لوله مبلی (لوله سبک) چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

3 ماه پیش4628بازدید0دیدگاه3.8امتیاز (13 رای)
لوله مبلی (لوله سبک) چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

لوله مبلی چیست ؟

امروزه نیاز به استفاده از مقاطعی با مقاومت بالا که در عین حال سبک نیز باشند در صنعت فولاد در حال افزایش است.  لوله مبلی (thin wall pipe) به آن دسته از لوله های اطلاق می گردد که از ورق روغنی و توسط نورد سرد تولید می گردد. این دسته از محصولات به دلیل مقاومت زیاد و وزن سبک در صنایع اتومبیل سازی، لوازم خانگی، کانتینر و ... مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در اصطلاح به لوله سبک یا لوله روغنی نیز معروفند. این محصول به دلیل اینکه توسط فرآیند نورد سرد تولید می گردد دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. در ادامه ضمن معرفی فرآیند نورد سرد برای تولید لوله به معرفی کاربرد و ویژگی های منحصر به فرد لوله مبلی در صنعت خواهیم پرداخت.

خصوصیات ویژه لوله مبلی

دارای دقت ابعادی بالا در ضخامت و قطر می باشد

کیفیت سطحی مناسب

قابلیت آبکاری شدن

قابلیت کشش سرد

قابلیت فرم پذیری مطلوب

لوله مبلی چیست

کاربرد لوله مبلی در صنعت

امروزه کاربرد این محصولات در صنعت رو به افزایش است که علت عمده آن را می توان مقاومت بالا و حد تحمل بار این لوله در عین دارا بودن وزن پایین می باشد. از جمله کاربرد این محصول در صنایع مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد

صنعت هوایی

لوازم خانگی

اتومبیل سازی

گلخانه

تولید مبلمان

همچنین استاندارد لوله مبلی براساس DIN EN 10 219  و  2394(1) 94-2 می باشد.

معرفی نورد لوله

لوله های بدون درز به کمک فرآیند نورد از نوع طولی، با روش های مختلفی ساخته می شوند که متداول ترین آن ها عبارتند از:

روش نورد پیلگر

روش نورد بر روی کلاهک

روش نورد پیوسته با مندرل

روش نورد فشاری

روش نورد بدون استفاده از مندرل

روش رایج برای کاهش ضخامت لوله ها با استفاده از ایجاد فشار بر روی لوله می باشد. از بین روش های بالا روش نورد پیلگر به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که دارد بیش از روش های دیگر از اهمیت برخوردار است.

این فرآیند از لحاظ دمای کاری به دو صورت سرد و داغ انجام می شود. در حالت سرد دمای فرآیند با استفاده از سیستم خنک کاری مناسب پایین تر از دمای تبلور مجدد فلز باقی می ماند. اما در حالت داغ دمای فرآیند بیش از دمای تبلور مجدد فلز می باشد. فرآیند نورد سرد برای تمامی فلزات مناسب است. بیشتر فلزات مورد استفاده برای این فرآیند از نوع فولاد نرم، فولاد ضد زنگ، فولاد فریتی، فولادهای کم آلیاژ، مس و آلیاژهای آن می باشد. همچنین از فرآیند نورد سرد برای شکل دهی فلزات گران بها نیز می توان استفاده نمود زیرا در این فرآیند ماده به هدر نمی رود. محدوده استحکام پس از نورد سرد از 400 مگا پاسکال برای فلز مس تا 1500 مگاپاسکال برای آلیاژهای مخصوص می باشد.

به طور کلی هدف از انجام نورد سرد دو مورد می باشد. اول اینکه این فرآیند ساختار ریزدانه ها را بهبود می بخشد و دوم اینکه روشی سریع برای کاهش قطر داخلی و خارجی لوله اولیه تا نزدیک به 100 درصد در برخی آلیاژها می باشد. فرآیند نورد سرد با توجه به نوع قالب ها به دو روش دو غلتکه و سه غلتکه انجام می گیرد. اگرچه در هر دو روش به منظور کاهش ضخامت، از ایجاد فشار بیشتر از ایجاد کشش بهره گرفته می شود اما پیچیدگی طراحی ابزار و روش های تولید در این دو روش بسیار با یکدیگر متفاوت می باشد و هرکدام از این روش ها کاربردهای مخصوص به خود را دارد.

قیمت لوله مبلی

نحوه قیمت گذاری لوله مبلی

قیمت این محصول به طور کلی براساس وزن آن اعلام می شود. همچنین لازم به ذکر است که عوامل دیگری همچون قیمت ورق سرد (ورق روغنی) ، نرخ دلار و هزینه تولید این محصول نیز در نهایت بر قیمت لوله مبلی تاثیرگذار می باشد. علاوه بر این سایز لوله فولادی نیز بر نرخ نهایی تاثیرگذار است برای مثال قیمت لوله فولادی 12 نسبت به سایزهای 14 و 18 کمتر است.

با این حال قیمت لوله سبک در واحد وزن این محصول نسبت به قیمت نمونه سنگین بر واحد وزن بیشتر می باشد ولی به دلیل وزن پایین تر لوله مبلی نسبت به سایر لوله ها در کل قیمت پایین تری را نیز دارا می باشند. به همین دلیل در صنایعی که نیاز به ضخامت های پایین تر می باشد از این دسته لوله ها استفاده می گردد.

کارخانجات تولید لوله مبلی

از کارخانجات تولید کننده این محصول می توان به کارخانجات لوله و پروفیل ساوه و دلیجان اشاره کرد. این کارخانجات با رعایت تمامی استانداردهای بین المللی محصولاتی با کیفیت بسیار عالی و قابلیت خمکاری بالا تولید می کند. همچنین کارخانه خاور هما صنعت نیز از سال 1377 فعالیت خود را در زمینه تولید لوله مبلی آغاز نمود. لوله های تولیدی این کارخانه در حال حاضر به قطر 76-10 و ضخامت 1.5-0.4 میلی متر موجود می باشد. همچنین صادرات لوله در این کارخانه نیز از سال 1388 آغاز گردید.

مجموعه صبا نیز از سال 1376 اقدام تولید لوله مبلی و قوطی نموده است. هدف این مجموعه تامین نیاز صنعتگرانی همچون صنعت مبل، اگزوز، کانکس و دوچرخه می باشد. همچنین این کارخانه در سال 1390 اقدام به راه اندازی خطوط کشش سرد لوله و پروفیل نموده است. همچنین برای دریافت قیمت قوطی آهن می‌توانید به بخش قیمت روز آهن یا صفحه‌ی اصلی سایت مرکز آهن مراجعه کنید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد