میلگرد نرمال چه میلگردی است؟

5 ماه پیش3536بازدید2دیدگاه3امتیاز (8 رای)
میلگرد نرمال چه میلگردی است؟

شاید شما هم نام میلگرد نرمال را زیاد در بازار شنیده باشید. اما به راستی میلگرد نرمال چیست و چه تفاوتی با انواع مقاطع معمولی دارد؟ در ادامه همراه ما باشید تا ضمن معرفی این محصول تمامی نکات مخصوص به این مقاطع، که باید در هنگام خرید بدانید را برای شما شرح دهیم.

به طور کلی این گونه مقاطع فولادی در چهار گرید و در سایزهای متفاوتی تولید و روانه بازار می گردند. عمده مصرف آن در ساخت اسکلت ساختمان، بتن ریزی، ساخت سقف و ستون ساختمان است. این مقاطع همچنین در سایزهای استاندارد 6 و 12 متری ساخته و روانه بازار می شوند. اما در این میان شرایطی وجود دارد که مجریان پروژه های ساختمانی برای اجرای برخی از بخش های سازه نیاز به مقاطعی کمتر از 12 متر را دارند که برش و خرد کردن مقاطع معمول دور ریز و پرتی مصالح را افزایش می دهد و در نهایت موجب افزایش هزینه های پروژه ساخت و ساز خواهد شد. همچنین به دلیل بالا بودن قیمت میلگرد، برش این محصول به صرفه نبوده و موجب هدر رفتن هزینه و وقت می گردد. از این رو تا پیش از تولید میلگردهای نرمال، فعالان حوزه ساخت و ساز همواره در خصوص استعلام قیمت میلگرد نرمال  با سایز کمتر از 12 میلی متر دچار مشکل می شدند.

بر همین اساس، نوردکاران برای جلوگیری از هدر رفت هزینه، وقت و محصولات خریداری شده، اقدام به تولید میلگردهایی کردند که طول آن ها از 12 متر کمتر باشد تا دیگر کسی مشکل طول در این محصول را نداشته باشد. بنابراین، میلگرد نرمال آن دست از مقاطعی است که طولی کمتر از 12 متر یعنی از 1 متر تا 11.9 متر را دارا باشد. سایز این محصولات با انواع مقاطع معمولی تفاوتی نداشته و از 8 میلی‌متر به بالا موجود می باشد.

تفاوت میلگرد نرمال

تفاوت میلگرد نرمال با دیگر میلگردها

همانگونه که بیان کردیم این محصول در سایزهای متفاوتی تولید می گردد، شایان ذکر است هر سایزی از میلگردهای نرمال برای مصرف خاص خود مناسب می باشد. به عنوان مثال میلگرد نرمال در سایزهای 6 – 8 و 12 میلیمتر، می تواند یک انتخاب خوب برای اجرای خاموت باشد. این در در حالی است که انواع این مقاطع در سایزهای 20 – 22 و 25 میلیمتر محصولی مناسب برای اجرای بولت و تیرچه هستند. پس تنها تفاوت میلگرد نرمال در میزان طول این محصول با سایر گردهای معمولی می باشد.

تنها تفاوتی که نه تنها در انواع نرمال بلکه در انواع معمولی این مقاطع گرد وجود دارد، نوع گرید یا آنالیز آن ها است. تفاوت در گرید این مقاطع به معنای تفاوت در ترکیبات شیمیایی و در نهایت میزان مقاوت تسلیم و تنش کشش آن ها می باشد، به علاوه که در میزان درصد خمیدگی و نوع آج در مقطع تفاوت ایجاد خواهد کرد. در حالت کلی میلگردهای نرمال مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی تولید می‌شوند. استاندارد این محصولات مطابق با سه آنالیز A2 – A3 و A4 تعریف میشود که همگی آجدار هستند. به دلیل برخوردای از ویژگی های متفاوت، هرکدام از استانداردها برای استفاده در بخشی از سازه مناسب است. در ادامه چند محصول میلگرد تولید شده در کارخانه گلستان را به شما معرفی می‌کنیم.

آنالیزمحل بارگیرینوع
قیمت میلگرد ۸ گلستان
A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۴ گلستانA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۶ گلستان
A3کارخانهشاخه آجدار

متداول ترین گرید مورد استفاده در ساخت و ساز در ایران گریدهای A2 و A3 می باشد. به لحاظ نوع آج و مشخصات فنی که دارد بازخورد خوبی در ساخت و ساز و سازگاری با محیط اقلیمی شهر های ایران داشته است، از همین رو اغلب قریب به اتفاق مشتریان از این نوع گرید میلگرد خریداری می کنند. این مقاطع در بخش های متنوع سازه مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال از این میلگرد برای جبران مقاومت کششی بتن در فونداسیون و بتن ساختمان استفاده می کنند. به این محصول، میلگرد راستا نیز گفته می شود. میلگرد استفاده شده در خاموت زنی، که به هدف افزایش نیروی برشی استفاده می‌شود، میلگرد سنجاقی نام دارد.

خاموت ها برای جلوگیری از بیرون زدن مقاطع طولی، به دلیل کمانش، تحمل نیروی برشی و همچنین برای جلوگیری از ترک خوردن بتن کاربرد دارد. میلگرد ادکا وظیفه تحمل نیروهای برشی و لنگرهای منفی در تکیه گاه تیر یکسره را دارد، ناگفته نماند قسمت زیرین این مقاطع متحمل نیروی کششی می شود که از خمش آن قسمت جلوگیری نیز خواهد کرد. میلگرد رکابی با قرارگیری در دیوار و در زمان بتن ریزی برای حفظ چیدمان مقاطع طولی و عرضی ستون کار گذاشته می شود. و در نهایت خرک ها که در زمان بتن ریزی در کف سازه ها و فونداسیون در داخل قالب به صورت افقی کار می شود.

میلگرد نرمال چه استفاده‌هایی دارد؟

یکی از بیشترین مکان‌هایی که از میلگرد نرمال استفاده می‌شود، بتن ریزی کف ساختمان‌ها است. برای افزایش مقاومت زیرساز و تقویت فونداسیون نیز از این میلگردها استفاده می‌شود. از دیگر استفاده‌ی میلگردهای نرمال می‌توان به صنایع فنر سازی اشاره کرد.
در انتها بد نیست بدانید از میلگردهای نرمال می‌توان به عنوان میلگرد حرارتی نیز استفاده کرد.

همراهان همیشگی مرکزآهن شما عزیزان می توانید سوالات و نظرات خود را با ما از طریق شماره تماس 91009009-031 و یا 91009009-021 و یا از طریق کامنت انتهای همین مطلب درج نمائید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
  • ارسال شده توسط کاربر 0937750**** 2 سال پیشتهیه لینک اشتراک
    در قیمت هم با نوع معمولیش فرق دارد ایا؟
    • ارسال شده توسط کاربر کارشناس مرکزآهن 2 سال پیشتهیه لینک اشتراک
      قیمت میلگرد روزانه برای هر کیلوگرم از این محصول در سایت قرار می‌گیرد برای اطلاع از قیمت میلگرد نرمال می‌توانید با شماره‌های 91009009-031 تماس بگیرید.