میلگرد پیچشی چیست؟

4 ماه پیش2054بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
میلگرد پیچشی چیست؟
سازه‌های بتنی برای اینکه کاملا مستحکم باشند، نیاز به استفاده از میلگرد پیچشی دارند. دلیل استفاده از این میله‌های فلزی پیچشی در سازه‌های بتنی افزایش مقاومت سازه است. این میلگردها نقش مهمی در تضمین یکپارچگی سازه‌های ساخته‌شده از بتن دارند. حقیقت این است که بتن در شرایط خاص آن‌قدر قوی نیست که به‌نظر می‌آید و برای جبران این ضعف خود باید با ماده دیگری به نام میلگرد تقویت شود. انواع مختلف میلگرد مانند میلگرد ساده یا پیچشی (تغییر شکل یافته) در بازار وجود دارد که در این مقاله به نوع پیچشی آن می‌پردازیم.

معرفی میلگرد پیچشی تیرهای بتن آرمه

میلگرد تغییر شکل‌یافته یا پیچشی، نوعی میلگرد است که معمولا برای ساخت‌و‌ساز در بتن استفاده می‌شود. این نوع از میلگرد یک ویژگی کلیدی دارد که آن را از سایر انواع میلگرد جدا می‌کند که آن هم نوع بافت میلگرد است. میلگردهای تقویتی پیچشی نسبت‌به سایر انواع میلگرد های تقویت‌کننده بافت زبرتری دارند تا بتوانند بهتر با بتن ممزوج شوند. روی این میلگردها برآمدگی‌هایی به‌صورت پیچشی وجود دارد که سطح آن‌ها را زبرتر می‌کند. معرفی میلگرد پیچشی تیرهای بتن آرمه برجستگی‌ها به میلگردهای پیچشی تیرهای بتن آرمه اجازه می‌دهد تا بتواند تماس بهتر و مؤثرتری با سطح بتن برقرار کند. دلیل این امر آن است که میلگردهای تقویت‌کننده، تغییر شکل‌یافته و سطح بیشتری برای تماس با بتن دارند. به‌عبارت‌دیگر، ازطریق سطح آجدار میلگردهای تغییر شکل‌یافته، پیوند بهتر و پایدارتری میان میلگرد و بتن ایجاد می‌شود. رایج‌ترین نوع میلگردهای پیچشی از جنس فولاد کربنی می‌باشد که معمولا از میلگردهای گرد نورد گرم با الگوهای تغییر شکل حک شده بر روی سطح آن‌ها ساخته می‌شوند. فولاد و بتن دارای ضرایب انبساط حرارتی مشابهی هستند، بنابراین اعضای سازه‌ای بتن مسلح حداقل تنش دیفرانسیل را درطول تغییرات دما تجربه خواهند کرد.

کاربرد میلگرد پیچشی

میلگردهای تغییر شکل‌یافته برای تقویت کششی و دمایی بتن استفاده می‌شود. آرماتور اصلی مقاومت لازم را برای تحمل بارهای موردنیاز را ارائه می‌دهد. درحالی‌که میلگردهای پیچشی برای جلوگیری از انقباض و کشیدگی بتن و جلوگیری از ترک‌خوردگی آن استفاده می‌شود. میلگردهای پیچشی معمولا به‌دلایل زیر در پروژه‌های ساختمانی مختلف استفاده می‌شوند.
 • مدول الاستیسیته
فولاد یک ماده الاستیک است. زیرا می‌تواند در کشش تا 200 گیگا پاسکال بدون شکستن و تغییر شکل آن منبسط شود. میلگردهای پیچشی در داخل بتن قرار می‌گیرند تا از تنش کششی جلوگیری شود و احتمال بروز ترک‌خوردگی در بتن کاهش یابد.
 • مقاومت
میلگرد فولادی پیچشی می‌تواند شرایط سخت را درطول حمل‌ونقل، ذخیره‌سازی، بسته‌بندی و قراردادن در محل ساخت‌و‌ساز حفظ کند. بنابراین اگر آسیب جزئی رخ دهد، تأثیر قابل‌توجهی بر عملکرد آن ندارد.
 • ماندگار و محکم
میلگردهای پیچشی یک گزینه ایده‌آل برای تقویت سازه بتنی هستند، زیرا به‌خوبی با بتن ممزوج می‌شود. هرچه میلگرد بیشتر در معرض بتن قرار گیرد، نگه‌داشتن آن نیز قوی‌تر خواهد بود.
 • توانایی مقاومت در برابر دمای شدید
میلگردها به‌دلیل ویژگی آن برای استحکام‌ماندن علی‌رغم قرارگرفتن درمعرض دماهای شدید مفید هستند. میلگرد و بتن به‌خوبی با همدیگر کار می‌کنند، زیرا با سرعت یکسان منبسط و منقبض می‌شوند.

میلگرد پیچشی در ایتبس

نرم‌افزار ایتبس ابزاری قدرتمند و بسیار سریع برای طراحی و ترسیم خودکار جزئیات آرماتور سازه‌های بتنی در یک رابط گرافیکی توسعه‌یافته، ساده و آسان است. در این نرم‌افزار می‌توانید پیش‌نمایش مدل سازه خود را در رابط‌های گرافیکی کاربر مشاهده کنید. همچنین جزئیات کاربرد میلگردهای تقویتی را طراحی کرده و سپس در عرض چند ثانیه نقشه‌های ساختاری پروژه‌های خود را ایجاد نمایید. میلگرد پیچشی در ایتبس همچنین می‌توانید نقشه‌های ساختاری مدل خود را باتوجه‌به هر تعداد میلگرد پیچشی ایجاد کنید. این نرم‌افزار می‌تواند نقشه‌های سازه‌ای آماده‌ شده را در قالب فایل نقشه‌های اتوکد ذخیره کند. برخی از خروجی‌های نرم‌افزار در زیر آورده‌ شده‌است. علاوه‌براین ایتبس می‌تواند چندین نوع گزارش ازجمله لیست مصالح ساختاری را باتوجه‌به نوع عنصر یا توالی داستان و سایر گزارش‌های مفید تهیه کند. فرآیند طراحی جزئیات آرماتور بتن و محاسبه میلگردهای پیچشی توسط نرم‌افزار ایتبس، تنها در چهار مرحله ساده زیر انجام می‌شود.
 1. تولید فایل متنی مدل و ذخیره فایل نتایج طراحی ساختار توسط نرم‌افزار ایتبس.
 2. واردکردن فایل‌های آماده‌شده در مرحله 1 به نرم‌افزار ایتبس.
 3. درصورت لزوم پارامترهای طراحی را تنظیم‌کرده و سپس بر روی دکمه طراحی آرماتور کلیک کنید.
 4. نرم‌افزار طراحی آرماتور سازه را کنترل‌کرده و سپس بر روی دکمه‌های ایجاد نقشه‌های سازه کلیک نمایید.

ویژگی‌های میلگرد پیچشی

میله‌های فولادی تغییر شکل‌یافته پیچشی با استحکام بالا، میله‌های فولادی نورد سرد با لبه‌ها یا تغییر شکل روی سطح هستند. اما به‌طور گسترده و عمدتا برای اهداف تقویتی در ساخت‌و‌ساز استفاده می‌شود. این میله‌ها از نظر اندازه یا قطر مقطع از 4 تا 50 میلی‌متر متفاوت هستند.
 • ارزش کربن پایین
میلگردهای پیچشی دارای محتوای کربن پایینی هستند و به‌همین‌دلیل است که شکل‌پذیری، استحکام و جوش‌پذیری خوبی خواهند داشت.
 • استحکام باند عالی
میلگردهای پیچشی به‌دلیل استحکام باند عالی درهنگام استفاده با بتن زبانزد خاص و عام هستند. ویژگی های میلگرد پیچشی
 • جوش‌پذیری
ازآنجایی‌که این میله‌ها حاوی کربن کمتری هستند، 100 درصد نسبت‌به میله‌های معمولی قابلیت جوش دارند.
 • مقاومت کششی بالا
میلگردهای پیچشی دارای استحکام کششی بالایی هستند. این میلگردها کارایی بالایی را برای ساخت‌وسازهای نیازمند‌به خم شدن‌های فراوان فراهم می‌کنند.
 • طیف گسترده‌ای از کاربردها
این میله‌ها کاربردهای گسترده‌ای در انواع سازه‌ها مانند ساختمان‌های مسکونی، تجاری، صنعتی، پل‌ها و ... دارند. جمع‌بندی از میلگردهای پیچشی برای افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می‌شود، به این دلیل که بتن بدون کمک در تحمل کشش ضعیف است. میلگرد پیچشی فقط به‌عنوان تقویت‌کننده استفاده نمی‌شود و برای افزایش بهبود ضریب انبساط حرارتی نیز کاربرد دارد چراکه فولاد در دمای بالا بهتر از بتن عمل می‌کند. بتن به طور کلی کم‌ وزن و جامد است و استحکام کششی ضعیفی دارد به همین دلیل استفاده از میلگرد پیچشی در آرماتور، مقاومت کششی سازه را به‌میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد داد. برای اینکه سازه شما دارای مقاومت بالایی باشد استفاده از میلگرد پیچشی در زمان ساخت امری بسیار حیاتی است؛ در صورتی که به دنبال خرید این مقاطع هستید می‌توانید قیمت میلگرد را در وبسایت مرکزآهن مشاهده کنید.
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد