میلگرد HSD چیست؟ معرفی کامل مشخصات محصول

2 ماه پیش1928بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
میلگرد HSD چیست؟ معرفی کامل مشخصات محصول

امروزه کاربرد و استفاده از میلگردها به‌طور چشمگیری افزایش‌یافته و به‌دنبال آن تنوع میلگردها نیز بیشتر شده است. میلگرد HSD یک نوع میلگرد بوده که کاربرد بسیار وسیعی در صنعت ساخت‌وساز دارد. در این مقاله در رابطه با آن‌ که میلگرد HSD چیست و چه ویژگی‌هایی دارد خواهیم پرداخت. برای اطلاع از قیمت میلگرد کارخانجات مختلف می‌توانید به سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

معرفی میلگرد HSD

میلگرد HSD یک میلگرد آج‌دار بوده که با نام میلگرد تقویت‌شده با استحکام بالا نیز شناخته می‌شود. این میلگرد در دسته میلگردهای فولادی قرار داشته که بر روی سطح آن برآمدگی، دنده یا تغییر شکل وجود دارد. این محصول به‌طور گسترده برای اهداف تقویتی در ساخت‌وساز استفاده می‌شود.

میلگردهای HSD (میلگردهای تقویت‌شده با استحکام بالا) به‌دلیل وجود دنده یا برآمدگی روی سطح، لغزش را در بتن به‌حداقل می‌رسانند و پیوند بین دو ماده یعنی بتن سیمانی و میلگرد‌های فولادی را افزایش می‌دهند. میلگردهای تغییر شکل یافته تنش فشاری و کششی بیشتری نسبت‌ به میلگردهای ساده فولادی ملایم دارند. این میلگردها در اندازه‌هایی از قطر 4 تا 50 میلی‌متر تولید می‌شوند.

مشخصات میلگرد HSD

ویژگی‌ها و مشخصات میلگرد HSD

این محصول دارای ویژگی‌های منحصر به فردی بوده که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.
 • ارزش کربن پایین

 این محصول سطح کربن پایین‌تری داشته و درنتیجه قابلیت شکل‌پذیری، استحکام و قابلیت جوشکاری خوبی دارند.

 • استحکام خمشی زیاد

 این میلگردها به‌دلیل استحکام اتصال عالی در هنگام استفاده با بتن به خوبی شناخته شده‌اند.

 • قابلیت جوشکاری

از آنجایی که این نوع میلگرد دارای کربن کمتری است، 100% قابلیت جوشکاری نسبت‌به میلگردهای معمولی دارد.

 • استحکام کششی بالا

 میله‌های HSD دارای استحکام کششی بالایی هستند.

 • دامنه کاربرد گسترده

 این محصولات دارای طیف وسیعی از کاربردها می‌باشد. مانند ساخت سازه‌های مسکونی، تجاری و صنعتی، پل‌ها و ... .

 • قابلیت انعطاف‌پذیری بالا

 یکی از ویژگی‌های این میلگرد همان‌طور که از نامش پیدا است، انعطاف‌پذیری بالا آن است.

 • وزن کم

 میلگردهای HSD دارای کمترین وزن نسبت‌به کاربردی که دارند هستند.

 • قابلیت فشرده‌سازی

 میلگرد HSD مناسب برای فشرده‌سازی و تقویت تنش است.

مشخصات میلگرد hsd

فرآیند تولید میلگردهای HSD

فرآیند اصلی تولید میلگردها توسط نورد گرم و به‌دنبال آن چرخش سرد می‌باشد. لازم است نمادی که کارخانه سازنده را نورد می‌کند بر روی میلگرد درج شود. معمولا این نماد شامل یک حرف واحد یا یک نماد ساده است. آخرین پیشرفت‌های فناوری در زمینه میکرو آلیاژسازی فولاد و فرآیند عملیات ترمومکانیکی منجربه تولید میلگردهای تغییر شکل یافته به‌عنوان تقویت‌کننده برای بتن سیمانی در سه گرید Fe 415، Fe 500 وFe 550 شده است.

میلگرد تقویت‌شده با استحکام بالا دارای یک سیستم خطی مداوم بوده که از طریق آن درجه فولاد را نشان می‌دهد. زمانی ‌که یک خط وجود داشته باشد، یعنی میلگرد نورد شده تحت‌فشار 60 هزار پوند بر اینچ مربع است. هنگامی که میلگرد دارای دو خط باشد، یعنی میلگرد به میلگردهای 75 هزار پوند بر اینچ مربع نورد شده است.

انجمن آزمایش و مواد آمریکا، حکم شناسایی استانداردی را برای میلگردها تعیین کرده است. این حکم به صورت زیر می‌باشد:

 • نوع نماد فولاد باید ذکر شود.
 • شماره اندازه میلگرد باید گفته شود.
 • درجه شناسایی میلگرد باید ذکر شود. این درجه نشان‌دهنده قدرت عملکرد میلگرد است.

استحکام میلگردهای HSD

استحکام محاسبه شده پیوندهای میلگردهای تقویت شده باید 40 تا 80 درصد بیشتر از میلگردهای گرد ساده با همان اندازه اسمی باشد.

 • میلگردهای سرد شده و آجدار دارای استحکام 1.5 تا 2.0 برابر فولاد نرم در فشار و همچنین کشش یکسان هستند، درحالی‌که قیمت آن تنها 10% بیشتر از فولاد نرم است.
 • میلگردهای فولاد تقویت‌شده دارای حداقل 0.2% تنش اثبات یا تنش تسلیم در N/mm مربع هستند. تنش اثبات تنشی است که در آن ازدیاد طول غیرمتناسب برابر با 0.2 درصد طول گیج اصلی رخ می‌دهد.
 • میلگرد HSD برای استفاده در کارهای بتن غلتکی بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند.
 • مهندس سازه میلگردهای سرد تابیده شده (میله‌های فولادی آجدار) را توصیه می‌کند. زیرا بهترین کیفیت میلگردهای فولادی را برای کارهای ساختمانی دارند.

جمع‌بندی

میلگرد HSD یا میلگرد تقویت‌شده با استحکام بالا، یک نوع از میلگردهای آج‌داری‌ است که در صنعت ساخت‌وساز ارزش فراوانی دارد. دانستن مشخصات و ویژگی‌های این میلگرد باعث می‌شود تا کاربردهای این میلگرد را شناخته و در شرایط موردنیاز از آن بهره برد. همچنین باید با حکم شناسایی میلگردهای HSD آشنا بود تا بتوان از میلگردهایی با استانداردهای جهانی استفاده کرد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد