گواهینامه یا سرتیفیکیت میلگرد

5 ماه پیش2190بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
گواهینامه یا سرتیفیکیت میلگرد

آگاهی از استانداردها و مشخصات میلگرد، برای خریداران این محصول بسیار حائز اهمیت می‌باشد. گواهینامه یا سرتیفیکیت میلگرد برگه‌ای است که توسط تولیدکنندگان میلگرد ارائه می‌شود. هدف از ارائه گواهینامه فنی میلگرد، تضمین اصالت و کیفیت میلگرد و شناسایی آن از محصولات دیگر کارخانه‌ها می‌باشد. این گواهینامه اطلاعات مفیدی در مورد مشخصات عمومی، فنی، پارامترهای تولید میلگرد و نتایج ارزیابی میلگرد در اختیار مشتریان قرار می‌دهد تا بتوانند به وسیله کیفیت و قیمت میلگرد کارخانجات را مقایسه کنند. جهت اطلاع از علامت اختصاری میلگرد کارخانجات مختلف می‌توانید به لینک مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

گواهینامه فنی میلگرد چیست؟

امروزه صنعت فولادسازی در کشور پیشرفت چشمگیری داشته است و تعداد کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد نیز روز به ‌روز افزایش می‌یابد. از طرفی، یک رقابت میان محصولات مختلف این کارخانه‌ها به وجود آمده است. به ‌واسطه همین رقابت، هر کارخانه برای نشان دادن کیفیت و کمیت محصولات خود، گواهینامه فنی میلگرد به مشتریان خود ارائه می‌دهد. گواهینامه یا سرتیفیکیت میلگرد همان برگه‌ای است که به‌ عنوان شناسنامه کالا در نظر گرفته می‌شود و اطلاعات درج‌شده در آن به معنی تصدیق و تضمین اصالت و کیفیت میلگرد است.

تمامی کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد، گواهینامه‌های فنی یکسانی برای محصولات خود ارائه می‌دهند. در واقع این گواهی‌نامه علاوه ‌بر ارائه تصدیقی بر اصالت میلگرد، به نوعی تضمین‌کننده کیفیت میلگرد می‌باشد و همچنین محصولات هر کارخانه را از دیگری تفکیک می‌کند. کیفیت میلگرد تأثیر مستقیمی بر قیمت تمام‌شده آن و ممانعت از بروز مشکلات و خسارت‌های احتمالی ناشی از انجام پروژه‌های عمرانی دارد، بنابراین بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

البته لازم به ذکر است گواهینامه یا سرتیفیکیت میلگرد فقط برای میلگردهایی که وزن بسته‌بندی آن‌ها بیشتر از 25 تن باشد، صادر می‌شود. معمولاً گواهینامه فنی میلگرد شامل مواردی همچون نام و آدرس کارخانه، شماره گواهینامه، تاریخ صدور گواهینامه و غیره است که در ادامه با جزییات توضیح داده‌شده‌اند. گواهینامه فنی برای بسته‌بندی‌های میلگرد با وزن‌ کم صادر نمی‌شود. اما برای سایر موارد، به عنوان یکی از روش‌های تشخیص میلگرد معتبر و استاندارد از میلگردهای تقلبی به شمار می‌آید.

گواهینامه میلگرد

مشخصات موجود در گواهینامه فنی میلگرد

هر گواهینامه یا سرتیفیکیت میلگرد از چند بخش مجزا تشکیل‌شده‌ و در هر بخش نیز اطلاعاتی در مورد مشخصات فنی و عمومی میلگرد بیان‌شده است. توليدكننده بايد با هر محموله از ميلگردهايی که آماده خروج از کارخانه هستند، یک گواهينامه کیفیت ارائه دهد. این گواهینامه، مشخصات زير را در اختیار مشتری قرار می‌دهد:

  1. مشخصات عمومی میلگرد

مشخصاتی ازجمله شماره گواهينامه، تاريخ صدور، نوع ميلگرد، شماره ذوب يا بهر، قطر اسمی ميلگرد، شماره بسته، طول اسمی شاخه‌ها، تعداد بسته‌ها و علامت استاندارد ایران به عنوان مشخصات عمومی در گواهینامه میلگرد قید می‌گردند. علاوه بر موارد ذکر شده، مشخصاتی همچون استحکام تسلیم (نقطه تسلیم فولاد در برابر نیروی واردشده)، استحکام کشش نهایی (نقطه‌ای که نیروی وارده به اوج خود می‌رسد)، ازدیاد طول (نوعی تغییر شکل میلگرد) از خواص فیزیکی در نظر گرفته می‌شوند. این موارد نیز در گواهینامه فنی میلگرد بیان می‌گردند.

  1. مشخصات فنی میلگرد

مشخصاتی همچون درصد تركيب مواد شيميايي به کار رفته در میلگرد و خواص مكانيكي میلگرد به عنوان مشخصات فنی در گواهینامه یا سرتیفیکیت میلگرد ذکر می‌شوند. اندازه‌گیری میزان عناصر موجود در میلگرد که شامل عناصری همچون کربن، منگنز، فسفر، نیکل، کروم، گوگرد و سیلسیم است در گواهینامه فنی میلگرد ضروری می‌باشد. زیرا کاهش یا افزایش هر یک از این عناصر، در کیفیت میلگرد تغییر ایجاد می‌کند.

نمونه گواهینامه فنی میلگرد

  1. مشخصات اختصاصی فرایند تولید میلگرد

کارخانه حروفی را بر اساس روش تولید و عناصر آلیاژی که در تولید هر میلگرد به کار رفته‌اند، روی آن حک می‌کند. این حروف به عنوان مشخصات اختصاصی فرایند تولید میلگرد در گواهینامه بیان می‌شوند. به عنوان مثال:

  • حرف T برای میلگردهایی است که به روش خنك كاری و برگشت تحت كنترل (مانند روش ترمكس) تولید می‌شوند.
  • حرف U برای میلگردهایی است كه به روشی غير از روش خنك كاری و برگشت تحت كنترل توليد می‌شوند.
  • حرف A برای ميلگردهايی است كه با استفاده از عناصر آلیاژی، استحكام لازم در آن‌ها محقق می‌شود.
  1. ارزیابی میلگردها و نتایج آزمون آن‌ها

به طور کلی ارزیابی و صدور گواهينامه یا سرتیفیکیت ميلگرد به منظور تسليح بتنی باید توسط شخص ثالث (سازمان ملی استاندارد يا نماينده قانونی آن) و مطابق استاندارد ISO 10144 تحت نظارت قرار گیرد. تمامی میلگردهایی که به صورت محموله‌های تكی يا سفارشات خاص از کارخانه خارج می‌گردند، به دو روش بازرسی می‌شوند و گواهینامه فنی دریافت می‌کنند. یکی از روش‌های ارزیابی میلگرد، بر اساس مقایسه نتایج حاصل از آزمون‌های انجام‌شده با عدد معیار می‌باشد. روش دیگر با توافق ميان توليدكننده و خريدار انجام می‌شود كه بايد مقادير تعریف‌شده، میزان حداقل یا حداكثر عدد معیار را برآورد کنند.

ارزیابی میلگرد به هر روشی که انجام شود، اطلاعاتی همچون شناسه ميلگرد برای تسليح بتن، نشانه‌گذاری روی ميلگرد برای تسليح بتن، تاريخ انجام آزمون، وزن واحد آزمون و نتايج حاصله را در گواهينامه یا سرتیفیکیت ميلگرد در اختیار خریداران قرار می‌دهد.

جمع‌بندی

هر کارخانه تولیدکننده میلگرد به همراه محصولاتی که آماده عرضه به بازار هستند، یک برگه گواهینامه کیفیت ارائه می‌دهد. اطلاعاتی همچون مشخصات عمومی، فنی، پارامترهای تولید میلگرد و نتایج ارزیابی میلگرد در گواهینامه فنی میلگرد وجود دارند. هدف صدور  گواهينامه یا سرتیفیکیت ميلگرد تضمین اصالت و کیفیت محصول می‌باشد و به عنوان شناسنامه میلگرد در نظر گرفته می‌شود.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد