4/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

میلگرد یکی از فرآورده ‌های فلزی پرکاربرد است که هم در صنایع و هم در ساختمان سازی به کار برده می ‌شود. از میان میلگردها، میلگرد استیل نیز بیشترین کاربرد را دارد که از آلیاژ استیل نوع ۲۰۰، ۳۰۰ و ۴۰۰ تهیه شده است. یک نوع دیگر میلگرد استیل ضد زنگ یا Stainless Steel  وجود دارد که دامنه کاربرد آن نیز بالا است. میلگرد استیل دارای مزایا و کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف مثل صنایع غذایی، نفت و پتروشیمی دارد که در ادامه می ‌خواهیم بعد از معرفی کاربرد میلگرد استیل، انواع میلگرد استیل و مزایای آن را نیز بررسی کنیم.

قبل از اینکه به کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن بپردازیم باید انواع میلگرد استیل را بشناسیم. میلگرد استیل در دو نوع خیلی مهم و پرکاربرد میلگرد استیل ضد زنگ یا استنلس استیل و میلگرد استیل کربن تولید و عرضه می‌ شود. هر کدام از این دو نوع خود شامل زیر مجموعه هستند که بررسی آنها در این مقاله نمی‌ گنجد و فقط به بررسی مزایا و کاربرد هر کدام می ‌پردازیم.

pdf هرآنچه باید در مورد میلگرد استیل بدانید

کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن

مزایای میلگرد استنلس استیل یا میلگرد ضد زنگ

این میلگرد یعنی استنلس استیل، از آلیاژ سری ۳۰۰ تولید می‌ شود. از پرکاربردترین میلگرد استنلس استیل سری ۳۰۰ می ‌توان به میلگردهای استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ اشاره کرد که مزایای قابل توجهی نیز دارند. یکی از مزایای میلگرد استیل ضد زنگ این است که نسبت به اکسایش بسیار مقاوم است. از این رو در جاهایی که میلگرد استیل با رطوبت زیاد در تماس باشد از میلگرد استیل ضد زنگ استفاده می ‌شود.

از دیگر مزایای میلگرد استیل ضد زنگ مقاومت فوق ‌العاده آن به عملیات حرارتی است به طوری که این آلیاژ هنگام قرار گرفتن در معرض عملیات حرارتی مانند جوشکاری، پلاسما، تنگستن و متال اسپری آسیب نمی ‌بیند. از مزایای میلگرد استیل ضد زنگ زیاد بودن میزان نیکل و کروم در آن است که باعث می ‌شود خاصیت مغناطیسی نداشته باشد و اکسید نشود. یکی دیگر از مزایای میلگرد استیل ضدزنگ یا استنلس استیل دقت و کیفیت بالای آن در ماشین ‌کاری است. به طوری که دقت این آلیاژ در ماشین ‌کاری به یک هزارم می ‌رسد که بسیار قابل توجه است.

مزایای میلگرد استیل کربن

میلگرد استیل کربن که یکی دیگر از انواع میلگرد استیل است نیز مصارف ویژه ‌ای در صنایع مختلف دارد. مزایای میلگرد استیل کربن را در این بخش عنوان می‌ کنیم. یکی از مزایای میلگرد استیل کربن استحکام بالای آن است که به همین علت در ساختمان سازی و آرماتور بندی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. از دیگر مزایای میلگرد استیل کربن خاصیت بالای انعطاف پذیری آن است. این مزیت میلگرد استیل کربن باعث شده است که در صنایع کشاورزی، نفت و پتروشیمی و به خصوص ساختمان سازی بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. البته در کنار مزایای میلگرد استیل کربن معایبی هم وجود دارند که یکی از آنها اکسایش سریع آن است. این نقص باعث می‌ شود این میلگرد فقط برای جاهایی که رطوبت وجود نداشته باشد مناسب باشد.

مزایای میلگرد استنلس استیل یا میلگرد ضد زنگ

کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ یا استنلس استیل

کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع مختلف امری ضروری است. در این بخش از مقاله کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع مختلفی همچون صنایع غذایی، نفت و پتروشیمی را بررسی می ‌کنیم.

 • کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع غذایی

صنایع غذایی جزو مهمترین صنایع بشر هستند و ماشین ‌ها و دستگاه‌ های مورد استفاده در تولید محصولات غذایی اعم از اتصالات، لوله ‌ها، ورق‌ ها و سایر قطعات از لحاظ کیفیت باید در سطح بالایی باشند تا به مواد غذایی صدمه وارد نکنند. به همین منظور از میلگرد استیل ضد زنگ برای ساخت دستگاه‌ های صنایع غذایی استفاده می ‌شود و مهمترین کاربرد میلگرد استیل ضد زنگ در رابطه با همین موضوع است. استفاده از میلگرد استیل معمولی در این راه به دلیل اکسایش، زنگ زدگی و روان نبودن به هیچ وجه توصیه نمی ‌شود. یک کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ همچنین در ساخت همزن است. همزن ‌ها در کارخانجات صنایع غذایی به دلیل تماس مداوم با رطوبت باید از میلگرد استیل ضدزنگ ساخته شوند.

نکات مهمی که در راستای کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع غذایی حائز اهمیت هستند، آلیاژ استفاده شده در تولید میلگرد استیل ضدزنگ بایستی ۳۰۴ و ۳۱۶ باشد. همه بخش ‌های فلزی صنایع غذایی بایستی از همین آلیاژ تولید شوند و استفاده از آلیاژ غیر استاندارد و بی‌ کیفیت باعث به خطر افتادن سلامت جامعه می ‌شود.

 • کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در صنایع نفت، گاز و‌ پتروشیمی

مواد مورد استفاده در تجهیزات صنعت نفت به هنگام عملیات حفاری، فراوری، ذخیره و تولید تحت فشار فراوان قرار می ‌گیرند که باعث خوردگی و فرسایش آنها می ‌شود. به هنگام عملیات حفاری از مایعات اسیدی استفاده می ‌کنند که خاصیت خورندگی دارد و تجهیزات را تخریب می‌ کنند. یک کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ در تولید تجهیزات صنایع نفت و پتروشیمی است زیرا این میلگرد به فشار و دما و همچنین اسیدیته بسیار مقاوم است. نفت خام حاوی سولفید هیدروژن و گوگرد است که خاصیت خورندگی دارند و خطوط لوله را نابود می ‌کنند. عدم کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ برای ساخت خطوط لوله حمل نفت خام عواقب وخیمی به دنبال دارد.

 • کاربردهای میلگرد استیل کربن در صنایع مختلف

میلگرد استیل کربن نیز مانند میلگرد استیل ضدزنگ دامنه استفاده زیادی دارد اما به دلیل زنگ زدگی معمولا استفاده آن محدود به جاهای به خصوصی است. کاربرد میلگرد استیل کربن در صنایعی همچون نفت و گاز و ساختمان سازی قابل مشاهده است.

کاربرد میلگرد استیل ضدزنگ یا استنلس استیل

 • کاربرد میلگرد استیل کربن در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

یک کاربرد میلگرد استیل کربن در ساخت آن بخش از تجهیزات صنعت نفت است که با مواد اسیدی و نفت خام تماس ندارند. برخی از تجهیزات صنعت نفت لازم است در حین کار جوش خورده و به فرم‌ های مختلفی تغییر پیدا کنند. از آنجایی که میلگرد استیل ضدزنگ نسبت به جوش مقاوم است، از میلگرد استیل کربن برای این تجهیزات بهره‌ برداری می ‌شود.

 • کاربرد میلگرد استیل کربن در ساختمان سازی

یک کاربرد استیل کربن که بسیار هم مهم محسوب می‌ شود در ساختمان سازی است. این میلگرد به دلیل استحکام و خاصیت انعطاف پذیری که دارد برای ساخت انواع اسکلت فلزی به کار گرفته می‌ شود. کاربرد میلگرد استیل کربن در بتن برای افزایش استحکام آن در ساختمان سازی و بتن ریزی نیز قابل مشاهده است.

روش تشخیص میلگرد استیل ضدزنگ از میلگرد استیل کربن

بعد از اینکه کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن را فهمیدیم بایستی روش تشخیص میلگردها را نیز بیاموزیم. همانطور که می ‌دانیم شکل ظاهری میلگرد استیل ضدزنگ و میلگرد استیل کربن شبیه به هم است و تشخیص آنها از روی ظاهر تقریبا امکان ‌پذیر نیست. اما یک روش ساده برای تشخیص آنها وجود دارد و آن هم استفاده از یک آهنربا است. میلگرد استیل ضدزنگ دارای مقادیر زیادی نیکل و کروم است که خاصیت مغناطیسی آهن را از بین می ‌برند. از این رو آهنربا آن را جذب نمی ‌کند. از طرف دیگر میلگرد استیل کربن خاصیت مغناطیسی شدیدی داشته و به آهنربا جذب می ‌شود. به همین علت نیز به میلگرد استیل ضدزنگ اصطلاحا نگیر، و به میلگرد استیل کربن به اصطلاح بگیر گفته می ‌شود. با این روش می ‌توان میلگرد استیل ضدزنگ را از کربن تشخیص داد.

جمع بندی

خب در این مقاله به وضوح انواع و کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن معرفی شدند. دانستیم که میلگرد استیل ضدزنگ یک متریال ضروری در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی است و میلگرد استیل کربن عضو لاینفک ساختمان سازی امروزی به شمار می‌ رود. البته کاربرد میلگرد استیل و مزایای آن محدود به همین مقاله نیست و بحث در مورد آن بسیار گسترده ‌تر از حد تصور است.

4/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0