برشکاری لوله فولادی

4 ماه پیش4305بازدید0دیدگاه3.5امتیاز (6 رای)
برشکاری لوله فولادی

لوله‌ فولادی از مصالح بسیار مهم و حیاتی در ساخت سازه‌های فلزی است. گاهی برحسب نیاز برای به کار بردن این لوله‌ها باید آن‌ها را با تجهیزات خاصی برش داد تا بتواند انتظار مجری طرح را به ‌خوبی برآورده کند. همچنین در کارخانه‌های ساخت فولاد، فولادهای تولید شده با متراژهای مشخص برش خورده و انبار می‌شوند. روش‌های متفاوتی برای برش لوله فولادی وجود دارد که بسته به نوع کاربرد لوله‌ها متفاوت هستند.

مشاهده نسخه pdf انواع روش برش لوله فولادی

معرفی روش‌های برش لوله فولادی

لوله‌های فولادی به دلیل فرایند تولید فولاد و آلیاژهای مختلفی که در خود دارند به ‌سختی برش می‌خورند. از طرفی براده‌ها و ضایعات برش لوله فولادی بسیار چسبنده بوده و به ‌راحتی سطح تماس تجهیزات برش را می‌پوشانند و جدا کردن آن‌ها کار سختی است. با این حال در ساخت‌وساز گاها مجبور به برش لوله فولادی هستیم. همان‌طور که گفتیم روش‌های مختلفی برای برش لوله فولادی وجود دارد که در اینجا هرکدام از آن‌ها را به‌ طور مختصر اما جامع، توضیح می‌دهیم.

 • برش لوله فولادی به وسیله شعله یا هوا گاز (flame cutting steel pipe)

به دلیل اینکه در این روش از شعله زیاد استفاده می‌شود دهانه لوله فولادی هنگام برش دچار تغییر رنگ می‌گردد، در نتیجه روش زیاد مناسبی برای برش لوله فولادی نیست. به دلیل اکسید شدن آلیاژهای موجود در فولاد حتی در فولاد ضدزنگ بهتر است از اکسیژن و شعله برای برش لوله فولادی استفاده نکنیم.

 • برش لوله فولادی با استفاده از دستگاه جوشکاری

در این روش تغییر رنگ ایجاد نمی‌شود، اما آلاینده‌های ناشی از برش با دستگاه جوشکاری مانند الکترودهای گرافیتی، دود، گرد و غبار و اشعه الکترود برای سلامتی فرد انجام دهنده برش بسیار مضر است. به‌ علاوه بعد از برش بخشی از براده‌های فولاد مانند مواد مذاب به دیواره داخلی لوله می‌چسبد و جدا کردن آن کار بسیار سختی است. با این حال در صورتی ‌که نتوان از روش‌های بهتر استفاده کرد، برش لوله فولادی با دستگاه جوشکاری روش مناسب‌تری از برش با اکسیژن است.

 • برش لوله فولادی از طریق وایرکاتینگ

برش لوله فولادی به روش وایر کاتینگ یکی از بهترین روش‌های برش این فلزات است که نتیجه کار بسیار با کیفیت می‌شود. با این‌ حال مقداری تغییر رنگ در لوله ایجاد می‌کند که با سمباده می‌توان دوباره آن را جلا داد. سرعت کار با این روش بسیار کند بوده و ممکن است ساعت‌های زیادی طول بکشد.

 • برش لوله فولادی با دستگاه فرز سنگی

این دستگاه تیغه‌های بسیار سختی برای برش دارد و مزیت آن این است که از چسبیدن براده‌های آهن به لوله‌های فولادی بعد از برش جلوگیری می‌کند. در کنار اینکه این روش برش باکیفیتی را برای ما ایجاد می‌کند، نسبتاً هزینه پایینی هم دارد. اما مقدار دیسک ساینده‌ای که نیاز دارد زیاد است و این دیسک‌ها باید دائماً تعویض شوند تا تیزی موردنیاز برای برش را داشته باشند، به ‌همین دلیل بیشتر برای قطرهای کوچک استفاده می‌شود. برش لوله با سنگ فرز یکی از محبوب‌ترین روش‌های برشکاری انواع لوله است.

انواع برش لوله فولادی
 • برش لوله فولادی با ماشین تراش اتوماتیک

ماشین تراش اتوماتیک مثل ابزارهای اتوماتیک دیگر باعث ایجاد کیفیت بسیار بالا در نتیجه ‌ی کار می‌شود. با این ‌حال نمی‌توان از این وسیله برای برش همه لوله‌های فولادی استفاده کرد و تنها برای لوله‌هایی استفاده می‌شود که دیواره ضخیمی ندارند. از طرفی هزینه این دستگاه بسیار بالاست اما عمر مفید آن هم طولانی است. به‌ علاوه بعد از برش، سطحی صاف و هموار در محل برش داریم که مانند روش‌های دیگر ضایعات و براده‌های فولاد در محل برش جمع نمی‌شود. در مورد استفاده از ماشین‌های اتوماتیک باید توجه داشته باشید که هر نیروی انسانی نمی‌تواند با آن کار کند و باید قبل از استفاده، آموزش‌های لازم به نیروی کارگر یا اپراتور داده شود. همچنین به دلیل اینکه باید دائماً جابجایی و تنظیم لوله هنگام برش انجام شود این روش برای لوله‌‌های خیلی بلند یا خیلی قطور مناسب نیست.

 • برش لوله فولادی از طریق دستگاه چرخشی اتوماتیک

این روش نیز مانند استفاده از دستگاه تراش اتوماتیک است، اما قسمت چرخنده دستگاه هنگام برش می‌چرخد و لوله ثابت می‌ماند. بنابراین دیگر مشکل دستگاه اتوماتیک که باید دائما لوله را تنظیم کرد و برای لوله‌های بلند قابل استفاده نیست را ندارد. از طرفی دهانه چرخشی این دستگاه با توجه به قطر لوله فولادی تنظیم می‌شود، بنابراین می‌توان از آن برای لوله‌های قطور هم استفاده کرد. از مزایای دیگر این دستگاه این است که به ‌راحتی قابل حمل بوده و می‌توان در هر نوع کارگاهی نیز از آن استفاده نمود. اما دستگاه‌های برش دیگر قابل حمل نیستند و باید دقیقاً در یک مکان ثابت باشند. این دستگاه از دو تیغه برش استفاده می‌کند که یکی از تیغه‌ها برش را انجام می‌دهد و تیغه بعدی کار هموار کردن و اصلاح برش را می‌کند. به همین دلیل برش بسیار باکیفیتی را با این دستگاه مشاهده خواهید کرد. این تیغه‌ها را به ‌راحتی می‌توان با استفاده از فرز سنگی تیز نمود و طول عمر مفید آن ‌ها بسیار طولانی است.

 • برش لوله فولادی با استفاده از دستگاه برش اره فلزی

مزیت این دستگاه این است که ضمن انجام برش خوب می‌توان چندین برش را به ‌طور همزمان با آن انجام داد. با این ‌حال نمی‌تواند جلوی چسبیدن براده‌های آهن به لوله فولادی را بگیرد و همین امر کیفیت برش را پایین می‌آورد. در این ابزار از صفحات کرومی یا تیغه‌های اره‌بر نیتریدی استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که برای برش لوله فولادی با این روش به‌ هیچ‌ وجه نباید از تیغه‌های تیتانیومی استفاده کنید. زیرا این تیغه‌ها دارای ناخالصی بوده و باعث تغییر شکل لوله فولادی بعد از برش می‌شود. تیغه‌های این دستگاه نیز باید برای برش لوله چدنی یا فولادی کاملاً تیز باشند و به‌ همین دلیل دائماً تعویض می‌شوند. به‌ علاوه اگر به ‌درستی و با احتیاط با این تیغه‌ها رفتار نکنید، سریعاً می‌شکنند. در نتیجه هزینه کار با این روش بیشتر از سایر تجهیزات می‌شود.

 • برش لوله فولادی به روش برش پلاسما

این روش ضمن انجام عملیات برش لوله مسی یا فولادی به روش اتوماتیک بسیار سریع است. اما مقدار زیادی از براده‌های محصول پس از برش در دیواره داخلی لوله باقی می‌مانند، که تمیز کردن آن‌ها به ‌خصوص بعد از خنک شدن لوله‌ها بسیار سخت است. همچنین به علت حرارت بالای این روش، رنگ دهانه لوله تغییر کرده و بعد از انجام برش باید دوباره تمیز و بی ‌رنگ شود.

 • برش لوله فولادی با جت آب (واترجت)

آب نیروی بسیار قوی دارد و می‌توان از آن برای برش لوله‌های فولادی نیز استفاده کرد. برش‌هایی که با دستگاه برش جت آب انجام می‌شوند بسیار با کیفیت هستند، اما هزینه این دستگاه بالا بوده و حتی هزینه نگهداری آن نسبت به سایر دستگاه‌های برش بسیار بیشتر است. به همین دلیل حتی با اینکه کیفیت خوبی دارد از نظر هزینه مقرون ‌به ‌صرفه نیست.

 • برش لوله فولادی با استفاده از دستگاه لیزر

لیزر نوری قدرت بسیار زیادی دارد که علاوه بر دقت زیاد هنگام برش در زمان کمی این کار را انجام می‌دهد. با این ‌حال دستگاه برش لیزر نیز مانند دستگاه برش جت آب بسیار گران ‌قیمت بوده و هزینه نگهداری تجهیزات آن بالا است. بنابراین بیشتر برای کارخانه‌های صنعتی بسیار بزرگ با تعداد برش زیاد مناسب است.

انواع دستگاه برش لوله

انواع دستگاه برش لوله

ابزار برش لوله فلزی که در دستگاه‌های مختلف برش لوله از آن‌ها استفاده می‌شود شامل موارد زیر است. برش زاویه دار لوله نیز توسط این وسایل امکان‌پذیر است.

 • کمان اره

کمان اره تیغ‌های اره ‌ای هستند که کار برش را انجام می‌دهند و شامل کمان، دسته، صلیبی نگهدارنده پین و قطعه راهنما است. کمان اره‌ها با توجه به محیطی که قرار است برش در آن انجام شود و سایر شرایط برش لوله استیل یا فولادی در انواع مختلفی تولید می‌شوند. مثلاً در جاهایی که فضای برش محدود است نمی‌توان از کمان اره‌های معمولی استفاده کرد. از این محصول برای برش لوله پلاستیکی نیز استفاده می‌شود.

 • تیغه اره

تیغه اره مهم‌ترین قسمت دستگاه برش لوله فلزی دستی است که وظیفه برش لوله فولادی را به عهده دارد و خود، یکی از تجهیزات کمان اره محسوب می‌شود. تعداد دندانه‌های تیغه اره در هر سانتیمتر در تیغه‌های مختلف متفاوت است. همچنین این تیغه‌ها از جنس‌های متفاوتی تولید می‌شوند که هرکدام برای کاربرد خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرد. هرچه دندانه‌ها ریزتر باشند فلزات سخت‌تر را بهتر برش می‌دهند.

 • لوله بر

لوله بر وسیله‌ای است که برای افزایش دقت و بالا بردن سهولت در دستگاه‌های برش قرار می‌گیرد و در دو نوع دستی و برقی تولید می‌شود. دستگاه برش لوله دستی از قسمت‌های مختلفی شامل بدنه، دسته، غلتک و تیغه تشکیل شده تا بتواند برشی یک دست روی لوله‌ها ایجاد کند.

 • سر بک برش

سر بک برش وسیله‌ای است که در صورت نبودن لوله بر برقی برای افزایش دقت در برش به ‌خصوص برای قطرهای بالای 10 سانتیمتر از آن استفاده می‌شود. این وسیله با گاز اکسیژن و استیلن کار می‌کند. از این ابزار برای برش لوله پلیکا، یا برش لوله و اتصالات پلی اتیلن نیز استفاده می‌شود.

خدمات برشکاری لوله در مرکزآهن

همان‌ طور که گفتیم برش لوله فولادی امکانی هست که به ما اجازه می‌دهد هر اندازه از لوله‌ که برای ساخت سازه‌های فلزی نیاز داریم را داشته باشیم. زیرا در کارخانجات تولید لوله فولادی لوله‌ها را نمی‌توان در اندازه‌های خیلی متفاوتی برش داد و اندازه‌ها استاندارد هستند. با این‌ حال ممکن است ما در قسمتی از سازه نیاز به ‌اندازه خاصی از لوله‌ها و برش آن داشته باشیم. خدمات برشکاری لوله‌های فلزی در مرکزآهن به شما این امکان را می‌دهد که محصول خود را با بهترین تجهیزات و مناسب‌ترین قیمت برش دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص برش لوله در مرکزآهن با ما تماس بگیرید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد