میلگرد استیل چیست معرفی مزایا و کاربردها

3 ماه پیش3675بازدید0دیدگاه3.6امتیاز (7 رای)
میلگرد استیل چیست معرفی مزایا و کاربردها

میلگرد یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد است که هم در صنایع و هم در ساختمان‌سازی به کار برده می‌شود. از میان میلگردها، میلگرد استیل بیشترین کاربرد را دارد که از آلیاژ استیل نوع ۲۰۰، ۳۰۰ و ۴۰۰ تهیه شده‌است. نوع دیگری میلگرد استیل ضدزنگ یا Stainless Steel وجود دارد که دامنه کاربرد آن نیز بالا است. میلگرد استیل دارای مزایا و کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، نفت و پتروشیمی بوده که در ادامه پس از معرفی کاربرد و انواع میلگرد استیل، مزایای آن را نیز بررسی خواهیم کرد. پیش از آنکه به کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن بپردازیم باید انواع آن را بشناسیم. میلگرد استیل در دو نوع خیلی مهم و پرکاربرد میلگرد استیل ضدزنگ یا استنلس استیل و میلگرد استیل کربن تولید و عرضه می‌شود. در ادامه به معرفی بیشتر این محصول خواهیم پرداخت. برای اطلاع از قیمت میلگرد استیل به لینک مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

میلگرد استیل چیست

میلگرد استیل چیست

میلگرد استنلس استیل، از آلیاژ سری ۳۰۰ تولید می‌شود. از پرکاربردترین میلگردهای استنلس استیل سری ۳۰۰ می‌توان به میلگردهای استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ اشاره کرد که مزایای قابل توجهی نیز دارند. یکی از مزایای میلگرد استیل ضدزنگ مقاوم بودن این محصول نسبت به اکسایش است. از این رو در مکان‌هایی که میلگرد استیل با رطوبت زیاد در تماس باشد از میلگرد استیل ضدزنگ استفاده می‌شود.

از دیگر مزایای میلگرد استیل ضدزنگ مقاومت فوق‌العاده آن به عملیات حرارتی است به‌طوری که این آلیاژ هنگام قرارگرفتن در معرض عملیات حرارتی مانند جوشکاری، پلاسما، تنگستن و متال اسپری آسیب نمی‌بیند. از مزایای این محصول زیاد بودن درصد نیکل و کروم در آن بوده که باعث می‌شود خاصیت مغناطیسی نداشته باشد و اکسید نشود. یکی دیگر از مزایای میلگرد استیل ضدزنگ یا استنلس‌استیل دقت و کیفیت بالای آن در ماشین‌کاری است. به‌طوری که دقت این آلیاژ در ماشین‌کاری به یک هزارم می‌رسد که بسیار قابل توجه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فولاد ضدزنگ و کاربردهای آن می توانید به مقاله موجود در سایت مراجعه کنید.

مزایای میلگرد استیل کربن

میلگرد استیل کربن که یکی دیگر از انواع میلگرد استیل است مصارف ویژه‌ای در صنایع مختلف دارد. در این بخش به معرفی مزایای میلگرد استیل کربن می‌پردازیم. یکی از مزایای این محصول استحکام بالای آن بوده و به همین علت در ساختمان‌سازی و آرماتوربندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر مزایای میلگرد استیل می‌توان به خاصیت بالای انعطاف‌پذیری آن اشاره کرد. این مزیت میلگرد استیل کربن باعث شده‌است که در صنایع کشاورزی، نفت و پتروشیمی و به خصوص ساختمان‌سازی بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. البته در کنار مزایای میلگرد استیل کربن معایبی هم وجود دارد که یکی از آنها اکسایش سریع محصول است. این نقص باعث می‌شود این میلگرد فقط برای مکان‌هایی که دارای رطوبت نیستند، مناسب باشد.

مزایای میلگرد استنلس استیل

کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ یا استنلس استیل

به کارگیری میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع مختلف امری ضروری است. در این بخش از مقاله کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع مختلفی همچون صنایع غذایی، نفت و پتروشیمی را بررسی می‌کنیم.

  • کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع غذایی

صنایع غذایی جزو مهمترین صنایع بشر هستند و ماشین‌ها و دستگاه‌های مورداستفاده در تولید محصولات غذایی اعم از اتصالات، لوله‌ها، ورق‌ها و سایر قطعات از لحاظ کیفیت باید در سطح بالایی باشند تا به مواد غذایی صدمه وارد نکنند. به همین منظور از میلگرد استیل ضدزنگ برای ساخت دستگاه‌های صنایع غذایی استفاده می‌شود و مهمترین کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در رابطه با همین موضوع است. استفاده از میلگرد استیل معمولی در این راه به دلیل اکسایش، زنگ‌زدگی و روان نبودن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. یک کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ همچنین در ساخت همزن است. همزن‌ها در کارخانجات صنایع غذایی به دلیل تماس مداوم با رطوبت باید از میلگرد استیل ضدزنگ ساخته شوند.

آلیاژ مورداستفاده یکی از نکات مهمی است که در راستای کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع غذایی باید به آن توجه شود. در تولید میلگرد استیل ضدزنگ بایستی از آلیاژ ۳۰۴ و ۳۱۶ استفاده شود. ضروری است تمامی بخش‌های فلزی صنایع غذایی از این آلیاژ استفاده کنند. تولید با استفاده از آلیاژ غیراستاندارد و بی‌کیفیت سبب به خطر افتادن سلامت جامعه می‌شود.

  • کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع نفت، گاز و‌ پتروشیمی

مواد مورداستفاده در تجهیزات صنعت نفت به هنگام عملیات حفاری، فراوری، ذخیره و تولید تحت فشار فراوان قرار می‌گیرند که باعث خوردگی و فرسایش آنها می‌شود. به هنگام عملیات حفاری از مایعات اسیدی استفاده می‌کنند که خاصیت خورندگی دارد و تجهیزات را تخریب می‌کنند. یک کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در تولید تجهیزات صنایع نفت و پتروشیمی است زیرا این میلگرد به فشار و دما و همچنین اسیدیته بسیار مقاوم است. نفت خام حاوی سولفید هیدروژن و گوگرد بوده که خاصیت خورندگی دارد و خطوط لوله را نابود می‌کند. عدم کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ برای ساخت خطوط لوله حمل نفت خام عواقب وخیمی به دنبال دارد.

  • کاربردهای میلگرد استیل کربن در صنایع مختلف

میلگرد استیل کربن نیز مانند میلگرد استیل ضدزنگ دامنه استفاده زیادی دارد اما به دلیل زنگ‌زدگی معمولا استفاده آن محدود به مکان‌های مخصوصی است. کاربرد این محصول در صنایعی همچون نفت و گاز و ساختمان‌سازی قابل مشاهده‌است.

کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ
  • کاربرد میلگرد استیل کربن در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

یک کاربرد میلگرد استیل کربن در ساخت آن بخش از تجهیزات صنعت نفت است که با مواد اسیدی و نفت خام تماس ندارند. برخی از تجهیزات صنعت نفت لازم است در حین کار جوش خورده و به فرم‌های مختلفی تغییر پیدا کنند. از آنجایی که میلگرد استیل ضدزنگ نسبت به جوش مقاوم است، از میلگرد استیل کربن برای این تجهیزات بهره‌برداری می‌شود.

  • کاربرد میلگرد استیل کربن در ساختمان‌سازی

یک کاربرد استیل کربن که بسیار هم مهم محسوب می‌شود در ساختمان‌سازی است. این میلگرد به دلیل استحکام و خاصیت انعطاف پذیری که دارد برای ساخت انواع اسکلت فلزی به کار گرفته می‌شود. کاربرد میلگرد استیل کربن در بتن برای افزایش استحکام آن در ساختمان‌سازی و بتن‌ریزی نیز قابل مشاهده است.

روش تشخیص میلگرد استیل ضدزنگ از میلگرد استیل کربن

بعد از اینکه کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن را فهمیدیم بایستی روش تشخیص میلگردها را نیز بیاموزیم. همانطور که می‌دانیم شکل ظاهری میلگرد استیل ضدزنگ و میلگرد استیل کربن شبیه به هم است و تشخیص آنها از روی ظاهر تقریبا امکان ‌پذیر نیست. اما یک روش ساده برای تشخیص آنها وجود دارد و آن هم استفاده از یک آهنربا است. میلگرد استیل ضدزنگ دارای مقادیر زیادی نیکل و کروم است که خاصیت مغناطیسی آهن را از بین می‌برند. از این رو آهنربا آن را جذب نمی‌کند. از طرف دیگر میلگرد استیل کربن خاصیت مغناطیسی شدیدی داشته و به آهنربا جذب می‌شود. به همین علت نیز به میلگرد استیل ضدزنگ اصطلاحا نگیر، و به میلگرد استیل کربن به اصطلاح بگیر گفته می‌شود. با این روش می‌توان میلگرد استیل ضدزنگ را از کربن تشخیص داد.

جمع‌بندی

در این مقاله به وضوح انواع و کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن معرفی شدند. دانستیم که میلگرد استیل ضدزنگ یک متریال ضروری در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی است و میلگرد استیل کربن عضو جدانشدنی ساختمان‌سازی امروزی به شمار می‌رود. البته کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن محدود به همین مقاله نیست و بحث در مورد آن بسیار گسترده‌تر از حد تصور است.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد