تولیدکنندگان داخلی ورق عرشه فولادی

5 ماه پیش833بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
تولیدکنندگان داخلی ورق عرشه فولادی

عرشه فولادی metal deck مقطع موجدار و مسطحی است که برای ساخت کف یا سقف انواع سازه، مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از آن در سازه‌هایی با اسکلت فلزی بسیار مرسوم بوده و در ایران جزء سقف‌های نسبتا مدرن است. قیمت عرشه فولادی بسته به برند، ابعاد ورق، نوع تجهیزات، فناوری و حجم خرید متغیر است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با ورق عرشه فولادی بیشتر آشنا شوید، تعدادی از کارخانه‌های تولید کننده این محصول را مورد بحث و بررسی قرار دهیم و نهایتا استانداردهای مختلف این محصول را باهم مقایسه کنیم.

ورق های عرشه فولادی

این صفحات فلزی پرکاربرد انواع مختلفی دارند و فرایند تولیدشان از طریق cold forming است؛ ظاهر ورق به صورتی است که الگوهای تکراری (به صورت شیارهایی هم اندازه و موازی) بر سطح آن به چشم می‌خورد. در جدول زیر با انواع ورق عرشه فولادی آشنا شوید:

 نوعمشخصهویژگیکاربرد
1Bدر دو درجه 16 (سنگین‌) و 22 (سبک‌) تولید می‌شوندمناسب برای اجرای عایق‌های یک تکهاستفاده در سقف با دهانه کمتر از 10 فوت
2Nدر دو درجه 16 و 22 تولید می‌شودعمق آن ۳ و عرض ۲۴ اینچاستفاده در سقف با دهانه بیشتر از 10 فوت
3Aدارای مقاومت پایین‌تر (صفحه ضعیف)عمق آن (۱ – ۰.۵) و عرض ۳۶ اینچمناسب لکه‌گیری و تعمیر
4HSN3نصب بسیار سریع (تیغه‌ها دارای زوایای زیاد)عمق ۳ و عرض ۳۲ اینچتقریبا شبیه نوع N (جدیدترین عرشه فولادی)
5Fدارای مقاومت کمتر نسبت به نوع B و استحکام بیشتر نسبت به نوع Aعمق (۱ – ۱/۲) و عرض ۳۶ دارای تیغه متوسطاغلب مناسب تعمیرات سقف عرشه فولادی  
جدول معرفی انواع عرشه فولادی به همراه ویژگی و کاربرد

حالا که با ویژگی انواع این محصول آشنا شدید، پیشنها می‌شود حتما مقاله معایب و مزایای سقف عرشه فولادی را مطالعه کرده تا نهایتا بتوانید بررسی کنید که آیا سقف عرشه فولادی برای پروژه شما مناسب است یا نه!؟

کارخانه های تولیدکننده عرشه فولادی

تاکنون تولید کنندگان ورق عرشه فولادی در کشور بسیار موفق عمل کرده‌اند. نوع داخلی این ورق‌ها با کیفیت بالا و قیمتی مقرون به صرفه توسط کارخانجات مختلف از جمله کارخانه‌های زیر، عرضه می‌گردند:

کارخانه های تولیدکننده عرشه فولادی
کارخانه های تولیدکننده عرشه فولادی
  • ورق عرشه فولادی هفت الماس

ظرفیت تولید ورق گالوانیزه شرکت هفت الماس قزوین در طول سال به 100 هزار تن می‌رسد و حدود 20 درصد از نیاز ورق فولادی بازار داخلی را تامین می‌کند. لازم به ذکر است مجموعه هفت الماس در زمینه صادرات نیز فعالیت داشته و مقادیر بسیاری از تولیدات این کارخانه به کشورهای همسایه ارسال می‌شود. قیمت عرشه فولادی هفت الماس بسته به ضخامت و ابعاد متغیر است. ورق عرشه فولادی هفت الماس در ضخامت‌های 0.8 – 1.25 mm در بازار موجود است.

  • ورق عرشه فولادی تاراز

تاسیس این شرکت به سال 1387 برمی‌گردد. فعالیت شرکت تاراز در زمینه تولید ورق‌های گالوانیزه (با روش غوطه وری گرم) است. سه محصول بسیار مهم با بهترین کیفیت در این مجموعه به تولید می‌رسد که شامل: ورق گالوانیزه، ورق گالوانیزه رنگی و ورق گالوالوم (در پوش آن علاوه بر روی از آلومینیوم و سیلیکون استفاده شده) است؛ و اما عرشه فولادی گالوانیزه تاراز با ضخامت‌های 0.8 – 1.25 mm در مجموعه مرکزآهن قابل سفارش و خریداری است. قیمت عرشه فولادی تاراز در ضخامت‌های مختلف در سایت مرکزآهن قابل بررسی است.

  • ورق عرشه فولادی کاشان

جالب است بدانید فولاد امیرکبیر کاشان از سال 1383 فعالیت خود را در بورس کالا با نماد "فجر" آغاز کرد؛ (نام این شرکت در ابتدا صنایع گالوانیزه فجر سپاهان بود). از جمله محصولات گالوانیزه این شرکت، ورق عرشه فولادی است که در ضخامت‌های مختلف (در بازه ۰٫۴ تا ۰٫۸) قابل خریداری است. عرض عرشه فولادی کاشان بسته به ورق ورودی متغیر است اما استانداردهای لازم در آن رعایت شده است.

  • ورق عرشه فولادی خودرو شهرکرد

این کارخانه در مسیر جاده شهرکرد - بروجن واقع شده است. چشم انداز ظرفیت تولید این کارخانه، رقمی برابر با 300 هزار تن بود اما در حال حاضر به 400 هزار تن در سال رسیده است. با وجود این کارخانه، نیاز واحدهای تولید خودرو به ورق‌های وارداتی نه تنها کمتر شده بلکه تا حد زیادی در کاهش قیمت خودرو موثر بوده است. قیمت عرشه فولادی خودرو شهرکرد نسبت به نوع وارداتی بسیار کمتر است.

مقایسه عرشه فولادی تولیدکنندگان مختلف

در بخش بالا سعی کردیم شما را با تعدادی از تولید کنندگان ورق عرشه فولادی در داخل کشور آشنا کنیم. اشاره کردیم که این ورق‌ها عموما برای سقف و کف سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن است فرایند تولید و تکنولوژی، نوع تحمل بار، محل نصب و یا حتی قیمت‌ آنها باهم متفاوت باشد. مواردی که به آنها اشاره شد مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی به تولید می‌رسند؛ در جدول زیر با اصلی‌ترین این استانداردها آشنا شوید:

ردیفاستانداردویژگی  و کاربرد
1EN10149-2     تهیه شده از فولاد کم کربن - شاسی خودرو و مصارف ساختمانی
2ASTM A36, A283GRC, A572GR50, S235JR, S275JR, S355JRاز این استانداردها تحت عنوان فولاد سبک یاد می‌شود
3JIS G 3101, JIS G 3106, JIS G 3131تهیه انواع مقاطع ساختمانی از جمله ورق عرشه فولادی
4BS EN 10025-2لوله و پروفیل، ورق ساختمانی و ماشین سازي
5DIN 17100سازه هاي معماری و کاربردهاي ساختمانی مقاوم در مقابل خوردگی اتمسفری
6GB/T 1591تولید درجه‌های مختلفی از ورق عرشه فولادی
جدول مقایسه ورق عرشه فولادی تولیدکنندگان داخلی
قوی‌ترین نوع ورق عرشه فولادی چیست؟

ورق عرشه فولادی HSN3 به عنوان یکی از جدیدترین ورق‌های عرشه فولادی نسبت به دیگر انواع ورق‌ها مقاومت بالاتری دارد.

اولویت با سقف عرشه فولادی است یا سقف بتنی؟

پارامترهای بسیاری را باید برای انتخاب هرکدام از این سقف‌ها در نظر گرفت، به طور کلی قدرت سقف عرشه فولادی در مقابل زلزله بیشتر است، در برابر حریق مقاوم‌تر است. اما اجرای آن استانداردهای خاصی دارد که در صورت عدم رعایت نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد.

آیا سقف عرشه فولادی از سقف بتنی ارزان‌تر است؟

بله استفاده از metal deck می‌تواند هزینه‌های پروژه را کاهش دهد.

آیا استفاده از ورق عرشه فولادی نوع A برای اجرای سقف مناسب است؟ Top of Form

خیر! ورق عرشه نوع A قدیمی‌ترین و ضعیف‌ترین ورق به شمار می‌رود و اغلب برای لکه گیری یا تعمیرات سطحی از آن استفاده می‌شود. ورق نوع HSN3 انتخاب بهتری است.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد