0
مرکزآهنمقالات آهنمیلگرد ترانس چیست؟

میلگرد ترانس چیست؟

3 ماه پیش8068بازدید0دیدگاه
میلگرد ترانس چیست؟

میلگرد یکی از مصالح پر کاربرد و مهم در ساختمان سازی بوده که در اسکلت و زیر بنا اهمیت زیادی دارد. این محصول در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین مورد استفاده قرار گرفته، دارای طول و عرض مشخص است و در سازه های بتن آرمه به کار می رود. میلگرد انواع مختلفی دارد که یک نمونه آن میلگرد ترانس (میلگرد ترانسمیسیون) است. البته میلگرد ترانس کاربردی کاملا مشابه با میلگرد سازه ندارد و بیشتر در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که اهمیت ظاهر و زیبایی آن بسیار حائز توجه باشد. این محصول در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد اما اصلی ترین کاربرد میلگرد ترانس برای موارد تزئینی همچون فرفوژه (فرفورژه)، شبکه بندی و تقویت سازه می باشد. میلگرد ترانس و معمولی از لحاظ قیمت میلگرد، کاربرد و برخی مشخصات دیگر با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه به بررسی خواص این محصول خواهیم پرداخت.

مشاهده نسخه pdf مقاله : میلگرد ترانس چیست؟

انواع میلگرد ترانس

انواع میلگرد ترانس

این محصول دارای تنوع بالایی بوده و انواع مختلف آن کاربردهای متعددی در صنعت و ساخت و ساز دارد. تفاوت انواع میلگرد ترانس ناشی از نحوه ساخت آن می باشد. میلگرد ترانس به روش نورد گرم ساخته می شود اما روش های مختلفی برای تولید این محصول موجود است. اگر میلگرد ترانس به صورت کششی یا روغنی تولید شود به آن میلگرد ترانسیمسون می گویند این محصول در قطری بین 10 تا 60 میلی متر و در طول بین 3 تا 6 متر تولید می شود. انواع این میلگرد را می توان به صورت کامل به بخش های زیر تقسیم بندی کرد.

  • میلگرد ترانس تک پولیش

میله ایست که سطح آن ناصاف است و به روش نورد گرم تولید می شود و در مرحله پولیش این فولاد را صاف و براق می کنند. این محصول فقط به یک مرحله تولید نیاز دارد و در مواردی مثل قطعات پمپ های آب و نفت، سیلندرهای هیدرولیکی و ... استفاده می شود. لازم به ذکر است که از ویژگی های برجسته میلگرد ترانس تک پولیش آن است که اگر برای کاری مورد ماشین کاری قرار بگیرد همچنان براقیت خود را حفظ می کند.

  • میلگرد ترانس دو پولیش

این نوع میله نیز از فرآیند نورد گرم به دست می آید و با پولیش کردن سطح آن آیینه مانند می شود و میزان درخشانی و براقی آن از میلگرد ترانس تک پولیش بیشتر است. ظاهر آیینه ای این محصول زیبایی آن را دو چندان نموده و برای ساخت قطعات خودرو، سازه های معماری و مکان های خاص که نیازمند فلز محکم و آیینه ای شکل باشد مورد استفاده قرار می گیرد. حسن استفاده از این محصول آن است که نشکن است.

انواع میلگرد ترانس
  • میلگرد ترانس سنگ خورده

برای تولید این محصول حتما باید از دستگاه مخصوصی استفاده کرد. دستگاه سنگ سنترلس LIDKOPING که بسیار دقیق عمل می کند و به هزارم میلی متر نیز حساس است، برای تولید میلگرد ترانس سنگ خورده استفاده می شود. از ویژگی های این محصول این است که ضخامت بین 3 تا 100 میلی متر دارد و با تلورانس بسیار دقیقی همراه است که قابلیت سفارش توسط مشتری را دارد. این محصول به دو صورت عرضه می شود یکی نوع سر زرد است که به آن (ST) گفته شده و نوع دیگر سر قرمز (CK)  می باشد.

  • میلگرد ترانس بلبرینگ خور

این نوع میلگرد ترانس از نظر ظاهری به نوع سنگ خورده شباهت زیادی دارد و فقط یک تفاوت دارد و آن تنها تفاوت در قابلیت بلبرینگ شدن آن است. یکی از ویژگی های مثبت این محصول قیمت بسیار پایین آن است که باعث می شود تولیدکنندگانی به این محصول روی بیاورند که ملاک مهم برایشان بلبرینگ خوردن، کیفیت بالا، سطح براق، دقت و سایز دلخواه است. این ویژگی موجب محبوبیت زیاد این نوع میلگرد ترانس شده به طوری که کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد.

  • میلگرد ترانس مفتول

این محصول ظاهری سفید و صیقلی دارد و قطر آن از 3 تا 14 میلی متر موجود است. میلگرد ترانس مفتول به خاطر ضخامت کم قابلیت خم کاری داشته و در دو نوع ساختمانی و صنعتی تولید می شود. کاربرد این محصول در سیم کشی برق، فنرها، گیره های کاغذ و تولید انواع سیم های مفتولی استفاده می شود.

  • میلگرد تسمه ترانس

این محصول به سه شیوه از جمله نوردی، ماشین کاری و ترانسی تولید می شود. تسمه ترانسی کمترین تلورانس را دارد و عملیات ماشین کاری بر روی این محصول بسیار کم انجام می شود و مقطعی کاملا صاف و مستطیل شکل است.

کاربرد میلگرد ترانس
  • میلگرد چهار پهلو ترانس

این محصول تنوع سایز بالایی دارد و هر یک از این سایزها در یک وسیله و با کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. نوع چهارپهلو از سایز 2 میلی متری تا 90 میلی متری در بازار موجود است و به صورت 2*2 تا 90*90 تولید می شود. سایزهای بزرگ که در ابعاد بین 12 در 12 الی 90 در 90 را در قطعات و لوازم با دقت بالا و حساس به کار می برند. سایز 2*2 تا 10*10 برای وسایل بسیار ظریف مثل قفل استفاده می شود که البته به این سایز «خار» نیز می گویند. این محصول در ساخت نرده، درب و پنجره سایزهای بین 5 تا 16 مورد استفاده قرار می گیرد که هر سایز در یک پروژه ساختمانی قابلیت کاربرد دارد. برای اطلاع از قیمت چهارپهلو آهنی می توانید به صفحه مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

به طور مثال چهار پهلو سایز 5 و 6 بیشترین کاربرد را به عنوان یک کالای تزئینی در تالار و رستوران دارد. چهارپهلو سایز 8 و 9 برای گل نرده های کوره ای استفاده می شود. در این محصول هر چه سایز بیشتر می شود استحکام و مقاومت نیز بیشتر می شود. سایز 10 برای ساخت درب و پنجره به کار برده می شود. سایز 12 این محصول بیشترین استحکام و مقاومت را داراست و برای درب های ساختمانی، نرده ها و سر نیزه های حفاظتی مورد استفاده قرار می گیرد. سایز بین 14 و 16 دارای وزن و ابعاد بزرگ تری است و به صورت سفارشی تولید می شود.

  • میلگرد ترانس شش پر

این محصول از مقاطع فلزی تشکیل شده که شش ضلع یا شش گوشه دارند و همانند میلگرد st37 از آلیاژ فولادی ST37 ساخته می شوند. این میله ها شش ضلعی هستند در سایز و ابعاد متنوعی تولید می گردند.

ویژگی و کاربردهای میلگرد ترانس

مهم ترین و اصلی ترین ویژگی این محصول در زیبایی ظاهری آن است که طرفداران خاص خود را دارد. میلگرد ترانس برای خریدارانی که آراستگی و زیبایی محیط برایشان مهم است جایگاه ویژه ای دارد و علاوه بر زیبایی، مقاومت و استحکام بالا نیز دارد. از سوی دیگر عیب بزرگ این محصول قیمت بالای آن نسبت به قیمت میلگرد معمولی می باشد.

وزن میلگرد ترانس همانند محاسبه وزن میلگرد معمولی بوده و یکی از نکاتی است که باید در حین خرید به آن توجه داشته باشید. انواع مختلف این محصول دارای وزن های متفاوتی بوده و براساس نیاز انتخاب می گردند. این میلگردها در سایز 10 تا 60 میلی متر و طول 3 تا 6 متر تولید و به بازار عرضه می شود. از جمله کاربردهای این محصول می توان به استفاده در پمپ آب و نفت، بلبرینگ سازی، ساخت قطعات خودرو، سیلندرهای هیدرولیکی و ماشین آلات صنعتی اشاره کرد.

جمع بندی

میلگرد ترانس در دسته میلگردهای ساده قرار داشته که به دلیل دارا بودن سطح صاف و صیقلی در کاربردهای تزئینی مورداستفاده قرار می گیرد. تولیدکنندگان اندکی در ایران به تولید میلگرد ترانس می پردازند که از جمله آن ها می توان به فولاد خراسان اشاره کرد. در این مقاله به بررسی ویژگی ها و انواع میلگرد ترانس پرداختیم. برای اطلاع از قیمت میلگرد ساده و سایر انواع این محصول می توانید به سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
جهت ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید