2/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

شاید شما هم بسیار نام میلگرد نرمال را در بازار شنیده باشید. اما به راستی میلگرد نرمال چیست و چه تفاوتی با انواع مقاطع معمولی دارد؟ در ادامه همراه ما باشید تا ضمن معرفی این محصول تمامی نکات مخصوص به این مقاطع که باید در هنگام خرید بدانید را برای شما شرح دهیم.

به طور کلی این گونه مقاطع فولادی در چهار گرید و در سایزهای متفاوتی تولید و روانه بازار می گردد. عمده مصرف آن در ساخت اسکلت ساختمان، بتن ریزی و ساخت سقف و ستون ساختمان می باشد. این مقاطع همچنین در سایزهای استاندارد 6 و 12 متری ساخته و روانه بازار می شوند. اما در این میان شرایطی وجود دارد که مجریان پروژه های ساختمانی برای اجرای برخی از بخش های سازه نیاز به مقاطعی کمتر از 12 متر را دارند که برش و خرد کردن مقاطع معمول دور ریز و پرتی مصالح را افزایش می دهد و در نهایت موجب افزایش هزینه های پروژه ساخت و ساز خواهد شد.

مشاهده نسخه pdf میلگرد نرمال چیست

بر همین اساس نوردکاران برای جلوگیری از هدر رفت هزینه، وقت و محصولات خریداری شده افراد اقدام به تولید میلگردهایی کردند که طول آن ها از 12 متر کمتر بوده تا دیگر کسی مشکل طول در این محصول را نداشته باشد. بنابراین میلگرد نرمال آن دست از مقاطعی می باشد که طولی کمتر از 12 متر یعنی از 1 متر تا 11.9 متر را دارا باشد. سایز این محصولات با انواع مقاطع معمولی تفاوتی نداشته و از 8 میلیتر به بالا موجود می باشد.

تفاوت میلگرد نرمال

تفاوت میلگرد نرمال

همانگونه که بیان کردیم این محصول در سایزهای متفاوتی تولید می گردد، شایان ذکر است هر سایزی از آن جهت مصرف خاص خود مناسب می باشد. به عنوان مثال میلگرد نرمال در سایزهای 6 – 8 و 12 میلیمتر می تواند یک انتخاب خوب برای اجرای خاموت باشد در حالیکه انواع این مقاطع در سایزهای 20 – 22 و 25 میلیمتر محصولی مناسب به جهت اجرای بولت و تیرچه می باشد. پس تنها تفاوت میلگرد نرمال در میزان طول این محصول با سایر گردهای معمولی می باشد.

تنها تفاوتی که نه تنها در انواع نرمال بلکه در انواع معمولی این مقاطع گرد وجود دارد، نوع گرید یا آنالیز آن ها است. تفاوت در گرید این مقاطع به معنای تفاوت در ترکیبات شیمیایی و در نهایت میزان مقاوت تسلیم و تنش کشش آن ها می باشد، به علاوه که در میزان درصد خمیدگی و نوع آج در مقطع تفاوت ایجاد خواهد کرد. در حالت کلی مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی این محصولات مطابق با  سه آنالیز A2 – A3 و A4 تولید می گردد که همگی آجدار بوده و با برخوردای از ویژگی های متفاوا هرکدام برای استفاده در بخشی از سازه مناسب است.

متداول ترین گرید مورد استفاده در ساخت و ساز در ایران گریدهای A2 و A3 می باشد که به لحاظ نوع آج و مشخصات فنی که دارد بازخورد خوبی در ساخت و ساز و سازگاری با محیط اقلیمی شهر های ایران داشته است از همین رو اغلب قریب به اتفاق مشتریان از این نوع گرید میلگرد خریداری می کنند. این مقاطع در بخش های متنوع سازه مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال از آن برای جبران مقاومت کششی بتن در فونداسیون و بتن ساختمان استفاده می کنند که به آن، میلگرد راستا گفته می شود. میلگرد استفاده شده در خاموت زنی که به هدف افزایش نیروی برشی نیز می باشد میلگرد سنجاقی نام دارد.

خاموت ها برای جلوگیری از بیرون زدن مقاطع طولی به دلیل کمانش و تحمل نیروی برشی و همچنین برای جلوگیری از ترک خوردن بتن کاربرد دارد. میلگرد ادکا وظیفه تحمل نیروهای برشی و لنگرهای منفی در تکیه گاه تیر یکسره را دارد، ناگفته نماند قسمت زیرین این مقاطع متحمل نیروی کششی می شود که از خمش آن قسمت جلوگیری نیز خواهد کرد. میلگرد رکابی با قرارگیری در دیوار و در زمان بتن ریزی برای حفظ چیدمان مقاطع طولی و عرضی ستون کار گذاشته می شود. و در نهایت خرک ها که در زمان بتن ریزی در کف سازه ها و فونداسیون در داخل قالب به صورت افقی کار می شود.

همراهان همیشگی مرکزآهن شما عزیزان می توانید سوالات و نظرات خود را با ما از طریق شماره تماس 35155-031 و یا از طریق کامنت انتهای همین مطلب درج نمائید.

2/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0