انواع طرح، الگو و یا چشمه ورق پانچ

5 ماه پیش959بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
انواع طرح، الگو و یا چشمه ورق پانچ

در دنیای تولید ورق پانچ، هنرِ طراحی و الگوهای منحصر به فرد، تاثیر به سزایی در کیفیت و نحوه استفاده از این ورق‌ها دارد. طراحی و الگوسازی ورق پانچ از ساده تا پیچیده، هندسی تا هنری، دنیایی از تنوع را به وجود آورده و به طراحان، معماران و صنعتگران اجازه ابتکار و خلاقیت داده است. در ادامه این مطلب قصد داریم به شما بگوییم این همه طرح متنوع روی ورق‌ها چه کاربردی دارد و اصلا چرا ورق سوراخ دار انقدر تنوع دارد؟ با مرکزآهن همراه باشید.

اگر می‌خواهید از پایه با این مبحث آشنا شوید پیشنهاد می‌شود، ابتدا مقاله ورق پانچ یا ورق مشبک آهنی چیست و چه مشخصاتی دارد؟ را بخوانید.

چشمه ورق پانچ چیست؟

ممکن است هنگام خرید هر مقطع آهنی با اصطلاحاتی مواجه شوید! مثلا هنگام خرید ورق پانچ، حتما واژه “چشمه” به گوشتان می‌خورد! چشمه در واقع به همان سوراخ‌های ورق اطلاق می‌شود که اشکال مختلفی از چیدمان یا الگو را دارند. معمولا واحد اندازه‌گیری چشمه‌ها به میلی‌متر است، اندازه‌ و شکل آنها می‌توانند وزن و کاربرد این ورق‌های سوراخ‌دار را تحت تاثیر قرار دهند. حتی تراکم چشمه‌ها می‌تواند علاوه بر وزن، میزان مقاومت ورق و قیمت ورق پانچ، تاثیر داشته باشد. برای اعمال چشمه روی ورق از روش‌های زیر استفاده می‌کنند:

 1. پانچ به روش لیزر
 2. پانچ به روش سمبه ماتریس
 3. پانچ به روش واترجت
 4. پانچ به روش ترکیبی
 5. پانچ به روش ضربی
 6. پانچ CNC
 7. پانچ به روش پرس پانچ

البته استفاده از روش‌های مختلف پانچینگ برای اعمال چشمه روی ورق، بستگی به نیازها و خواسته‌های مشخصی دارد. هر یک از روش‌های ذکر شده ویژگی‌ها، مزایا و معایب خود را دارند. در مقاله صفر تا صد فرایند پانچ ورق و معرفی انواع دستگاه پانچ به طور مفصل این مبحث را بررسی کرده‌ایم.

الگوهای مختلف ورق پانچ
انواع طرح، الگو و یا چشمه ورق پانچ

انواع الگو یا چشمه ورق پانچ

یکی از عناصر حیاتی در فرایند پانچینگ، چشمه ورق پانچ است. این چشمه‌ها با دقت بالا و با توجه به نوع و کاربرد ورق، ابعاد و شکل‌های متنوعی دارند. انتخاب و استفاده صحیح از چشمه‌ها، تأثیر مستقیمی بر دقت و کیفیت هر پروژه و در نتیجه، محصول نهایی خواهد داشت. تعدادی از چشمه‌های رایج عبارتند از:

ورق پانچ دایره ای

ورق پانچی با الگوی دایره‌ای پرکاربرد‌ترین نوع ورق پانچ است زیرا علاوه بر سادگی، زیباست! در الگوی دایره‌ای حفره‌های منظم و یکنواختی وجود دارد که در صنعت پرکاربرد است و در زیبایی محیط تاثیرات بسزایی دارد.

ورق پانچ مربعی

ورق پانچ مربعی نظم خاصی دارد. نه تنها اندازه ابعاد یکسان است بلکه با نظم خاصی کنار هم به صورت مربعی پانچ شده‌اند. معمولا استفاده از ورق پانچ با پترن مربع در خطوط تولید مواد خوراکی رایج است.

ورق پانچ گشنیزی

استفاده از ورق پانچ گشنیزی معمولا برای مبلمان یا کابینت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. طرح گشنیزی جزئیات زیبایی را به فضا می‌بخشد.

ورق پانچ مستطیلی

ورق پانچ مستطیلی را کمتر در صنعت دکوراتیو می‌بینیم. اما برای تولید خشکبار (خشکاندن انواع میوه)، سینی‌های پخت و پز و یا ساخت کندو‌های صنعتی بسیار کاربردی هستند.

ورق پانچ مثلثی

چیدمان مثلث‌ها روی ورق پانچ مثلثی، تقریبا به گره چینی شباهت دارد. استفاده از آن را می‌توان در نمای ساختمان‌ها دید. ترکیب آن با چوب، جلوه لوکسی به نمای ساختمان می‌بخشد.

ورق پانچ لوبیایی

کاربرد ورق با چشمه لوبیایی را اغلب در صنعت می‌بینیم. موتور بعضی از دستگاه‌ها نیاز به حفاظ دارد و اشکال بیضی شکل، علاوه بر محافظت از موتور، اجازه رد و بدل شدن هوا را داده و از داغ شدن آن جلوگیری می‌کند.

ورق پانچ لوزی

ورق مشبک با پترن لوزی می‌تواند در صنعت و یا برای زیباسازی فضای شهری مورد استفاده قرار گیرد. البته چشمه با هندسه لوزی کمتر مورد استقبال قرار گرفته و نسبت به بقیه اشکال کاربرد چندانی ندارد.

ورق پانچ لانه زنبوری

استفاده از ورق سوراخکاری شده با پترن لانه زنبوری به عنوان دیوارپوش داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عبور نور از این ورق‌ها جلوه خاصی به فضای داخلی ساختمان می‌بخشد.

پانچ بر روی چه نوع ورق هایی قابل اجرا است؟

با انواع پترن یا الگوی پانچ، روی ورق آهنی آشنا شدیم؛ اما سوالی که ممکن است مطرح شود این است که آیا می‌توان روی هر ورقی این الگوها را ایجاد کرد؟ فرایند پانچینگ تقریبا روی هر ورق فولادی امکان‌پذیر است اما می‌تواند کیفیت متفاوتی را ارائه دهد. بعضی از ورق‌ها قابلیت ماشین‌کاری بالایی دارند و در عین استحکام بالا انعطاف‌پذیرند. این موضوع قیمت ورق پانچ را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

یکی از بهترین ورق‌ها برای پانچ، ورق استیل است (البته کلیه ورق‌های ضد زنگ می‌توانند پانچ شوند). به طور کلی ورق‌های فولادی، آلومینیومی، مسی و برنجی برای پانچ مناسب هستند. هرچند که فرایند پانچینگ یک روش مفید برای تولید انواع ورق‌ها است، اما برخی از آنها برای پانچینگ مناسب نیستند یا ممکن است با مشکلات خاصی مواجه شوند. در زیر، نمونه‌هایی از ورق‌هایی که بهتر است با احتیاط بیشتری پانچ شوند، ذکر می‌کنیم:

 1. ورق‌های بسیار نازک:  ورق‌های بسیار نازک با ضخامتی غیر استاندارد، ممکن است در فرآیند پانچینگ خیلی آسان شکسته شوند یا شکل‌ نامناسبی به خود بگیرند.
 2. ورق‌های بسیار نرم:  ورق‌های نرم مقاومت کششی کمی دارند، ممکن است در فرایند پانچینگ بشکنند.
 3. ورق‌های با پوشش‌های خاص:  اگر ورق‌ پوشش خاصی مانند رنگ، رزین، یا مواد حساس به حرارت دارد در فرایند پانچینگ تحت تأثیر قرار می‌گیرد و کیفیت نهایی محصول را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 4. ورق‌های آلومینیومی خاص:  برخی از ورق‌های آلومینیومی با ترکیبات خاص یا پردازش‌های سطحی ممکن است با مشکلاتی در پانچینگ مواجه شود.
 5. ورق‌های حاوی مواد شیمیایی خاص:  ورق‌هایی که حاوی مواد شیمیایی خاص هستند، ممکن است در فرایند پانچینگ باعث تغییرات ناخواسته در محصول شوند یا حتی با دستگاه پانچ و ابزارهای پانچینگ واکنش نشان داده و از بین برود.

جمع‌بندی

با رشد روزافزون تکنولوژی، می‌توان انتظار داشت که طراحی و الگوهای پیشرفته‌تر و چشمه‌هایی با قابلیت‌های بیشتر در آینده‌ای نزدیک، دنیای ورق پانچ را به سطح جدیدی از کارایی و خلاقیت برسانند و حتی منجر به کاهش قیمت ورق پانچ شوند. البته در حال حاضر با درک بهتر از طراحی، الگوسازی و چشمه ورق پانچ، می‌توانیم به طراحی و تولید محصولات با کیفیت بیشتر و استفاده بهینه از ورق‌ها دست یابیم. امیدواریم مطالب فوق مورد توجه شما قرار گرفته باشد. استعلام و بررسی نمودار قیمت ورق پانچ با الگوها‌ی مختلف از سایت مرکز آهن قبل بررسی است.

اگر شما هم برای پروژه خود به دنبال ورق پانچ خاصی بودید و تجربه‌ای در این زمینه دارید، می‌توانید با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد