نبشی کرنربید محافظی برای کنج کناف

4 ماه پیش6528بازدید0دیدگاه3امتیاز (4 رای)
نبشی کرنربید محافظی برای کنج کناف

نبشی یکی از مصالح بسیار مهم در انواع سازه ‌ها می ‌باشد. در واقع نبشی پروفیلی است که از دو ضلع عمود بر هم ساخته می‌ شود و بر اساس نوع کاربردش انواع مختلفی دارد. امروزه از این پروفیل ساختمانی مهم چه به‌ صورت مرکب و چه به‌ صورت منفرد در بسیاری از پروژه‌ های عمرانی، صنعتی و ساختمانی استفاده می‌ شود. نبشی کرنربید نیز یکی از انواع نبشی ‌هاست که کاربردهای مختلفی دارد.

pdf نبشی کرنربید محافظی برای کنج کناف

نبشی کرنربید محافظی برای کنج کناف

نبشی کرنربید چیست؟

نبشی کرنربید یکی از مهم ‌ترین قسمت ‌های اجرای کناف است که در بیشتر پروژه‌ های ساخت‌ و ساز خشک به ‌عنوان درای وال کناف استفاده می ‌شود. معمولاً کرنربیدها با ضخامت 0.2 الی 0.3 ساخته می‌ شوند و به ‌عنوان محافظ در کنج ‌های 90 درجه برای سقف، دیوار یا ستون به کار می‌ روند. نحوه اجرای کرنربید یا کناف در عملکرد نبشی کرنربید تأثیر بسزایی دارد و اگر درست اجرا نشود نمی ‌تواند به ‌خوبی عمل کند.

وظایف نبشی کرنربید در اجرای کناف

نبشی کرنربید در اجرای کناف دو وظیفه اصلی دارد که عبارتند از:

  • اول اینکه باید بتواند از کنج‌ ها در برابر ضربه ‌ها و آسیب‌ های احتمالی محافظت کند.
  • وظیفه دوم این قطعات این است که باید ظاهری زیبا برای کناف ایجاد کنند. معمولاً کارفرماهایی که دوست دارند کناره‌ های سقف ‌ها بسیار دقیق و تمیز با گوشه‌ های تیز اجرا شود حتماً از این نبشی‌ ها در اجرا استفاده می ‌کنند.

بنابراین می‌ توانیم بگوییم وظیفه کرنربیدها از نظر فنی محافظت از گوشه ‌های سازه نهایی است و به همین دلیل هم در مراحل آخری یعنی بتونه ‌کاری و قبل از درزگیری توسط کارگر بتونه کار کاشته می ‌شوند. اما از نظر معماری وظیفه آن ایجاد گوشه‌ های به تیزی چاقو و بسیار دقیق و زیباست.

انواع نبشی کرنربید

با توجه به اینکه نبشی کرنربید قرار است در چه سازه ‌ای و در چه قسمت‌ هایی به کار رود انواع مختلفی دارد. در ادامه هر کدام از آن ‌ها را به ‌طور مختصر شرح می‌ دهیم.

انواع نبشی کرنربید

نبشی کرنربید C شکل

این نبشی‌ ها که به شکل C انگلیسی هستند، بیشتر به ‌صورت عمودی در قسمت ‌های عمودی سازه در دیوارهای خشک کاربرد دارند. معمولاً فاصله بین دو نبشی در این سازه ‌ها 30، 40 و 60 سانتیمتر است و به‌ صورت عمودی نصب می ‌شوند. همان ‌طور که گفتیم سطح مقطع این نوع کرنربیدها به شکل C بوده و در عمق ‌های مختلف مثل 50، 70، 75، 100 میلیمتر طبق استانداردهای DIN و NF ساخته می‌ شوند تا بر اساس نوع کناف اجرایی انتخاب گردند.

نبشی کرنربید رانر یا U شکل

برخلاف نبشی‌ های کرنربید C شکل این نبشی ‌ها به‌ صورت افقی به کار برده می ‌شوند. اما باز هم برای ساختارهای قاب فولادی در دیوارهای خشک مناسب هستند. این نبشی ‌ها به‌ عنوان هدایت ‌کننده نیروها هم در سقف و هم در کف کاشته می‌ شوند. همان‌ طور که از نامش پیداست یک سطح مقطع U شکل دارد و دقیقا مانند نبشی ‌های عمودی C شکل با عمق‌ های 50، 70، 75 و 100 میلیمتر طبق آیین‌ نامه DIN و NF ساخته می‌ شوند.

نبشی کرنر تراز

این نبشی‌ ها وظیفه تراز کردن گوشه‌ ها را به عهده دارند و در قسمت اتصال دیوار به سقف به کار برده می ‌شوند و مشخص می‌ کنند که آیا سقف ‌ها دقیقا تراز هستند یا خیر؟ از طرفی می ‌تواند نیروهایی که در حاشیه سقف به آن وارد می ‌شود را تحمل کند و در نتیجه عمر مفید سازه را افزایش می ‌دهد. این نوع نبشی به‌ خصوص در سازه‌ هایی که عایق‌ بندی صوتی یا کد حریق دارند بیشتر به کار برده می ‌شود. از طرفی از این نبشی‌ ها برای ترمیم سقف‌ هایی که شکست ‌خورده نیز به ‌عنوان تکیه‌ گاه برای جلوگیری از ریزش سقف یعنی به‌ عنوان زیر ساز نیز استفاده می ‌شود. نبشی ‌های تراز در دو نوع متفاوت با نامه ‌ای L25 با مقطع نبشی و UD28 با مقطع ناودانی ساخته می ‌شود.

انواع نبشی کرنربید

نبشی کرنربید سقفی

از نبشی کرنربید سقفی برای زیرسازی سقف ‌های کاذب به نام D112 استفاده می ‌شود که نقش باربر یا سازه پنل خور را ایفا می‌ کند. مقطع این نبشی‌ ها نیز به شکل C می ‌باشد و در دو نوع F47 و CD60 تولید می ‌شوند.

نبشی کرنربید UD28

این نوع نبشی ‌ها یکی از انواع نبشی ‌های کرنربید تراز هستند که در فصل مشترک سقف و دیوار قرار داده می ‌شود و تراز سقف را نشان می ‌دهد. معمولاً از این نبشی‌ ها علاوه بر موارد گفته شده به‌ عنوان وظایف آن‌ ها، به جای تکیه‌ گاه در گوشه سقف نیز استفاده می ‌شود. این نبشی‌ در ساختمان‌ های دارای عایق صدا و کد حریق یا ساختمان‌ هایی که به دلیل ایجاد ترک در سقف نیاز به تعمیرات دارند بسیار کاربرد دارد.

نبشی کرنربید CD60

همان ‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم این نبشی ‌ها از انواع نبشی ‌های سقفی محسوب می ‌شوند که برای زیرسازی سقف ‌های کاذب D112 مناسب هستند و مقطع C شکل دارند.

نبشی کرنربید L25

نبشی ‌های L25 از انواع نبشی‌ های تراز سقف می‌ باشند که دقیقا در فصل مشترک سقف به دیوار کاشته شده و تراز سقف را نشان می‌ دهند و مانند نوع UD28 برای ساختمان ‌های دارای عایق صدا یا کد حریق و تعمیر سقف ‌های شکسته کاربرد دارند. اما تفاوت اصلی نبشی L25 با نبشی UD28 در سطح مقطع آن‌ هاست. سطح مقطع نبشی ‌های L25 به شکل L می‌ باشد.

نحوه نصب کرنربید کناف

نحوه نصب کرنربید کناف

قبل از اینکه بتوانیم به‌ خوبی کرنربید را در کناف اجرا کنیم، باید چند کار انجام دهیم. اول اینکه باید سطح مقطع کرنربید کناف یا محافظ گوشه با مواد خاصی که خاصیت چربی زدایی دارند کاملاً تمیز شوند. بعد از آن باید کناف برای قرارگیری کرنربیدها آماده شود. سپس توسط بتونه کار کرنربید در کنج دیوار به ‌صورت دقیق قرار گرفته و با یک چکش لاستیکی مقاوم و یا دستگاه مخصوص کاشت کرنربید در مکان مورد نظر نصب می ‌شود.

سپس با استفاده از وسیله‌ هایی مانند لیسه یا ماله استیل مناسب یک لایه بتونه با عرض 20 سانتیمتر و ضخامت مناسب روی کرنربید در دو طرف کنج دیوار کشیده می‌ شود. ضخامت بتونه باید در حدی باشد که اصلاً کرنربید مشخص نباشد. سپس اجازه می ‌دهیم بتونه انجام شده به‌ طور کامل خشک شود. بعد از آنکه خشک شد با ساب ماله سطح بتونه توسط استادکار پرداخت می‌ شود و کار برای مرحله بعدی یعنی اجرای لایه آماده‌ سازی مهیا می گردد.

کرنربید کاغذی چیست؟

کرنربید کاغذی از جنس کاغذ مخصوص درست می ‌شود که دو ردیف نوار فلزی نیز روی آن قرار دارد و کاربرد آن در قسمت ‌های محدب و مقعر کنج ‌ها می ‌باشد. در واقع برخی از کناف‌ ها برای زیبایی بیشتر در کنج‌ ها به شکل محدب یا مقعر طراحی می ‌شوند و برای اجرای کرنربید در آن‌ ها از نوع کاغذی مخصوص استفاده می‌ کنند. این نوارهای کاغذی علاوه بر محافظت از لبه‌ ها کنج ‌هایی یکنواخت و زیبا به وجود می ‌آورند. از این نوع کرنربیدها در سقف ‌های کاذب نیز استفاده می ‌شود.

نحوه بسته ‌بندی و حمل نبشی کرنربید

همان‌ طور که در شکل‌ ها مشخص است کرنربیدها سازه‌ های بزرگی نیستند. به همین دلیل برحسب نظر ناظران کیفی هر چند تا نبشی در یک بسته کوچک بسته‌ بندی می ‌شود. در مرحله بعد چندین بسته کوچک را با تسمه ‌های فلزی بسته و بسته ‌های بزرگ ‌تر را درست می ‌کنند.  البته نباید با استفاده از تسمه‌ ها جعبه‌ ها را بلند کرد و این کار فقط برای نظم بیشتر هنگام حمل ‌و نقل انجام می ‌شود. زیرا اگر تسمه‌ ها را بگیرید ممکن است بسته‌ ها بیرون ریخته و ضربه بخورند. همچنین برای بسته‌ بندی و حمل این مقاطع حتماً باید از دستکش‌ های ایمنی و کفش کار استفاده کرد، زیرا احتمال بریدگی دست یا خوردن آنها روی پا وجود دارد.

سخن آخر

همان‌ طور که ملاحظه کردید کرنربیدها در شکل‌ها و مدل‌های مختلفی جهت کاربردهای متفاوت تولید شده و به‌ راحتی اجرا می ‌شوند. بنابراین با توجه به کارایی که در سازه‌ ها دارند، از نظر مهندسی جزء ملزومات سازه به حساب می ‌آیند که علاوه بر زیبایی خاصی که در اجرای کناف ایجاد می ‌کنند باعث حفظ سقف و به ‌طور کلی سازه نیز می ‌شوند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد