پروفیل فرانسوی چیست؟ نحوه تولید پروفیل چهارچوب فرانسوی

3 ماه پیش2942بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
پروفیل فرانسوی چیست؟ نحوه تولید پروفیل چهارچوب فرانسوی
ما در عصری زندگی می‌کنیم که امنیت خانه و محل کار اهمیت بسیاری دارد. از این رو، یکی از اولین مواردی که مهندسان ساخت و ساز باید به آن دقت کنند، چهارچوب درب خانه در زمان ساختمان‌سازی است. استفاده از چهارچوب‌های چوبی در قدیم بسیار متداول بود، اما آنها ممکن است به‌مرورزمان ضعیف و فرسوده شوند. همچنین این قاب‌ها امنیت پایینی دارند. امروزه چهارچوب‌های فلزی تبدیل به جایگزین ایده‎‌ آلی برای مدل‌های چوبی شده‌‎اند. این چهارچوب ‎‌ها در برابر ترک‌خوردگی و تاب خوردگی بسیار مقاوم‌تر از نوع چوبی هستند. پروفیل فرانسوی یکی از انواع چهارچوب‌های فلزی پرطرف‌دار است که تولید آن به روش رول فرمینگ انجام می‌شود. در ادامه این مطلب شما را با پروفیل فراسوی و نحوه تولید آن آشنا می‌کنیم.

پروفیل فرانسوی چیست؟

در گذشته چهارچوب‌های فلزی به شکل بسیار ساده ساخته می‌شدند و فاقد هرگونه مقاومتی بودند. به‌این‌ترتیب هر دشمن و سارقی می‌توانست این چهارچوب‌های فلزی درب را بشکند و وارد ساختمان شود؛ بنابراین باید اقدامات و تصمیمات بهتری در خصوص انتخاب چهارچوب فلزی درب انجام می‌شد. تولیدکنندگان سازه‌های آهنی و فلزی به فکر ساخت چارچوب‌های فلزی مقاوم‌تر با طراحی‌های پیچیده‌تر افتادند. چهارچوب‌های فرانسوی، پروفیل مکزیکی و رومی از آن دسته هستند. طرح پروفیل فرانسوی را در شکل زیر می‌توانید ببینید. چهارچوب‌های فرانسوی

روش تولید پروفیل چهارچوب فرانسوی

جهت تولید این محصول، از ورق سیاه استفاده می‌شود. پس از انتقال این ورق به کارخانه تولید پروفیل، رول‌های ورق باز می‌شوند و با استفاده از دستگاه‌های برش مخصوص به ابعادی معین برش می‌خورند. مرحله بعد، فرم‌دهی ورق سیاه است؛ این کار به روش رول فرمینگ انجام می‌شود. در مرحله فرمینگ ورق تغییر شکل پیدا می‌کند و به پروفیل چهارچوب فرانسوی تبدیل می‌شود. در نهایت پروفیل‌های تولیدشده در طول 6 متر بریده و بسته‌بندی می‌شوند.

کاربرد پروفیل فرانسوی

اغلب از چهارچوب فلزی فرانسوی برای درب ورودی ساختمان و درب‌های داخل منازل و اتاق‌ها استفاده می‌شود. این چهارچوب در رده پروفیل‌های باز قرار می‌گیرد. به طورکلی، این نوع پروفیل در ساخت چهارچوب پنجره‌های غیرفلزی مانند فریم پنجره‌های پی‌وی‌سی و آلومینیمی نیز به کار می‌رود. از سایر موارد استفاده این پروفیل می‌توان به ساخت نرده کنار راه‌پله و همچنین نرده‌کشی‌های اطراف دیوار کارخانه‌ها و خیابان‌ها اشاره نمود.

وزن پروفیل فرانسوی

وزن این پروفیل فلزی را با توجه به چندین مؤلفه همچون ابعاد و ضخامت محاسبه می‌کنند. پروفیل چهارچوب فرانسوی در کارخانه‌ها، عموماً با فولاد St37 ساخته می‌شود. آنچه که در محاسبه وزن پروفیل اهمیت دارد، چگالی و جرم است که طی محاسبات ریاضی اندازه‌گیری می‌‎شود. به‌عنوان نمونه، شاخه ۶/۶ متری پروفیل چهارچوب فرانسوی با ورق به ضخامت ۲ میلیمتر حدود ۷/۲۳ کیلوگرم وزن دارد. در مجموع باید دانست که وزن پروفیل فرانسوی درب بسیار بالا است.
نوع چهارچوب ابعاد چهارچوب وزن واحد طول (کیلوگرم)
A B C D E F B1 B2 B3 E1 E2 T=1.8mm T=2.0mm
چهارچوب فرانسه1 - - 15 35 32 15 35 40 33 - - 3.24 3.61
چهارچوب فرانسه2 - - 18 35 - 12 30 40 35 32 40 3.46 3.84

ابعاد پروفیل درب فرانسوی

چهارچوب فلزی فرانسوی استاندارد، غالبا در اندازه 20 تا 25 میلیمتر ساخته می‌شود. البته وزن درب و نوع لولای به کار رفته برای نصب درب در ابعاد چهارچوب فلزی بسیار تاثیرگذار است. به‌عنوان‌مثال قطر چهارچوب فرانسوی که برای نصب درب ضدسرقت استفاده می‌شود، 2 میلی‌متر است. این نوع چهارچوب‌ها با رنگ کوره‌ای و رنگ الکترواستاتیک تولید می‌شوند که کاملاً مقاوم هستند. معمولاً ابعاد چهارچوب‌های ضدسرقت و چهارچوب‌های داخلی اتاق و سرویس، در ۳ اندازه (۱۱۰-۱۱۵-۱۲۰ سانتی‌متر) با ارتفاع ثابت ۲۲۰ سانتی‌متر است. برای چهارچوب‌های تخت و ضدسرقت تمام MDF فقط اندازه ۱۲۰×۲۲۰ سانتی‌متر و برای درب‌های داخلی ابعاد ۱۰۰×۲۱۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. سایز درب‌های 5/1 در ابعاد ۱۵۰×۲۲۰ و چهارچوب درب‌های دولنگه در ابعاد ۲۲۰×۲۲۰ سانتی‌متر طراحی و تولید می‌شود. اندازه و ابعاد ۸۵ تا ۹۵ سانتی‌متر برای چهارچوب فلزی درب اتاق خواب و همچنین اندازه و ابعاد 70 تا 80 سانتی متر برای چهارچوب فلزی درب سرویس بهداشتی استاندارد هستند. تولید کننده گان چهارچوب فلزی

تولیدکنندگان پروفیل فرانسوی

در حال حاضر، کارخانه‌های زیادی در زمینه تولید انواع پروفیل فعالیت دارند. برترین کارخانه‌های تولید پروفیل چهارچوب فرانسوی در کشور به شرح زیر هستند:

صدرا پروفیل کاوه تبریز

صدرا پروفیل یکی از تولیدکننده‌های این محصول است که در سال ۱۳۷۴ در شهر تبریز افتتاح شد. پروفیل‌های تولیدی این شرکت، دارای قابلیت فرم‌پذیری، جوش‌پذیری، مقاومت بالا و کیفیت مناسب هستند.

شرکت تعاونی فولاد علویجه

این شرکت که در شهر اصفهان، شهرک صنعتی علویجه قرار دارد، در سال ۱۳۷۴ افتتاح شد. یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان پروفیل چهارچوب فرانسوی در ایران شرکت تعاونی فولاد علویجه است. این شرکت، سه نوع چهارچوب فلزی ۱-۸۶، فرانسوی و چهارچوب‎های مکزیکی را با ضخامت ۱.۵ تا ۲.۵ میلی‌متر روانه بازار می‌کند.

شاهین فلز سپاهان

از دیگر شرکت‌های نام آشنا و معتبر در زمینه تولید پروفیل، شرکت شاهین فلز سپاهان است. پروفیل تولیدی این شرکت بسته به نیاز می‌تواند با ورق‌های ضخامت ۲ و ۲.۵ تولید شود. وزن یک شاخه ۶.۶۸ متری آن با ضخامت ۲ میلی‌متر برابر با ۲۶ کیلوگرم است. شاخه پروفیل فرانسوی با ضخامت ۲.۵ میلیمتری نیز وزنی برابر با ۳۰.۸ کیلوگرم دارد. این شرکت، علاوه بر تولید چهارچوب فرانسوی به‌صورت شاخه‌ای، آن را به‌صورت پیش‌ساخته نیز به تولید می‌رساند. کارخانه شاهین فلز سپاهان محصولات خود را به سراسر ایران ارسال می‌کند. جمع‌بندی امروزه پروفیل چهارچوب فرانسوی یکی از انواع رایج و بسیار پرطرف‌دار پروفیل است. این پروفیل برای ساخت چهارچوب درب کاربرد دارد. برای ساخت این محصول، بیشتر اوقات از ورق st37 استفاده می‌شود؛ بنابراین قیمت پروفیل چهارچوب فرانسوی به قیمت ورق سیاه بستگی دارد. ضخامت ورق مورد استفاده در ساخت پروفیل معمولاً ۲ میلیمتر است. همچنین پروفیل فرانسوی در شاخه‌های ۶٫۶ متری تولید و در بازار عرضه می‌گردد.
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد