3.8/5
33رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه ، یک نوع فرآیند و عملیاتی است که بر روی آهن و فولاد انجام می شود تا مقاومت آن ها را افزایش دهد و از زنگ زدگی و پوسیدگی جلوگیری کند. آهن آلات یا به عبارت بهتر تمامی  فلزات را به روش های مختلفی گالوانیزه می کنند اما معروف ترین روش که از نظر اقتصادی نیز به صرفه است و ماندگاری و کیفیت محصول را نیز افزایش می دهد روشی است که محصول را در حوضچه ای از روی که به صورت مذاب است غوطه ور می کنند تا تمام سطوح آن پوشیده از روی شود. این ورق ها را با رنگ های مخصوصی رنگ آمیزی می کنند تا علاوه بر زیبایی ظاهری ، استحکام و مقاومت آن را افزایش دهند. محصولات فلزی تمایل زیادی به ترکیب شدن با اکسیژن دارند و این اکسید شدن به مرور باعث زنگ زدگی و از بین رفتن فولاد و… می شود به همین دلیل محصولات فلزی را علاوه بر گالوانیزه کردن با رنگ نیز پوشش می دهند. در این مقاله توضیحاتی در مورد رنگ مخصوص ورق گالوانیزه داده می شود، امیدواریم که برای شما مخاطب گرامی مفید باشد. جهت مشاهده ویدئو راهنمای خرید ورق گالوانیزه به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

نحوه رنگ آمیزی ورق گالوانیزه

رنگ کردن این محصول کمی دشوار است. این دشواری به این خاطر می باشد که سطح ورق صاف و صیقلی است و قرار گرفتن رنگ بر روی سطح صاف کمی سخت است همچنین خشک شدن رنگ بر روی آن نیازمند مهارت و انجام عملیات خاصی است. قبل از توضیح مراحل رنگ زدن ورق ها باید این نکته را عنوان کرد که به دو صورت این محصولات رنگ آمیزی می شوند. نوع اول در کارخانجات است که رنگ در کوره به صورت لایه ای و تمام اتوماتیک بر روی ورق ها پاشیده می شود و ورق ها از نظر ظاهری براق و درخشان می شوند. نوع دوم رنگ آمیزی توسط انسان و به صورت دستی انجام می شود که در این مقاله آن را کامل توضیح خواهیم داد.

مشاهده نسخه pdf مقاله : رنگ مخصوص ورق گالوانیزه

رنگ آمیزی ورق گالوانیزه

مراحل زیر سازی و رنگ آمیزی

1- روی سطح ورق باید تمیز و عاری از هرگونه مواد چربی باشد. باید بررسی کرد که بر روی ورق حفره یا سوراخی وجود نداشته باشد. ابتدا روی سطح را با موادی که تمیز کننده باشد شست وشو می دهند ، موادی مانند وایتکس تا بتواند مواد چربی را پاک کند.

2-  بعد از آن ورق را کاملا خشک می کنند و با پارچه آن را تمیز می کنند. بر روی ورق ها زنگ سفیدی که مانند شوره است وجود دارد ( شوره سفید ورق گالوانیزه ) که باید از طریق سمباده زدن آن ها را از بین ببرند. سنباده را به صورت دورانی (دایره ای شکل) می کشند ، این کار کمک می کند که تمامی سطوح یک دست و صاف شوند. بعد از سنباده کشی باید یک پارچه خیس شده با آب گرم را بر روی ورق کشید تا تمامی رنگ های سنباده شده از بین بروند.

3- در مرحله بعدی ؛ باید با یک ماده اسیدی که درصد کمی از خواص اسید را دارد ، ورق را شستشو داد. اصولا از سرکه سفید استفاده می کنند. سرکه سفید را روی ورق گالوانیزه با یک پارچه می کشند تا رنگ بر روی ورق به خوبی قرار بگیرد و سُر نخورد این کار باعث می شود که ورق زبر شود. بعد از آن که ، یکی دو ساعت از سرکه زدن گذشت ورق شروع به خوردگی (خورده شدن) می کند و رنگ های اضافی از آن پاک می شود. این کار برای این است که رنگ بهتر بر روی ورق قرار بگیرد (در اصطلاح رنگ روی ورق خوب بخوابد) . این مرحله نیاز به زمان دارد تا کاملا ورق خشکِ خشک شود.

4- سپس پرایمر پایه لاتکس با فرچه یا اسپری روی آن زده می شود. اگر بخواهیم که ورق در برابر خش و خراش مقاوم باشد و در محیط های صنعتی یا باز استفاده شود باید یک لایه از پرایمرهای اپوکسی هم استفاده کرد.

5- بعد از زدن پرایمر می گذاریم که زمانی حدود دو تا شش ساعت بگذرد تا پرایمرها کاملا خشک شود. نباید پرایمرها خیس باشند به این خاطر که اگر پرایمر خیس باشد مانع از چسبیدن رنگ به سطح می شود. 5 مرحله فقط برای زیرسازی نیاز است.

6- بعد از آن رنگ های مخصوص گالوانیزه را به عنوان لایه اول بر روی سطح می زنند تا خشک شود. این رنگ را با قلم مو ، فرچه یا اسپری انجام می دهند. بعد از چهار ساعت لایه دوم از رنگ های مخصوص را بر روی ورق می زنند تا کاملا آماده شود. برای ورق های گالوانیزه اصولا از دو لایه رنگ استفاده می کنند. البته در صورتی که از رنگ های مخصوص گالوانیزه استفاده شود دو بار کفایت می کند.

7- وقتی که عملیات رنگ زدن به صورت کامل انجام شد و به ورق خشک شد ناظران کنترل کیفیت ، نحوه رنگ آمیزی و پوشش رنگ را بررسی می کنند. این نظارت شامل مواردی چون ضخامت رنگ ، مطابقت رنگ با استانداردهای مخصوص ، چسبندگی رنگ ، کیفیت رنگ بر روی سطوح می باشد. ناظران ورق ها را ابتدا با چشم غیر مسلح بررسی می کنند و بعد از آن ضخامت لایه رنگ آمیزی شده را براساس استاندارد DIN EN ISO 2360 تست می کنند و رنگ را بر اساس استاندارد ISO7724 مطابقت می دهند. تست چسبندگی بر اساس استاندارد DIN EN ISO2409 انجام می شود.  تست چسبندگی حساس ترین قسمت نظارت است. نگرانی های اصلی از میزان چسبندگی رنگ را با روش های مختلف بررسی می کنند که  از آن جمله روش Cross-cut می باشد. (روش تست چسبندگی به این صورت است که در فواصل مشخص و معین به صورت عمود مقداری از رنگ را با نوار چسب جدا می کنند و مورد آزمایش قرار می دهند.) در صورتی که همه مراحل مورد تایید قرار بگیرد ورق برای بسته بندی و عرضه در بازار آماده می شود.

رنگ مخصوص ورق گالوانیزه

رنگ مخصوص گالوانیزه چه ویژگی هایی دارد؟

این رنگ با رنگ های معمولی متفاوت است و نوع ساختار و فرمولاسیون آن به گونه ای دیگر است. به طور مثال تفاوت رنگ گالوانیزه با رنگ معمولی را می توان بدین صورت دسته بندی کرد:

 • مدت زمان خشک شدن رنگ مخصوص گالوانیزه از رنگ معمولی کمتر است و زودتر خشک می شود.
 • نوع این رنگ به نحوی است که چسبندگی بسیار بالایی دارد و به ورق به صورت خاصی می چسبد.
 • به خاطر چسبندگی بالا این رنگ پوسته پوسته یا چروک نمی شود و بعد از خشک شدن هم ریزشی به صورت پودری ندارد.
 • مقاومت بالا این رنگ در برابر دما و حرارت بالا با رنگ های معمولی بسیار فرق دارد به صورتی که این رنگ ها در برابر حرارت تغییر رنگ نمی دهند و ذوب هم نمی شوند.
 • رنگ های مخصوص قابلیت تعمیر دارند. یعنی اگر این ورق ها خراشیده بشوند و خطی بر روی سطح بماند با یک دستمال تمیز آن خراشیدگی را تمیز می کنیم و با یک محلول ترمیمی که حاوی RAL باشد قسمت آسیب دیده را ترمیم می کنیم.
 • ضد اشعه UV خورشید است.
 • در برابر شرایط آب و هوایی سخت مقاوم است.
 • قابلیت شست و شو دارد.
 • مانند عایق بر روی ورق عمل می کند و مانع هدر رفتن انرژی سرمایش و گرمایش می شود.
 • اجرای آن راحت است و می توان با قلم مو و اسپری ورق را رنگ کرد.
 • قابلیت رنگ آمیزی مجدد دارد.
 • قابلیت اجرا در همه شرایط آب و هوایی را دارد.
 • مقاومت در برابر ضربه و چکش دارد.

مشخصات رنگ گالوانیزه

از این رنگ برای آلومینیوم ، منیزیم، فولاد و… نیز استفاده می کنند. این رنگ از خواص نانو ساخته شده است. نانو پوششی جدید است که به صورت یک لایه نازک، شفاف و تک جزیی بر روی سطوح قرار می گیرد. این رنگ از قیمت مناسب و مقاومت بالا برخوردار است. در نانو پوشش رویین (Zn) وجود دارد که باعث می شود در برابر خوردگی مقاوم باشد. مکانیزم تولید همه ورق‌ های رنگی تقریباً یکسان است؛ اما جنس موادی که استفاده می ‌شود، فرایند تولید و میزان ضخامت پوشش‌ های رنگی که تأثیر مستقیم بر دوام ورق ‌ها دارد می‌ تواند تا حدودی با هم متفاوت باشند که میزان مرغوبیت این محصولات را مشخص می ‌کند.

به ‌عنوان مثال کلاف‌ های گالوانیزه شده باید بعد از این فرایند به طور کامل پولیش شده و هر نوع چربی روی سطوح ورق ‌ها پاک شود که اصطلاحاً به آن چربی زدایی می ‌گویند. این مرحله یکی از مهم‌ ترین مراحل تولید ورق رنگی است که بر روی کیفیت ورق تأثیر زیادی دارد. در واقع بعد از انجام پولیش رنگ‌ های مختلف روی ورق‌ های گالوانیزه زده می ‌شود؛ بنابراین اگر چربی ‌به خوبی از بین نروند رنگ یک‌ دست و صفحه ‌ای صیقلی و زیبا نخواهیم داشت. در این ‌صورت نتیجه کار مانند صفحه‌ ای است که روی آن گرد پاشیده باشند و از نظر ظاهری زیبا نیست. به علاوه جنس رنگی هم که استفاده می ‌شود در تولید یک ورق رنگی مرغوب تأثیر زیادی دارد. به همین دلیل پارامتر کیفیت رنگ برای شرکت‌ های تولید کننده ورق ‌های گالوانیزه رنگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

ورق رنگی چیست؟

برای اینکه بتوانید ورق رنگی مرغوب تهیه کنید مخصوصاً اگر تجربه اولتان برای خرید این محصول می‌ باشد باید ابتدا خود ورق رنگی را به ‌خوبی بشناسید. ورق ‌های رنگی عمدتاً از جنس گالوانیزه هستند که با پوشش ‌های رنگی مخصوص در انواع رنگ‌ های مختلف تولید می ‌شوند. این پوشش ‌های گالوانیزه رنگی در طول یک فرایندی به نام الکترواستاتیک تولید شده و بیشتر از همه صنایع در ساخت ‌و ساز مصرف می ‌شود. علت مصرف زیاد این ورق ‌ها استفاده از رنگ ‌های بسیار جذاب برای انواع ساخت ‌و ساز به‌ خصوص شیروانی ‌ها می‌ باشد.

فواید رنگ گالوانیزه

فواید رنگ گالوانیزه

این رنگ علاوه بر این که بر روی ورق استفاده می شود در دیگر محصولات فلزی نیز به کار برده می شود که این به خاطر خواص آن است. به طور مثال این رنگ از نقاط جوش کاری شده و سوراخ کاری شده محافظت می کند و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند. می توان برای ترمیم ، لکه گیری و شارژ مجدد سازه های گالوانیزه شده استفاده کرد. از کاتدیک سازه های فلزی محافظت می کند و انجام آن نیازی به نیروی متخصص ندارد. تنوع رنگی برای ورق های گالوانیزه بیش از 16 رنگ است که با ضخامتی در حدود 35 میکرون تولید می شوند. طیف این رنگ ها عبارتند از سبز ، سفید ، قهوه ای ، بنفش ، نارنجی ، قرمز ، خاکستری و… است.

گالواکوت چیست؟

گالواکوت نوعی از رنگ مخصوص گالوانیزه است که به پرایمر در مراحل زیر سازی نیاز ندارد. این محصول از سایر رنگ ها بالاترین حد چسبندگی به سطح را دارد. گالواکوت ها سختی بالایی دارند و این به خاطر خواص مکانیکی بسیار قوی آن هاست که باعث می شود محدودیت فام نیز نداشته باشد. این نوع محصول قابلیت اشتعال ندارد و ترموپلاست است. اگرچه این محصول به عنوان رنگ مخصوص گالوانیزه شناخته شده است اما برای همه سطوح فلزی قابلیت استفاده دارد. ویژگی بسیار مهم این رنگ بدون بو ، بدون حلال ، با پایه آب  و همراه با محیط زیست است. رنگ های مخصوص گالوانیزه در سه دمای 200 ، 600  و 1200 درجه سانتی گراد حرارت می بینند تا زمانی که بر روی فلز قرار می گیرند نسبت به دما و حرارت مقاوم باشند.

کاربرد رنگ گالوانیزه

به خاطر این که رنگ به ورق های گالوانیزه پوشش دهی و مقاومت بیشتر می دهد و عمر مفید آن را افزایش می دهد از این محصول در سقف ساختمان ها ، اتاق های فنی و کنترل کننده ، عایق های کانکس و کانتینر ، بدنه لوازم های خانگی ، کابینت ، قاب فلزی پنجره ها  ، کانال های تهویه هوا و… استفاده می شود.

اسپری زینک گالوانیزه

این اسپری ها به صورت پودر روی است که با رنگ ترکیب شده است و حدود 400 میلی گرم وزن دارند و تا دمای 600 درجه سانتی گراد مقاوم هستند. طیف رنگی این اسپری شامل دو رنگ نقره ای و طوسی است. قدرت چسبندگی بالایی دارد و و بر روی اپوکسی و پلی اورتان نیز قابلیت اجرا دارد. از ویژگی های مثبت این اسپری مدت زمان بسیار کم برای خشک شدن رنگ است. اسپری زودتر از رنگ با قلم مو خشک می شود و کمتر از یک ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارد. برندهایی که اسپری رنگ مخصوص ورق گالوانیزه در ایران دارند شامل دوپلی کالر ، ویکون ، امبروسول ، زتکس و… می باشند.

چگونه ورق رنگی مرغوب خریداری کنیم؟

ورق ‌های رنگی فلزی یکی از پرکاربردترین محصولات صنایع فولاد می ‌باشند که به نام ورق ‌های گالوانیزه رنگی نیز در بازار شناخته می ‌شوند. با پیشرفت روز به روز صنایع و رفتن تولیدات به سمت هر چه زیباتر و جذاب ‌تر شدن، امروزه استفاده از این ورق ‌های رنگی نیز بسیار زیاد شده است. به علاوه ویژگی‌ های خاص انواع ورق رنگی و باز گذاشتن دست طراح برای تولید انواع طرح‌ های خاص باعث مصارف بیشتر ورق ‌های رنگی شده است اما متأسفانه همه این محصولات مرغوبیت کافی ندارند و خریداران برای خرید آن باید به نکات مختلفی توجه نمایند تا بتوانند یک محصول مرغوب خریداری کنند.

برای چه کارهایی می ‌توانیم ورق رنگی خریداری کنیم؟

ورق‌ های رنگی مرغوب کاربردهای بسیار فراوانی دارند و به همین دلیل هم در چند سال اخیر فروش چشمگیری داشته‌ اند. به‌ عنوان ‌مثال میتوان کاربردهای زیر را برای انواع ورق رنگی نام برد:

 • استفاده در صنایع حمل ‌و نقل برای ساخت اتاق خودرو به‌ عنوان مواد اولیه، ماشین سنگین، ساخت کانتینر و …
 • استفاده در صنایع فلزی برای تولید تجهیزات اداری، بدنه رایانه، ساخت کابینت، پارتیشن و …
 • در تولید انواع لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، آبگرمکن، گاز، یخچال و …
 • در ساخت ‌و ساز برای ساخت انواع نماهای داخلی و خارجی بسیار شیک، ساخت بدنه انبار، ساخت انواع سوله‌ ها و …

آشنایی با انواع ورق ‌های رنگی مرغوب برای خرید

بعد از اینکه خود ورق رنگی و نحوه تولید آن از جهت کیفیت را شناختید برای خرید یک ورق رنگی مرغوب باید با انواع آن‌ آشنا شوید؛ زیرا ورق ‌های رنگی تنها در یک طرح خاص زده نمی‌ شود، بلکه بر اساس نوع کاربرد انواع متفاوتی دارند. به‌ علاوه میزان ضخامت پوشش ‌های گالوانیزه در انواع ورق ‌های رنگی کاملاً متفاوت است که می ‌تواند بر مرغوبیت ورق رنگی تأثیر داشته باشد. این ضخامت ‌ها از 0.2 میلیمتر تا 0.7 میلیمتر متغیر هستند. انواع ورق ‌های گالوانیزه از نظر طرح عبارتند از:

انواع ورق ‌های رنگی مرغوب برای خرید

ورق رنگی طرح شادولاین

این طرح یکی از پرطرفدارترین طرح ‌ها در میان انواع ورق ‌های رنگی می ‌باشد. علت استفاده زیاد از این نوع مرغوبیت بالای آن است. در واقع انواع شادولاین که به شکل ذوزنقه هستند بسیار سبک بوده و علاوه بر زیبایی فوق‌ العاده از نظر هزینه مقرون‌ به‌ صرفه می ‌باشند. همان ‌طور که می ‌دانید هر چه هزینه مصالح کمتر اما کیفیت و ویژگی ‌های مختلف آنها بیشتر باشد پرفروش ‌تر هستند. بیشترین کاربرد این محصولات بر روی ساندویچ پنل ‌ها است؛ با این ‌حال در انواع سقف‌ های دیگر نیز به کار میرود.

ورق‌ رنگی طرح سفال پالرمو

اسم این نوع ورق ‌های رنگی از شهر پالرمو در ایتالیا گرفته شده است؛ زیرا در اکثر خانه ‌های این شهر، سقف‌ های شیروانی و سفالی با شکلی خاص به کار رفته است؛ به گونه ای ‌که به یک طرح جداگانه برای تولید این محصول در دنیا تبدیل شده است. این ورق ‌ها از نظر مقاومت در برابر نور، آب و ضربه بسیار عالی هستند و خیلی سریع و آسان نصب می‌ شوند. ضخامت پوشش‌ های گالوانیزه در این محصول بین 20 الی 25 میکرون روی آن ‌ها و بین 7 الی 15 میکرون در پشت آن‌ ها می ‌باشد و به همین دلیل مقاومت بالایی در آن‌ ها ایجاد می ‌شود.

ورق‌ رنگی طرح ذوزنقه ‌ای

از طرح ذوزنقه بیشتر برای سقف‌ های شیروانی و پوشش دیواره‌ های سوله ‌ها استفاده می ‌شود. این محصولات بسیار سبک می ‌باشند، قیمت پایینی دارند و از نظر اقتصادی به‌ خصوص برای متراژهای بزرگ مانند سوله ‌ها توجیه‌ پذیر است. همچنین مقاومت بسیار بالایی داشته و خیلی سریع نصب می‌ شوند.

ورق‌ رنگی کرکره ‌ای یا ورق شیروانی

ورق ‌های کرکره‌ ای یا همان شیروانی معروف، به وفور در ساخت ‌و ساز انواع پروژه ‌ها استفاده می ‌شود. این محصولات قدیمی ‌ترین نوع ورق گالوانیزه رنگی هستند و خودشان نیز در انواع مختلفی تولید می‌شوند. معمولاً برای زیباسازی از این محصول استفاده می ‌شود و قیمت آن‌ نسبت به سایر محصولات مشابه بالاتر است. با این‌ حال به دلیل قدیمی بودن بیشتر از سایز محصولات استفاده می ‌شود.

ورق رنگی سینوسی

ورق‌ های دارای طرح سینوسی تا حدودی شبیه ورق‌ های ذوزنقه ‌ای هستند و گاهاً حتی بایکدیگر اشتباه گرفته می‌ شوند. از این محصولات بیشتر در ساخت سوله‌ ها و ساختمان ‌های مسکونی استفاده می ‌شود. این محصولات هم زیبا هستند و هم قیمت بسیار مناسبی دارند؛ از این‌ رو به‌ عنوان بهترین محصولات شناخته شده ‌اند و تقاضای این نوع در بازار ورق گالوانیزه در میان پیمانکاران بسیار بالا است. با این حال مرغوبیت بالایی از نظر مقاومت در برابر نور و باران ندارند و بیشتر در محل‌ هایی قابل استفاده هستند که کمترین نوسانات جوی را داشته باشد.

ورق رنگی طرح جنوا

از محصولات طرح‌ های خاص جنوا بیشتر برای ساختمان ‌های ویلایی به‌ خصوص ویلاهای شمال کشور یعنی در مناطق مرطوب استفاده می ‌شود؛ زیرا علاوه بر ظاهر بسیار زیبایی که دارند مقاومت و استحکامشان در برابر شرایط جوی بالا است؛ از طرفی بسیار سبک بوده و خیلی سریع نصب می ‌شوند.

تأثیر رنگ ورق گالوانیزه در میزان مرغوبیت آن

تأثیر رنگ ورق گالوانیزه در میزان مرغوبیت آن

با اینکه انتخاب رنگ ورق گالوانیزه بیشتر سلیقه ‌ای هست اما شما باید هنگام خرید به رنگ محصول نیز توجه داشته باشید. باید از قبل به این موضوع فکر کنید که این محصول قرار است در چه شرایط آب‌ و هوایی نصب شود؛ بنابراین مثلاً اگر قرار است ورق گالوانیزه در هوایی گرم ‌و خشک نصب شود رنگ ‌های روشن که نور آفتاب بیشتری را جذب می ‌کنند مناسب نیستند؛ زیرا فلزات رسانا هستند و به‌ ویژه در ساخت ‌و ساز باعث گرمتر شدن داخل ساختمان می ‌شود.

برای مناطق سرد نیز نباید از رنگ ‌های تیره که نور را جذب نمی‌ کنند استفاده کرد. این امر عمر مفید انواع ورق رنگی گالوانیزه را نیز کاهش می‌ دهد. به‌ طور کلی یکی از اهداف فنی ساخت این محصولات گالوانیزه رنگی علاوه بر زیبایی آن همین مبحث می ‌باشد؛ بنابراین برای داشتن ورق رنگی مرغوب باید با توجه به نوع کاربرد رنگ آن را انتخاب کرد. انواع رنگ ‌های ورق گالوانیزه رنگی شامل قرمز، آبی، سفید، صورتی، بنفش، نقره‌ ای، کرمی، قهوه ‌ای سوخته و قهوه ‌ای روشن می ‌باشد.

تفاوت قیمت ورق رنگی بر اساس میزان مرغوبیت

همان ‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم نوع رنگ انتخاب شده، فرایند تولید گالوانیزه، ضخامت پوشش گالوانیزه و … در میزان مرغوبیت این محصول تأثیر زیادی دارد؛ بنابراین منطقی است که هر چه کیفیت رنگ و ضخامت بیشتر باشد مرغوبیت آن نیز بیشتر و قیمت آن بالاتر است.

چه عواملی بر قیمت ورق ‌های رنگی تأثیر می‌گذارد؟

مهمترین فاکتورهایی که بر میزان مرغوبیت و قیمت ورق‌ رنگی تأثیر میگذارد فاکتور کیفیت و ضخامت آن می ‌باشد. شرکت ‌های مختلف از روش ‌ها و انواع متفاوتی برای تولید آن استفاده می‌ کنند؛ بنابراین هنگام خرید این محصول باید به نام شرکت تولید کننده توجه کنید. به‌ علاوه کاربرد ورق نیز در میزان قیمت آن تأثیر دارد زیرا هر نوع ورقی برای کاربرد خاصی ساخته شده و از نظر مرغوبیت متفاوت است. مثلاً برای کاربرد هایی که نیاز به این محصولات رنگی مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی وجود دارد باید ضخامت پوشش آن بیشتر باشد و اصطلاحاً کوتینگ بالاتری داشته باشد؛ در نتیجه قیمت بیشتری خواهد داشت.

ویژگی ‌های ظاهری ورق گالوانیزه رنگی برای خرید

معمولاً کارخانه ‌های تولید ورق ‌های رنگی ورق ‌ها را به دو شکل رولی و صفحه ‌ای بسته بندی کرده و به فروش میرسانند. کلاف ‌ها که در دو عرض استاندارد 1000 و 1250 میلیمتر تولید می ‌شوند در نهایت به ورق‌ ها یا شیت‌ های گالوانیزه تبدیل می‌ شوند که هر کدام از آنها در دو حالت استاندارد یا سفارشی یعنی دقیقاً طبق خواسته مشتری برش زده می‌ شود.

توجه داشته باشید که فرایند گالوانیزه کردن ورق‌ های رنگی در دو نوع نورد گرم و سرد انجام می‌ شود که نوع گرم آن مرغوب ‌تر است؛ زیرا در نوع گرم فلز روکش محافظ در داخل ورق پایه فرو رفته و مقاومت بیشتری ایجاد خواهد کرد. علاوه ‌بر این ضخامت پوشش محافظ در روش نورد سرد کمتر از 25 میکرون است، در حالی ‌که در روش نورد گرم بین 100 الی 1300 میکرون می ‌باشد. به‌ طور کلی میتوان گفت فاکتورهایی که بر قیمت ورق گالوانیزه تأثیر می‌ گذارند به شکل زیر می ‌باشند:

 • قیمت ورق آهن پایه
 • میزان عنصر پوشش سطحی
 • نوسانات ارز
 • فناوری مورد استفاده برای گالوانیزاسیون ورق از نظر نورد گرم و سرد
 • شرکت تولید کننده ورق

قیمت ورق گالوانیزه رنگی در ایران بر چه اساسی تعیین می ‌شود؟

در ایران دو فاکتور مهمی که بیشترین تأثیر را بر قیمت ورق گالوانیزه رنگی دارد شامل ارزش دلار و قیمت مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت ورق گالوانیزه به روش‌ های مختلف است؛ بنابراین هر چه قیمت دلار بیشتر و یا ارزش پول ایران کمتر شود، تولیدکنندگان بیشتر به سمت صادرات این محصولات میروند. در نتیجه محصولات فولادی مورد نیاز در داخل کشور کمیاب شده و همین امر موجب گرانی ورق ‌های رنگی به‌ خصوص از نوع مرغوب می ‌شود. البته در این زمینه مانند بسیاری از موارد دیگر دلالان نیز نقش زیادی در افزایش قیمت ورق‌ های رنگی خواهند داشت.

سخن آخر

همان ‌طور که ملاحظه کردید ورق ‌های گالوانیزه رنگی در انواع رنگ‌ ها و طرح‌ ها با روش ‌های متفاوت برای کاربردهای مختلف تولید می ‌شود؛ بنابراین اینکه چگونه ورق رنگی مرغوب خریداری کنیم به همه این موارد بستگی دارد. شما به‌ راحتی می ‌توانید با توجه به شناخت انواع ورق ‌های رنگی و کاربردشان مرغوب ‌ترین نوع آن را برای مکان مورد نظر یا تولیدات خاص خریداری و استفاده نمایید.

3.8/5
33رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
2

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
2

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0