بررسی جامع تفاوت های لوله EFW و لوله ERW

3 ماه پیش4788بازدید0دیدگاه4.4امتیاز (5 رای)
بررسی جامع تفاوت های لوله EFW و لوله ERW

به‌ طور کلی لوله‌ فولادی در ساخت ‌و سازهای مختلف از جمله مسکونی، شهرسازی، جاده‌ سازی و ... بسیار پرمصرف هستند. معمولاً از لوله ‌ها برای انتقال مواد مختلف مثل سیالات استفاده می ‌کنند. یکی از انواع این مقاطع، لوله ‌های EFW می باشد که با رول کردن ورقه‌ های فولادی و جوشکاری درز بین آن‌ ها ساخته می ‌شوند. به خاطر وجود همین درز به آن‌ ها لوله ‌های درزدار نیز می‌ گویند. این لوله‌ ها در ضخامت ‌های متغیر از 2 میلی‌ متر الی 20 میلی ‌متر و حتی به‌ صورت سفارشی با قطرهای بسیار بالا تولید شده و بسته به نوع کاربرد آن‌ ها برای هر پروژه تهیه می ‌شوند. هر شاخه از این لوله ‌ها نیز طولی بین 6 الی 12 متر دارند.

بررسی جامع تفاوت های لوله EFW و لوله ERW

کاربرد لوله‌ های درزدار

لوله‌ های درزدار کاربردها و مصارف بسیار متنوعی در صنایع مختلف دارند که مهم ‌ترین آن عبارتند از:

 • معدن ‌های مختلف، تونل ‌های زیرزمینی و کشتی ‌سازی
 • انواع ستون‌ های ساختمانی
 • پایه‌ های اسکله
 • پایه ‌های پله ‌ای بزرگ
 • خطوط انتقال گاز، آب و نفت
 • استفاده در پتروشیمی ‌های بزرگ
 • استفاده در سازه‌ های فلزی
 • مناسب برای انتقال مایعات و تولیدات پروفیل‌ های قوطی

انواع لوله ‌های فولادی درزدار

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم بسته به نوع کاربرد محصول را در ضخامت ‌های بین 2 تا 20 میلیمتر و طول‌ های 6 الی 12 متری تولید می ‌کنند، اما در یک دسته ‌بندی کلی ‌تر می ‌توان گفت این مقاطع به شکل زیر به بازار عرضه می ‌شوند که لوله ‌های EFW یا لوله‌ های فولادی درز ماهیچه ‌ای نیز یکی از انواع این لوله ‌ها می ‌باشد.

لوله درزدار اسپیرال

این مقاطع که با استفاده از صفحات و ورق های فولادی به‌ صورت پیچشی تهیه می‌ شوند با دستگاه‌ های قالب ‌سازی ابتدا قالب‌ گیری شده و سپس با استفاده از جوش قوس زیر آب هم‌ زمان به ‌صورت دو طرفه جوش می ‌خورند، دارای ویژگی‌ های خاصی می باشد که به شرح زیر است:

 • انعطاف ‌پذیری بالا
 • یکنواختی
 • آب ‌بندی بسیار عالی
 • جوش ‌پذیری عالی

خوشبختانه امروزه این محصولات در داخل کشور عزیزمان ایران با کیفیت عالی تولید می ‌شود و بخش بزرگی از نیاز کل کشور را برآورده می‌ سازند.

لوله ‌فولادی درز ماهیچه ‌ای EFW

نوع دوم، لوله ‌های فولادی درز ماهیچه ‌ای معروف به EFW هستند که از طریق جوشکاری پرتوی الکترونی درز آن‌ ها جوش داده می ‌شود. در این نوع جوشکاری با حرکت بسیار سریع الکترون  ‌ها، انرژی جنبشی موجود در دستگاه به انرژی گرمایی و حرارتی تبدیل شده و درز قطعات مقاطع را به هم جوش می‌ زند. معمولاً این روش تنها برای فلزاتی که چگالی بالایی دارند کاربرد دارد، زیرا حرارت بسیار بالایی تولید کرده و فلزات با چگالی پایین ممکن است به ‌راحتی در این دستگاه ذوب شوند.

مقاطع EFW با فرکانس ‌های الکتریکی بسیار بالا یعنی تقریباً معادل 70 کیلو هرتز جوش می ‌خورند و انرژی بسیار زیادی نیاز دارند. در این مقاطع سطح ورق یا لوله فولادی به ‌دلیل گرمای بسیار بالا به روش پلاستیک گرم می ‌شود. این نوع جوشکاری بسیار سریع اما عمیق انجام می ‌شود و محصولات تولید شده با این روش، دوام بسیار بالایی خواهند داشت.

لوله درز مخفی یا ERW

لوله درز مخفی یا ERW

مقاطع درز مخفی از نوع ERW با استفاده از مقاومت الکتریکی و تغییرات در فرکانس ‌های مختلف جوش می ‌خورند. این جوش ‌ها به‌ صورت طولی انجام می‌ شود. روند کار در این محصولات فولادی به این صورت است که در سطح تماس منطقه جوش یک جریان الکتریکی برقرار می‌ شود که گرمای زیادی تولید می‌کند و لبه ‌های دو طرف لوله تا حدی گرم شده و به‌ راحتی جوش می ‌خورند؛ سپس کمی فشرده می‌ شوند تا دوام بیشتری در جوش ایجاد شود.

مقاطع درز مخفی معمولاً در پتروشیمی‌ ها، نواحی برداشت نفت و گاز، خودروسازی و صنعت‌ های بزرگ دیگر استفاده می ‌کنند. با توسعه و پیشرفت تکنولوژی نیز روز به ‌روز بر کاربرد این محصولات در صنایع مختلف افزوده می ‌شود، طوری ‌که کارخانه‌ های تولیدی مقاطع ERW در کشور تنها بخشی از مقاطع مورد نیاز پروژه‌ های مختلف را می‌ توانند تأمین کنند.

استاندارد ساخت لوله درزدار و EFW

همان‌ طور که گفتیم مقاطع EFW یکی از انواع پرکاربرد لوله‌ های درزدار است که ساخت آن‌ طبق استانداردهای مشخص جهانی انجام می‌ گیرد، یعنی بعد از تولید باید از نظر کنترل کیفی مورد بررسی قرار گرفته و همه استانداردهای لازم در ساخت آن‌ رعایت شود. این استانداردها عبارتند از:

 • استاندارد ASME B16.25 که اتصالات جوشی بین لوله ‌ها را شرح می ‌دهد.
 • استاندارد ASME B16.49 که جزئیات مارک لوله‌ های درزدار را به مصرف ‌کننده نشان می‌ دهد.

مزایای لوله‌ EFW

مزایای استفاده از این مقاطع به شرح زیر می باشد:
 • کارفرما می ‌تواند بر اساس نیاز پروژه خودش اندازه قطر، ضخامت و طول این لوله‌ ها را سفارش دهد.
 • دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی هستند که طول عمر مفید محصول را افزایش داده، قیمت لوله و هزینه ‌های نگه ‌داری و تعویض را کاهش می ‌دهد.
 • لوله ‌های EFW بیشترین مقاومت در برابر نیروهای فشاری خارجی را دارند.

معایب لوله‌ های EFW

در کنار تمام مزایای گفته شده، این محصولات معایبی هم دارند که به شکل زیر می ‌باشند:
 • جوشکاری آن ها کار آسانی نیست و هر فرد مبتدی نمی ‌تواند آن را انجام دهد.
 • احتمال ترک خوردن جوش ‌ها بعد از یک مدت زمان نا معین وجود دارد.
 • اتصالات با سایر لوله ‌های معمولی کمی سخت است و اصطلاحاً به ‌راحتی جا نمی ‌روند.

تفاوت لوله ‌های EFW و ERW

انتهای لوله‌ های EFW

انتهای مقاطع درزدار و EFW از نظر استاندارد در سه شکل زیر ساخته می ‌شوند:
 • انتهای ساده (PE): معمولاً برای قطرهای کوچک ‌تر از انتهای نوع PE و در ترکیب با فلنج های Slip On، اتصالات و فلنج ‌های جوشی استفاده می ‌شود.
 • انتهای نخی (TE): از انتهای نوع TE نیز برای قطرهای کوچک و اتصالات با فلنج‌ های پیچیده و یا اتصالات نخی استفاده می‌ شود.
 • انتهای بوش (BE): اما از نوع BE برای تمامی قطرهای لوله‌ و اتصالات استفاده می‌ گردد.

تفاوت لوله ‌های EFW و ERW

هردو نوع مقطع ERW و EFW از محصولات پرکاربرد بوده و در گروه مقاطع درزدار قرار می ‌گیرند، اما اولین تفاوت آن‌ ها در نوع جوش و ساخت آن ها است که به‌ طور کامل در قسمت ‌های قبلی توضیح دادیم. به‌ علاوه مقاطع EFW نسبت به  ERW از مقاومت بالاتری در برابر انواع نیروها به ‌خصوص نیروهای فشاری برخوردارند و به ‌همین ‌دلیل کاربردهای تخصصی دارند. از طرفی هر نوع فلز و ورق فولادی را نمی ‌توان با روش EFW جوش داد، زیرا در این روش گرما به حدی زیاد است که اگر نقطه ذوب فلز مورد نظر پایین باشد کل لوله هنگام جوش خوردن ذوب می ‌شود. با این‌ حال هردوی این مقاطع انعطاف ‌پذیری بالایی داشته و به‌ راحتی برش می‌ خورند و نصب می‌ شوند. همچنین در هر دو روش ساخت، می ‌توانیم محصولات با قطر بالاتر از 300 میلی‌ متر را تولید کنیم که به روش غیر درزدار قابل تولید نیستند. تنها عیبی که این محصولات دارند این است که فاقد پوشش ‌های حفاظتی داخلی و خارجی هستند و قبل از اجرا باید آن ‌ها را با مواد عایق مثل قیر پوشاند.

سخن آخر

با توجه به توضیحاتی که در مورد لوله‌ های EFW در این مقاله دادیم بدیهی است که این نوع محصولات از بسیاری جهات نسبت به مقاطع همگروه خود و حتی مقاطع بدون درز ارجحیت دارند و به ‌همین‌ علت تا این حد پرکاربرد بوده و در بین کارفرمایان طرفداران زیادی دارند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد