3.2/5
13رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

فولاد آلیاژی از آهن است که عمده ترکیبات آن آهن و کربن است. مقدار کربن و سایر آلیاژهای اضافه‌ شده به آهن خام، فرآیند تولید، روش گداز و غیره از جمله عواملی هستند که سبب گوناگونی و تنوع بسیار زیاد انواع فولاد شده است. اگر تاکنون تجربه انجام کار ساختمانی داشته ‌اید به‌ احتمال ‌زیاد با نام ورق سیاه آشنا هستید. ورق سیاه یکی از مصنوعات ساخته‌ شده از آهن است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این نوع ورق در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌ شود. در مقاله پیش رو قصد داریم به ورق سیاه، کاربردهای ورق سیاه در صنایع مختلف و انواع ورق سیاه بپردازیم؛ اما قبل از آن اجازه دهید به انواع طبقه ‌بندی فولاد بپردازیم. جهت مشاهده ویدئو راهنمای خرید ورق سیاه به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

ورق آهن سیاه چیست؟

ورق st37 از محصولاتی می باشد که با استفاده از روش نورد گرم (یکی از روش های تولید ورق های فلزی با ضخامت کم می باشد) ساخته می شود. بنابراین به ورق تولیدی توسط این روش در نهایت ورق نورد گرم یا اصطلاحا ورق سیاه گفته می شود. علت استفاده از اصطلاح ورق سیاه برای محصول تولیدی با این روش این است که به دلیل ذوب اجزای تشکیل دهنده ورق در دمای بالا رنگ محصول مات می گردد و به همین دلیل از اصطلاح ورق سیاه برای نامگذاری استفاده گردیده است.

ورق‌ های فولادی دارای سطحی بسیار صیقلی و صاف هستند. ورق سیاه یا همان Black Iron Sheet نامی مصطلح بین دست ‌اندرکاران عرصه ساخت ‌و ساز و دیگر صنایع است که به ورق ‌های آهنی اشاره دارد و به شکل صاف و یکنواخت تهیه می ‌شوند. این نوع ورق‌ ها در عملیات نورد گرم تولیده شده و جزء ورق ‌های رول شده گرم (Hot Rolled Sheet) محسوب می ‌شوند. دقت شود که ورق ‌های تولید شده در عملیات نورد سرد ورق روغنی نام دارند. با ما در این مقاله همراه باشید تا شما را با مراحل تولید، کاربردهای ورق سیاه در صنایع مختلف و انواع ورق سیاه بیشتر آشنا کنیم.

مشاهده نسخه pdf مقاله : ورق سیاه (ورق نورد گرم) چیست؟

مراحل تولید ورق سیاه

فرآیند تولید ورق ‌های فولادی سیاه با گرم کردن شمش‌ های فولادی در دمای بسیار بالا (1100 درجه سانتی‌ گراد) آغاز می ‌شود. در فرآیند تولید ورق‌ های سیاه درجه حرارت از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است. نورد گرم باید در دمایی بالاتر از نقطه تبلور مجدد فولاد انجام شود. سپس این ماده حرارت داده شده از چندین غلتک نورد عبور می ‌کنند و درنهایت ورق ‌های سیاه تولید می ‌شوند. در این روش ابتدا تختال تولید شده در کوره پیشگرم با دمای بالا قرار می گیرد. پس از خروج تختال از کوره پیش گرم یک پوسته اکسیدی روی سطح تختال تشکیل می شود.

به منظور برطرف ساختن این پوسته اکسیدی عملیات پوسته شویی انجام گرفته که تاثیر زیادی بر افت دمای سطح تختال دارد. نورد خشن مرحله پس از پوسته شویی است. در این مرحله قطعه کار چندین مرتبه از بین غلتک ها عبور می کند تا به تدریج به ابعاد مورد نظر برسد. در طی این فرایند توزیع دمای بار تحت تاثیر چند عامل از جمله انتقال حرارت به محیط و گرمای ناشی از تغییر شکل پلاستیک قرار می گیرد و ضخامت تختال 15 تا 30 درصد کاهش می یابد. نورد خشن دارای 2 تا 3 قفسه است. پس از آخرین قفسه نورد خشن، ورق وارد مرحله نورد نهایی می گردد.

ورق سیاه چیست

ضخامت ورق سیاه

بار عبوری از میز انتقال به منظور تولید ورق به سمت قفسه های نورد نهایی فرستاده می شود. این خط از 5 تا 7 قفسه تشکیل شده است که در آن ضخامت ورق سیاه به 1.8 تا 3 میلی متر کاهش می یابد. با این حال ابعاد رایج ورق سیاه در بازار از 1.5 میلی متر تا 100 میلی متر متفاوت می باشد. قیمت ورق سیاه موجود در بازار نیز با توجه به ضخامت و ابعاد و کیفیت ورق تولیدی تعیین می گردد.  دمای ورق در خروج از نورد نهایی تا حدود 900 درجه سانتی گراد کاهش می یابد.

کاربرد ورق سیاه

کاربردهای ورق سیاه به طور کلی شامل ساختمان سازی، تولید خودرو، تولید تانک و مخازن خاص، کشتی سازی و صنایع فلزی سنگین می باشد. همچنین این محصول در دو نوع فابریک و رول فرم تولید می گردد. قبل از اینکه به انواع کاربرد ورق سیاه در صنایع مختلف بپردازیم جالب است که بدانید ورق‌ های نورد گرم را به دلیل ظاهر تیره و ماتی که دارند، ورق سیاه می ‌نامند. کاربرد ورق سیاه در صنایع مختلف بسیار زیاد و متنوع دارد. از جمله این صنایع عبارتند از:

 • ساختمان ‌سازی و سوله سازی
 • خودروسازی
 • حمل‌ و نقل
 • کشتی‌ سازی: در ساخت بدنه کشتی از ورق سیاه استفاده می ‌شود.
 • کشاورزی
 • ماشین‌ آلات سنگین: در ساخت بدنه ماشین‌ آلات سنگین از ورق سیاه بهره برده می ‌شود.
 • مخزن سازی

ورق مورد استفاده در بدنه خودرو

ورق سیاه به دلیل استحکام بالا و طول عمر زیاد به ‌وفور در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. یکی دیگر از دلایل کاربرد ورق فولادی در صنعت خودروسازی ضخامت نسبتاً زیاد این ورقه ‌ها است که باعث می‌ شود وزن خودرو تا حد قابل ‌توجهی کاهش پیدا کند. از جمله کاربردهای ورق سیاه در صنعت خودروسازی عبارتند از:

 • ساخت شاسی یا چهارچوب خودرو
 • ساخت قطعات زیر بدنه خودرو
 • سیستم تعلیق خودرو (فنر، کمک‌فنر، …)

کاربرد ورق سیاه در ساختمان

کاربرد ورق سیاه در صنعت ساخت ‌و ساز و سوله سازی بسیار حیاتی و مهم است به ‌خصوص در طراحی و اجرای سازه ‌های فلزی. از جمله کاربردهای ورق سیاه در ساختمان‌ سازی عبارتند از:

 • پروفیل ‌های باز: این پروفیل ‌ها به دلیل شکل ظاهری که دارند، پروفیل باز نامیده می ‌شوند. از پروفیل ‌های باز در ساخت میلگرد، تسمه، ناودانی، نبشی، چهار پهلو، تیرآهن، تیرآهن هاش و غیره استفاده می‌ شود.
 • پروفیل‌ های بسته: این نوع پروفیل به دلیل شکل ظاهری که دارند، پروفیل بسته نامیده می‌ شوند. از پروفیل ‌های بسته در ساخت لوله و قوطی، درب و پنجره، درب‌ های کرکره ‌ای، پروفیل UPVC و غیره استفاده می ‌شود.
 • پروفیل‌ های Z شکل: برای ساخت سقف سوله‌ ها و دیگر سالن‌ های بزرگ، پارکینگ، ایستگاه‌ های اتوبوس، ایستگاه‌ های سوخت ‌رسانی استفاده می ‌نمایند.
 • سپری
 • تیر ورق

ورق مورد استفاده در بدنه خودرو

کاربرد ورق سیاه در کشاورزی

از صنایعی که کاربرد ورق سیاه در آن بسیار شایان توجه است، صنعت کشاورزی می ‌باشد. فولاد یک جز جدا نشدنی از صنعت کشاورزی است؛ در حقیقت کشاورزی بدون فولاد غیر ممکن خواهد بود. در تمامی مراحل تولید و پروش گیاهان در صنعت کشاورزی از نوعی از فولاد مانند ورق ‌های سیاه استفاده می ‌شود. برای مثال در سیستم آبیاری، تولید انواع مختلف چنگک ها، بیل‌ ها و غیره از فولاد و ورق ‌های سیاه استفاده می ‌شود. علاوه بر این، از ورق سیاه در ساخت سیلو ها (که به ‌عنوان انبار غلات استفاده می ‌شوند) نیز بهره برده می ‌شود.

کاربرد ورق سیاه در حمل و نقل

ورق‌ های سیاه و به‌ طور کلی فولاد در صنعت حمل ‌و نقل کاربردهای زیاد و متنوعی دارد. به‌ عنوان‌ مثال، در ریل سازی از ورق ‌های فولادی نورد گرم (ورق سیاه) استفاده می ‌شود. در گذشته ‌های دور برای ساخت ریل از چوب درخت بلوط استفاده می ‌کردند اما این ریل ‌های چوبی از استحکام کافی برخوردار نبودند؛ بنابراین، با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، استفاده از فولاد و ورق ‌های سیاه در ساخت انواع ریل‌ ها (ریل راه‌ آهن، ریل جرثقیلی، ریل معدنی) از محبوبیت خاصی برخوردار شد. از دیگر کاربردهای ورق سیاه می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت چرخ و رینگ
 • سد سازی
 • ساخت پل
 • تولید و ساخت انواع مختلف آبگرمکن
 • تولید و ساخت وسایل جنگی از جمله تانک
 • ساخت و تولید سیلندرهای گاز
 • ساخت انواع تانکرها
 • مخازن نفتی و لوله‌ های تحت ‌فشار

ابعاد ورق سیاه

ابعاد ورق سیاه را می توان در دو حالت کلی فابریک و رول بررسی نمود. در حالت فابریک بسته به سفارش مشتری می توان ابعاد و اندازه های متفاوتی را تولید نمود. با این حال برخی از ابعاد در بازار رایج تر می باشند. ابعاد این محصول از 1000*2000 میلی متر تا 2000*6000 میلی متر در بازار موجود می باشد.

استاندارد ورق سیاه

استاندارد رایج ورق سیاه به طور عمده ورق st37 می باشد.

جدول انواع ورق سیاه  
ردیفنوع ورقمشخصات فنی ورق
1ورق سیاه فابریکبه حالت شیت بوده در ضخامت ‌های ۳ تا ۱۵ میلی‌ متر با عرض ۱٫۵ متر
2ورق فابریک ST52ضخامت از ۶ تا ۱۵ میلیمتر و به حالت شیت با ابعاد ۱٫۵ در ۶ متر
3ورق سیاه پا برشدر دو نوع رول ST37 و شیت، در عرض‌ های ۱ یا ۱٫۵ یا ۱٫۲۵ متر و ضخامت بین ۲ تا ۱۵ میلیمتر
4ورق اکسین اهواز ST37تولید کارخانه اکسین اهواز در ضخامت‌ ۸ تا ۸۰ میلیمتر
5ورق اکسین اهواز ST52تولید کارخانه اکسین اهواز در ضخامت ‌های بین ۱۰ تا ۸۰ میلممتر 
6ورق رول گیلانساخت کارخانه فولاد گیلان در ضخامت ین ۲ تا ۱۵ میلی‌ متر
7ورق سیاه فولاد کاویان اهوازساخت کارخانه فولاد کاویان اهواز در ضخامت ۸ تا ۶۰ میلی ‌متر
8ورق آماده برش فولاد ST52ساخت کارخانه فولاد مبارکه با ضخامت بین ۳ تا ۱۵ میلی ‌متر و ابعاد ۱٫۵ در ۶ میلیمتر
9ورق سیاه ST52 چیناز محصولات کشور چین و در ابعاد 6*2 و 12*2 و در ضخامت های 8 تا 35 میلیمتر

مشخصات فنی انواع ورق سیاه

ورق سیاه را می ‌توان از جهات مختلفی تقسیم‌ب ندی نمود. در یک تقسیم آن ‌ها را می‌ توان به ورق رول و ورق شیت یا همان ورق برش‌ خورده تقسیم کرد. از زاویه‌ ای دیگر انواع ورق سیاه به دو نوع معمولی و ورق صنعتی دسته ‌بندی می‌ شود. مقصود از معمولی، گونه ‌ای ورق سیاه است که بیشتر در مصارف ساختمانی و سوله سازی مورد استفاده هستند و مقصود از نوع صنعتی آن، گونه ‌ای است که در مصارف صنعتی و پتروشیمی استفاده می ‌شوند. خوشبختانه امروزه در ایران انواع ورق سیاه در ابعاد متنوع تولید گردد. در ادامه به برخی از انواع ورق سیاه اشاره می ‌کنیم.

ورق سیاه فابریک : این نوع ورق که به حالت شیت بوده و در تولید آن می ‌توان ابعاد مورد دلخواه مشتری را لحاظ کرد در ضخامت ‌های متنوعی از 3 تا 15 میلی‌ متر با عرض 1.5 متر تولید می ‌شوند.

ورق فابریک ST52 : ضخامت این نوع ورق از 6 تا 15 میلیمتر بوده و به حالت شیت با ابعاد 1.5 در 6 متر قابل تهیه هستند.

ورق سیاه پا برش فولاد : این نوع ورق در دو نوع رول ST37 و شیت عرضه می ‌شود و قابل تهیه در عرض‌ های مختلفی مانند 1 یا 1.5 یا 1.25 متر است. ضخامت این نوع از انواع ورق سیاه بین 2 تا 15 میلیمتر می باشد.

ورق ‌های سیاه گاهی با نام کارخانه‌ های تولیدکننده آنها شناخته می‌ شوند. برای مثال ورق سیاه سبا تولید کارخانه فولاد سبا دارای ضخامتی از 2 تا 15 میلی‌ متر و در دو حالت رول و شیت با عرض بین 1 تا 1.5 عرضه می ‌شوند.

ورق اکسین اهواز ST37 : این ورق که تولید کارخانه اکسین اهواز است به حالت شیت و در ضخامت‌ های بسیار متنوع از 8 تا 80 میلیمتر تولید می ‌گردند. برخی از ابعاد این نوع از انواع ورق سیاه 12 در 2 و یا 2 در 6 و نیز عرض 2 در طول مورد دلخواه مشتری هستند.

ورق اکسین اهواز ST52 : این نوع ورق سیاه در ضخامت ‌های بین 10 تا 80 میلممتر و به حالت شیت عرضه می ‌شوند. برخی از انواع ابعاد آن‌ ها 2 در 12 و نیز 1.5 در 6 متر است.

ورق رول گیلان : ورق رول گیلان همان ‌گونه که از نامش پیداست در حالت رول و توسط کارخانه فولاد گیلان تولید می‌ شود. ضخامت این نوع ورق سیاه بین 2 تا 15 میلی‌ متر است.

ورق سیاه فولاد کاویان اهواز : این ورق به دو حالت رول و شیت بوده و ساخت کارخانه فولاد کاویان اهواز است. ضخامت این ورق از 8 تا 60 میلی ‌متر است.
ورق آماده برش فولاد ST52 : این نوع ورق که ساخت کارخانه فولاد مبارکه بوده به حالت شیت با ضخامت بین 3 تا 15 میلی ‌متر با ابعاد 1.5 در 6 قابل تهیه است.

ورق سیاه ST52 چین : این ورق سیاه ساخت کشور چین بوده و به حالت شیت در ضخامت ‌های 8 تا 35 میلی ‌متر و ابعاد 2 در 6 و نیز 2 در 12 در بازار وجود دارد.

محاسبه وزن ورق سیاه

وزن ورق سیاه با استفاده از جدول وزن ورق سیاه و فرمول های مربوطه در مقاله ( نحوه محاسبه وزن انواع آهن آلات به همراه فرمول ) منتشر شده در سایت مرکز آهن به راحتی قابل محاسبه می باشد.

جدول وزن ورق سیاه st37 فولاد مبارکه

وزن ورق سیاه

کارخانه های تولید ورق سیاه

کارخانه های زیادی به تولید این محصول مشغول می باشند که از مهم ترین آن ها می توان به ورق سیاه فولاد مبارکه ، فولاد کاویان، فولاد اکسین اهواز، فولاد صبا و فولاد غرب اشاره کرد.

بررسی اجمالی نورد گرم در تولید ورق سیاه

نورد فرایند تغییر شکل پلاستیک فلزات به وسیله گذراندن آن ها از بین غلتک ها و یکی از مهمترین فرایندهای شکل دهی فلزات است. بیش از 90 درصد از فولاد، آلومینیوم و مس تولیدی در سال 1985 حداقل یک بار فرایند نورد را تجربه کرده اند. تیرها و ستون های مورد استفاده در ساختمان ها، ریل های راه آهن و بدنه اتومبیل حاصل نورد فولادها و بدنه هواپیما محصول نورد آلیاژهای آلومینیوم و تیتانیوم هستند. بسیاری از محصولات فلزی نیز در مراحل متفاوت شکل دهی ابتدا توسط فرایند نورد به یکی از محصولات واسطه تبدیل می شوند و سپس طی فرایندهای دیگر به محصول نهایی تبدیل می شوند.

بررسی اجمالی نورد گرم در تولید ورق سیاه

بسیاری از ظروف آشپزخانه و قوطی های بسته بندی طی فرایند کشش عمیق از ورق های نورد شده تهیه می شوند همچنین سیم ها از کشش میله های نورد شده تولید می شوند. در ایران بزرگ ترین واحد صنعتی مجتمع فولاد مبارکه با ظرفیت اسمی سالانه 8 میلیون تن تولید کننده محصولات فولادی تخت از ضخامت 0.18 تا 16 میلی متر است.

در نخستین مرحله نورد شمش های ریخته گری شده توسط نورد گرم به شمشه و شمشال تبدیل می شوند. در ادامه توسط نورد گرم صفحه، ورق، میلگرد، مفتول، لوله، ریل و یا مقاطع ساختمانی ایجاد می شود. برای تولید محصولاتی که در آن ها نیاز به کیفیت سطحی مناسب، دقت ابعادی بالا و استحکام مکانیکی زیاد وجود دارد نظیر ورق ، تسمه و زرورق نورد سرد مورد استفاده قرار می گیرد.

شمشه اولین محصولی است که از شمش های ریخته گری تولید می شود. عرض شمشه مساوی ضخامت آن است. اعمال کاهش بیشتر توسط نورد گرم به تولید شمشال منجر می شود. حداقل سطح مقطع یک شمشال حدود 1.5*1.5 اینچ است. به شمش نورد گرم شده ای که سطح مقطع آن از 16 اینچ مربع بیشتر و عرض آن دو برابر ضخامت آن باشد تختال گفته می شود. شمشه ، شمشال و تختال به محصولات نیمه نهایی مرسوم اند. زیرا طی مراحل بعدی توسط سایر فرایندها به محصولات دیگری شکل داده می شوند.

از جمله سایر محصولات نورد صفحه و ورق سیاه می باشند. تفاوت صفحه و ورق در ضخامت آن هاست. ضخامت صفحه معمولا از 0.25 اینچ بیشتر است گرچه بسته به عرض آن استثناهایی نیز برای این محدودیت وجود دارد. ورق و تسمه محصولات نوردی هستند که ضخامت آن ها کمتر از 0.25 اینچ است. همچنین عرض تسمه از 24 اینچ تجاوز نمی کند در حالی که ورق عرض بیشتری دارد.

نورد ورق گرم

فرایند نورد تخت

هدف مکانیکی نورد تخت کاهش ضخامت قطعه کاری از ضخامت اولیه به ضخامت نهایی از پیش تعیین شده است. این کار در خط نورد توسط غلتک های کاری انجام می شود که خلاف یکدیگر می چرخند و قطعه کاری را به داخل فضای بین غلتک ها می کشند و با اعمال نیرو مقدار کاهش ضخامت را ایجاد می کنند. در طول این فرایند خواص مکانیکی ماده تغییر می کند. این تغییر همچنین موجب تغییر خواص متالوژیکی فلز می شود تا جایی که محصول مورد نظر ایجاد شود.

فرایند نورد گرم

اجزای اصلی خط نورد گرم ورق عبارتند از:

 • کوره پیش گرم

در کوره پیش گرم تختال تا دمای حدود 1250-1200 درجه سانتی گراد گرم می شود تا عناصر آلیاژی حل شده و عیوب ساختاری حاصل از ریخته گری حذف گردند. انتخاب دمای بهینه پیش گرم بسیار مهم است تا هم از هزینه اضافی برای افزایش دمای بیش از حد جلوگیری شود و هم تشکیل رسوب سختی که ناشی از دمای پیش گرم پایین است به حداقل برسد.

 • قفسه های نورد خشن (نورد اولیه)

تختال ها پس از پیش گرم توسط فشار آب پوسته زدایی شده و وارد قفسه های خشن کار می شوند. تختال ها در چندین مرحله نورد تا حدود 75 درصد از ضخامت اولیه آن ها کاسته می شود. در هر مرحله کاهش ضخامت موجب افزایش عرض ورق می شود که توسط غلتک های عمودی کنترل می گردد.

سرعت غلتک های نورد در مرحله خشن کار بین 1 تا 5 متر بر ثانیه و قطر غلتک ها حدود 1000 میلی متر است. خطوط نورد خشن تک قفسه ای یا چند قفسه ای هستند و قفسه های نورد می توانند دو غلتکه یا چهار غلتکه باشند. دمای مرحله خشن کار معمولا به اندازه ای زیاد است که به تختال ها اجازه تبلور مجدد کامل را می دهد بنابراین اغلب تاثیر قابل ملاحظه ای در ساختار دانه وجود ندارد. پس از این مرحله ورق وارد جعبه کلاف شده و یا به صورت مستقیم وارد قفسه های نورد نهایی می شود.

 • جعبه کلاف

جعبه کلاف در میز انتقال بین قفسه های خشن و نورد نهایی قرار دارد. هدف اصلی جعبه کلاف طول خط نورد است. مزایای دیگر جعبه کلاف عبارتند از: شکستن پوسته ها، همگن سازی دمای ورق که موجب ایجاد خواص مکانیکی یکنواخت در ورق می شود و همچنین افزایش ظرفیت تولید. در انتهای میز انتقال ورق از حالت کلاف خارج شده و قبل از ورود به قفسه های نورد نهایی پوسته زدایی می شود.

ورق سیاه

 • قفسه های نورد نهایی (ظریف کار)

خط نورد نهایی از پنج تا هفت قفسه نورد پشت سر هم تشکیل شده است. هنگامی که ورق به دمای مناسب رسید وارد اولین قفسه نورد نهایی می شود و به صورت پیوسته از سایر قفسه ها عبور می کند. سرعت ورق در این قفسه ها بین 10 تا 20 متر بر ثانیه است و ضخامت ورق را بین 4 تا 1 میلی متر و یا کمتر کاهش می دهند. همانند قفسه های خشن کار، این قفسه ها هم معمولا چهار غلتکه هستند. در ورود به خط نهایی دمای ورق و در خروج از خط، دما و ضخامت ورق اندازه گیری می شود. در این مرحله ضخامت توسط سیستم خودکار کنترل ضخامت و دما توسط تغییر سرعت نورد کنترل می شود.

 • واحد خنک کاری

هنگامی که ورق ها از قفسه های نورد نهایی خارج شد، تحت شرایط کنترل شده بر روی میز خنک کننده خنک می شود. هدف این مرحله، کاهش دمای ورق از 850 درجه سانتی گراد تا دمای مرحله کلاف پیچی یعنی حدود 580 درجه سانتی گراد است. به علاوه کنترل دقیق ریز ساختار در این مرحله مهم است. طول میز خنک کننده در حدود 150 تا 200 متر است. بعد از مرحله خنک کاری ورق در کلاف پیچ به صورت کلاف در می آید و اجازه کاهش دما به آن داده می شود تا برای بارگیری آماده شود.

 • کلاف پیچ

بعد از خروج از واحد خنک کاری دمای ورق اندازه گیری شده و ورق در واحد کلاف پیچ به صورت کلاف در می آید.

پارامترهای خط نورد گرم

پارامترهای اصلی هر یک از قسمت های خط نورد گرم عبارت است از:

پارامترهای کوره پیش گرم: دما و ریزساختار تختال خروجی از کوره، مهمترین پارامترهای کوره پیش گرم محسوب می شوند.

پارامترهای قفسه های خشن کار: مشخصات هندسی، دما و ریزساختار مطلوب در گذر تختال از هر قفسه پارامترهای این بخش هستند.

پارامترهای قفسه های ظریف کار: پارامترهای اصلی طراحی قفسه های ظریف کار مشابه خشن کار است.

پارامترهای واحد خنک کاری: ریز ساختار ورق خروجی تنها پارامتر اصلی مد نظر در این بخش است. البته دمای خروجی نیز باید طی این مرحله به حد کافی کاهش یافته باشد که تغییرات متالوژیکی پس از کلاف گردن اتفاق نیفتد.

سایر پارامترها عبارتند از:

پارامترهای وابسته: ظرفیت قابل حصول کوره، نیروها، گشتاورها و … که به پارامترهای اصلی وابسته هستند.

پارامترهای مربوط به غلتک های نورد: قطر و طول غلتک ها، جنس غلتک ها، زبری سطح غلتک ها، چقرمگی و سختی غلتک ها

پارامترهای مربوط به فلز نورد: ترکیب شیمیایی، اندازه دانه و رسوبات

مزایای استفاده از ورق سیاه

 • خواص مکانیکی بهبود یافته
 • مقاومت کششی بالا
 • مقاومت ارتجاعی مناسب
 • خاصیت چکش‌ خواری بالا
 • چقرمگی بالا ( استحکام و سختی )
 • حذف تنش پس ‌مانده در اثر عملیات حرارتی در تولید ورق ‌های سیاه
 • مقاومت در برابر خوردگی در مقایسه با ورق‌ های روغنی ( ورق‌ های نورد سرد )

سخن پایانی

ورق‌ های فولادی جز پرکاربردترین مصالح در صنایع گوناگون هستند اما گستردگی و گوناگونی ورق‌ های فولادی باعث سردرگمی صاحبان پروژه و خریداران شده است. شناخت دقیق انواع مختلف ورق ‌های فولاد و کاربردهای هر یک می‌ تواند در تصمیم‌ گیری و انتخاب صحیح بسیار مؤثر باشد. در این مقاله سعی شد به کاربردهای مختلف یکی از انواع مختلف ورق ‌های فولادی به نام ورق سیاه پرداخته شود. هنگام خرید ورق سیاه حتما باید به کاربرد آن توجه داشت تا در بین انواع ورق سیاه، نوع مناسب کار خود را تهیه نمایید. کاربرد این ورق تعیین‌ کننده ضخامت و ابعاد مورد نیاز شما می باشد.

3.2/5
13رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
2

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
2

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0