مشخصات فنی و کاربرد لوله مانیسمان

2 ماه پیش7552بازدید0دیدگاه4امتیاز (27 رای)
مشخصات فنی و کاربرد لوله مانیسمان

تاریخچه لوله مانیسمان

لوله مانیسمان از لوله های مهم و کاربردی در پروژه های عمرانی و ساخت و ساز می باشد. این محصول اولین بار در سال 1950 میلادی در شهر دوسلدروف آلمان توسط برادران مانیسمان تولید شد. از آن روز به بعد نام سازندگان آن بر محصول ماندگار شد. لوله مانیسمان به لوله بدون درز یا در اصطلاح علمی آن به سیم لس معروف است. چرا به این لوله،  بدون درز می گویند؟ نحوه تولید و ساخت این محصول به گونه ای است که هیچ درز و نقطه جوشی در آن وجود ندارد. استحکام و مقاومت بالای آن باعث شده میزان تولید و مصرف آن در دنیا رو به افزایش باشد. در مطالب قبل در مقاله ای تحت عنوان لوله مانیسمان چیست به طور مفصل این محصول را معرفی کردیم در ادامه این مطلب مشخصات فنی لوله مانیسمان و قیمت لوله فولادی را بیشتر توضیح می دهیم.

مراحل ساخت لوله مانیسمان

مراحل ساخت لوله مانیسمان

ابتدا فولاد را به کوره می برند و در طی حرارت آن را گرم می کنند و وقتی به درجه مورد نظر رسید و کامل گرم شد و فولاد نرم شد با وسیله به نام لخ پرس سوراخ می کنند و به دستگاه اللنگاتور می فرستند تا فولاد را که گرم شده با این دستگاه گرد کنند. پس از آن نوبت به مرحله شلیک سمبه می رسد، مرحله ای که از تمامی مراحل جذاب تر است و همین قسمت است که بیشترین تفاوت را در تولید این لوله با سایر لوله ها به وجود می آورد. وقتی که فولاد از مرحله گرمادهی بیرون می آید همچنان گرم و داغ است به همین منظور سمبه به سمت فولاد پرتاب می شود همین پرتاب باعث می شود که شمش سوراخ شود بدون این که درزی پیدا کند. این سمبه ها سرعت بسیار بالایی دارد و به طول 12 متر است که از داخل شمش فولادی عبور می کند. بعد از این مرحله باید تاب گیری لوله انجام شود که اگر تاب پیدا کرده است آن را صاف و یکدست کنند و سپس سر و ته لوله را به حالت گرد در می آورند و به اندازه مورد نظر خود می رسانند به این صورت که لوله را تحت کشش قرار می دهند تا به اندازه دلخواه برسد که در ایران این اندازه تا 24 متر است و در دیگر کشورها این عدد بیشتر است و در حال حاضر آمریکا بالاترین متراژ این محصول یعنی 42 متر را می تواند تولید کند. بعد از آن لوله را با آب، سرد و خنک می کنند و سپس آن را به دستگاه کونیک می فرستند تا در این دستگاه سر و ته آن صاف شود و در یک راستا باشد.

ضخامت لوله مانیسمان

ضخامت لوله مانیسمان

به ضخامت دیواره این لوله رده می گویند. این لوله دارای رده 20، رده 40، رده 60، رده 80 ، رده 120 ، رده 140 است.

  • مشخصات فنی لوله مانیسمان رده 20:

در جدول مشخصات لوله های مانیسمان رده 20 می توانید با این لوله بیشتر آشنا شوید اما جالب است بدانید که این محصول برای گازکشی داخل ساختمان که به صورت توکار است استفاده می شود. اتصالات لوله بدون درز رده 20 را باید برای لوله های مانیسمان 20 استفاده کرد. ساختمان هایی که تا 5 طبقه هستند در آیین نامه نظام مهندسی کشور حتما باید از لوله مانیسمان رده 20 استفاده کنند. این اقدام به این جهت است که در صورتی که زلزله، نشست و یا تخریب ساختمان را در پی داشته باشیم، این لوله مانع آسیب جدی، ترک یا شکاف خواهد شد و به تبع آن حادثه ناگواری از بعد آتش سوزی و… رخ نمی دهد.

جدول سایز لوله مانیسمان رده 20

لوله مانیسمان رده 20
لوله مانیسمان رده 20
به روز رسانی:۱۴۰۳/۰۱/۳۰۰۹:۰۱
  • مشخصات فنی لوله مانیسمان رده 40:

این رده برای برج و تجهیزات آتشنشانی به کار برده می شود.  البته باید عنوان کرد که چون لوله های بدون درز مقاومت بالایی دارند کارایی آن ها نیز زیاد است. از این لوله در صنایع دارویی و غذایی نیز استفاده می شود.

جدول سایز لوله مانیسمان رده 40

لوله مانیسمان رده 40
لوله مانیسمان رده 40
به روز رسانی:۱۴۰۳/۰۱/۳۰۰۹:۰۱

جدول سایز لوله مانیسمان رده 80

لوله مانیسمان رده 80
لوله مانیسمان رده 80
به روز رسانی:۱۴۰۳/۰۱/۳۰۰۹:۰۱

کاربرد لوله مانیسمان

  • این لوله را در صنایع پتروشیمی برای انتقال نفت و گاز استفاده می کنند.
  • برای انتقال آب و آبرسانی کاربرد دارد.
  • نیروگاه های حرارتی
  • صنایع دارویی
  • صنایع غذایی

ابعاد استاندارد لوله مانیسمان

این محصول دارای رده های متنوعی است که در بالا به آن اشاره شد. اما طول آن در دو سایز 6 و 12 متری ساخته می شود. این لوله با سایر لوله ها متفاوت تولید می شود، یعنی از سایزهای بزرگ تر به کوچک تر ساخته می شود و سایزهایی مانند 0.5، 0.75 ، 1 اینچ به روش سرد تهیه می شوند. این نکته جالب را بدانید که این محصول با قطر کم نیز تولید می شود.

قیمت لوله مانیسمان

این محصول به نسبت لوله های درزدار از قیمت لوله مانیسمان برخوردار است چرا که کیفیت و نحوه ساخت این لوله از لوله های درزدار بیشتر است. همین امر باعث می شود که در مواقع حساس و مکان های خاص از آن بیشتر استفاده کنند.

کاتالوگ لوله مانیسمان

اگر علاقمند یا خریدار این محصول هستید و تا به حال نتوانسته اید که این لوله ها را به صورت یک جا کامل و جامع بررسی کنید می توانید فایل کاتالوگ لوله مانیسمان که در ابعاد و سایزهای مختلف است را در سایت مرکز آهن دانلود کنید و به بررسی آن بپردازید.

تولیدکنندگان لوله مانیسمان

بیشتر درصد بازار از حضور این لوله در کشور ما شامل مانیسمان های خارجی می شود که به ایران وارد شده است. می توان گفت تقریبا بالای 70 درصد از آمار بازار بدین گونه است. لازم به ذکر است که بیشتر این محصول از کشور چین وارد می شود. از جمله مانیسمان های رده 80 و 120.  اگر چه که در ایران تولیدکنندگانی در زمینه تولید این محصول داریم اما درصد کمی از بازار را از آن خود کرده اند. دو کارخانه معروف در این کارخانه فولاد نورد و لوله اهواز و گروه ملی صنعتی اهواز است که  هر دو در استان خوزستان مشغول هستند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد