میلگرد سنجاقی در فونداسیون

3 ماه پیش15091بازدید2دیدگاه3.9امتیاز (21 رای)
میلگرد سنجاقی در فونداسیون

سازه‌ های بتنی از مهمترین سازه‌ های عصر جدید هستند که با توسعه روز افزون آنها و نیاز بشر به ساختمان‌ های مرتفع و با استحکام بالا، نیاز به ابزار پیچیده برای آنها نیز به وجود آمد. ابزار و مقاطع فولادی از جمله این ابزارهاست تا بتوان به‌ واسطه آنها سازه بتنی را هرچه مستحکم ‌تر و مقاوم ‌تر بنا کرد. میلگرد یکی از مقاطع فولادی بسیار مهم است که در ساخت سازه‌ های بتنی نقش اساسی بازی می‌ کند. بتن در ترکیب با میلگرد به بیشترین حالت مقاومت و استحکام می ‌رسد و نسبت به بارهای فشاری مختلف مثل بار لرزه ‌ای مقاومت بالایی پیدا می ‌کند. به همین دلیل است که سازه‌ های بتنی نسبت به سازه ‌های دیگر طرفداران بیشتری دارند. میلگرد با توجه به نوع سازه و نوع شکلی که قرار است بتن بنا شود، در انواع و سایزهای مختلف تولید می ‌شود.  نوعی میلگرد نیز در بتن کار گذاشته می ‌شود که به آن میلگرد سنجاقی گفته می ‌شود. این میلگرد باعث ایجاد استحکام حداکثری در بتن شده و استفاده از آن جزو لاینفک آرماتوربندی به شمار می ‌رود. برای اینکه بدانید میلگرد سنجاقی چیست و چه کاربردهایی دارد  ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید.همچنین جهت استعلام قیمت میلگرد با کارشناسان مرکزآهن تماس بگیرید.

معرفی میلگرد سنجاقی
میلگرد سنجاقی چیست

میلگرد سنجاقی چیست؟

میلگرد سنجاقی نوعی میلگرد باریک و کوچک است که از هر دو طرف خم و به شکل سنجاق در آمده است. با توجه به دسته‌ بندی میلگردها، میلگرد سنجاقی در دسته میلگردهای عرضی قرار دارد و با نام‌ هایی همچون قلاب دوخت، دوخت ستون، رکابی و سنجاقکی نیز شناخته می ‌شود. میلگرد سنجاقی تأثیر مستقیم بر نحوه عملکرد ستون‌ های بتنی تحت تأثیر بارهای جانبی می‌ گذارد؛ از همین ‌رو استفاده از آن امری بسیار ضروری است. بارهای جانبی که می‌ توانند بر عملکرد ستون و دیوارهای برشی تأثیر بگذارند شامل لرزش، طوفان و حوادث طبیعی مثل سیل هستند. این میلگرد کوچک و پرکاربرد در اشکال مختلفی نیز وجود دارد که هر کدام برای کاربری خاصی مورد استفاده قرار می ‌گیرند. لازم به ذکر است که بهترین میلگرد برای ساخت قلاب سنجاقی میلگرد مدل a2 و سایز ۸ و ۱۰ در نظر گرفته ‌شده است، اما این امر بسته به نوع نقشه و طراحی می ‌تواند توسط مهندس انتخاب شود.

انواع میلگرد سنجاقی

میلگردهای سنجاقی در سه نوع مختلف در کارگاه ساخته می‌ شوند.

 1. میلگرد سنجاقی با خم استاندارد: این میلگرد در هر دو طرف با خم نود درجه شکل داده می‌ شود. اندازه خم میلگرد در هر طرف حدود دوازده برابر قطر میلگرد است. به ‌عبارت‌ دیگر اگر قطر میلگرد مورد نظر 16 میلیمتر باشد، خم آرماتور سنجاقی حدود 20 سانتیمتر باید باشد.
 2. میلگرد سنجاقی با خم نیمه استاندارد: در این نوع آرماتور، میلگرد را از یک‌طرف با زاویه نود درجه و در طرف دیگر با زاویه ۱۳۵ درجه خم و به شکل چنگک در می ‌آورند.
 3. میلگرد سنجاقی با خم دو طرف ۱۳۵ درجه: شکل این میلگرد شبیه به ~ است. یعنی زاویه‌ ها در خلاف جهت هم شکل داده می ‌شوند. یک انتها روبه بالا و یک انتها دارای زاویه رو به پایین است.
 4. البته نوع دیگری نیز بسته به درخواست طراح ممکن است اجرا شود که زاویه ۱۳۵ درجه در هر دو انتها به یک سمت باشد.

نحوه اجرای سنجاقی در ستون

میلگرد سنجاقی بخش اصلی ستون‌ های بتنی و دیوارهای برشی است. نحوه بستن آن طبق آیین ‌نامه ‌های بین‌ المللی به ‌قرار زیر خواهد بود.

 • مرحله اول، تعیین تعداد میلگردهای مورد نیاز: تعداد آرماتورهای سنجاقی به طول ستون بتنی، تعداد میلگردهای طولی و فاصله آنها از هم بستگی دارد و برای اینکه بگوییم به چند عدد میلگرد سنجاقی نیاز هست، می ‌بایست طول ستون و تعداد خاموت ‌های آن را بدانیم. به‌ طور مثال اگر طول میلگردهای طولی ستون دو متر باشد، به ازای هر پانزده سانتیمتر به یک خاموت نیاز است. هر خاموت نیز یک آرماتور سنجاقی دارد که زاویه نود آن به ‌صورت یک ‌در میان در امتداد برش ستون قرار می ‌گیرد. البته اگر تعداد میلگردهای طولی که در کنار هم قرار گرفته ‌اند بیشتر باشد به تعداد بیشتری سنجاقی نیاز خواهد بود. ولی به ‌طور کل تعداد میلگردهای سنجاقی و چگونگی قرارگیری آنها در آرماتوربندی بستگی به نظر مهندس دارد. لازم به ذکر است که خاموت یک آرماتور عرضی چهارگوش است که دورتادور ستون را می‌ گیرد. البته خاموت نیز بسته به نوع استفاده به‌ صورت لوزی، مستطیل و یا مربعی ساخته می‌ شود که نوع لوزی آن برخلاف نوع مربعی که دورتادور ستون است، چهار میلگرد را در داخل ستون در بر می ‌گیرد.
 • مرحله دوم، اجرای میلگردهای سنجاقی: در این مرحله آرماتورهای سنجاقی استاندارد را که هر دو خم آنها نود درجه است، در محل مورد نظر قرار می ‌دهند. هر قلاب دوخت دو میلگرد روبروی هم را در بر می ‌گیرد؛ به شرطی که فاصله میلگردها بیشتر از 20 سانتیمتر نباشد. سپس نوبت به سنجاقی ‌های یک‌ طرف نود درجه می ‌رسد. این آرماتورها را به ‌صورت یک‌ در میان با آرماتورهای استاندارد اجرا می‌ کنند. خم نود درجه آرماتور باید به سمت برش دال بتنی ستون باشد. آرماتورهای قلاب دوخت را به‌ واسطه سیم‌ مفتول به میلگردهای طولی محکم می ‌کنند.
نحوه اجرای میلگرد سنجاقی در ستون
نحوه اجرای میلگرد سنجاقی در ستون

کاربرد میلگرد سنجاقی

میلگرد سنجاقی با وجود کوچک بودن اما از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است و کاربردهای متعددی به‌ خصوص در صنعت ساختمان ‌سازی دارد. یکی از کاربردهای آن در ساخت ستون ‌های بتنی است‌. برای ساخت ستون بتنی ابتدا ستون را با میلگرد آرماتوربندی اجرا و بعد روی آرماتور را بتن ‌ریزی می ‌کنند. به این روش ستون ‌های بتنی بسیار مستحکم و مقاوم می ‌شوند. میلگرد سنجاقی در این نوع ستون‌ ها حکم نگهدارنده میلگردهای طولی را دارد که براثر فشارهای لرزه ‌ای از هم جدا نشده و ستون از هم نپاشد‌.

یکی دیگر از کاربردهای قلاب دوخت در دیوارهای برشی است. این دیوارها نیز بتنی هستند و به دلیل اینکه تحت‌ فشار برشی ساختمان قرار می‌ گیرند باید میلگردهای طولی آنها استحکام لازم را داشته باشند. به همین جهت از قلاب سنجاقی برای ثابت نگهداشتن میلگردها استفاده می‌ شود. آرماتور سنجاقی در اسکلت فلزی و فونداسیون سازه ‌ها نیز نقش دارد و به ‌طور کلی برای ساخت هر سازه‌ ای که در آن آرماتور نقش زیرساز را ایفا کند، قلاب دوخت نیز در آنجا مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ساختمان‌ های بتنی چند طبقه‌ ای، صنایع مختلف مثل کشاورزی که برای ساخت سازه ‌های مربوط از میلگرد سنجاقی استفاده می ‌شود، پل و سدسازی و غیره نمونه ‌ای از موارد استفاده قلاب دوخت هستند.

قوانین میلگرد سنجاقی در فونداسیون

طبق آیین ‌نامه‌ های بین ‌المللی، برای استفاده از میلگرد قلاب دوخت می‌ بایست مقررات زیر رعایت شود.

 • اگر یک قلاب دوخت دارای خم ۱۳۵ درجه باشد و قسمت انتهایی یا خم آن ۶ برابر قطر میلگرد یعنی ۷۵ میلیمتر باشد، خم نود درجه می ‌بایست به ‌اندازه ۸ برابر قطر میلگرد خم شود.
 • در صورتی ‌که فاصله آزاد میلگردهای طولی ۱۵ سانتیمتر باشد و یا بیش از سه میلگرد طولی بین هر خاموت قرار گرفته باشد، در این حالت باید میلگردهای ذکر شده با آرماتور سنجاقی محکم شوند‌.
 • طبق مقررات بین ‌المللی برای سازه ‌های بیشتر از پنج طبقه، ستون‌ ها باید با هر تعداد میلگرد سنجاقی که لازم است مجهز شوند‌.
 • این قلاب ‌های سنجاقی می ‌بایست میلگردهای طولی که در محیط مقطع ستون هستند را در برگیرد و همچنین قسمت خم نود درجه باید به‌ صورت یک ‌در میان در یک سمت عوض شود و به عبارتی خم‌ های نود درجه میلگردهای سنجاقی باید روبروی هم باشند.
 • در صورتی ‌که تعداد میلگردهای طولی ستون که در یک مقطع هستند بیشتر از ۱۲ عدد باشد، در این حالت استفاده از میلگرد سنجاقی توصیه نمی ‌شود، زیرا باید یک ‌در میان بین میلگردهای طولی قرار بگیرد و این امر باعث مشکل شدن ویبره کردن بتن می ‌شود. در چنین حالتی باید از خاموت بسته لوزی استفاده کرد که هر گوشه آن یک میلگرد را محافظت می ‌کند.
قوانین سنجاقی در فونداسیون
قوانین سنجاقی در فونداسیون

مزایای استفاده از میلگرد سنجاقی

استفاده از قلاب دوخت در ستون بتنی مزایای زیادی دارد که به تعدادی از آنها اشاره می‌ کنیم.

 • آرماتور سنجاقی به دلیل شکل خاصی که دارد باعث نگه‌ داشتن میلگردهای طولی در جای خود می ‌شود و این مهمترین مزیت آن است.
 • قلاب دوخت یک مزیت دیگر دارد و آن ‌هم سبک و کم‌ حجم بودن آن است که امکان استفاده از آن را در هر قسمتی فراهم می‌ کند.
 • نوعی خاموت وجود دارد که عملکردی مشابه با میلگرد سنجاقی دارد اما استفاده از آن باعث شلوغ شدن میلگردها و سختی هنگام بتن‌ ریزی می‌ شود. لذا استفاده از سنجاقی بیشتر توصیه می‌ شود و این نیز یکی از مزایای آن است.
 • یکی دیگر از مزایای میلگرد سنجاقی این است که به دلیل ساختار ویژه‌ ای که دارد به ‌راحتی اجرا می ‌شود و نیاز به تخصص خاصی ندارد.
مزایای استفاده از میلگرد سنجاقی مزایای استفاده از میلگرد سنجاقی

معایب استفاده از میلگرد سنجاقی

در کنار مزایا و محاسن میلگرد سنجاقی، معایبی نیز وجود دارد که با در نظر گرفتن مقررات می ‌بایست قبل از استفاده از آنها عیب‌ ها گرفته شود.

 • یکی از معایب قلاب دوخت این است که باید به‌ صورت پیش‌ ساخته آماده شود و اگر اندازه ‌ها در مقایسه با ستون مورد نظر صحیح نباشد استفاده از آنها را سخت می ‌کند.
 • اندازه خم ‌ها و زاویه‌ ها باید طبق محاسبات دقیق انجام شود و کوچکترین اشتباه عواقب بدی خواهد داشت و این امر جزو معایب میلگرد سنجاقی است.
 • یکی از معایب دیگر آن محدودیت استفاده است که برای میلگردهای کمتر از ۱۲ عدد در هر مقطع ستون کاربرد بیشتری دارد و برای تعداد بیشتر از میلگردهای دیگری غیر از سنجاقی استفاده می ‌شود.
 • از عیب ‌های دیگر آن این است که باید تحت نظارت طراح متخصص اجرا شود. زیرا فواصل و نحوه اجرا در کار بسیار مهم است و کمترین ایراد می ‌تواند برای پروژه مشکل ‌آفرین شود‌.
معایب استفاده از میلگرد سنجاقی
معایب استفاده از میلگرد سنجاقی

سخن آخر
میلگرد سنجاقی یا به عبارتی قلاب دوخت ستون یک مقطع کوچک و پرفایده است که کمک بزرگی به استحکام ستون و دیوارهای بتنی می‌ کند. عدم استفاده از آن و یا استفاده ناصحیح می ‌تواند منجر به خسارات جبران ‌ناپذیری شود زیرا ستون و دیوار بدون آن به ‌راحتی تحت ‌فشارهای لرزه ‌ای و برشی فرو می ‌ریزد. بنابراین باید از این مقطع طبق مقررات و آیین ‌نامه ‌های بین‌ المللی استفاده کرد و در این ‌بین نظارت دقیق طراحان در حین اجرای آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود. قیمت میلگرد سنجاقی براساس قیمت میلگرد ساده و آجدار تعیین شده و برای بررسی نرخ این محصول لازم است تغییرات نرخ میلگرد را در نظر بگیرید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر 0912223**** 11 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
  ایا سنجاق ستون در ضخامت پی هم اجرا میشود ؟
  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 11 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر گرامی در پاسخ به این سوال باید گفت، اصولا از سنجاقی در ستون استفاده می‌شود.