بررسی کیفیت و مشخصات میلگرد نیشابور

10 ماه پیش1054بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
بررسی کیفیت و مشخصات میلگرد نیشابور

یکی از بهترین محصولات در صنعت ساخت‌و‌ساز میلگرد نیشابور است که توجه خریداران بسیاری را در بازار فولاد جلب می‌کند. این میلگرد به‌عنوان یکی از محصولات باکیفیت داخلی شناخته می‌شود. کارخانه فولاد خراسان نیز توانسته است نه‌تنها تقاضای میلگرد آن منطقه، بلکه سایر نقاط کشور را تامین کند. شایان ذکر است که قیمت میلگرد نیشابور نیز همچون سایر میلگردها تحت تاثیر عوامل زیادی از جمله نرخ ارز، قیمت مواد اولیه، هزینه‌های حمل‌و‌نقل و میزان عرضه و تقاضا در بازار آهن و فولاد قرار دارد و همواره دچار نوسان است.  

با مشخصات میلگرد نیشابور آشنا شوید

این میلگرد یکی از مهم‌ترین محصولات شرکت مجتمع فولاد خراسان به‌شمار می‌آید که از سال 1381 فعالیت خود را در حوزه‌ فولاد در شمال غرب شهر نیشابور آغاز کرده است. شرکت فوق یکی از باکیفیت‌ترین انواع مقاطع فولادی را در بازار کشور ارائه می‌کند و لذا توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران حوزه ساخت‌و‌ساز را جلب کرده است. بسیاری از کارشناسان حوزه ساختمان‌سازی کشور و نیز متخصصین صنعت، میلگردهای این شرکت را به‌عنوان یکی از میلگردهای باکیفیت در کشور می‌شناسند.

ویژگی های میلگرد نیشابور

معرفی استاندارد و ویژگی‌های میلگرد نیشابور

تمامی میلگردهای این شرکت بر‌اساس استاندارد ملی 3132 است و در سه نوع میلگرد آج‌دار مارپیچ، میلگرد ساده و میلگرد آج‌دار جناغی ساخته می‌شوند. همچنین میلگرد‌های A1 و A2 نیشابور به‌صورت مارپیچ و جناغی و بر‌اساس استاندارد روسی در گرید‌های KSC به تولید می‌رسند. لازم به ذکر است که میلگردهای A3 جزو بهترین محصولات تولید‌شده این شرکت هستند.

خواص مکانیکی میلگرد نیشابور

همه میلگردهای این شرکت در مقاطع فولادی سنگین وزن ساخته می‌شوند که وزن آن‌ها به جدول اشتال نزدیک است. محصولات آن با استفاده از عملیات حرارتی (Quench Temper) تولید می‌شوند که این موضوع به ایجاد خواص مکانیکی مطلوبی در این مقاطع منجر شده است. در جداول زیر، خواص مکانیکی دو نوع میلگرد این شرکت همراه با آزمون خمش سرد ارائه می‌شود. همان‌طور که از این جداول مشخص است، حداقل تنش تسلیم و حداقل مقاومت کششی میلگرد آج‌دار مارپیچی کمتر از آج‌دار جناقی به چشم می‌خورد.

نوع میلگرد

علامت مشخصه

حداقل تنش تسلیم (N/mm2)

حداقل مقاومت کششی (N/mm2)

حداقل درصد ازدیاد طول نسبی (A5)

آج‌دار مارپیچی

آج 340

340

500

18

آج‌دار جناقی

آج 400

400

600

16

 

آزمون خمش سرد

قطر اسمی (d)

قطر فک خمش

16>

d3

32>d>16

d6

50>d>32

d7

زاویه خمش (درجه) 180-160

معرفی انواع سایز و ابعاد میلگرد نیشابور

تمامی میلگردها در ابعاد 10 تا 32 میلی‌متر در بازار ارائه می‌شوند. شایان ذکر است که میلگرد سایز 16، نسبت به سایر مقاطع این کارخانه کاربرد بیشتری دارد. ضمنا میلگرد A3 از بهترین میلگردهای تولید شده نیشابور به‌شمار می‌رود. این میلگردها با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ و در بالاترین کیفیت در ابعاد 10 تا 32 به تولید می‌رسند. محصولات آج‌دار جناغی در کارخانه فولاد در ابعاد ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸ و 32 به فروش می‌رسند. به‌طور کلی، علامت اختصاری میلگردهای این شرکت به‌صورت زیر است:

- میلگرد ساده با مشخصه س ۲۴۰

- میلگرد آج‌دار با مشخصه آج ۳۴۰

- میلگرد مرکب نیشابور با مشخصه آج ۴۰۰

- میلگرد مرکب نیشابور با مشخصه آج ۵۰۰

کیفیت میلگرد نیشابور

مقایسه کیفیت میلگرد نیشابور با سایر کارخانجات

البته باید اشاره کرد که اگرچه وزن میلگرد 18 تا حدودی از جدول اشتال پایین‌تر است اما قیمت مناسب و کیفیت خوبی دارد. وزن میلگردهای این شرکت در مقایسه با سایر میلگردها در سطح متوسطی جای می‌گیرد. برای بررسی جدول وزن میلگرد نیشابور می‌توانید به مقاله موجود در سایت مرکزآهن مراجعه کنید. از‌آنجا‌که این شرکت، تولیدکننده مواد اولیه میلگرد نیز است، لذا قیمت این میلگرد نسبت به سایر میلگردها در سطح متوسطی قرار دارد. بنابراین، این میلگردها نسبت به سایر کارخانجات تقریبا از قیمت و کیفیت مناسبی در بازار فولاد برخوردار هستند.

طبق نظر بسیاری از کارشناسان در این حوزه و در مقایسه با سایر کارخانجات، میلگردهای این شرکت به‌عنوان یکی از میلگردهای مرغوب مورد استفاده در صنایع ساختمان‌سازی کشور و فعالان صنعت معرفی می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن خواص مکانیکی این میلگردها همچون حداقل تنش تسلیم، حداقل مقاومت کششی و حداقل درصد ازدیاد طول نسبی از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

جمع‌بندی

یکی از بهترین محصولات در صنعت ساخت‌و‌ساز، میلگرد نیشابور است که توجه خریداران بسیاری را در بازار فولاد جلب کرده است. این میلگرد در شمار محصولات باکیفیت داخلی شناخته می‌شود. کارخانه فولاد خراسان نیز توانسته است نه‌تنها تقاضای میلگرد آن منطقه بلکه سایر نقاط کشور را تامین کند. ضمنا میلگردهای این کارخانه جزو مقاطع فولادی سنگین وزن به‌شمار می‌روند. برای اطلاع از قیمت امروز میلگرد تمامی برندها به سایت مرکزآهن مراجعه کنید

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد