی ورق کشید تا تمامی رنگ های سنباده شده از بین بروند.
 3. در مرحله بعدی ؛ باید با یک ماده اسیدی که درصد کمی از خواص اسید را دارد ، ورق را شستشو داد. اصولا از سرکه سفید استفاده می کنند. سرکه سفید را روی ورق گالوانیزه با یک پارچه می کشند تا رنگ بر روی ورق به خوبی قرار بگیرد و سُر نخورد این کار باعث می شود که ورق زبر شود. بعد از آن که ، یکی دو ساعت از سرکه زدن گذشت ورق شروع به خوردگی (خورده شدن) می کند و رنگ های اضافی از آن پاک می شود. این کار برای این است که رنگ بهتر بر روی ورق قرار بگیرد (در اصطلاح رنگ روی ورق خوب بخوابد) . این مرحله نیاز به زمان دارد تا کاملا ورق خشکِ خشک شود.
 4. در این مرحله با استفاده از فرچه یا به وسیله اسپری، پرایمری پایه لاتکس را روی سطح می‌زنند. اگه می‌خواهید محصول نهایی شما در برابر هرگونه خش و خراش مقاوم باشد، حتما از یک لایه پرایمر اپوکسی نیز استفاده کنید. این مورد برای افرادی که می‌خواهند ورق گالوانیزه را در محیط‌های صنعتی یا باز استفاده کنند بسیار اهمیت دارد.
 5. بعد از زدن پرایمر می گذاریم که زمانی حدود دو تا شش ساعت بگذرد تا پرایمرها کاملا خشک شود. نباید پرایمرها خیس باشند به این خاطر که اگر پرایمر خیس باشد مانع از چسبیدن رنگ به سطح می شود. 5 مرحله فقط برای زیرسازی نیاز است.
 6. بعد از آن رنگ های مخصوص گالوانیزه را به عنوان لایه اول بر روی سطح می زنند تا خشک شود. این رنگ را با قلم مو ، فرچه یا اسپری انجام می دهند. بعد از چهار ساعت لایه دوم از رنگ های مخصوص را بر روی ورق می زنند تا کاملا آماده شود. برای ورق های گالوانیزه اصولا از دو لایه رنگ استفاده می کنند. البته در صورتی که از رنگ های مخصوص گالوانیزه استفاده شود دو بار کفایت می کند.
 7. زمانی که عملیات رنگ ورق به اتمام رسید و رنگ ورق نهایی شما خشک شد، فردی به عنوان ناظر کنترل کیفی نتیجه کار را بررسی می‌کند. در زمان نظارت مواردی از جمله ضخامت رنگ، تطابق با استانداردهای مربوط به رنگ آمیزی ورق، میزان چسبندگی رنگ و کیفیت رنگ روی سطح مورد بررسی قرار می‌گیرد. در مرحله بررسی ابتدا یک تست ظاهری با چشم غیر مسلح انجام می‌شود، سپس با استفاده از استاندارد DIN EN ISO 2360 ضخامت لایه رنگ آمیزی تست می‌شود. در این مرحله رنگ باید با استاندارد ISO7724 مطابقت داشته باشد. سپس با توجه به استاندارد DIN EN ISO 2409 تست چسبندگی انجام می‌شود. تست چسبندگی حساس ترین قسمت نظارت است. نگرانی های اصلی از میزان چسبندگی رنگ را با روش های مختلف بررسی می کنند که  از آن جمله روش Cross-cut می باشد. (روش تست چسبندگی به این صورت است که در فواصل مشخص و معین به صورت عمود مقداری از رنگ را با نوار چسب جدا می کنند و مورد آزمایش قرار می دهند.) در صورتی که همه مراحل مورد تایید قرار بگیرد ورق برای بسته بندی و عرضه در بازار آماده می شود.
مراحل رنگ آمیزی ورق گالوانیزه
مراحل رنگ آمیزی ورق گالوانیزه

رنگ مخصوص گالوانیزه چه ویژگی هایی دارد؟

این رنگ با رنگ های معمولی متفاوت است و نوع ساختار و فرمولاسیون آن به گونه ای دیگر است. به طور مثال تفاوت رنگ گالوانیزه با رنگ معمولی را می توان بدین صورت دسته بندی کرد:

 • مدت زمان خشک شدن رنگ مخصوص گالوانیزه از رنگ معمولی کمتر است و زودتر خشک می شود.
 • ترکیب این رنگ به گونه ای است که چسبندگی آن بسیار بالا بوده و به خوبی روی سطح ورق می چسبد.
 • به خاطر چسبندگی بالا این رنگ پوسته پوسته یا چروک نمی شود و بعد از خشک شدن هم ریزشی به صورت پودری ندارد.
 • مقاومت بالا این رنگ در برابر دما و حرارت بالا با رنگ های معمولی بسیار فرق دارد به صورتی که این رنگ ها در برابر حرارت تغییر رنگ نمی دهند و ذوب هم نمی شوند.
 • رنگ های مخصوص قابلیت تعمیر دارند. یعنی اگر این ورق ها خراشیده بشوند و خطی بر روی سطح بماند با یک دستمال تمیز آن خراشیدگی را تمیز می کنیم و با یک محلول ترمیمی که حاوی RAL باشد قسمت آسیب دیده را ترمیم می کنیم.
 • ضد اشعه UV خورشید است.
 • در برابر شرایط آب و هوایی سخت مقاوم است.
 • قابلیت شست و شو دارد.
 • همانند عایقی روی ورق عمل کرده و از هدر رفتن انرژی سرمایشی و گرمایشی جلوگیری می‌کند.
 • مراحل اجرایی و پیاده سازی رنگ گالوانیزه آسان بوده و با استفاده از قلم و اسپری انجام می‌شود.
 • در رنگ آمیزی ورق های گالوانیزه، امکان رنگ مجدد وجود دارد.
 • از رنگ‌های گالوانیزه در تمام شرایط آب و هوایی می‌توان استفاده کرد.
 • این نوع رنگ در برابر ضربه و چکش خوردگی، مقاومت بالایی دارند.

مشخصات رنگ گالوانیزه

از رنگ‌های گالوانیزه برای رنگ آمیزی آلومینیوم، منیزیم، فولاد و ... نیز استفاده می‌شود. این محصولات دارای خاصیت نانو هستند. نانو به عنوان یکی از پوشش های جدید شناخته می‌شود؛ در این پوشش یک لایه نازک با شفافیت بالا روی سطح ورق قرار می‌دهند.
رنگ‌های گالوانیزه از نظر هزینه بسیار مناسب بوده و به راحتی قابل تهیه هستند. مقاومت این رنگ نیز مناسب و بالا تعریف شده است. در نانو یک پوشش با روی (Zn) وجود دارد که هدف آن جلوگیری از خوردگی ورق است. توجه داشته باشید که مراحل و مکانیزم تولید ورق‌های رنگی (ورق‌های رنگی دست ساز) عموما مشابه هستند؛ هرچند برای تولید آن‌ها از مواد اولیه مختلف، ضخامت‌های مختلف و مراحل متنوعی استفاده می‌شود. موادی که برای تولید روق‌های رنگی استفاده می‌شود در کیفیت آن و قیمت تاثیر بسزایی می‌گذارند.

یکی از مراحلی که روی کیفیت نهایی ورق گالوانیزه تاثیر می‌گذارد، فرآیند پولیش یا همان چربی زدایی است. این مرحله کمک می‌کند محصول نهایی بهتر رنگ آمیزی شده و دوام بالاتری داشته باشد. در واقع بعد از انجام پولیش رنگ‌ های مختلف روی ورق‌ های گالوانیزه زده می ‌شود؛ بنابراین اگر چربی ‌به خوبی از بین نروند رنگ یک‌ دست و صفحه ‌ای صیقلی و زیبا نخواهیم داشت. در این ‌صورت نتیجه کار مانند صفحه‌ ای است که روی آن گرد پاشیده باشند و از نظر ظاهری زیبا نیست. به علاوه جنس رنگی هم که استفاده می ‌شود در تولید یک ورق رنگی مرغوب تأثیر زیادی دارد. به همین دلیل پارامتر کیفیت رنگ برای شرکت‌ های تولید کننده ورق ‌های گالوانیزه رنگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

ورق رنگی چیست؟

برای اینکه بتوانید ورق رنگی مرغوب تهیه کنید مخصوصاً اگر تجربه اولتان برای خرید این محصول می‌ باشد باید ابتدا خود ورق رنگی را به ‌خوبی بشناسید. ورق ‌های رنگی عمدتاً از جنس گالوانیزه هستند که با پوشش ‌های رنگی مخصوص در انواع رنگ‌ های مختلف تولید می ‌شوند. این پوشش ‌های گالوانیزه رنگی در طول یک فرایندی به نام الکترواستاتیک تولید شده و بیشتر از همه صنایع در ساخت ‌و ساز مصرف می ‌شود. علت مصرف زیاد این ورق ‌ها استفاده از رنگ ‌های بسیار جذاب برای انواع ساخت ‌و ساز به‌ خصوص شیروانی ‌ها می‌ باشد.

مشخصات ورق رنگی
مشخصات ورق رنگی

فواید رنگ گالوانیزه

این رنگ علاوه بر این که بر روی ورق استفاده می شود در دیگر محصولات فلزی نیز به کار برده می شود که این به خاطر خواص آن است. به طور مثال این رنگ از نقاط جوش کاری شده و سوراخ کاری شده محافظت می کند و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند. می توان برای ترمیم ، لکه گیری و شارژ مجدد سازه های گالوانیزه شده استفاده کرد. از کاتدیک سازه های فلزی محافظت می کند و انجام آن نیازی به نیروی متخصص ندارد. تنوع رنگی برای ورق های گالوانیزه بیش از 16 رنگ است که با ضخامتی در حدود 35 میکرون تولید می شوند. طیف این رنگ ها عبارتند از سبز ، سفید ، قهوه ای ، بنفش ، نارنجی ، قرمز ، خاکستری و... است.

گالواکوت چیست؟

یکی از رنگ‌هایی که برای ورق گالوانیزه استفاده می‌شود، گالواک نام دارد. گالواک از جمله رنگ‌هایی است که به پرایمر نیاز ندارد. میزان چسبندگی این رنگ‌ها به سطح از دیگر رنگ‌های مشابه بهتر است. سختی گالواکوت بالا است، دلیل میزان سختی بالا خواص مکانیکی این محصول است. از طرفی میزان سختی کمک می‌کند نیاز به فام از بین برود. این نوع محصول قابلیت اشتعال ندارد و ترموپلاست است. اگرچه این محصول به عنوان رنگ مخصوص گالوانیزه شناخته شده است اما برای همه سطوح فلزی قابلیت استفاده دارد. ویژگی بسیار مهم این رنگ بدون بو ، بدون حلال ، با پایه آب  و همراه با محیط زیست است. رنگ های مخصوص گالوانیزه در سه دمای 200 ، 600  و 1200 درجه سانتی گراد حرارت می بینند تا زمانی که بر روی فلز قرار می گیرند نسبت به دما و حرارت مقاوم باشند.

کاربرد رنگ گالوانیزه

به خاطر این که رنگ به ورق های گالوانیزه پوشش دهی و مقاومت بیشتر می دهد و عمر مفید آن را افزایش می دهد از این محصول در سقف ساختمان ها ، اتاق های فنی و کنترل کننده ، عایق های کانکس و کانتینر ، بدنه لوازم های خانگی ، کابینت ، قاب فلزی پنجره ها  ، کانال های تهویه هوا و... استفاده می شود.

کاربرد رنگ گالوانیزه
کاربرد رنگ گالوانیزه

اسپری زینک گالوانیزه

یکی از روش های رنگ گالوانیزه، استفاده از اسپری زینک گالوانیزه است. زینگ گالوانیزه ترکیبی از پودر روی و رنگ است که حدود 400 میلی گرم وزن دارد. این اسپرها مقاومتی تا 600 درجه سانتی گراد از خود نشان می‌دهند. اسپری زینک گالوانیزه را در دو رنگ نقره‌ای و طوسی می‌توان تهیه کرد. از این رنگ علاوه بر ورق گالوانیزه برای اپوکسی و پلی اورتان نیز می‌توان استفاده کرد.
این نوع رنگ ویژگی‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها سرعت بالای خشک شدن رنگ است. زمان خشک شدن رنگی اسپری نسبت به قلمو بسیار سریع است و تنها یک ساعت زمان می‌برد. از جمله برندهایی که می‌توانید اسپری رنگ ورق گالوانیزه را از آن‌ها تهیه کنید، می‌توان به رنگ دوپلی کالر، ویکون، امبروسول، زتکس و ... را نام برد.

چگونه ورق رنگی مرغوب خریداری کنیم؟

ورق ‌های رنگی فلزی یکی از پرکاربردترین محصولات صنایع فولاد می ‌باشند که به نام ورق ‌های گالوانیزه رنگی نیز در بازار شناخته می ‌شوند. با پیشرفت روز به روز صنایع و رفتن تولیدات به سمت هر چه زیباتر و جذاب ‌تر شدن، امروزه استفاده از این ورق ‌های رنگی نیز بسیار زیاد شده است. به علاوه ویژگی‌ های خاص انواع ورق رنگی و باز گذاشتن دست طراح برای تولید انواع طرح‌ های خاص باعث مصارف بیشتر ورق ‌های رنگی شده است اما متأسفانه همه این محصولات مرغوبیت کافی ندارند و خریداران برای خرید آن باید به نکات مختلفی توجه نمایند تا بتوانند یک محصول مرغوب خریداری کنند.

برای چه کارهایی می ‌توانیم ورق رنگی خریداری کنیم؟

ورق گالوانیزه رنگی را برای مصارف مختلفی می‌توان تهیه کرد، این محصولات در سال‌های اخیر بسیار مورد پسند قرار گرفته و فروش بالایی دارند. از جمله کاربردهای ورق رنگی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده از انواع ورق های رنگی در صنایع متنوع به عنوان مثال ساخت اتاقک ماشین‌های سواری متنوع، ساخت ماشین‌های سنگین، ساخت کانتینرها و .... یکی از کاربردهای ورق رنگی است.
 • استفاده در صنایع مرتبط با فلز به منظور ساخت تجهیزات اداری، بدنه کامپیوتر، ساخت کابینت، ساخت انواع پارتیشن‌های رنگی و ....
 • استفاده از ورق‌های رنگی گالوانیزه برای ساخت انواع لوازم خانگی . از جمله این وسایل می‌توان به ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، آبگرمکن، گاز، یخچال و ... را نام برد.
 • از این کالا برای ساخت و ساز نیز استفاده می‌شود. بهبود زیبایی نمای داخلی و خارجی ساختمان، ساخت انواع انبارها، ساخت سوله و ... با استفاده از این ورق ها امکان پذیر می‌شود.

آشنایی با انواع ورق ‌های رنگی مرغوب برای خرید

حال که با ماهیت ورق‌های رنگی، نحوه رنگ کردن و تولید آن‌ها آشنا شدید، بد نیست برای بهبود تجربه استفاده بهترین ورق‌های رنگی موجود را بشناسید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که ورق‌های رنگی تنها با یک طرح در بازار به فروش نمی‌رسند و هرکدام کاربردهای خاص خود را دارند. یکی از مواردی که روی کیفیت و کاربرد ورق‌های گالوانیزه تاثیر می‌گذارد، ضخامت پوشش گالوانیزه این محصولات است. به طور کلی ضخامت ورق‌های گالوانیزه از 0.2 تا 0.7 میلی‌متر متغییر است. از جمله طرح‌های مختلف ورق‌های گالوانیزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورق رنگی طرح شادولاین

یکی از انواع ورق‌ها که بین کاربران بسیار محبوب است، ورق رنگی شادولاین نام دارد. یکی از دلایلی که این محصول را مورد توجه قرار داده است، کیفیت و مرغوبیت بالا است. ورق‌های شادولاین دارای ظاهری ذوزنقه شکل هستند. این ورق‌ها از نظر وزنی بسیار سبک بوده و از جمله مصالح مقرون به صرفه حساب می‌شوند. به طور وضوح هرچقدر مصالحی که شما استفاده می‌کنید از هزینه کمتر و در عین حال کیفیت بالاتری برخوردار باشند، فروش آن‌ها افزایشی خواهد بود. ورق رنگی طرح شادولاین در ساندویچ پنل زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد اما برای سقف‌های دیگر نیز قابل استفاده است.

ورق‌ رنگی طرح سفال پالرمو

شاید برای شما سوال پیش بیاید که این ورق طرح سفال پالمو به چه معناست؟ نام این ورق بر چه مبنایی انتخاب شده است؟ نام جالب و جذاب ورق پالمو با توجه به شهری به همین اسم در ایتالیا انتخاب شده است. دلیل انتخاب این نام برای ورق‌های رنگی، استفاده زیاد از این محصول در پالمو برای ساخت و ساز شیروانی است.
این ورق‌های پالمو از نظر کیفیت در برابر نور خورشید، آب و ضربه بسیار مقاوم هستند. نصب آسان این محصول یکی از ویژگی‌های مثبت آن به حساب می‌آید. ورق رنگی سفال پالمو را می‌توانید در ضخامت 20 تا 25 میکرون در روی ورق و 7 تا 15 میکرون در پشت ورق، تهیه کنید. این ضخامت‌ها باعث بوجود آمدن مقاومتی عالی در محصول شده‌اند.

ورق‌ رنگی طرح ذوزنقه ‌ای

ورق رنگی طرح ذوزنقه یکی از نواع ورق‌های رنگی است که برای ساخت سقف‌های شیروانی، دیوار و پوشش سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های این محصول می‌توان به قیمت پایین ورق، مقاومت بالا و نصب آسان و سریع اشاره کرد. برای افرادی که قصد ساخت سوله‌های بزگ با متراژهای بالا را دارند، استفاده از این نوع ورق استفاده می‌شود.

انواع ورق رنگی
انواع ورق رنگی

ورق‌ رنگی کرکره ‌ای یا ورق شیروانی

ورق ‌های کرکره‌ ای یا همان شیروانی معروف، به وفور در ساخت ‌و ساز انواع پروژه ‌ها استفاده می ‌شود. این محصولات قدیمی ‌ترین نوع ورق گالوانیزه رنگی هستند و خودشان نیز در انواع مختلفی تولید می‌شوند. معمولاً برای زیباسازی از این محصول استفاده می ‌شود و قیمت آن‌ نسبت به سایر محصولات مشابه بالاتر است. با این‌ حال به دلیل قدیمی بودن بیشتر از سایز محصولات استفاده می ‌شود.

ورق رنگی سینوسی

ورق رنگی سینوسی تا حدودی به ورق ذوزنقه شباهت دارد به گونه‌ای که پیش آمده افراد غیر متخصص این دو را با هم اشتباه بگیرند. از ورق‌های سینوسی برای ساخت سازه‌های مسکونی و سوله استفاده می‌شود. قیمت و ظاهر زیبای این ورق‌ها از جمله ویژگی‌های مثبت آن‌ها هستند. از این‌ رو به‌ عنوان بهترین محصولات شناخته شده ‌اند و تقاضای این نوع در بازار ورق گالوانیزه در میان پیمانکاران بسیار بالا است. با این حال مرغوبیت بالایی از نظر مقاومت در برابر نور و باران ندارند و بیشتر در محل‌ هایی قابل استفاده هستند که کمترین نوسانات جوی را داشته باشد.

ورق رنگی طرح جنوا

از محصولات طرح‌ های خاص جنوا بیشتر برای ساختمان ‌های ویلایی به‌ خصوص ویلاهای شمال کشور یعنی در مناطق مرطوب استفاده می ‌شود؛ زیرا علاوه بر ظاهر بسیار زیبایی که دارند مقاومت و استحکامشان در برابر شرایط جوی بالا است؛ از طرفی بسیار سبک بوده و خیلی سریع نصب می ‌شوند.

تأثیر رنگ ورق گالوانیزه در میزان مرغوبیت آن

با اینکه انتخاب رنگ ورق گالوانیزه بیشتر سلیقه ‌ای هست اما شما باید هنگام خرید به رنگ محصول نیز توجه داشته باشید. باید از قبل به این موضوع فکر کنید که این محصول قرار است در چه شرایط آب‌ و هوایی نصب شود؛ بنابراین مثلاً اگر قرار است ورق گالوانیزه در هوایی گرم ‌و خشک نصب شود رنگ ‌های روشن که نور آفتاب بیشتری را جذب می ‌کنند مناسب نیستند؛ زیرا فلزات رسانا هستند و به‌ ویژه در ساخت ‌و ساز باعث گرمتر شدن داخل ساختمان می ‌شود.

برای مناطق سرد نیز نباید از رنگ ‌های تیره که نور را جذب نمی‌ کنند استفاده کرد. این امر عمر مفید انواع ورق رنگی گالوانیزه را نیز کاهش می‌ دهد. به‌ طور کلی یکی از اهداف فنی ساخت این محصولات گالوانیزه رنگی علاوه بر زیبایی آن همین مبحث می ‌باشد؛ بنابراین برای داشتن ورق رنگی مرغوب باید با توجه به نوع کاربرد رنگ آن را انتخاب کرد. انواع رنگ ‌های ورق گالوانیزه رنگی شامل قرمز، آبی، سفید، صورتی، بنفش، نقره‌ ای، کرمی، قهوه ‌ای سوخته و قهوه ‌ای روشن می ‌باشد.

کیفیت رنگ ورق گالوانیزه
کیفیت رنگ ورق گالوانیزه

تفاوت قیمت ورق رنگی بر اساس میزان مرغوبیت

در بخش های قبل به مواردی که روی قیمت نهایی ورق رنگی گالوانیزه تاثیر می‌گذارد، اشاره شد. نوع رنگ استفاده شده، فرآیند تولید گالوانیزه، ضخامتی که برای پوشش گالوانیزه استفاده می‌شود و ... از جمله مواردی هستند که روی کیفیت و مرغوبیت کالا موثرند. با توجه به این فاکتورها هرچه کیفیت رنگ بهتر بوده یا ضخامت گالوانیزاسیون بیشتر باشد به وضوح قیمت نیز بالاتر خواهد رفت.

چه عواملی بر قیمت ورق ‌های رنگی تأثیر می‌گذارد؟

اولین و مهم‌ترین فاکتور موثر روی قیمت ورق‌ رنگی گالوانیزه، کیفیت و ضخامت است. توجه داشته باشید که در زمان خرید حتما نام تولیدکننده را مد نظر بگیرید چرا که هر شرکت از روش خاصی برای تولید ورق رنگی استفاده می کند.
از طرف دیگر ما انواع متنوعی از ورق‌های رنگی را به شما معرفی کردیم که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند. این موضوع نیز یک فاکتور موثر در قیمت است چراکه با توجه به کاربرد کیفیت کمی بالا و پایین می‌شود. برای مثال اگر شما به ورق رنگی نیاز دارید که باید مقاومت بالایی در برابر خوردگی، آب، زنگ زدگی و ... داشته باشد؛ باید محصولی بخرید که ضخامت پوشش بیشتری به شما ارائه می‌دهد و به اصطلاح دارای کوتینگ بالاتری است. این محصولات به طور وضوح قیمت بالاتری نیز خواهند داشت.

ویژگی ‌های ظاهری ورق گالوانیزه رنگی برای خرید

معمولاً کارخانه ‌های تولید ورق ‌های رنگی ورق ‌ها را به دو شکل رولی و صفحه ‌ای بسته بندی کرده و به فروش میرسانند. کلاف ‌ها که در دو عرض استاندارد 1000 و 1250 میلیمتر تولید می ‌شوند در نهایت به ورق‌ ها یا شیت‌ های گالوانیزه تبدیل می‌ شوند که هر کدام از آنها در دو حالت استاندارد یا سفارشی یعنی دقیقاً طبق خواسته مشتری برش زده می‌ شود.

توجه داشته باشید که فرایند گالوانیزه کردن ورق‌ های رنگی در دو نوع نورد گرم و سرد انجام می‌ شود که نوع گرم آن مرغوب ‌تر است؛ زیرا در نوع گرم فلز روکش محافظ در داخل ورق پایه فرو رفته و مقاومت بیشتری ایجاد خواهد کرد. علاوه ‌بر این ضخامت پوشش محافظ در روش نورد سرد کمتر از 25 میکرون است، در حالی ‌که در روش نورد گرم بین 100 الی 1300 میکرون می ‌باشد. به‌ طور کلی میتوان گفت فاکتورهایی که بر قیمت ورق گالوانیزه تأثیر می‌ گذارند به شکل زیر می ‌باشند:

 • قیمت ورق آهن پایه
 • میزان عنصر پوشش سطحی
 • نوسانات ارز
 • فناوری مورد استفاده برای گالوانیزاسیون ورق از نظر نورد گرم و سرد
 • شرکت تولید کننده ورق

قیمت ورق گالوانیزه رنگی در ایران بر چه اساسی تعیین می ‌شود؟

در ایران دو فاکتور مهمی که بیشترین تأثیر را بر قیمت ورق گالوانیزه رنگی دارد شامل ارزش دلار و قیمت مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت ورق گالوانیزه به روش‌ های مختلف است؛ بنابراین هر چه قیمت دلار بیشتر و یا ارزش پول ایران کمتر شود، تولیدکنندگان بیشتر به سمت صادرات این محصولات میروند. در راستای این موضوع و کم شدن محصولات فولادی در داخل کشور، ورق‌های رنگی به خصوص نوع با کیفیت آن گران خواهند شد. البته علاوه بر این موضوع، باید بدانید که دلالان نیز در افزایش قیمت بی تاثیر نیستند و نقشی بزرگ ایفا می‌کنند.

سخن آخر

همان ‌طور که ملاحظه کردید ورق ‌های گالوانیزه رنگی در انواع رنگ‌ ها و طرح‌ ها با روش ‌های متفاوت برای کاربردهای مختلف تولید می ‌شود؛ بنابراین اینکه چگونه ورق رنگی مرغوب خریداری کنیم به همه این موارد بستگی دارد. شما به‌ راحتی می ‌توانید با توجه به شناخت انواع ورق ‌های رنگی و کاربردشان مرغوب ‌ترین نوع آن را برای مکان مورد نظر یا تولیدات خاص خریداری و استفاده نمایید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر محمدحسن 5 سال پیشتهیه لینک اشتراک
  چطور میشه این اسپری را خریداری کرد؟ در دلیجان از این اسپری ها نیست؟
  • ارسال شده توسط کاربر پشتیبان2 5 سال پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام و عرض ادب این محصول به راحتی در فروشگاه های معتبر و یا به صورت آنلاین قابل تهیه می باشد.