میلگرد ترانس چیست؟

4 هفته پیش8828بازدید0دیدگاه3.6امتیاز (50 رای)
میلگرد ترانس چیست؟

میلگرد یکی از مصالح پرکاربرد و مهم در ساختمان سازی بوده که در اسکلت و زیر بنای سازه اهمیت زیادی دارد. این محصول در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین بتن استفاده می‌شود، ابعاد مشخصی دارد و در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود.

میلگرد انواع مختلفی دارد که یک نمونه آن میلگرد ترانس (میلگرد ترانسمیسیون) است. البته میلگرد ترانس کاربردی کاملا مشابه با میلگرد سازه ندارد و بیشتر در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که اهمیت ظاهر و زیبایی آن بسیار حائز توجه باشد.

این محصول در صنعت و ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما اصلی‌ترین کاربرد میلگرد ترانس برای موارد تزئینی همچون فرفوژه (فرفورژه)، شبکه‌بندی و تقویت سازه است. میلگرد ترانس و معمولی از لحاظ قیمت میلگرد، کاربرد و برخی مشخصات دیگر با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه به بررسی خواص این محصول خواهیم پرداخت.

مشاهده نسخه pdf مقاله : میلگرد ترانس چیست؟

انواع میلگرد ترانس

این محصول دارای تنوع بالایی بوده و انواع مختلف آن کاربردهای متعددی در صنعت و ساخت و ساز دارد. تفاوت انواع میلگرد ترانس ناشی از نحوه ساخت آن است. میلگرد ترانس به روش نورد گرم ساخته می‌شود اما روش‌های مختلفی برای تولید این محصول موجود است.

اگر میلگرد ترانس به صورت کششی یا روغنی تولید شود به آن میلگرد ترانسیمسون می‌گویند این محصول در قطری بین 10 تا 60 میلی‌متر و در طول بین 3 تا 6 متر تولید می‌شود. انواع این میلگرد شامل موارد زیر است:

میلگرد ترانس تک پولیش

میلگرد ترانس تک پولیش

میلگرد تک پولش، میله‌ای با سطح ناصاف است که در مرحله پولیش، سطح صاف و براقی پیدا می‌کند. این محصول طی یک مرحله تولید می‌شود و در مواردی مثل قطعات پمپ‌های آب و نفت، سیلندرهای هیدرولیکی و ... استفاده می‌شود. جالب است بدانید اگر میلگرد تک پولیش تحت ماشین‌کاری قرار گیرد همچنان براقیت خود را حفظ می‌کند.

میلگرد ترانس دو پولیش

میلگرد ترانس دو پولیش

این نوع میله نیز از فرآیند نورد گرم به دست می‌آید و با پولیش کردن سطح آن آینه‌ای می‌شود و میزان درخشانی و براقی آن از میلگرد ترانس تک پولیش بیشتر است. ظاهر آینه‌ای این محصول زیبایی آن را دو چندان نموده و برای ساخت قطعات خودرو، سازه‌های معماری و مکان‌های خاص که نیازمند فلز محکم و آینه‌ای شکل باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مزایای این محصول می‌توان به نشکن بودن آن اشاره کرد.

میلگرد ترانس سنگ خورده

میلگرد ترانس سنگ خورده

برای تولید این محصول حتما باید از دستگاه مخصوصی استفاده کرد. دستگاه سنگ سنترلس LIDKOPING که بسیار دقیق عمل می‌کند و به هزارم میلی‌متر نیز حساس است برای تولید میلگرد ترانس سنگ خورده استفاده می‌شود. میلگرد ترانس سنگ خورده، ضخامت بین 3 تا 100 میلی‌متر دارد و با تلورانس بسیار دقیقی همراه است که قابلیت سفارش توسط مشتری را دارد. این محصول به دو صورت عرضه می‌شود: یکی نوع سر زرد است که به آن (ST) گفته شده و نوع دیگر سر قرمز (CK) است.

میلگرد ترانس بلبرینگ خور

میلگرد ترانس بلبرینگ خور

این نوع میلگرد از نظر ظاهری به سنگ خورده شباهت زیادی داشته و تنها تفاوت آن قابلیت بلبرینگ شدن میلگرد است. قیمت مناسب این محصول باعث شده تولید کنندگانی که ملاک بلبرینگ خوردن میلگرد برایشان مهم است از این میلگرد استفاده کنند؛ همچنین ویژگی‌هایی چون کیفیت بالا، سطح براق، دقت بالا در سایز دلخواه مشتری، موجب محبوبیت زیاد این میلگرد شده است.

میلگرد ترانس مفتول

میلگرد ترانس مفتول

این محصول ظاهری سفید و صیقلی داشته و قطر آن از 3 تا 14 میلی‌متر موجود است. میلگرد ترانس مفتول به خاطر ضخامت کم، قابلیت خمکاری داشته و در دو نوع ساختمانی و صنعتی تولید می‌شود. کاربرد این محصول را در سیم کشی برق، فنرها، گیره‌های کاغذ و تولید انواع سیم‌های مفتولی می‌توان دید.

میلگرد تسمه ترانس

میلگرد تسمه ترانس

این محصول به سه شیوه از جمله نوردی، ماشین‌کاری و ترانسی تولید می‌شود. تسمه ترانسی کمترین تلورانس را دارد و عملیات ماشین‌کاری بر روی این محصول بسیار کم انجام می‌شود. ظاهر مقطع مستطیل شکل است و سطح صافی دارد.

میلگرد چهار پهلو ترانس

میلگرد چهار پهلو ترانس

این محصول تنوع سایز بالایی دارد و هر یک از این سایزها در یک وسیله و با کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع چهارپهلو از سایز 2 میلی‌متری تا 90 میلی‌متری در بازار موجود است و به صورت 2*2 تا 90*90 تولید می‌شود.

سایزهای بزرگ که در ابعاد بین 12 در 12 الی 90 در 90 را در قطعات و لوازم با دقت بالا و حساس به کار می‌برند. سایز 2*2 تا 10*10 برای وسایل بسیار ظریف مثل قفل استفاده می‌شود که البته به این سایز «خار» نیز می‌گویند.

این محصول در ساخت نرده، درب و پنجره سایزهای بین 5 تا 16 مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر سایز در یک پروژه ساختمانی قابلیت کاربرد دارد. برای اطلاع از قیمت چهارپهلو آهنی می‌توانید به صفحه مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

به طور مثال چهار پهلو سایز 5 و 6 بیشترین کاربرد را به عنوان یک کالای تزئینی در تالار و رستوران دارد. چهارپهلو سایز 8 و 9 برای گل نرده‌های کوره‌ای استفاده می‌شود. در این محصول هر چه سایز بیشتر می‌شود استحکام و مقاومت نیز بیشتر می‌شود.

سایز 10 برای ساخت درب و پنجره به کار برده می‌شود. سایز 12 این محصول بیشترین استحکام و مقاومت را داراست و برای درب‌های ساختمانی، نرده‌ها و سر نیزه‌های حفاظتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سایز بین 14 و 16 دارای وزن و ابعاد بزرگتری است و به صورت سفارشی تولید می‌شود.

میلگرد ترانس شش پر

میلگرد ترانس شش پر

این محصول از مقاطع فلزی تشکیل شده که شش ضلع یا شش گوشه دارند و همانند میلگرد st37 از آلیاژ فولادی ST37 ساخته می‌شوند. این میله‌ها شش ضلعی هستند در سایز و ابعاد متنوعی تولید می‌گردند.

ویژگی و کاربردهای میلگرد ترانس

مهمترین و اصلی‌ترین ویژگی این محصول در زیبایی ظاهری آن است که طرفداران خاص خود را دارد. میلگرد ترانس برای خریدارانی که آراستگی و زیبایی محیط برایشان مهم است جایگاه ویژه‌ای دارد و علاوه بر زیبایی، مقاومت و استحکام بالا نیز دارد. از سوی دیگر عیب بزرگ این محصول قیمت بالای آن نسبت به قیمت میلگرد معمولی است.

وزن میلگرد ترانس همانند محاسبه وزن میلگرد معمولی بوده و یکی از نکاتی است که باید در حین خرید به آن توجه داشته باشید. انواع مختلف این محصول دارای وزن‌های متفاوتی بوده و براساس نیاز انتخاب می‌گردند.

این میلگردها در سایز 10 تا 60 میلی‌متر و طول 3 تا 6 متر تولید و به بازار عرضه می‌شود. از جمله کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده در پمپ آب و نفت، بلبرینگ سازی، ساخت قطعات خودرو، سیلندرهای هیدرولیکی و ماشین آلات صنعتی اشاره کرد.

جمع بندی

میلگرد ترانس در دسته میلگردهای ساده قرار داشته که به دلیل دارا بودن سطح صاف و صیقلی در کاربردهای تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولیدکنندگان اندکی در ایران به تولید میلگرد ترانس می‌پردازند که از جمله آنها می‌توان به فولاد خراسان اشاره کرد. در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها و انواع میلگرد ترانس پرداختیم. برای اطلاع از قیمت میلگرد ساده و سایر انواع این محصول می‌توانید به سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد